Προς το περιεχόμενο

Gigabyte RX Vega 64 Gaming Oc 414 ευρώ με μεταφορικά @amazon.fr (ΤΕΛΟΣ)


DsLmAnIaC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DsLmAnIaC είπε

Κατέβασε την p6 1542/1000 νομίζω και 990 μπορείς να προσπάθησεις. Hbm 990mv και από 995 έως 1100 mhz. Όπου έχεις μεγαλύτερο score στο timespy μένεις. 

Μπορεί ανεβάζοντας ρολόγια να ρίχνεις τις επιδόσεις να ξέρεις. Μου συνέβη αρκετές φορές.κατα τη διάρκεια των δοκιμών. 

Μεχρι να το ψαξω αναλυτικα,αφησα τα clocks stock και απλα εκανα undervolt.Στο p6 995 mV και στο p7 1000mV.

Μνημη 1000/1000.

Θα κατσω αυριο να κατεβασω timespy να δω.Παντως με αυτα ειναι αρκετα κρυα καθως πανω απο 61 δε παει,ενω ακουγονται λιγο οι ανεμιστηρες.Peak φτανει 250 watt.

Βεβαια εχω θεμα και μετα απο reboot δε κραταει καποια setting στο wattman.

Στο pubg παντως δεν εχω πλεον κρασαρισματα.Το ειχα ψιλιαστει οτι ηταν θεμα των drivers και επιβεβαιωθηκα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Μεχρι να το ψαξω αναλυτικα,αφησα τα clocks stock και απλα εκανα undervolt.Στο p6 995 mV και στο p7 1000mV.

Μνημη 1000/1000.

Θα κατσω αυριο να κατεβασω timespy να δω.Παντως με αυτα ειναι αρκετα κρυα καθως πανω απο 61 δε παει,ενω ακουγονται λιγο οι ανεμιστηρες.Peak φτανει 250 watt.

Βεβαια εχω θεμα και μετα απο reboot δε κραταει καποια setting στο wattman.

Στο pubg παντως δεν εχω πλεον κρασαρισματα.Το ειχα ψιλιαστει οτι ηταν θεμα των drivers και επιβεβαιωθηκα τωρα.

Κατέβασε το hbm λίγο και δες που κάθεται. 

Από ότι έχω δει μόνο το hbm μου βγάζει τις ρυθμίσεις η κολλάει το wattman. 

Χρησιμοποίησε το fan curve του leros. Τεράστια διαφορά στις θερμοκρασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους έστειλα email χτες και τους είπα ότι έχουν κάνει λάθος και στέλνουν λάθος κωδικό  που αφορά τις κάρτες RX570 και RX580 που δίνει δώρο 2 free games.

Τους ζήτησα λοιπόν να μου στείλουν  τον σωστό κωδικό που δουλεύει με την RX Vega που αγόρασα και αφορά το promo με τα 3 free games. 

Μου απάντησαν το πρωί και μου ζήτησαν να επιλέξω ανάμεσα στα κάτωθι 3 βήματα:

- refund 100 ευρώ για αυτό τους το λάθος και κρατάω την κάρτα,

- αντικατάσταση της κάρτας με άλλη καινούργια η οποία θα συνοδεύεται με τον σωστό κωδικό για τα 3 free games .

- Επιστροφή προϊόντος και full refund. 

Εννοείται ότι επέλεξα το πρώτο μιας και τα παιχνίδια μου είναι αδιάφορα και με τον τρόπο αυτό η κάρτα βγαίνει στα 314 ευρώ.

Δεν υπάρχει το support του Amazon, είναι σε άλλο επίπεδο και δεν είναι τυχαίο εκεί που βρίσκεται.

Πως να ασχοληθεί κανείς σώφρον με την ... εγχώρια αγορά;  ;) 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Τους έστειλα email χτες και τους είπα ότι έχουν κάνει λάθος και στέλνουν λάθος κωδικό  που αφορά τις κάρτες RX570 και RX580 που δίνει δώρο 2 free games.

Τους ζήτησα λοιπόν να μου στείλουν  τον σωστό κωδικό που δουλεύει με την RX Vega που αγόρασα και αφορά το promo με τα 3 free games. 

Μου απάντησαν το πρωί και μου ζήτησαν να επιλέξω ανάμεσα στα κάτωθι 3 βήματα:

- refund 100 ευρώ για αυτό τους το λάθος και κρατάω την κάρτα,

- αντικατάσταση της κάρτας με άλλη καινούργια η οποία θα συνοδεύεται με τον σωστό κωδικό για τα 3 free games .

- Επιστροφή προϊόντος και full refund. 

Εννοείται ότι επέλεξα το πρώτο μιας και τα παιχνίδια μου είναι αδιάφορα και με τον τρόπο αυτό η κάρτα βγαίνει στα 314 ευρώ.

Δεν υπάρχει το support του Amazon, είναι σε άλλο επίπεδο και δεν είναι τυχαίο εκεί που βρίσκεται.

