Προς το περιεχόμενο

Η τηλεόραση GZ2000 4K OLED της Panasonic απευθύνεται σε όσους έχουν… εμμονή με την χρωματική ακρίβεια


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω εμμονή με την Χρωματική ακρίβεια όμως με την ποιότητα κάτι έχω ...Κάποια μοντέλα της Panasonic είναι σκυλιά,τις θυμάμαι απο παλιά και κάποιες έχουν πραγματικά πάρα πολύ καλή εικόνα,πιστεύω πως και αυτή θα είναι μια απο αυτές.

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Μην τα κάνεις ολα φλατ.

Υπάρχουν στην Ελλάδα 1-2 ατομα που ειναι σωστοι επαγγελματιες καλιμπρατορες.Και πιστεψε με το 100ρικο ειναι νορμαλ για την ωρα που κάθονται γιατι δεν ειναι ουτε 15 ουτε 30 λεπτα και οκ ειμαστε.

Ψαξε να δεις ποση ωρα θελει ένα σωστό καλιμπράρισμα σε προτζεκτορα,στον ηχο που πρεπει να αλλαξεις και διαταξη ηχειων-αποστασεις κτλ.

Ενα σωστο καλιμπράρισμα μπορει να παρει και πανω απο μιση μερα.

Εγώ δεν αναφέρομαι σε προτζέκτορα ούτε για ρύθμιση ηχείων. Για τηλεόραση μιλάμε. Και δεν είναι μαθηματικά το καλιμπράρισμα. ΤΟ εργαλείο να έχεις και αν όχι γνώσεις ιδιαίτερες μια μικρή εμπειρία και το τι πρέπει να ρυθμιστεί. Τα χρώματα έρχονται θες δεν θες γιατί υπάρχουν νούμερα για κάθε χρώμα. Το λευκό και το μαύρο επίσης. Όσο πλησιάζεις κοντά στο απόλυτο νούμερο το αφήνεις εκεί. Για το κάψιμο στα λευκά και την λεπτομέρεια στα σκοτεινά όσο βλέπεις λεπτομέρεια είτε στο ένα είτε στο άλλο σταματάς. Δεν είναι δα και τόσο μεγάλη επιστήμη. 

Πέραν αυτού η απόλυτη ρύθμιση με την μέτρια ρύθμιση δεν μπορεί ποτέ κανείς να καταλάβει την διαφορά παρά μόνον όταν δει δίπλα δίπλα να παίζει η απόλυτη με την μέτρια. Δεν τα κάνω λοιπόν όλα φλατ. Η πραγματικότητα ποια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Άλλο το 90% (που θέλει 5 λεπτά από το χρόνο σου για να το πετύχεις) και άλλο το 98-99% που απαιτεί ειδικό εξοπλισμό με κόστος μερικές χιλιάδες ευρω και εξειδικευμένες γνώσεις.

Σε τηλεόραση των 500 ευρω είναι σχεδόν ανούσιο. Σε τηλεόραση των 2000 ευρω είναι έγκλημα να μην το κανεις γιατί πολύ απλα δεν θα πάρεις ποτε την εικόνα που πλήρωσες αδρά.

Και το calibration κούρδισμα είναι. Δεν πατάει 5 κουμπάκια ο εγκαταστάτης και τέλος. Κρατάει μερικές ώρες η διαδικασία με τη χρήση ειδικού εξοπλισμού. Και προφανώς δεν ρυθμίζει την τηλεόραση όπως του κατεβει αλλα με βάση ιδιαιτερα αυστηρά πρωτοκολλα.

Αν δεν γνωρίζουμε ας μην είμαστε απολυτοι. Όλοι θα προτιμουσμε να είναι δωρεάν αλλα όπως όλα τα πράγματα η εξειδίκευση πληρώνεται.

