Προς το περιεχόμενο

Τα νέα gaming notebooks Alienware m17 και m15 εξοπλίζονται με «γραφικά» Nvidia RTX


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πριν από 5 μήνες ήμουν ανάμεσα σε laptop της alienware - msi . Πήρα msi rtx leopard pro 7r δεν το έχω μετανιώσει, σε τιμή βέβαια με επέκταση ασφάλειας μου βγήκε 1600 το κοστούμι. Βέβαια είναι πολύ δυνατό σε gaming οπότε θα τα κάνω απόσβεση πιστεύω. Τώρα όσο αναφορά gaming και laptop που είπε ο φίλος στο πρώτο σχόλιο είναι πιστεύω μια λύση για αυτούς που ταξιδεύουν συχνά ή φοιτητές με καλό μπάτζετ. Πάντως ολοένα και αυξάνεται ο αριθμός laptop gamers γιαυτό και η αγορά ανταποκρίνεται σε αυτή την "τάση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα χαρ/κα απο τα laptop γινονται ολο και καλυτερα και σε προσιτες τιμες για το ευρύ κοινο.

καποτε ενα laptop γραφειου (πχ οταν βγηκε το ΗΡ 6730s ) ειχε 650€ κ λεγαμε πολλη καλη τιμη και σημερα ενα αντιστοιχο εχει 350-400 

ετσι καπως κ οι τιμες απο laptop παιχνιδομηχανες πεφτουν. τωρα το ποιος μπορει να διαθεσει 1600 για laptop gaming αντι για 850-900 για PC gaming αυτο ειναι θεμα της τσεπης του καθενος.

παντως βλεπω οτι η ταση ειναι να πανε ολα στη φοριτη συσκευη ...  

Επεξ/σία από galistaboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Agony είπε

και με την μπαταρια τι κανεις ? παιζεις 30-40 λεπτα και τελος ? Αν εχει ρευμα γιατι να  μην εχεις ένα mini pc που είναι ποιο μικρο? Και ένα VR headset , η ένα portable projector με μπαταρια η όχι ?

 Ρωταω δεν ξερω…. Θα ηταν πχ ωραιο να εχεις το λαπτοπ και να παιζεις εκει που θες χωρις ρευμα κτλ. Αν όμως κατσεις σε δωματιο τοτε θα εχει μια TV να συνδεσεις το mini box . Η εστο αν δεν εχει TV , όπως ειπα εχεις ένα VR headset η ένα mini projector . Λεω εγω τωρα...

 

Προσωπικα δεν μπορω να βρω λογο ωστε να δικαιλογησω να παρω σταθερο υπολογιστη. Οταν θελησα να παιξω πιο απαιτητικα παιχνιδια αγορασα μια egpu. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λένε ότι τα laptop δεν είναι για gaming (έστω το βασικό, όχι όλα Ultra+), μάλλον έχουν μείνει σε φορητά με 950M (και πίσω), από 1050 μέχρι και RTX, τα δεδομένα με τους φορητούς έχουν αλλάξει δραματικά προς το καλύτερο (κατανάλωση/απόδοση/θερμοκρασίες κλπ). Το ότι γράφει πάνω "gaming" δεν το αναιρεί να το αγοράσει και ένας φωτογράφος η κάποιος που κάνει επεξεργασία video, τον εξυπηρετεί σε ικανοποιητικό βαθμό. Σε απόλυτο υπάρχει και η Quadro mobile με υπερπολλαπλάσιο κόστος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

η Clevo βγάζει 50-70 κωδικούς σασί, η plaisio (turbox) αγοράζει ότι μπανάλ-χειρότερο υπάρχει από την Clevo για να το μεταπωλήσει εδώ και να βγάλει κέρδος μέγιστο.

μη σου φανεί περίεργο ότι Alienware/Dell/Acer η άλλα γνωστά ονόματα, είναι απλά rebrands από διαλεγμένα σασί της Clevo 😉

α, και μάντεψε.. η foxconn έφτιαξε το σόκετ του motherboard σου που γράφεις τώρα, όχι η Gigabyte/Asus!

Όταν όμως μιλάς για τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά μιλάς σαφώς για τα χρέπια που βγάζει η clevo (αυτά που φέρνει και το πλαίσιο). Η clevo και foxcon και όλοι αυτοί οι γίγαντες ξέρω ότι βγάζουν ΚΑΙ κορυφαία ποιότητα μαζί με τα χρέπια. Δεν λέω το αντίθετο. Το θέμα είναι όμως ο σχεδιασμός η συναρμολόγηση και η επιλογή του υλικού για να βγει ένα καλό αποτέλεσμα. 

