Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση laptop HP dv5 - 1199ev


Bill@r@s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Είμαι νέος στο forum. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να αναβαθμίσω ένα LAPTOP HP dv5 - 1199ev. Τόσο σε μνήμη, σκληρό και λειτουργικό. Αν αξίζει;;;  περιμένω συμβουλές;  Δεν γνωρίζω πολλά. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo P8600 (2.40 GHz), με 3MB L2 cache, στα 1066MHz.
Μνήμη: 3072 MB (1x 1024 MB + 1x 2048 MB) DDR2, υποστηρίζει μνήμη μέχρι 8 GB.
Σκληρός Δίσκος: 320 GB SATA 5400 rpm. Λειτουργικό έχει sister.  θα μπορέσω να το σώσω με καμιά 60αρια €. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 60€ για μνήμη + σκληρό δίσκο δεν φτάνουν 

Η εναλλακτική είναι να αγοράσεις ένα σκληρό δίσκο ssd θα δεις κάποια διαφορά αλλά επειδή είναι παλαιό μηχάνημα δεν θα αναγνωρίζει στο μέγιστο τις ταχύτητες του σκληρού.

Τι χρήση κάνεις και τι προγράμματα χρησιμοποιείς , ίσως να μην αξίζει να επενδύσεις στο συγκεκριμένο και να δεις για κάποιο καινουργιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ ένα γεωλογικο πρόγραμμα το Gis κατά βάση. Επιπλέον σερφαρισμα.  Παιχνίδια δεν παίζω. Το μηχάνημα το αγόρασα το 2007. Μια σοβαρή αναβάθμιση αν αξίζει πόσο θα μου κοστίσει;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω και με μια 250 ssd θα είμαι εντάξει. Ίσως αν προσθέσω και μια μνήμη 2gb (να φτάσω στα 4gb). Και με τις δικές σας συμβουλές να βάλω ίσως Windows 7 θα δω καθόλου φως;;;  ή ας πάει το παλιαμπελο... 

Επεξ/σία από Bill@r@s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Αλλά επειδή δεν γνωρίζω και πολλά  (έως καθόλου) αν μπορούσες να μου προτείνεις συγκεκριμένα θα το εκτιμούσα πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα από τα δυο :

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/desktops-and-upgrade-tools/internal-hdd-ssd/194131-gigabyte-120gb-sata-iii

https://www.skroutz.gr/s/11715792/Kingston-A400-120GB.html   για να βάλω το λειτουργικό και τις εφαρμογές. Mε περίπου 15-20 ευρώ παραπάνω μπορείς να πάρεις δίσκο στα 240GB.

και ένα caddy σαν αυτά  https://www.skroutz.gr/c/906/aksesouar-sklhrwn-diskoi/f/646865/plaisio.html?from=autocomplete&o=hdd+caddy   για να βάλω το σκληρό που έχει στη θέση του DVD-Rom (εκτός αν σου χρειάζεται το οπτικό μέσο ... αλήθεια χρησιμοποιεί κανείς ακόμα δισκάκια cd-dvd ;  ) για αποθήκευση των αρχείων . Προσοχή μονο για να επιλεχθεί το κατάλληλο ανάλογα με το πάχος του dvd που έχει το λαπτοπ, βγαίνουν σε δύο μεγέθη (9mm και 12,5mm πάχος)

Επίσης  εδώ δες για μνήμη https://www.insomnia.gr/classifieds/category/47-μνήμες/   ή βάλε μια αγγελία ζήτησης και θα βρεις σίγουρα (μη δώσεις πάνω από 10 ευρώ για ένα dimm των 2GB). Μνήμες 4GB DDR2 δεν υπήρχαν πολλές , δεν βγήκαν πολλά μηχανήματα που να τις είχαν από το εργοστάσιο (και όσες βγήκαν ήταν πολύ ακριβές) καθώς τότε βγήκαν οι DDR3

Mε συνολικά λιγότερα από 40 ευρώ θα δεις αισθητή διαφορά όσον αφορά τους χρόνους εκκίνησης του Η/Υ αλλά και απόκρισης των προγραμμάτων  ειδικά σε εργασίες που απαιτούν caching από το δίσκο.

 

 

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Bill@r@s είπε

Καλημέρα. Είμαι νέος στο forum. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να αναβαθμίσω ένα LAPTOP HP dv5 - 1199ev. Τόσο σε μνήμη, σκληρό και λειτουργικό. Αν αξίζει;;;  περιμένω συμβουλές;  Δεν γνωρίζω πολλά. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo P8600 (2.40 GHz), με 3MB L2 cache, στα 1066MHz.
Μνήμη: 3072 MB (1x 1024 MB + 1x 2048 MB) DDR2, υποστηρίζει μνήμη μέχρι 8 GB.
Σκληρός Δίσκος: 320 GB SATA 5400 rpm. Λειτουργικό έχει sister.  θα μπορέσω να το σώσω με καμιά 60αρια €. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Για δισκο κοιτα η τον gigabyte που προταθηκε η τον patriot στα 21€ στο eshop,δεν αξιζει να παρεις καλυτερο ssd για το συγκεκριμενο μηχανημα.Τωρα για την μνημη κατεβασε το cpu-z kai δες στα ποσα  ΜHz τρεχει και μετα ψαξε για 4gb sodimm (MHz) ddr2.Κατα την γνωμη μου θα δεις ενα διαφορετικο μηχανημα!Λιγοτερα απο 60€ θα σου βγουνε 20-21 € ο σσδ και 20-25 η μνημη

Επεξ/σία από bill27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει το e-shop.gr patriot ssd 120gb 19€.

έπειτα αγοραζεις απο το ebay 1 dimm ram 2gb ή ΄ενα 4gb οπου υποστηρίζεται απο το λαπτοπ σου και ειναι jet.
ΑΝ θες παραπανω χωρο, βγαζεις το dvd-rom και βαζεις ενα hdd caddy

20 ssd+ 20€ 4gb ddr2 800mhz ram (ebay)+6€ hdd caddy.

Με ενα καλο καθαρισμα και φορματ ειναι καινουργιο!

Επεξ/σία από alkis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...