Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις δίσκων βινυλίου και κασετών πέρυσι γνώρισαν διψήφια ανάπτυξη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, Vangelis_D9 said:

Δεκαεφτά σελίδες αυτό λέμε, τα σχόλια δεν τα διάβασες όλα; Και πέρασε στο ντούκου ένα προσβλητικό σχόλιο πιο πάνω, αν στο λέγανε για τα μήλα σου θα του δινες μπαν.

Σιγά μην κάτσω να διαβάσω όλα τα "μαργαριτάρια" που γράφτηκαν εδώ. Να υποβάλλεις αναφορά αν κάτι είναι προσβλητικό. Δεν θα μυρίζω τα νύχια μου όλο το 24ωρο! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/1/2019 στις 2:01 ΜΜ, froyd είπε

Θα στεναχωρήσω πολλούς, αλλά τα βινύλια και οι κασέτες σήμερα δεν έχουν σχέση με τα παλιά, διότι η εγγραφή του ήχου δεν γίνεται 100% αναλογικά, αλλά γίνεται αναλογική εγγραφή της ψηφιακής ηχογράφησης. Έτσι ακούγονται σα να ακούς το cd από βινύλιο, και όχι σα να ακούς αναλογική ηχογράφηση σε αναλογικό μέσο.

Τα σωστά βινύλια έχουν διαφορετικό mastering από τα cd, που μπορεί να περιλαμβάνει και αναλογικά stages. Και οι ψηφιακές ηχογραφήσεις/μίξεις έχουν πολύ καλύτερη δειγματοληψία και δυναμικές από τo τελικό αποτέλεσμα σε cd. Ασχέτως του τι εξοπλισμός μπορεί να χρειάζεται, με ό,τι κόστος συνεπάγεται, το να λέμε πως είναι "σα να ακούς το cd από βινύλιο" είναι κάπως απλουστευτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χαρακτηριστείς αμόρφωτος, διάβασε το θεώρημα δειγματοληψίας. Και αν μιλήσεις για ιδεατό, να σου θυμήσω ότι και τα αναλογικά όργανα/συστήματα δεν είναι τέλεια....

Στις ‎7‎/‎1‎/‎2019 στις 12:22 ΜΜ, dchatz είπε

Έτσι είναι, απλώς όταν τα κουτάκια γίνουν πάρα πολλά το ανθρώπινο αυτί δε καταλαβαίνει τη διαφορά.

Όχι, αυτό είναι άλλο θεώρημα και έχει να κάνει με μέθοδο αφαίρεσης πληροφορίας ώστε να μην "αντιλαμβάνεσαι" τη διαφορά. Το θεώρημα δειγματοληψίας επιτρέπει το 100% της ποιότητας και είναι φυσικό φαινόμενο. Δεν είναι στο περίπου......ούτε "κοντά σε". Είναι "Ακριβώς"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Πριν χαρακτηριστείς αμόρφωτος, διάβασε το θεώρημα δειγματοληψίας. Και αν μιλήσεις για ιδεατό, να σου θυμήσω ότι και τα αναλογικά όργανα/συστήματα δεν είναι τέλεια....

Αν απαντάς σε μένα, τι ακριβώς θέλεις να πεις; Δεν υποστήριξα πως πρέπει να ακούμε όλοι hi-res αρχεία επειδή αυτά χρησιμοποιούνται στα studios. Και δεν μίλησα καν για ανωτερώτητα του αναλογικού. Το point μου ήταν πως το να λέμε πως τα σύγχρονα βινύλια είναι "σα να ακούς το cd από βινύλιο" είναι κάπως απλοϊκή σκέψη καθώς οι διαδικασίες είναι συνήθως διαφορετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Αν απαντάς σε μένα, τι ακριβώς θέλεις να πεις; Δεν υποστήριξα πως πρέπει να ακούμε όλοι hi-res αρχεία επειδή αυτά χρησιμοποιούνται στα studios. Και δεν μίλησα καν για ανωτερώτητα του αναλογικού. Το point μου ήταν πως το να λέμε πως τα σύγχρονα βινύλια είναι "σα να ακούς το cd από βινύλιο" είναι κάπως απλοϊκή σκέψη καθώς οι διαδικασίες είναι συνήθως διαφορετικές.