Και δεν είναι μόνο αυτά. Εϊναι και πόσο μεγάλη φύρα θα έχει η σειρά. Για παράδειγμα φίλος έχει turbox εδώ και 12 χρόνια και παίζει ακόμη ΤΕΛΕΙΑ και ακόμη και η μπαταρία του (εξωπραγματικό το ξέρω) κρατάει δειλά κάνα 10λεπτο!!!!!!!!!) . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και προβλήματα με το συγκεκριμένο μοντέλο. 

Είναι πολλοί οι παράγοντες και θέλει πολύ ψάξιμο και ανάλυση. Αλλά επειδή μιλάμε για dell που είναι αυτή τη στιγμή ίσως από τις τιμιότερες κοστους προς απόδοση / ποιότητα / εγγύηση εταιρίες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου η σύγκριση με clevo γιατί πρόκειται για ιεροσυλία. 

Και ναι έχεις δίκιο ότι όλοι πλέον στην Κίνα συναρμολογούν (συμπεριλαμβάνεται και η μητρική του πισί μου μέσα). Το θέμα όπως εξήγησα ποιο πάνω δεν αρκεί μόνο η συναρμολόγηση όμως. Ούτε και τα υλικά μόνο. Είναι ΟΛΑ μαζί και είναι ΠΟΛΛΑ.

5 ώρες πριν, forgotten είπε

εμμενω οτι μαλλον η επαφη σου με τα clevo ειναι στην περιοδο των turbo x . ειχα και alienware , αν θες ποιοτητα παρε msi titan και βαλε το διπλα σε alienware θα ανακαλυψεις οτι η alienware πλεον ασθενει ,ψαξε και τα αρθρα περι thermal throttle στα νεωτερα μοντελα alienware για μενα η αγορα εγινε μετα απο αναζητηση αρκετων αρθρων , επετρεψε μου λοιπον να μιλω με σιγουρια για το τι αγορασα και τι ειδα στον ανταγωνισμο.

Εννοείται ότι δεν είναι η κορυφαία η Allienware. Εϊπα κάτι τέτοιο? Φυσικά και η MSI βγάζει και αυτή κορυφαία μηχανήματα. Και όπως είπα και στον άλλο φίλο ΚΑΙ η CLEVO βγάζει τρομερά μηχανήματα. Όταν όμως η χρηματική διαφορά είναι ΤΟΣΟ μεγάλη τότε 102.25% υπάρχει κάποιος λάκος μέσα στην φάβα που δεν φαίνεται. Και επειδή έχω μεγάλη τριβή με το αντικείμενο η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι εταιρίες όπως η DELL κρατά ακόμη τον σημαντικό όρο για την εποχή μας ΚΟΣΤΟΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikosjc είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ότι είναι για "gaming" πρέπει να είναι χοντροκομμένο και άσχημο! Τεράστια ποντίκια και πληκτρολόγια, με φωτάκια, τεράστια λαπτοπ με design 20 χρόνια πίσω, άσχημες οθόνες με τεράστια bezels, κλπ...

Γιατι αγορινα το Slim design δεν ειναι καθολου εργονομικο...
Πανε παιξε με ποντικι mini counter strike για παραδειγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Γιατι αγορινα το Slim design δεν ειναι καθολου εργονομικο...
Πανε παιξε με ποντικι mini counter strike για παραδειγμα..

Φίλε μου δεν αναφέρομαι μόνο στο slim design, υπάρχουν μεγάλα, κανονικά ποντίκια που είναι πολύ όμορφα. Δεν χρειάζεται να έχουν παντού λαμπάκια, τεράστιες γωνίες, να είναι μαύρα και άραχνα. Όμως λίγα από τα "νορμάλ" ποντίκια είναι για "gaming" με τις ανάλογες ευκολίες με έξτα πλήκτρα ή μεγάλη ακρίβεια στην κίνηση. Και δεν αναφέρομαι φυσικά μόνο στα ποντίκια. Σχεδόν ότι χαρακτηρίζεται ως "gaming" έχει μορφή λες και βγήκε από λούνα παρκ με θέμα dark επιστημονική φαντασία από το 1980! Δεν λέω, σε πολλούς μπορεί να αρέσει και όντως υπάρχουν συνθέσεις τέτοιων συστημάτων που είναι πανέμορφες, αλλά γιατί να είναι όλες ίδιες δεν καταλαβαίνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεχάσατε να πείτε τον πιο σημαντικό λόγο που ίσως μπορεί κάποιος να μπεί στην διαδικασία να αγοράσει το παραπάνω Λάπτοπ. Αναφέρεται ότι τα εν λόγο μοντέλα μπορούν μελλοντικά να αλλάξουν και να αναβαθμιστούν με μελλοντικές CPU & GPU καθώς έχουν την μορφή modular. Τώρα αν σκεφτεί κανείς οτι θα μπορεί να κάνει upgrade το λάπτοπ του με τις επόμενης γενιάς κάρτες γραφικών σύν το γεγονός ότι ειναι συμβατό με το Graphics Amplifier, αυτόματα σημαίνει ότι μιλάμε για προιόν επένδυση για αρκετά χρόνια μπροστά απο την αγορά του, και φυσικά και στην μεταπώληση ως μεταχειρισμένο, καθώς μπορεί κάποιος να το αγοράσει σε 1-2 χρόνια σε ότι τιμή θα κοστίζει τότε και απλά να βάλει μία πρόσφατη κάρτα γραφικών ή αν έχει ήδη το Graphics Amplifier, να το δουλέψει μελλοντικά με ακόμα πολύ υψηλές επιδόσεις με την μισή τιμή απο όσο θα κάνει φέτος. Τέλος για εμένα αξίζει να γίνει αφιέρωμα σε ένα άλλο concept το οποίο ειναι στο gaming η αποκάλυψη της χρονιάς απο την Asus (GZ700 and GX701).

