Προς το περιεχόμενο

[Ακουστικά Bluetooth ANC Over-Ear] - Sennheiser PXC 550 167€ Κωτσόβολο


mxa055

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπα η ένταση είναι χαμηλότερη από του ανταγωνισμού (ειδικά με τα sony ανετα κουφαίνεσαι αν τα βάλεις τέρμα, τα bose είναι πολύ κοντά).

Επειδή το είχα ψάξει πολύ και τα είχα δοκιμάσει και τα 3 η άποψη μου είναι ότι το καλύτερο ANC το έχουν τα Sony, μετά Bose, μετά αυτά. Τα πιο άνετα είναι τα Bose, αλλά εξαρτάται το κεφάλι (πχ για πολύ μεγάλα κεφάλια νομίζω τα πιο άνετα είναι τα sony), τα πιο ελαφρια είναι τα sennheiser. Άλλα πάντα μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές που μόνο αν χρησιμοποιείς και τα τρία δίπλα δίπλα θα καταλάβεις. Και τα τρία είναι πολύ καλά ακουστικά που στα λεφτά που έπαιζαν BF ηταν και τα τρία value for money. Διαλέξτε ανάλογα το πως σας κάθονται στο κεφάλι και την μουσική μου ακούτε. Όπως και σε όλα τα πράγματα δεν υπάρχει silver bullet στα ακουστικά.

Για γυμναστήριο που αναφέρει ο Looter σίγουρα δεν κάνει κανένα από τα 3 αφού δεν εχουν IP rating. Καλύτερα να κοιτάξετε αλλού. Έχει ο Dwayne Johnson κάτι φανταστικά για αυτή τη δουλειά. 😅

Επεξ/σία από mxa055
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, djuan1988 είπε

Πήγα να τα δοκιμάσω το απόγευμα.

Στο δικό μου κεφάλι ήταν λίγο άβολα (το επάνω μέρος). Τα μαξιλαράκια ήταν εξαιρετικά.

Δεδομένης της διαφοράς τιμής με τους άμεσους ανταγωνιστές και κατανοώντας φυσικά ότι δεν είναι στο ίδιο επίπεδο απόδοσης με αυτούς νομίζω είναι εξαιρετική επιλογή.

Φυσικά αν κάποιος θέλει το καλύτερο πηγαίνει προς τα ΧΜ3. 

Φίλε η διαφορά απόδοσης δεν είναι μεγάλη. Μη νομίζει δηλαδή ο κόσμος που διαβάζει ότι πέρα από τη μαξ ένταση του ήχου ότι θα καταλάβει καμία σοβαρή διαφορά στον ήχο σε σύγκριση με τα 2 Sony και τα Bose. Αν κάποιος ΔΕΝ βιάζεται θα πρότεινα να περιμένει να ξαναπέσουν τα ΧΜ2 στα 199. Αλλά και αυτά στα 167 είναι ΤΙΜΙΑ πρόταση , δεν το συζητώ. Μην κρίνουμε μόνο από την τιμή.

 

 

57 λεπτά πριν, mxa055 είπε

Όπως είπα η ένταση είναι χαμηλότερη από του ανταγωνισμού (ειδικά με τα sony ανετα κουφαίνεσαι αν τα βάλεις τέρμα, τα bose είναι πολύ κοντά).

Επειδή το είχα ψάξει πολύ και τα είχα δοκιμάσει και τα 3 η άποψη μου είναι ότι το καλύτερο ANC το έχουν τα Sony, μετά Bose, μετά αυτά. Τα πιο άνετα είναι τα Bose, αλλά εξαρτάται το κεφάλι (πχ για πολύ μεγάλα κεφάλια νομίζω τα πιο άνετα είναι τα sony), τα πιο ελαφρια είναι τα sennheiser. Άλλα πάντα μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές που μόνο αν χρησιμοποιείς και τα τρία δίπλα δίπλα θα καταλάβεις. Και τα τρία είναι πολύ καλά ακουστικά που στα λεφτά που έπαιζαν BF ηταν και τα τρία value for money. Διαλέξτε ανάλογα το πως σας κάθονται στο κεφάλι και την μουσική μου ακούτε. Όπως και σε όλα τα πράγματα δεν υπάρχει silver bullet στα ακουστικά.

Για γυμναστήριο που αναφέρει ο Looter σίγουρα δεν κάνει κανένα από τα 3 αφού δεν εχουν IP rating. Καλύτερα να κοιτάξετε αλλού. Έχει ο Dwayne Johnson κάτι φανταστικά για αυτή τη δουλειά. 😅

Για γυμναστήριο εννοώ βάρη , όχι ιδρώτες.. Αλλά όπως γράφω δε θα τα συνιστούσα ούτε για αεροπλάνο και ταξίδια. Μου φάνηκαν αρκετά ευαίσθητα και προσωπικά αν θα τα πρότεινα , που τα προτείνω σε αυτή την τιμή είναι ΜΟΝΟ για χρήση στο σπίτι ή στο γραφείο.

