Προς το περιεχόμενο

H Nvidia φερνει το G-Sync και στα FreeSync Monitors


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ακολούθησα τα εξής βήματα για να δουλέψει:

1ον από το OSD menu της οθόνης, ενεργοποίηση του Freesync

2ον από το Manage 3D settings -> Global tab -> Monitor Technology-> G-sync compatible

3ον Display settings -> Set up G-Sync

Οπτικά δεν έχω δει αποτέλεσμα ακόμα και νομίζω ότι θέλει κάποιες εξτρά ρυθμίσεις, πχ in game βλέπω 100 fps, άρα πρέπει να βάλω limit για να μην βγαίνει εκτός Freesync range; (Το πάνελ είναι VA 4K 60Hz)

Επίσης, πρέπει να το κλειδώσω στα 59 για καλύτερα αποτελέσματα ή 60;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Bigis είπε

δεν μου εχει η οθονη επιλογη για freesync... οπως και το nvidia panel πουθενα επιλογη για το gsync

gs.png

Δεν έχει freesync η οθόνη σου τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Εγώ ακολούθησα τα εξής βήματα για να δουλέψει:

1ον από το OSD menu της οθόνης, ενεργοποίηση του Freesync

2ον από το Manage 3D settings -> Global tab -> Monitor Technology-> G-sync compatible

3ον Display settings -> Set up G-Sync

Οπτικά δεν έχω δει αποτέλεσμα ακόμα και νομίζω ότι θέλει κάποιες εξτρά ρυθμίσεις, πχ in game βλέπω 100 fps, άρα πρέπει να βάλω limit για να μην βγαίνει εκτός Freesync range; (Το πάνελ είναι VA 4K 60Hz)

Επίσης, πρέπει να το κλειδώσω στα 59 για καλύτερα αποτελέσματα ή 60;

Οπωσδήποτε cap 2-3 fps πιο κάτω από το μάξιμουμ της οθόνης. Στην περίπτωσή σου 57 . Γιατί στα 59 θα κάνει σίγουρα spike πάνω από 60 και θα έχεις tearing.

Εγώ το έχω από το rivatuner που τρέχει πάντα από πίσω. 

Στα παιχνίδια απενεργοποιημένο το vsync. Μπορείς αν θες να βάλεις vsync on στο control panel της nvidia ,αν και μικρή σημασία έχει αν βάλεις το cap.

Μερικοί δεν βάζουν cap παρά μόνο vsync για να εχουν vsync όταν πιάνει το μαξ,αλλά το gsync απενεργοποιείται εκέι. Προσωπικά προτιμώ την πρώτη περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bigis είπε

Εμενα ρε παιδια δεν μου εχει επιλογη για να το ανοιξω... 24gm77 LG  το μοντελο του monitor

Δεν έχει Freesync η οθόνη σου βάσει των προδιαγραφών που βρήκα online:

https://www.lg.com/uk/monitors/lg-24GM77-B

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Εγώ ακολούθησα τα εξής βήματα για να δουλέψει:

1ον από το OSD menu της οθόνης, ενεργοποίηση του Freesync

2ον από το Manage 3D settings -> Global tab -> Monitor Technology-> G-sync compatible

3ον Display settings -> Set up G-Sync

Οπτικά δεν έχω δει αποτέλεσμα ακόμα και νομίζω ότι θέλει κάποιες εξτρά ρυθμίσεις, πχ in game βλέπω 100 fps, άρα πρέπει να βάλω limit για να μην βγαίνει εκτός Freesync range; (Το πάνελ είναι VA 4K 60Hz)

Επίσης, πρέπει να το κλειδώσω στα 59 για καλύτερα αποτελέσματα ή 60;

 Βάλε limit στα 58

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Psaris είπε

οχι σορρυ απλα δεν είδα τίποτα flickering η artifacts κτλπ. 

Δεν έχει flickering, αλλά κάτω από 48 κλείνει το VRR και έχεις ένα σωρό tearing (βάλε το pendulum demo σε test pattern να το δεις). Αυτά με vsync off. Με vsync on θα έχεις stutters για να συγχρονίζει κάθε x frame.

Κονσολοπαίχνιδα πάντως που έχουν fixed framerate (60) όπως πχ τα fighting ή τα souls σε μένα bugάρουν το VRR και αρχίζει το artifacting ή με το που τα τρέχεις ή την επόμενη φορά που θα τρέξεις κάτι. Be aware. Όπως είπα διορθώνεται μετά από shutdown.

Τον συγκεκριμένο yt'er δεν τον πάω από εποχές mining craze, αλλά συμφωνώ 100% με το conclusion του.

Επίσης HWU testing:

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mcrae13 @Acmilangr2 Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω στο Witcher 3 που είναι και σχετικά βαρύ (τα 100ρια είναι απ'το WoW που προφανώς είναι αρκετά ελαφρύ), αν και δεν περιμένω τρελές διαφορές με 60ρι πάνελ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα σημερα στην οθονη μου Samsung U28H750UQU μια χαρα παιζει ,δεν ειδα flickering,και το δοκιμασα και σε standar mode οσο και σε ultimate, χρησιμοποιω display port 1,2 και αυξησα με msaa shadows και αλλα settings στο gta  V με αναλυση 4κ , ,επισης εβαλα και το vsync on, αν και σε καποια κομματια το παιχνιδι επεσε στα 46fps δεν το καταλαβα.Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο οσα ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

@mcrae13 @Acmilangr2 Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω στο Witcher 3 που είναι και σχετικά βαρύ (τα 100ρια είναι απ'το WoW που προφανώς είναι αρκετά ελαφρύ), αν και δεν περιμένω τρελές διαφορές με 60ρι πάνελ.

Φυσικα και έχει μεγάλες διαφορές. Εκτός αν παίζεις με v sync καρφωμένα στα 60fps που εννοείται δεν θα δεις καμία διαφορά. Αν όμως πέφτεις στα 59 χωρίς gsync/freesync σκαλώνει απευθείας αφού στην ουσία δείχνει 30fps και ας βλέπεις εσύ το νουμερακι να είναι 59fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...