Προς το περιεχόμενο

H Nvidia φερνει το G-Sync και στα FreeSync Monitors


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kom είπε

Asus MG279Q + 1080Ti παίζει μια χαρά !

Ποιος ο λόγος να πας για την Asus PG279Q και όχι αυτή που έχεις ? 225 έουρα διαφορά. Είμαι για αγορά μόνιτορ και έχω μπερδευτεί. 

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές χαρές διαβάζω από πολλούς..Ξαφνικά το G-Sync έγινε καλό και τρέχουν τα πάντα smooth..Όταν τα λέγαμε εμείς..

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι το G-Sync είναι game-changer και αξίζει με 1000. Καλά η υποστήριξη είναι αρκετά limited..Μιλάμε για DP only, 10/20 series only και συγκεκριμένα monitors δεν έχουν θέματα γιατί τα περισσότερα freesync είναι για τα μπάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sync over HDMI ξεκίνησε επίσημα με το 2.0...οπότε οποιαδήποτε παλιότερη κάρτα γραφικών, απλά δεν το λειτουργούσε (και αντίστοιχα monitor).

DP only, συνεπώς, και όλα καλά. Το θέμα με 9 series, να είχαμε να λέγαμε. Κλασσικές τσατσαριές των εταιρειών, τίποτα το νέο.

Το "πρόβλημα", είναι πως λειτουργεί μια χαρά σε monitors που δεν έχουν το module, οπότε πολύ απλά...

Τα σωστά στημένα Monitors, δεν έχουν θέμα. Τα φτηνιάρικα-κακορυθμισμένα, έχουν (όπως ισχύει και στο FS).

Όπως κάπου είπε κάποιος, μπράβο στην nVidia που έσφιγγε τα @@ των κατασκευαστών Monitors να λειτουργεί σωστά το ρημάδι, κακό του κεφαλιού της AMD που δεν έκανε το ίδιο (βέβαια, ξεχνάμε πως τα μισά FS monitors δεν έχουν καν αυτοκόλλητο-πιστοποίηση απάνω και απλά λειτουργεί το VRR...αλλά και εκεί η κόκκινη φταίει...βολεύει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το module εξασφαλίζει ότι περνάει όλα τα tests..Το ότι πέρασαν μόνο 12 από τα 400 monitors, σημαίνει ότι τρέχουν αρκετά απαιτητικά tests..Που και πάλι τα G-Sync compatible δεν παίρνουν certification όπως βλέπεις..

gsync-ecosystem-jan-2019.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί γράφεις, τώρα?

Τί δουλειά έχει το module με HDR, φωτεινότητα κλπ?

Η δουλειά του είναι να συγχρονίζει κάρτα με οθόνη.

Τις PR τσατσαριές της πράσινης, τί (μου) τις τσαμπουνάς?

Η "πχιότητα εικόνας", ήδη απαντήθηκε:

Κακό Monitor, κακό αποτέλεσμα. Το ότι το χρεώνεται η AMD αυτό και το FreeSync και όχι ο εκάστοτε κατασκευαστής, είναι τουλάχιστον αστείο.

Επιπλέον, τα μισά/περισσότερα FS compatible monitors δεν έχουν αυτοκολλητάκι FS...VRR είναι, και λειτουργεί μέσα από τον οδηγό. Το ξέρεις, το ξέρω, το ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HDR θέλει G-Sync HDR module για να δουλέψει. Τα 12 monitors που πήραν οκ από την NV, είναι validated..Certified είναι ΜΟΝΟ όσα έχουν modules. Που σημαίνει ότι flicker/blanking/artifacts free στα πάντα θα είναι μόνο όσα έχουν το module. Τα υπόλοιπα μπορεί να δουλεύουν στα περισσότερα(Τα validated) αλλά όλο και κάπου θα 'χουν θέμα. Θα δούμε όταν αρχίσουν να τεστάρουν οι reviewers λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lg 29um68-p δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα με την 1080. Μάλιστα μου διόρθωσε και το θέμα του frame skipping που είχα πριν όταν ανέβαζα πάνω  από 60 hz την οθόνη. Τώρα κατι μαλακιες σε στιλ από τις 400 μόνο οι 12 περάσανε , δείχνουν απλά ποιες εταιρίες πληρώσανε για να πάρουνε το validation από την nvidia . 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το HDR θέλει G-Sync HDR module για να δουλέψει. Τα 12 monitors που πήραν οκ από την NV, είναι validated..Certified είναι ΜΟΝΟ όσα έχουν modules. Που σημαίνει ότι flicker/blanking/artifacts free στα πάντα θα είναι μόνο όσα έχουν το module. Τα υπόλοιπα μπορεί να δουλεύουν στα περισσότερα(Τα validated) αλλά όλο και κάπου θα 'χουν θέμα. Θα δούμε όταν αρχίσουν να τεστάρουν οι reviewers λεπτομέρειες.

Ναι ε?

Έτσι λειτουργεί στις πράσινες?

Κοίτα να δεις κάτι πράγματα...γιατί στις AMD, πάλι ο οδηγός τα κάνει όλα...το λέει βέβαια και η AMD "FreeSync 2" και λοιπά κουραφέξαλα...αλλά ούτε module ούτε τίποτα...άσε να φανταστώ...κι εκεί δεν θα λειτουργεί καλά...επειδή δεν έχει HW...

Με έβαλες σε σκέψεις...πάω να δω αν η HDR τηλεόρασή μου έχει το module της nVidia...

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι ε?

Έτσι λειτουργεί στις πράσινες?

Κοίτα να δεις κάτι πράγματα...γιατί στις AMD, πάλι ο οδηγός τα κάνει όλα...το λέει βέβαια και η AMD "FreeSync 2" και λοιπά κουραφέξαλα...αλλά ούτε module ούτε τίποτα...άσε να φανταστώ...κι εκεί δεν θα λειτουργεί καλά...επειδή δεν έχει HW...

Με έβαλες σε σκέψεις...πάω να δω αν η HDR τηλεόρασή μου έχει το module της nVidia...

Απο ότι φαίνεται ενοχλεισαι με αυτό που έκανε η nvidia... 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Δεν ξέρω άμα ενοχλείτε ο πέτρος αλλά όσοι πληρώσαμε g sync monitor μόλις έχασαν αξία

Απλα η αγαπητη μας πρασινη δειχνει με ολους τους τροπους,ποσο γουσταρει να μας τα τρωει και ποσο γραμμενους στα @@ της εχει οσους αγοραζουν τις καρτες της και φυσικα τα μονιτορ που υποστηριζουν τις καρτες της.Με λιγα λογια απληστια στο παν.

ολα φλατ επειδη μπορει👌

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...