Προς το περιεχόμενο

desktop από e-shop


chris_taras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Καλά μην κολλάς στην ετικέτα. Μια αποτυχημένη αντιγραφή της ονομασίας των πασίγνωστων αμερικάνικων οδηγών "for dummies" έχει κάνει ο τύπος στα βίντεό του. Μη μένεις εκεί. Αν δεις μερικά θα καταλάβεις ότι είναι αρκετά αναλυτικός και ο τίτλος απλά σε παραπλανά ως προς το περιεχόμενο.

Δεν εχω αναγκη να δω τα κλιπακια του τυπου, απο τα μεσα του 90' στηνω μηχανηματα. Απλα δεν μπορω τον καθε εξυπνακια που επαναλαμβανει οτι ξερουμε για δεκαετιες και προσπαθει να το παιξει πως ειναι κατι με το να αποκαλει τον κοσμο Ηλιθιο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Απ' ό,τι φαίνεται το Νοέμβριο ήξερες που να το ποστάρεις και μετά το ξέχασες.

 

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Απ' ό,τι φαίνεται το Νοέμβριο ήξερες που να το ποστάρεις και μετά το ξέχασες.

έχεις δίκιο , το έγραψα γρήγορα και έκανα λάθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ASTOU είπε

Στα ίδια χρήματα κάνεις PC με πολύ καλύτερη μητρική και επώνυμο τροφοδοτικό. Μην το σκέφτεσαι καν ειδικά από την στιγμή που πολλά καταστήματα στο συναρμολογούν.

Αυτό ακριβώς και επειδή έκανα πριν 1 μήνα pc build για μένα με  ryzen 2200g,  asus μητρική, rams corsair CL6 ddr 4 3000 mhz 8 gb dual channel, επώνυμο τροφοδοτικό EVGA αλλά και κουτί thermaltake  θα σου βγει στα ίδια λεφτά . 

Tα έτοιμα είναι ακριβότερα . Το value for money υπάρχει όταν επιλέγεις να αγοράσεις μόνος σου τα parts και να κάνεις την σύνθεση . Τροφοδοτικό πάντα επιλέγουμε επώνυμο και να το θέσω λίγο διαφορετικά εγώ είμαι της άποψης ότι  δύο εταιρίες είναι top  . Superflower και seasonic οπότε ότι τροφοδοτικό επιλέξεις φρόντισε να είναι πλατφόρμα των δύο αυτών εταιρειών . Για παράδειγμα το EVGA G3 στα 550 watts είναι απο τις πολύ καλές σειρές της superflower  με λογότυπο evga . Αυτό επέλεξα με εγγύηση 9 χρόνια ..

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Αυτό ακριβώς και επειδή έκανα πριν 1 μήνα pc build για μένα με  ryzen 2200g,  asus μητρική, rams corsair CL6 ddr 4 3000 mhz 8 gb dual channel, επώνυμο τροφοδοτικό EVGA αλλά και κουτί thermaltake  θα σου βγει στα ίδια λεφτά . 

και με το λειτουργικό τι γίνεται όμως? εσύ από ποιο κατάστημα το έφτιαξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Άλλαξε και μάρκα/μοντέλο SSD και είσαι σωστός. Όχι και 50% πάνω επειδή είναι Samsung. Με λίγα παραπάνω παίρνεις 500άρη SSD πλέον.

https://www.skroutz.gr/s/9268579/Sandisk-SSD-Plus-240GB-530MB-s.html

και μητρική βάζουμε με B450 πλέον για 3€ διαφορά: https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b450m-hdv-retail-p-PER.529042

Crucial με 5 χρόνια εγγύηση και τιμή χώμα , προτιμότερη ;)

Αν και τη Samsung δεν την αλλάζω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chris_taras είπε

και με το λειτουργικό τι γίνεται όμως? εσύ από ποιο κατάστημα το έφτιαξες?

Μόνος μου το σύνθεσα . Αγόρασα τα parts απο όπου τα έβρισκα πιο φθηνά. Συνολικά απο τρία καταστήματα .  Windows αξιόπιστο site που τα δείνει φθηνά και δεν  έχω κανένα πρόβλημα με τα cd keys  (έχω συνθέσει αρκετά pc όχι μόνο για μένα) είναι το  https://www.goodoffer24.com/software/windows-10-pro-professional-cd-key-32-64-bit.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chris_taras είπε

και με το λειτουργικό τι γίνεται όμως? εσύ από ποιο κατάστημα το έφτιαξες?