Δεν ξέρω γιατί δεν λειτουργησε η παράθεση, αλλά το point είναι πως το ψηφιακό είναι πολύ καλύτερο μέσο από το αναλογικό. Αν στο μέλλον η συνείδηση γίνει ψηφιακή (θέμα χρόνου) τότε για μεταφορά σε άλλο πλανήτη θα θεσ να σε στείλουν (πίστεψέ με) ψηφιακά και όχι αναλογικά. Γιατί το ψηφιακό μεταφέρει την πληροφορία του ακέραιη και αποδέχεται πολύ θόρυβο που μπορείς να καθαρίσεις στο τέλος. Το αναλογικό είναι τίγκα στις παρεμβολές. Επίσης, όταν μιλάμε για ρεύματα, δεν υπάρχει "αναλογικό". Τίποτα στη φύση δεν είναι αναλογικό, από τα κβάντα φωτός μέχρι την απροσδιοριστία του heizenberg. Απλά όσοι μιλάνε για την υπεροχή της αναλογικής μουσικής, δεν αναφέρονται στην ποιότητα του σήματος, αλλά στο γεγονός ότι το αναλογικό σύστημα "μεταφέρει" την πληροφορία ως έχει, ενώ το ψηφιακό μεταφέρει την πληροφορία "αναδόμησης". ΠΧ αναλογικό είναι να φτιάξεις ένα καρβέλι ψωμί και να το πας στον παραλήπτη ως έχει. Ψηφιακό είναι να στείλεις τη συνταγή στο μηχάνημα του παραλήπτη και αυτός να το φτιάξει επι τόπου. Ποιο είναι πιο risk free και ποιο είναι πιο originale και νοσταλγικό? Η απάντηση εύκολη. Θεωρητικά πάντα με ίδιας ποιότητα μηχανήματα το ψηφιακο είναι ίδιο με το αναλογικό και μάλιστα αντέχει περισσότερο τις παρεμβολές. Το αναλογικό απλά κουβαλά μνήμες, ειδικούς ήχους που θεωρούμε "γλυκούς" και το πιο σημαντικό, το καρβέλι ψωμί το κουβαλάς all the way. Άρα....είναι θέμα καθαρά υποκειμενικό τι αρέσει στον καθένα. Γνώμη μου είναι πως και τα δύο έχουν τη θέση τους για διαφορετικούς λόγους και εργασίες. Ίσως όντως όπως έχει στηθεί η τεχνολογία, το βινύλιο να βγάζει καλύτερο αισθητικά αποτέλεσμα, αλλά στο τέλος της ημέρας, το ψηφιακό απλά rulez……...Δεν είναι θέμα άποψης/αίσθησης/γνώμης. Είναι αν σου αρέσει να μυρίζεις το καρβέλι όσο πας να το παραδόσεις......και αν καταφέρεις να το πας ζεστό και ωραίο....

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Δεν ξέρω γιατί δεν λειτουργησε η παράθεση, αλλά το point είναι πως το ψηφιακό είναι πολύ καλύτερο μέσο από το αναλογικό.

Το ψηφιακό έχει "στιγματιστεί", αν θες, από δύο πράγματα: κακές κυκλοφορίες (λόγω mastering, τσιγγουνιάς κτλ) στα 80s ίσως και 90s, που κάποιοι παλιοί έχουν ακόμα να το λένε πόσο κακό ήχο έχει το cd, και από τον κατακλυσμό από μέτρια 128kbps αρχεία που ξεκίνησε στα τέλη 90s και φτάνει μέχρι σήμερα και στα YouTube/SoundCloud etc

Από κει και πέρα τι να λέμε, εννοείται digital rulez, υπάρχουν μπασογραμμές που δεν μπορούν καν να γραφτούν σε βινύλιο λόγω τεχνικών περιορισμών.