Πως να ασχοληθεί κανείς σώφρον με την ... εγχώρια αγορά;  ;) 

Καινούρια Vega 64 στα 314, μην το πεις πουθενά :P

Και σωστό κωδικό να σου έστελναν και 3 παιχνίδια να έπαιρνες, πάνω από 30ε το καθένα δύσκολα θα έβρισκες να το δώσεις (λόγω του ότι πολλοί πουλάνε τώρα τους δικούς τους κωδικούς και έχουν αρχίσει και πέφτουν αρκετά οι τιμές). Δεν λέω πως δεν θα τα έδινες, λέω απλά πως θα σου έπαιρνε χρόνο μέχρι να τα βάλεις στα φόρουμ και να κάθεσαι να απαντάς σε μηνύματα (και ο χρόνος = χρήμα). Επομένως ακόμα και με 3 παιχνίδια τα 100ε ΚΑΘΑΡΑ δύσκολα θα τα έπιανες.

Και από ότι κατάλαβα σου έμεινε ο κωδικός για τα 2 παιχνίδια ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά; Επομένως πάει ακόμα πιο κάτω η τιμή; (βάλε 25ε το κάθε παιχνίδι, πας στα 264ε)...

Σου έκατσε λαχείο που έκανες την αντικατάσταση από με το Ισπανικό Amazon και εκεί που περίμενες 30-40ε διαφορά βγήκες με σχεδόν τριπλάσια. Πραγματικά μην το πεις πουθενά :P

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Τους έστειλα email χτες και τους είπα ότι έχουν κάνει λάθος και στέλνουν λάθος κωδικό  που αφορά τις κάρτες RX570 και RX580 που δίνει δώρο 2 free games.

Τους ζήτησα λοιπόν να μου στείλουν  τον σωστό κωδικό που δουλεύει με την RX Vega που αγόρασα και αφορά το promo με τα 3 free games. 

Μου απάντησαν το πρωί και μου ζήτησαν να επιλέξω ανάμεσα στα κάτωθι 3 βήματα:

- refund 100 ευρώ για αυτό τους το λάθος και κρατάω την κάρτα,

- αντικατάσταση της κάρτας με άλλη καινούργια η οποία θα συνοδεύεται με τον σωστό κωδικό για τα 3 free games .

- Επιστροφή προϊόντος και full refund. 

Εννοείται ότι επέλεξα το πρώτο μιας και τα παιχνίδια μου είναι αδιάφορα και με τον τρόπο αυτό η κάρτα βγαίνει στα 314 ευρώ.

Δεν υπάρχει το support του Amazon, είναι σε άλλο επίπεδο και δεν είναι τυχαίο εκεί που βρίσκεται.

Πως να ασχοληθεί κανείς σώφρον με την ... εγχώρια αγορά;  ;) 

Το amazon Γαλλίας έτσι. Γιατί της Ισπανίας είναι λίγα χύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κωδικός που μου έστειλαν και εμένα αλλά και στους υπόλοιπους είναι για κατόχους RX570 και RX580. Bέβαια μπορεί να έχει κάποια αξία σίγουρα άσχετα αν δεν δουλεύει με εμάς που έχουμε Vega. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Ο κωδικός που μου έστειλαν και εμένα αλλά και στους υπόλοιπους είναι για κατόχους RX570 και RX580. Bέβαια μπορεί να έχιε κάποια αξία σίγουρα άσχετα αν δεν δουλεύει με εμάς που έχουμε Vega. 

Μπορείς να τον βάλεις για πώληση είτε εδώ είτε σε άλλα φόρουμ (προτείνω να δεις και το reddit στο r/SteamGameSwap). Ακόμα και 30-40ε να το βάλεις όλο και κάποιος θα το πάρει (και σχετικά γρήγορα γιατί συνήθως κωδικοί των 2 παιχνιδιών πάνε ~50ε) και κατεβάζεις και άλλο την τιμή στην gpu κάτω από 300ε. Πες μόνο πως ο αγοραστής πρέπει να έχει rx570/580 για να το ενεργοποιήσει.

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επειδή τώρα μου τα γυρνάνε, μην δένετε ότι θα πάρω τελικά το refund. 

Προφανώς έχει να κάνει με ποιόν μιλάς κάθε φορά. 

Τώρα μου απέστειλαν 2 κωδικούς οι οποίοι δεν λειτουργούν με την κάρτα και αναμένω τι θα γίνει.

Θα ενημερώσω με τα αποτελέσματα. 

Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. :( 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στείλτε και ένα μήνυμα με όλη την ιστορία στο amd rewards.... Σίγουρα θα βοηθήσουν 

2 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Το amazon Γαλλίας έτσι. Γιατί της Ισπανίας είναι λίγα χύμα.

Μια χαρά κωδικό μου έδωσε της Ισπανίας, κύριε μου :P Λίγα τα λόγια σου λοιπόν για τους φίλους μας τους Ισπανούς :P 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα το promo για 570/580 μου έδωσαν...Ωστόσο, μου το έδωσε τη πρώτη φορά μέσω email ένας από το support, μετά ήρθε το "official" email που έλεγε ότι ο συγκεκριμένος κωδικός ήταν για 570/580.