3 ευρώ από ebay το κλειδί για τα windows αν δεν είσαι επαγγελματίας. Είναι ακριβώς τα ίδια κλειδιά με του dare devil απο το goodoffer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κλειδί να μη δουλεύει, η MS σε βοηθάει. Εγώ είχα πάρει από Kinguin κλειδί, δε δούλευε, πήρα για τηλεφωνική ενεργοποίηση, ούτε ο εκπρόσωπος της MS μπόρεσε να το ενεργοποίησει ενώ ήταν κομπλέ κλειδί και μου το αντικατέστησε με άλλο που από ότι κατάλαβα δεν είναι ΟΕΜ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το desktop το αγόρασα εγώ πριν κανενα δίμηνο από crazy sundays "προσφορά."

Αφού βεβαια ξεκοκκάλισα όλο το φόρουμ για συζητήσεις και προσφορές έτοιμων συνθέσεων desktop, αφού είδα όλα τα σχετικά βίντεο "για ηλίθιους" και τις προτάσεις για οικονομικές συνθέσεις αντί των έτοιμων, και έψαχνα για πολύ καιρο, αποφάσισα οτι όντως αυτοί που ξέρουν να συναρμολογήσουν πέντε κομμάτια και εχουν και αρκετή διάθεση για διάβασμα, θα βγουν πολύ κερδισμένοι και θα καταλήξουν με ένα σύστημα που ταιριάζει στις αναγκες τους περισσότερο (και φθηνότερα) απο κάθε έτοιμο pc.

Το μεγάλο ζητούμενο όμως που νομίζω δεν απαντήθηκε πουθενά, είναι το κόστος της άδεια των windws όταν πρόκειται για επαγγελματική χρήση.

Η οποία βέβαια για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, έρχεται μία η άλλη όταν κάνεις την δική σου σύνθεση.

Εγώ για να αλλάξω τροφοδοτικό με ένα της προκοπής στο παραπάνω desktop του e-shop και για να προσθέσω έναν ssd ακόμη (πράγματα που μου τα κάνανε οι ίδιοι), η τιμή άλλαξε αρκετά σε σημείο που με το ζόρι επρόκειτο για προσφορά πια ακόμη και με τα windows 10 γνησια. και αν υπολογίσω οτι θα μπορούσα αντί για 8GB ram θα μπορούσα να βάλω κάποια προσφορά που έτρεχε σε 16GB ram (κάτι που απο το e-shop είπαν απλά οτι δεν γίνεται), είδα οτι ισχύουν όλα όσα είχα διαβάσει στο φορουμ για τις έτοιμες συνθέσεις.

Αν όμως το συγκεκριμένο pc που ποστάρεις σε καλύπτει και δεν χρειάζεται κάποια αλλαγή, η γνώμη μου είναι οτι αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nounou2 είπε

Αυτό το desktop το αγόρασα εγώ πριν κανενα δίμηνο από crazy sundays "προσφορά."

Αφού βεβαια ξεκοκκάλισα όλο το φόρουμ για συζητήσεις και προσφορές έτοιμων συνθέσεων desktop, αφού είδα όλα τα σχετικά βίντεο "για ηλίθιους" και τις προτάσεις για οικονομικές συνθέσεις αντί των έτοιμων, και έψαχνα για πολύ καιρο, αποφάσισα οτι όντως αυτοί που ξέρουν να συναρμολογήσουν πέντε κομμάτια και εχουν και αρκετή διάθεση για διάβασμα, θα βγουν πολύ κερδισμένοι και θα καταλήξουν με ένα σύστημα που ταιριάζει στις αναγκες τους περισσότερο (και φθηνότερα) απο κάθε έτοιμο pc.

Το μεγάλο ζητούμενο όμως που νομίζω δεν απαντήθηκε πουθενά, είναι το κόστος της άδεια των windws όταν πρόκειται για επαγγελματική χρήση.

Η οποία βέβαια για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, έρχεται μία η άλλη όταν κάνεις την δική σου σύνθεση.

Εγώ για να αλλάξω τροφοδοτικό με ένα της προκοπής στο παραπάνω desktop του e-shop και για να προσθέσω έναν ssd ακόμη (πράγματα που μου τα κάνανε οι ίδιοι), η τιμή άλλαξε αρκετά σε σημείο που με το ζόρι επρόκειτο για προσφορά πια ακόμη και με τα windows 10 γνησια. και αν υπολογίσω οτι θα μπορούσα αντί για 8GB ram θα μπορούσα να βάλω κάποια προσφορά που έτρεχε σε 16GB ram (κάτι που απο το e-shop είπαν απλά οτι δεν γίνεται), είδα οτι ισχύουν όλα όσα είχα διαβάσει στο φορουμ για τις έτοιμες συνθέσεις.