Το βινύλιο σήμερα είναι θέμα aesthetics γενικώς, και του χαρακτήρα κι όχι της ποιότητας ήχου πιστεύω.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billdanos είπε

Όταν λέμε βινύλιο δεν σημαίνει πάντα πως αναφερόμαστε σε ταλαιπωρημένους δίσκους και πικάπ των 50-100 ευρώ... Μια επίσκεψη σε έναν χώρο που συντηρεί ένας λάτρης του είδους, θα σας πείσει γιατί το κοινό της αναλογικής μουσικής επιμένει σε αυτά...

Γιατί δεν έχει ακούσει κάτι καλύτερο ή καταπίνει αμάσητο το παραμύθι του κάθε έμπορα που πουλάει φιδόλαδο ή αρνείται να δεχτεί την πραγματικότητα γιατί δεν θέλει να αποδεχτεί την πραγματικότητα εγωιστικά. Δεν είναι λίγο να έχεις ξοδέψει τη ζωή σου σε κάτι που εν τέλει αποδεικνύεται υποδεέστερο των προσδοκιών σου.

Άσε που όπως είναι τα πράματα το πιο πιθανό είναι να τα εμπορεύεται ο λάτρης του είδους τα αναλογικά συστήματα και τα βινύλια και όλο αυτό να είναι και ανήθικο από πάνω.

2 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Πριν χαρακτηριστείς αμόρφωτος, διάβασε το θεώρημα δειγματοληψίας. Και αν μιλήσεις για ιδεατό, να σου θυμήσω ότι και τα αναλογικά όργανα/συστήματα δεν είναι τέλεια....

Όχι, αυτό είναι άλλο θεώρημα και έχει να κάνει με μέθοδο αφαίρεσης πληροφορίας ώστε να μην "αντιλαμβάνεσαι" τη διαφορά. Το θεώρημα δειγματοληψίας επιτρέπει το 100% της ποιότητας και είναι φυσικό φαινόμενο. Δεν είναι στο περίπου......ούτε "κοντά σε". Είναι "Ακριβώς"

Και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης, ούτε υπόκειται σε "απόψεις". Sad but true, αντιδημοκρατικό αλλά αυτό είναι και δεν έχει άλλο.

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, Pleo said:

Γιατί δεν έχει ακούσει κάτι καλύτερο ή καταπίνει αμάσητο το παραμύθι του κάθε έμπορα που πουλάει φιδόλαδο ή αρνείται να δεχτεί την πραγματικότητα γιατί δεν θέλει να αποδεχτεί την πραγματικότητα εγωιστικά. Δεν είναι λίγο να έχεις ξοδέψει τη ζωή σου σε κάτι που εν τέλει αποδεικνύεται υποδεέστερο των προσδοκιών σου.

Άσε που όπως είναι τα πράματα το πιο πιθανό είναι να τα εμπορεύεται ο λάτρης του είδους τα αναλογικά συστήματα και τα βινύλια και όλο αυτό να είναι και ανήθικο από πάνω.

Και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης, ούτε υπόκειται σε "απόψεις". Sad but true, αντιδημοκρατικό αλλά αυτό είναι και δεν έχει άλλο.

Κι εγώ σιχαίνομαι τις μπάμιες και την πίτσα φαν ενώ άλλοι τα λατρεύουν, αλλά δεν τους έβγαλα και άσχετους! 😛 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κι εγώ σιχαίνομαι τις μπάμιες και την πίτσα φαν ενώ άλλοι τα λατρεύουν, αλλά δεν τους έβγαλα και άσχετους! 😛 

Κανένα πρόβλημα με το γούστο του καθενός. Αρκεί να μένει γούστο και όχι αμφισβήτηση της επιστήμης.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SeaLion είπε

 

Το βινύλιο σήμερα είναι θέμα aesthetics γενικώς, και του χαρακτήρα κι όχι της ποιότητας ήχου πιστεύω.

Ουτε ομως, η (ανωτερη, του βινυλιου) αισθητικη,
😘
ακομη και η αισθηση/feeling ειναι "μικρο πραγμα"!