ΤΕΛΕΙΑ απόδοση σε αυτές τις συνθήκες και πέρα από τη μαξ ένταση που προφανώς δε σε αφορά σε συνθήκες γραφείου δεν έχω άλλο αρνητικό να τους προσάψω.

Σε ένταση τα Bose είναι τα υψηλότερα , μετά τα ΧΜ3 και μετά τα ΧΜ2. Σε noise cancellation είναι σχεδόν τα ίδια τα Bose και τα Σονυ ΧΜ3 και ΕΛΑΧΙΣΤΑ πιο κάτω τα ΧΜ2.

Τέλος καλύτερη μπαταρία έχουν τα Σονυ αλλά δε συνδέονται με 2 συσκευές.

Αυτη τη στιγμή έχει στα 265 προσφορά τα Bose 35 το αμαζον Ισπανίας αλλά για μένα αυτά είναι του θέματος αν δεν ενοχλούν αυτοί οι περιορισμοί είναι καλύτερο value. Και φυσικά τα ΧΜ2 αν ξαναπαιξουν στα 199 είναι ΑΠΟΛΥΤΟ value καθώς μιλάμε για all around μοντέλο.

 

Αυτα.

Καλοφόρετα , όποια και αν επιλέξετε!! 😂😂😂

Επεξ/σία από Looter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα QC35ii, τα οποία λατρεύω (η ηλεκτρονική μουσική που ακούω κυρίως ακούγεται υπέροχα). Ο πωλητής όταν μου τα πλάσαρε  μου τα παρουσίαζε κατάλληλα και για  άθληση και ότι υπερτερούν έναντι των Sony σε αυτό τον τομέα γιατί είναι πολύ πιο εύκαμπτα. Πράγμα που ισχύει, είναι ΠΟΛΥ εύκαμπτα. Άλλα ακουστικά θα τρόμαζες να τα λυγίσεις όπως μπορείς να λυγίσεις τα Bose.

Ωστόσο για άθληση εγώ θα αγόραζα in ear όχι over ear. Πρώτη προτεραιότητα τα Jabra Active 65t ή και τα Bose Soundsport Free. Και δε ξέρω αν αξίζουν και τα καινούργια Sennheiser Momentum (για άθληση γιατί γενικά είναι εξαιρετικά).

Τέλος, αν και όπως ανέφερα προσωπικά λατρεύω τα ασύρματα ακουστικά, θα παραπέμψω σε ένα άρθρο που αναφέρει 10 λόγους να μην αγοράσει ακόμα κάποιος Bluetooth ακουστικά. Για πληρέστερη ενημέρωση και γιατί λέει σωστά πράγματα: https://thenextweb.com/plugged/2019/01/02/10-reasons-im-still-not-switching-to-bluetooth-headphones/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, imvrios είπε

Τέλος, αν και όπως ανέφερα προσωπικά λατρεύω τα ασύρματα ακουστικά, θα παραπέμψω σε ένα άρθρο που αναφέρει 10 λόγους να μην αγοράσει ακόμα κάποιος Bluetooth ακουστικά.

Αν έχεις σπάσει λαπτοπ επειδή ξέχασες ότι φοράς ενσύρματα, γυρίζοντας και πηγαίνοντας να φύγεις φορτσάτος από το γραφείο τραβώντας το μαζί σου και 30 να είναι οι λόγοι, bluetooth και πάλι bluetooth. 😥

Επεξ/σία από mxa055
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off topic λίγο αλλά επειδή βλέπω πολλους να προτείνουν τα Sony ας βοηθήσω μερικούς που είναι το ίδιο παράξενοι με εμένα. Στο BF πηρα τα Sony xm2. 

 

Μειονεκτήματα:

A) Το anc τους είναι adaptive στο περιβάλλον είτε αυτόματα είτε χειροκίνητα αφήνοντας είτε λιγότερο  είτε περισσότερο εξωτερικό ηχο. Εξαιρετικό, αλλά δεν γίνεται ποτέ μηδέν. Αν θέλει κάποιος να μην ακούει τίποτα από έξω είναι deal breaker. (Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν)

B) Έχουν το χειρότερο μικρόφωνο που κυκλοφορεί στην αγορά. Δεν  φιλτράρει κανεναν εξωτερικό θόρυβο. Αν θέλετε να μιλάτε σε χώρους με ησυχία αρκετή δε θα σας προβληματίσει, είναι εξαιρετικό. Οπουδήποτε αλλού ο συνομιλητής δεν την παλεύει κάστανο από την ένταση των περιβαλλόντων θορύβων. Κοινώς έχει τύχει πολλές φορές ενώ είμαι έξω (ταξιδεύω) να αναγκαστώ να τα βγάλω για να μιλήσω από το τηλέφωνο. Οπότε αν αυτή είναι η φάση σας ξεχάστε τα. 

Γ) Δε τα λες σούπερ άνετα.

 

Κατά τα άλλα μπαταρία,ποιότητα ήχου, εύρος φίλτρου εξωτερικών ήχων  είναι +.