μια φορα εκανα τοσο τρομερο καλιμπραρισμα που απο τον εντυπωσιασμο μου εκλεισα την tv 😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnyFire είπε

σε οσους εχουν εμονη με το bandding? εχουμε τιποτα :P :P :P

Υπομονή …. δυσκολο να μην εχει καθολου.

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Αν δεις reviews οθονών και τηλεοράσεων που είναι "pre-calibrated" θα προσέξεις ότι κάνουν και πάλι calibration γιατί το "εργοαστασιακό calibration" είναι συνήθως μέτριο και στην καλύτερη "καλό", σίγουρα όχι 99.9% τέλειο. Προφανώς δείχνουν αντίστοιχες μετρήσεις πριν/μετά όπως έβαλε πιο πάνω ο MAFAKA, οι οποίες αποδεικνύουν γιατί χρειάζεται και πάλι calibration ακόμα και σε "pre-calibreated" συσκευές.

Αυτές που εχω δει , σε Rtratings , HDTV … 34UC88,98  LG C8 , E8 Που με ενδιεφεραν προσωπικά γραφουν ότι το ISF , Technicolor είναι Spot on .Τωρα οκ προφανος σε καποια μοντελα διαφορετικα να υπαρχει διαφορα. 

Όμως πραγματικα… γιατι να μην εμπιστευτω ένα Calibration από Technicolor που εχουν τρομερο εξοπλισμο ? Και να εμπιστευτο έναν calibrator που εχει 1.000-5.000 calman? Συγκεκριμένα μαλιστα όταν γινεται και σε κάθε πανελ με σειριακο , Εκει συγνωμη αλλα είμαι 99% σιγουρος ότι δεν θα κανε τιποτα καλυτερο ο calibrator , μαλλον ζημια θα εκανε.

4 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Εγώ έχω oled  55αρα  b7  θα έδινα 50 ευρώ  σε κάποιον επαγγελματία αν μ έδειχνε δουλειά του να ειμαι σίγουρος πως θα πάρω τέλειο αποτέλεσμα.. 

Μαρεσουν τα έντονα χρώματα 

Το χειρότερο να πληρώσεις κάποιον για καλιμπραρισμα κ να μη σαρεσει μετά τότε το πίνεις με το ζουμακι σου 

Το ISF , Technicolor σε OLED LG Δεν τι πειραζει ολοι το λενε… από εκει και περα αν θες μια ελαχιστη διαφορα και μονο όταν κανεις pause την εικονα και παλη ΑΝ το καταλάβεις , αναλογα το πανελ… Φωναξε καποιον να σου κανει calibration. Για μενα είναι πεταμενα λεφτα σε σωστα recalibrated panels, Και εφόσον διαβασεις και από σωστα σιτε ότι είναι οκ τοτε μην ασχολείσαι.

Και κατι που αρκετος κοσμος δεν δινει σημασια είναι το γουστο του κάθε ανθρωπου είναι διαφορετικο… σε ορισμένους αρεσει gamma 2.2 ,bt1886  η warm 1 , cool, warm2 Κτλ κτλ κτλ υπαρχουν πολλα διαφορετικα. Εγω είμαι της γνωμης να βαλεις ένα προφιλ Calibrated οσο γινεται , και από εκει και περα να βαλεις 4-5 διαφορετικες εικονες και να κατσεις ο ιδιος με τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΜΑΤΙΑ να δεις τι σου αρεσει .

Μπορει ο άλλος να εχει δωσει 20.000 ευρο για Πανελ και να μην του αρεσει το cinema mode πχ, και να του αρεσει κατι σε vivid , τι να κανουμε τωρα? Να του πουμε τι του αρεσει ?

Άλλο τι είναι σωστο συμφωνα με τα πρότυπα του εκάστοτε κανονα calibration . Και άλλο το τι μας αρεσει.