Ενδεχομενως ακριβως γι' αυτο, υπαρχουν μεχρι και equalizer ρυθμισ(ο)μενα
να βγαζουν, εκεινη την <<ιδιαιτερη αισθηση ακροασης: απο δισκο/βινυλιο>>..!
😃
 

12 ώρες πριν, SeaLion είπε

Το ψηφιακό έχει "στιγματιστεί", αν θες, από δύο πράγματα: κακές κυκλοφορίες (λόγω mastering, τσιγγουνιάς κτλ) στα 80s ίσως και 90s, που κάποιοι παλιοί έχουν ακόμα να το λένε πόσο κακό ήχο έχει το cd,

Εαν δουμε στις Ελληνικες παραγωγες-κυκλοφοριες: ετουτο -αντικειμενικα- πηγαινει
χρονικα + πολυ πιο μετα ομως: δηλαδη σιγουρα μεχρι...Ολυμπιακους 2004, χαχα-αχχχ
😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω το κουραγιο να διαβασω ολο το θεμα, 3 σελιδες διαβασα για να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη και εχοντας 81 δισκους αυτο που μου αρεσει ειναι η ολη ιεροτελεστια...το ανοιγμα του πικαπ να βγαζεις τον δισκο και να σε παιρνει εκεινη η μοναδικη μυρωδια και να τοποθετεις την βελονα.

Δυστυχως τωρα πλεον το κανω μια φορα το τριμηνο ετσι για να δουλεψει το πικαπ αλλα μιλωντας και ως καποιος που εχει ζησει την εποχη του βινυλιου δεν προκειται να μπουν ποτε σε κουτα στην αποθηκη οι δισκοι και το πικαπ.

Σε θεμα ποιοτητας εννοειται οτι ενα flac ειναι ανωτερο.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, billdanos είπε

Κι εγώ σιχαίνομαι τις μπάμιες και την πίτσα φαν ενώ άλλοι τα λατρεύουν, αλλά δεν τους έβγαλα και άσχετους! 😛 

Τρολάρεις τώρα ε? ΄΄Αποψη μπορεί να έχει ο καθένας σε θέματα υποκειμενικά, πχ μου αρέσει η πίτσα. Σε θέματα επιστήμης δεν υπάρχει άποψη. Υπάρχουν οι σχετικοί και οι άσχετοι....

2 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Δεν εχω το κουραγιο να διαβασω ολο το θεμα, 3 σελιδες διαβασα για να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη και εχοντας 81 δισκους αυτο που μου αρεσει ειναι η ολη ιεροτελεστια...το ανοιγμα του πικαπ να βγαζεις τον δισκο και να σε παιρνει εκεινη η μοναδικη μυρωδια και να τοποθετεις την βελονα.

Δυστυχως τωρα πλεον το κανω μια φορα το τριμηνο ετσι για να δουλεψει το πικαπ αλλα μιλωντας και ως καποιος που εχει ζησει την εποχη του βινυλιου δεν προκειται να μπουν ποτε σε κουτα στην αποθηκη οι δισκοι και το πικαπ.

Σε θεμα ποιοτητας εννοειται οτι ενα flac ειναι ανωτερο.

