Προς το περιεχόμενο

Drivers για SONY VAIO VGN-N31Z


flogerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, χρόνια πολλά, καλή χρονιά σε όλους με υγειά! Ψάχνω απεγνωσμένα drivers για το SONY VAIO VGN-N31Z/W model PCG-7Y1M αλλά μάταια δεν βρίσκω απολύτως τίποτα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από flogerakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giannis234 είπε

Καλησπέρα και καλη χρονια, το DRIVEPACK SOLUTION δεν σου βρισκει τιποτα?

https://driverpacksolutiononline.com/

 

5 λεπτά πριν, asmilon είπε

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος για ποιο driver ακριβως εχεις απεγνωστει; Για λειτουργικο Vista, 7, 8 ή 10? 32 ή 64 bit?

θέλω να κάνω καθαρή εγκατάσταση των Windows 7 32 αλλά πριν προχωρήσω ψάχνω για drivers αλλά τζίφος. Δεν βρίσκω πουθενά κάποια επίσημη σελίδα με τους οδηγούς, και ούτε θέλω μετά να μπω στην διαδικασία να ψάχνω μια μια τις άγνωστες συσκευές, η να ψάχνομαι με διάφορα προγράμματα. Δεν υπάρχουν κάπου επίσημα καταχωρημενοι οι drivers για το συγκεκριμένο μοντέλο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα που σου εστειλα ανιχνευει μονο του τις συσκευες και τι win εχεις και βρισκει από το internet ότι τελευταιο εχει κυκλωφορησει και το κατεβάζεις και κανει εγκατασταστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβαινω εχεις ηδη μια εγκατασταση των Windows που λειτουργει σωστα; Αρα μπορεις να κρατησεις ενα backup των driver σου (πχ μπορεις να δεις εδω για σχετικες οδηγιες) και να το επαναφερεις μετα.

Αν παντως μπεις στην διαδικασια να βαλεις Windows 10 ειναι πολυ πιθανο να μην χρειαστει να ψαξεις για καποιο driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλα όσα αναφέρατε γενικότερα τα γνωρίζω. Εγκατάσταση υπάρχει αυτή την στιγμή μια κουτσουρεμενη με ελλιπής drivers. Εγω ρώτησα αν υπάρχουν κάπου καταχωρημενοι όλοι οι επίσημοι drivers έστω και για παλιότερο λειτουργικό. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως ζητας drivers για ενα μοντελο ανω των 10 ετων, με την μαμα εταιρια πια να μην ασχολειται με τα Vaio, οποτε δυσκολα θα βρεις κατι επισημα. Στο suppοrt site της Sony δινει μονο το Vaio update, το δοκιμασες μηπως βρισκει τους σχετικους driver για το μηχανημα σου;

Αλλιως κανεις την εγκατασταση σου κανονικα και οτι δε βρουν τα Windows ψαχνεις με το Hardware ID στο google και κατεβαζεις τον σχετικο οδηγο...

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/1/2019 στις 10:29 ΠΜ, flogerakos είπε

Παιδιά όλα όσα αναφέρατε γενικότερα τα γνωρίζω. Εγκατάσταση υπάρχει αυτή την στιγμή μια κουτσουρεμενη με ελλιπής drivers. Εγω ρώτησα αν υπάρχουν κάπου καταχωρημενοι όλοι οι επίσημοι drivers έστω και για παλιότερο λειτουργικό. Ευχαριστώ.

Μπορείς για κάποιες συσκευές όπως π.χ. της κάρτας ήχου να βρεις drivers μέσω του hardware ids

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 4/1/2019 στις 10:38 ΠΜ, asmilon είπε

, με την μαμα εταιρια πια να μην ασχολειται με τα Vaio

Οπότε καλό είναι να μαθαίνουμε και από τη συγκεκριμένη "μαμά" να μην αγοράζουμε τίποτε. Ούτε τηλεοράσεις, ούτε φωτογραφικές ... όλα τα θάβει . 

Απλά έχει το αβαντάζ, ότι με το playstation , έχει δημιουργήσει μια νεολαία δικιά της, που αγοράζουν όλες τις πατάτες που βγάζει . 

Έχω κι εγώ 2-3 τέτοια σκουπιδό λαπτοπ, της συζύγου ... linux mint xfce είναι η λύση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 4/1/2019 στις 10:29 ΠΜ, flogerakos είπε

Παιδιά όλα όσα αναφέρατε γενικότερα τα γνωρίζω. Εγκατάσταση υπάρχει αυτή την στιγμή μια κουτσουρεμενη με ελλιπής drivers. Εγω ρώτησα αν υπάρχουν κάπου καταχωρημενοι όλοι οι επίσημοι drivers έστω και για παλιότερο λειτουργικό. Ευχαριστώ.

Μηπως βρήκες τελικά drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bestfamily είπε

Μηπως βρήκες τελικά drivers

Οχι δεν βρήκα πουθενά, έτρεξα το  IObit Driver Booster και τα έβαλε ολα τα τελευταία μονο του και δουλεύουν ολα τζάμι! Το μονο που ειχε σαν άγνωστη συσκευή απ οτι θυμάμαι είναι το SFEP Driver (Sony Firmware Extension Parser Device) το οποιο με ενα γρήγορο ψάξιμο στο Google το βρίσκεις αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Kαλησπερα και χρονια πολλα.
Για να μην ανοιγω αλλο ιδιο θεμα,εχω και εγω προβλημα με drivers Vaio.

Οι 2 φορες που δεν εβρισκα drivers με ΤΙΠΟΤΑ ηταν για αυτα τα εκτρωματα τα vaio,ουτε DRP ουτε τιποτα.

Εχω ενα ωραιο μηχανημα,πολυ ποιοτικο παρολο που ειναι Vaio, το sve1713w1rb , το οποιο δεν βρισκει με τιποτα την καμερα,και εχει και προβλημα στο bluetooth.
Τα προβληματα τα ειχα σε windows 10,οσο και να εψαξα σε σελιδες της sony και γενικοτερα στο google,δε μπορεσα με τιποτα να βρω οδηγους για την καμερα.
Η μονη συσκευη που δεν εχει οδηγο ειναι στις usb,με το εξης σφαλμα : Αγνωστη συσκευη USB  ( Αποτυχια αιτησης περιγραφης συσκευης ) .

Με το id της συσκευης και τις πληροφοριες για τα σφαλματα δεν εχω βγαλει ακρη,με ψαξιμο στο google.

Aπο οτι διαβαζω σε διαφορα forums και σελιδες,εχουν πολλοι χρηστες ιδιο προβλημα,σε windows 10 δεν τους δουλευει η καμερα και το bluetooth.
Πιστεψα οτι βαζοντας windows 8 ( με τα οποια ηρθε μαζι ) να λυθει το προβλημα,αλλα τριχες.

Τελικα βρηκα απο σποντα οδηγους για το bluetooth μεσω καποιου software update για τα Vaio,αλλα οχι για την καμερα.δεν εχω δοκιμασει αν δουλευει στα 10.

Προς το παρων ειμαι με 8.1 και δε μπορω να βγαλω ακρη με τιποτα.

Ειδα καποιους που το διορθωσαν απο το windows power shell με repair,μετα CCleaner και μετα διαγραφη των strings απο τη registry,αλλα δε με βοηθησε αυτο.
Γνωριζει καποιος συγκεκριμενα για αυτο το προβλημα με την cam?
Ευχαριστω,καλη ανασταση !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...