 

Παράδειγμα θα πω τα Ακουστικα που εκει είναι που ξερω καποια λιγα πραγματα… οι Audiophile λενε ολοι ότι ο FLAT ηχος είναι ότι καλυτερο… Και ετσι είναι οντος , Όμως τα περισσοτερα Beyerdynamic exoyn V shaped ηχο .. τα Sennheiser εχουν mids προστα , Επισης τα Open back headphones είναι σε low bass , mid bass πολύ χαμηλα. Και όμως ακουστικα όπως τα HD 800 είναι από τα καλυτερα στο κοσμο… Οποτε είναι καθαρα θεμα γουστου. Εδώ εχω βαλει ατομα που δεν ασχολουντε με μουσικη σε Sennheiser HD και μετα στα καπακια Logitech Closed =back gaming , Και μου παν ότι τους ακουγοντε καλυτερα τα Loigitech …. οποτε καταλαβα ότι είναι θεμα γουστου.

3 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Όχι.

Στιγμιότυπο 2019-01-13, 13.40.11.jpg

Link ? 

3 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Όχι.

Στιγμιότυπο 2019-01-13, 13.40.11.jpg

Το Post calibration ηταν με Profile Technicolor ? bt1886 ?? Δυσκολο το βρισκω. Αν ναι τοτε προφανος και στα Forum τοσους μηνες κατι ξερουμε λαθος ολοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντα είχα την απορία πώς είναι δυνατόν ακόμα και τα πιο φτηνά laptop monitors να έχουν τέλεια χαμηλά και υψηλά (και για τις 3 συνιστώσες του RGB) και τέλεια θερμοκρασία χρώματος, ενώ οι τηλεοράσεις -ακόμα και στο ISF mode- να σου δίνουν μέτρια χαμηλά και ελαφρώς κιτρινισμένο ή ελαφρώς μωβ λευκό. Δηλαδή αυτές οι Dell, Lenovo και HP από που διάαλα προμηθεύονται τα monitor τους και είναι τόσο καλά;

Ναι οκ αν την τηλεόραση την έχεις για να βλέπεις μόνο ποδόσφαιρο και δελτία ειδήσεων δεν θα δεις διαφορά, αλλά αν την χρησιμοποιείς για να βλέπεις κυρίως περιεχόμενο από το PC τότε η κακή αναπαραγωγή του sRGB και ιδιαίτερα το "βρώμικο" λευκό (είτε κιτρινισμένο, είτε μωβ, είτε ψυχρό) κούραζει το μάτι.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αυτοι που επιμεληθηκαν τη δημιουργια της δεν θα ταν αυτοι που ρχονται στη γειτονια και παιζουν με το τηλεκοντρολ για να στη ρυθμισουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτος που ερχεται να σου ρυθμισει την οθονη με τι αναφορα στο κανει και σε ποιες εισοδους.Φανταζομαι εαν σου φτιαξει μια εισοδο HDMI ισχυει για ολες το ιδιο.Η δεν.Επισης  φανταζομαι σου φτιαχνει και την ρυθμιση για το καναλια.Δηλαδη τι θα βλεπεις απο κεραια.

Τι θελω να πω και τι σκεφτομαι.Για καποιο ψειρα, τελειομανη, θα πρεπει να ρυθμιστει και η πηγη.Γιατι εαν εχει ενα BD BLAYER που βγαζει οτι να ειναι, τι να το κανεις το τελειο ρυθμισμα στην TV.Επισης στην ιδια εισοδο, θα συνδειεις απο laptop-bd player-playstation μεχρι φθηνιαρικα android box.Θα βγαζουν ολα με το ιδιο περιεχομενο τα ιδια χρωματα;Δεν ξερω εχω μπερδευτει.Η τελεια ρυθμιση υπαρχει μονο για ενα συνδυασμο; Eαν ναι τοτε δυιλιζουμε τον κωνοπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, mozozozo1 είπε

Μαλλον αυτοι που επιμεληθηκαν τη δημιουργια της δεν θα ταν αυτοι που ρχονται στη γειτονια και παιζουν με το τηλεκοντρολ για να στη ρυθμισουν

Σε διαβεβαιώ ότι στη χωρα μας υπάρχουν calibrators που έχουν επιμεληθεί συστήματα εικόνας/ηχου οικιακής χρήσης κόστους άνω των 2.000.000 ευρω.