Είναι γεγονός πως τα χρόνια των δίσκων είναι και τα καλύτερα της μουσικής, όχι όμως λόγω ποιότητας του αναλογικού μέσου, αλλά λόγω της όλης ιεροτελεστίας, των κομματιών που γράφονταν  και της δυσκολίας πρόσβασης στο αγαπητό μέσο. Τότε δεν μπορούσες να έχεις 60.000 τραγούδια σε στικάκι. Είχες 10 ανά δίσκο. Και για να ακούσεις έπρεπε να πληρώσεις. Και τα τραγούδια στο δίσκο είχαν μια συνέχεια και διηγούνταν μια ιστορία. Για να το γλιτώσεις σε ένα βαθμό έκανες παρτυ. Μαζευόσασταν οι φίλοι. Λόγω τεχνολογίας είχες μεγάλο και βαρύ μηχάνημα με μεράκι φτιαγμένο, γιατί κόστιζε και πολύ. Όλα αυτά έχουν υλική και αισθητική αξία αδιαμφησβήτητη και πρέπει να το βλέπουμε ως σύνολο, ως φαινόμενο εποχής. Να μην εστιάζουμε στο μέσο. Αν τότε κάποιος είχε ανακαλύψει το cd νωρίτερα, τότε απλά οι ίδιες νοσταλγίες θα προέρχονταν από το ψηφιακό μέσο. Τα πάρτυ πάλι θα γινόντουσαν, Τα μηχανήματα το ίδιο ακριβά και ποιοτικά. Σήμερα όσο και να ακούσεις βυνίλιο, τις ημέρες αυτές ΔΕΝ τις ξαναζείς. Περάσανε και ξεπεράστηκαν από την εξέλιξη. "Νέρωσε" που λέμε.  

Επεξ/σία από jimarass26
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, jimarass26 said:

Τρολάρεις τώρα ε? ΄΄Αποψη μπορεί να έχει ο καθένας σε θέματα υποκειμενικά, πχ μου αρέσει η πίτσα. Σε θέματα επιστήμης δεν υπάρχει άποψη. Υπάρχουν οι σχετικοί και οι άσχετοι.... 

Καθόλου! Υπερασπίζομαι απλά το δικαίωμα κάποιου να του αρέσει ο ήχος από το βινύλιο. Δεν μίλησα πουθενά για επιστήμη και τεχνικές λεπτομέρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Καθόλου! Υπερασπίζομαι απλά το δικαίωμα κάποιου να του αρέσει ο ήχος από το βινύλιο. Δεν μίλησα πουθενά για επιστήμη και τεχνικές λεπτομέρειες. 

Προφανώς δεν διάβασες καθόλου όσα είπαμε αρκετοί χρήστες εδώ πέρα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Είναι γεγονός πως τα χρόνια των δίσκων είναι και τα καλύτερα της μουσικής, όχι όμως λόγω ποιότητας του αναλογικού μέσου, αλλά λόγω της όλης ιεροτελεστίας, των κομματιών που γράφονταν  και της δυσκολίας πρόσβασης στο αγαπητό μέσο. Τότε δεν μπορούσες να έχεις 60.000 τραγούδια σε στικάκι. Είχες 10 ανά δίσκο. Και για να ακούσεις έπρεπε να πληρώσεις. Και τα τραγούδια στο δίσκο είχαν μια συνέχεια και διηγούνταν μια ιστορία. Για να το γλιτώσεις σε ένα βαθμό έκανες παρτυ. Μαζευόσασταν οι φίλοι. Λόγω τεχνολογίας είχες μεγάλο και βαρύ μηχάνημα με μεράκι φτιαγμένο, γιατί κόστιζε και πολύ. Όλα αυτά έχουν υλική και αισθητική αξία αδιαμφησβήτητη και πρέπει να το βλέπουμε ως σύνολο, ως φαινόμενο εποχής. Να μην εστιάζουμε στο μέσο. Αν τότε κάποιος είχε ανακαλύψει το cd νωρίτερα, τότε απλά οι ίδιες νοσταλγίες θα προέρχονταν από το ψηφιακό μέσο. Τα πάρτυ πάλι θα γινόντουσαν, Τα μηχανήματα το ίδιο ακριβά και ποιοτικά. Σήμερα όσο και να ακούσεις βυνίλιο, τις ημέρες αυτές ΔΕΝ τις ξαναζείς. Περάσανε και ξεπεράστηκαν από την εξέλιξη. "Νέρωσε" που λέμε.  

Συνηθως αγοραζες ενα αλμπουμ που το ηθελες πολυ...σε παρτυ και τετοια διαλεγες τα τραγουδια που ηθελες και στα εγραφαν τα γνωστα κασεταδικα της εποχης οι κασετες που εγραφες ο ιδιος απο την συλλογη σου οποτε δεν πηγαινε ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...