Περιμένω και γω απάντηση απο το support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να λέμε τα πράγματα λοιπόν όπως πρέπει. Το πρωί βρέθηκε ένας καλός υπάλληλος του support, αναγνώρισε την μαλακία που έχουν κάνει (και έχουν βάλει κωδικό για 2 παιχνίδια από άλλες κάρτες), είπε ότι το προώθησε στο αρμόδιο τμήμα για να διορθωθεί και μου πρότεινε τα παραπάνω που έγραψα στο αρχικό μήνυμα. Από την στιγμή που απάντησα στο support και αποδέχτηκα το refund των 100 ευρώ (πράγμα που με παρότρυνε να κάνω και ο εκπρόσωπός τους) άρχισε ένα αλλεπάλληλο παιχνίδι με μηνύματα με το support τους μην βγάζοντας άκρη.

Πίστευα ότι οι Ισπανοί είναι χειρότεροι, αλλά όχι ... οι Γάλλοι με διαφορά. 

Ξεκινάμε,

1. Μετά απο email που τους έστειλα για να ικανοποιήσουν το refund που οι ίδιοι πρότειναν μου έστειλαν 2 κωδικούς να δοκιμάσω αν δουλεύουν.

Ο ένας 16ψηφιος και ο άλλος 17ψηφιος όπου κανείς από τους δύο δεν είναι valid με την RX Vega.

2. Toυς απαντώ ότι οι κωδικοί είναι λάθος και δεν δουλεύουν με την κάρτα και τους ζητώ ή τον σωστό κωδικό με τα 3 παιχνίδια ή το refund που μου προτάθηκε.

3.  Μου απαντάνε μετά από λίγο ότι δεν μπορεί να γίνει refund 100 ευρώ και ότι στη σελίδα του προϊόντος γράφει ότι ο κωδικός είναι για 2 παιχνίδια για την RX570 & 580 και με προτρέπουν να χρησιμοποιήσω πάλι τους κωδικούς που μου έστειλαν (τους 2 invalid που γράφω παραπάνω).

4. Τους απαντώ ξανά ότι οι κωδικοί δεν δουλεύουν με την κάρτα που πήρα από αυτούς και ότι κακώς βάζουν το promo για 2 παιχνίδια για RX570&580 στην σελίδα που πουλάνε την RX Vega 64. Θα πρέπει να το διορθώσουν και να δώσουν είτε τον σωστό κωδικό με τα 3 παιχνίδια από το promo που τρέχει της AMD ή να μου επιστρέψουν ένα εύλογο ποσό για τα 3 παιχνίδια, τους τονίζω εδώ ότι τα 3 games κοστίζουν πάνω από 100 ευρώ στο steam, είναι ένας σοβαρός λόγος για να αγοράσει κάποιος την κάρτα και ορθά ο συνάδελφός τους που πρότεινε refund 100 ευρώ αρχικά.

5. Μου απαντούν πάλι τα ίδια καρμπόν με τα προηγούμενα (βλέπε 3) σαν να μην διάβασαν καθόλου το προηγούμενο μήνυμά μου ή δεν ξέρουν γρι αγγλικά και κάνουν copy-paste.

6. Τους απαντώ ξανά τα ίδια με το 4 και τους βάζω και ολόκληρη την αρχική απάντηση του συναδέλφου τους το πρωί, ο οποίος κατάλαβε αμέσως το λάθος και θέλησε να το διορθώσει όπως πρέπει. Περιμένω τώρα τι θα μου απαντήσουν.

Είναι φανερό λοιπόν ότι στο amazon είναι λίγο - πολύ που θα πέσεις  σε εκπρόσωπο. Διαφορετική τελείως αντιμετώπιση, αυτό θα πρέπει να το κοιτάξουν να το διορθώσουν, το έχω παρατηρήσει και άλλες φορές.

Το πρωί μου έκαναν refund 39 ευρώ από amazon.es για τα έξοδα αποστολής στην Ισπανία της κάρτας χωρίς κανένα πρόβλημα, αν και είχα άγχος γιατί το κόστος ήταν υψηλό. Μετά είδα με θαυμασμό την απάντηση από amazon.fr για refund 100 επειδή δεν δίνουν αυτό που πρέπει, τα 3 games που προβλέπονται για την κάρτα. Και μετά ακολουθεί ασυνεννοησία. 

Θα ενημερώσω τι θα βγει τελικά από αυτό. 

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, antypas25 said:

Ισπανία - Γαλλία 1-0

Καλά, έτσι νομίζετε, εμένα στο Ισπανικό μου πούλησαν πειρατικό blu-ray και ζητούσαν να το επιστρέψω γαι να κάνουν refund!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις..Πιστεύω όμως ότι θα βγάλεις άκρη..

Το Ισπανικό όντως είναι πιο χύμα

Επεξ/σία από Inler
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...