 

Επεξ/σία από babyonboard
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για μενα η μόνη χρηση των ακουστικών αυτών ειναι για το δρoμο γιατι να  τα πάρεις για το σπιτι?Σε απόδοση ειδικα για μουσική δεν μπορούν με τίποτα να φτάσουν ενα καλο ζευγάρι ενσύρματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stavag είπε

παντως για μενα η μόνη χρηση των ακουστικών αυτών ειναι για το δρoμο γιατι να  τα πάρεις για το σπιτι?Σε απόδοση ειδικα για μουσική δεν μπορούν με τίποτα να φτάσουν ενα καλο ζευγάρι ενσύρματων.

Γενικα το ασυρματο ειναι τεραστια ευκολια. Οχι μονο για τα anc γενικα τα ασυρματα. Εχω τα h+ της bluedio κανα χρονο εξαιρετικα κρατανε 40 ωρες μπαταρια αλλα εχουν μεγαλο latency. Με pc τα πανε τελεια αλλα με τηλεοαση δεν συγχρονιζουν και κοβετε και ερχετε η συνδεση συνεχεια. Ενα ζευγαρι BT με χαμηλο latency στα 100-150 ευρω ειναι το ιδανικο. Αν εχουν και ANC ακομα καλυτερα να κοβονται και οι εξωτερικοι ηχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τρια ακουστικά με bluetooth ανάμεσα τους και της bluedio τα t4 τα οποια εαν τα συνδέσεις αντί για το bluetooth με  καλώδιο ειναι η μερα με την νύχτα σε ήχο.Εαν τα θελεις για tv η για υπολογιστή το καταλαβαίνω αλλα για μουσικη καλυτερα ενσυρματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavag είπε

εχω τρια ακουστικά με bluetooth ανάμεσα τους και της bluedio τα t4 τα οποια εαν τα συνδέσεις αντί για το bluetooth με  καλώδιο ειναι η μερα με την νύχτα σε ήχο.Εαν τα θελεις για tv η για υπολογιστή το καταλαβαίνω αλλα για μουσικη καλυτερα ενσυρματα

Περισσοτερο σε gaming τα εχω και σε σειρες στον υπολογιστη. Τα εχω συνδεσει τα H+ και με καλωδιο αλλα εχω ιδιο εχω ο οποιος με ικανοποιει παρα πολυ. Απλα δεν εχουν καθολου μονωση απο εξωτερικους ηχους και εχουν υψηλο latency. Σε ποιοτητα ηχου ειναι αψογα ομως. Τα συγκεκριμενα με ANC ενεργο βλεπω εχουν επισης υψηλο latency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Arkin είπε

 Ενα ζευγαρι BT με χαμηλο latency στα 100-150 ευρω ειναι το ιδανικο. 

Όπως;

Ψάχνω άνετα ακουστικά ασύρματα με μικρό latency και δεν βρίσκω με τπτ.

Οι ναυαρχίδες της κατηγορίας (Bose QC, Sony XM) έχουν σημαντικό latency, τα TV headsets τύπου Sennheiser R165 (185) δεν φαίνονται ιδιαιτέρως άνετα.... Δηλαδή είτε τα RS 185 είτε τα Plantronics Backbeat Pro 2, αλλά θέλουν ειδικό receiver για να αποφύγεις το latency...

Επεξ/σία από mindscape2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Τις τελευταίες 2-3 μέρες πήγα στα μαγαζιά να ακούσω όλα τα ακουστικά για να καταλήξω.

Καταρχήν αυτά του τίτλου δεν μου έκαναν!!!! Ήταν πολύ οριακά και μου πίεζαν το κεφάλι. (Μεγάαααλο κεφάλι! :) )

Μου άρεσαν πολύ για την τιμή τους τα Sony WH-CH700NB. Ήταν αρκετά άνετα και είχαν αρκετά καλή απομόνωση.

Τα DeFunc Mute επίσης δεν μου έκαναν, ήταν πολύ άβολα.

Τα JBL E65BTNC ήταν πολύ καλά και άνετα, με ίσως λίγο κουραστικό το εξτρά μπάσο τους.

Αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήρα τα κορυφαία Sony WH1000XM2.

Κατέληξα στα Bose QuietComfort 35 II γιατί ήταν εκπληκτικά άνετα στο κεφάλι και ο ήχος τους ήταν πιο "μουσικός" και φυσικός από των Sony.

 

Η απομόνωση σε όλα τα ακουστικά είναι εκπληκτική και τίποτα δεν μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις!

(Προέρχομαι από ακουστικά ανοιχτού τύπου και αρκετά μεγάλου βάρους, που ουσιαστικά άκουγαν μουσική και οι υπόλοιποι από μένα, χωρίς να μπορείς να ξεχάσεις ότι φοράς κάτι στο κεφάλι σου! )

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή! ..Θα ήθελα να βρω velour pads, μιας και για πολύωρη ακρόαση είναι πιο άνετα και δεν παίρνουν " φωτιά" τα αφτιά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...