Αν όμως το συγκεκριμένο pc που ποστάρεις σε καλύπτει και δεν χρειάζεται κάποια αλλαγή, η γνώμη μου είναι οτι αξίζει.

γίνεται να αλλαξω πχ το τροφοδοτικό σε αυτό το desktop? τους είχα στείλει μήνυμα και μου είχαν πει ότι δεν γίνονται αλλαγές. επίσης διάβασα ότι στο priveshop κάνουν συναρμολόγηση τα εξαρτήματα.αν μπορει κάποιος  ας μου προτείνει ένα φθηνό build από κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, darksoul93 said:

Για αρχη σιγουρα δεν επρεπε να το ποσταρεις εδω!! Γενικα δεν αξιζουν τα ετοιμα πισι, ΑΛΛΑ δεν μπορουμε ολοι να παιρνουμε κομματια απο εδω και απο εκει και να τα συναρμολογουμε, οπως θα σου πουν οι περισσοτεροι εδω μεσα να κανεις. Οποτε τουλαχιστον το συγκεκριμενο ειναι αρκετα καλο για αυτα που εχει μεσα και γενικα ειναι και καλη η τιμη του συν οτι εχεις και τα windows 10 μαζι, οποτε γνωμη μου ειναι οτι αξιζει, για απλη χρηση. (για καποιον που δεν μπορει η δεν θελει να φτιαξει μονος του υπολογιστη)

Ακόμα και να μη ξέρεις, πας pcpartpicker ή σου ετοιμάζει κάποιος άλλος build και πληρώνεις κάποιον να στο συναρμολογήσει. Αν δε θες να μπεις σε αυτή τη διαδικασία καλύτερα να πάρεις laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chris_taras είπε

γίνεται να αλλαξω πχ το τροφοδοτικό σε αυτό το desktop? τους είχα στείλει μήνυμα και μου είχαν πει ότι δεν γίνονται αλλαγές. επίσης διάβασα ότι στο priveshop κάνουν συναρμολόγηση τα εξαρτήματα.αν μπορει κάποιος  ας μου προτείνει ένα φθηνό build από κει

σε email και σε εμενα είπαν οτι δεν γίνεται, αλλά όταν μίλησα με τους τεχνικούς τηλεφωνικά μου είπαν οτι γίνεται, ρώτησαν με ποιό θέλω να το αλλάξω και το έκαναν. Απο εκεί και πέρα βέβαια οπως είπα αρχίζει να μην συμφέρει. Αν δεν είσαι επαγγελματίας, 5 ευρω κλειδάκι windows και ξεμπέρδεψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Και μονο που λεει τον κοσμο Ηλιθιο αυτος ο τυπος δεν θα εβλεπα κανενα κλιπακι του. Ναι οι ετοιμοι δεν προσφερουν κατι και ειναι σαπιοι αλλα αφενος αυτο το ξερουμε απο παντα οσοι ασχολουμαστε και αφετερου πολλοι τους αγοραζουν επειδη απλα Δεν ξερουν, το να τους λες Ηλιθιους σε κανει μεγαλυτερο Ηλιθιο κατεμε.

Να και μια φορα που συμφωνω απολυτα με ολοκληρο το σχολιο σου!!!!

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Καλά μην κολλάς στην ετικέτα. Μια αποτυχημένη αντιγραφή της ονομασίας των πασίγνωστων αμερικάνικων οδηγών "for dummies" έχει κάνει ο τύπος στα βίντεό του. Μη μένεις εκεί. Αν δεις μερικά θα καταλάβεις ότι είναι αρκετά αναλυτικός και ο τίτλος απλά σε παραπλανά ως προς το περιεχόμενο. Μην τα παίρνετε όλα επί προσωπικού στην τελική.😄

Ειναι αναλυτικος αλλα και ημιμαθης. Αυτα, απο παρακολουθηση σε ενα και μονο βιντεακι του, οσο ειχα αντεξει, αφου στην 3η... ηλιθιοτητα που ειπε το σταματησα. :)

 

Το θεμα φυσικα και δεν εχει καμια θεση στην ενοτητα.

Κλειδωνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...