 

 

Επεξ/σία από mistiri0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nikosjc είπε

Φίλε μου δεν αναφέρομαι μόνο στο slim design, υπάρχουν μεγάλα, κανονικά ποντίκια που είναι πολύ όμορφα. Δεν χρειάζεται να έχουν παντού λαμπάκια, τεράστιες γωνίες, να είναι μαύρα και άραχνα. Όμως λίγα από τα "νορμάλ" ποντίκια είναι για "gaming" με τις ανάλογες ευκολίες με έξτα πλήκτρα ή μεγάλη ακρίβεια στην κίνηση. Και δεν αναφέρομαι φυσικά μόνο στα ποντίκια. Σχεδόν ότι χαρακτηρίζεται ως "gaming" έχει μορφή λες και βγήκε από λούνα παρκ με θέμα dark επιστημονική φαντασία από το 1980! Δεν λέω, σε πολλούς μπορεί να αρέσει και όντως υπάρχουν συνθέσεις τέτοιων συστημάτων που είναι πανέμορφες, αλλά γιατί να είναι όλες ίδιες δεν καταλαβαίνω!

Ειναι ιδια γιατι το "gaming" peripheral οποιοδηποτε και να ειναι αυτο, δεν εχει να κανει με το gaming.
"gaming" ειναι αυτο το χριστουγεννιατικο δεντρο rgb με price tag χωρις να εχει καμια διαφορα με αλλα peripherals που δεν γραφουν gaming απανω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikosjc είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ότι είναι για "gaming" πρέπει να είναι χοντροκομμένο και άσχημο! Τεράστια ποντίκια και πληκτρολόγια, με φωτάκια, τεράστια λαπτοπ με design 20 χρόνια πίσω, άσχημες οθόνες με τεράστια bezels, κλπ...

Γιατι πρεπει να υπαρχει χωρος για οσο το δυνατον καλυτερη ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Agony είπε

και με την μπαταρια τι κανεις ? παιζεις 30-40 λεπτα και τελος ? Αν εχει ρευμα γιατι να  μην εχεις ένα mini pc που είναι ποιο μικρο? Και ένα VR headset , η ένα portable projector με μπαταρια η όχι ?

Ρωταω δεν ξερω…. Θα ηταν πχ ωραιο να εχεις το λαπτοπ και να παιζεις εκει που θες χωρις ρευμα κτλ. Αν όμως κατσεις σε δωματιο τοτε θα εχει μια TV να συνδεσεις το mini box . Η εστο αν δεν εχει TV , όπως ειπα εχεις ένα VR headset η ένα mini projector . Λεω εγω τωρα...

Ξέρεις κανένα καλό mini pc να κοντράρει laptop? Στα ίδια λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, possiz είπε

Ξέρεις κανένα καλό mini pc να κοντράρει laptop? Στα ίδια λεφτά. 

Με λιγοτερα Zotac. Gigabyte κτλ κτλ στο Amazon εχει αρκετα με gpus δυνατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nikosjc είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ότι είναι για "gaming" πρέπει να είναι χοντροκομμένο και άσχημο! Τεράστια ποντίκια και πληκτρολόγια, με φωτάκια, τεράστια λαπτοπ με design 20 χρόνια πίσω, άσχημες οθόνες με τεράστια bezels, κλπ...

Αναγκάζονται να τα κάνουν κάπως χοντροκομένα για να κερδίσουν χώρο στο Hardware των συσκευών τους. Η οθόνη θα μπορούσε να είναι άνετα μια infinity edge που χρησιμοποιείται στα Dell xps αλλά μετά θα πρέπει να μικρύνουν και το σασί της βάσης που θα έχει ως αποτέλεσμα σε μικρότερο οφελίμο χώρο για το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2019 στις 10:21 ΠΜ, Agony είπε

Laptop και gaming δεν το καταλαβα ποτε . 

Σα να γλύφεις τη βιτρίνα ζαχαροπλαστείου ένα πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...