Όπως σε όλες τις δουλειες, υπάρχει ο κυρ-Μητσος ο μάστορας από τα Σεπολια που "ξέρει από τέτοια" και υπάρχουν και οι επαγγελματίες.

 

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nero62 είπε

Εγώ δεν αναφέρομαι σε προτζέκτορα ούτε για ρύθμιση ηχείων. Για τηλεόραση μιλάμε. Και δεν είναι μαθηματικά το καλιμπράρισμα. ΤΟ εργαλείο να έχεις και αν όχι γνώσεις ιδιαίτερες μια μικρή εμπειρία και το τι πρέπει να ρυθμιστεί. Τα χρώματα έρχονται θες δεν θες γιατί υπάρχουν νούμερα για κάθε χρώμα. Το λευκό και το μαύρο επίσης. Όσο πλησιάζεις κοντά στο απόλυτο νούμερο το αφήνεις εκεί. Για το κάψιμο στα λευκά και την λεπτομέρεια στα σκοτεινά όσο βλέπεις λεπτομέρεια είτε στο ένα είτε στο άλλο σταματάς. Δεν είναι δα και τόσο μεγάλη επιστήμη. 

Πέραν αυτού η απόλυτη ρύθμιση με την μέτρια ρύθμιση δεν μπορεί ποτέ κανείς να καταλάβει την διαφορά παρά μόνον όταν δει δίπλα δίπλα να παίζει η απόλυτη με την μέτρια. Δεν τα κάνω λοιπόν όλα φλατ. Η πραγματικότητα ποια είναι.

Και για τηλεόραση αναφέρθηκα πριν.

Δεν απέχει.

Σεβαστη η γνωμη σου αλλα επέτρεψε μου να εχω διαφορετικη αποψη απο την δικη σου μιας και εχω σκασει καποια χιλιαρικα.Επαθα,εμαθα και ειδα με τα ματια μου το πριν και το μετα.

Οπως και το πως γίνεται το καλιμπράρισμα.

Για μενα ειναι επιστήμη ναι... μόνος μου δεν θα μπορουσα να το καταφερω.Με εναν καλιμπρατορα και λιγη εμπειρία οπως λες εγω δεν μπορω να το κανω.

Δεν ειναι μονο ο παραγωντας χρώματα ασπρο μαύρο.

Ειναι ολη η χρωματική παλέτα,η απόσταση η φωτεινότητα του δωματίου η θεση προβολής,η πηγή και πολλά αλλα.

Αλλιως θα παιξει η ρυθμιση π.χ σε ενα oppo player αλλιως σε pc κτλ.

Δεν το συνεχίζω αλλο.

Οποιος νομίζει οτι αξιζει το κανει.Οποιος νομίζει οτι ειναι κοροϊδία και μπορεί να το κανει μονος του και του αρέσει το αποτελεσμα παω πασο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε λοιπόν έξυπνες τηλεοράσεις με αισθητήρα φωτός, μέσα στο λογισμικό ερωτήσεις για καλιμπραρισμα με σχεδιακια, που είναι η τηλεόραση σε πιο σημείο, τι απόσταση θα βλέπεις κτλπ. Θα κάνει restart και θα καλιμπραρεται μόνη της. Όλα εγώ θα τα σκέφτομαι; Ελπίζω να μην μου κλέψετε την ιδέα όταν θα την παρουσιάζω στις μεγάλες εταιρείες.....!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

το σύντομο ανέκδοτο της ημέρας,

κανένας δεν δείχνει τη δουλειά του για ευνόητους λόγους. Ούτε ο Σεφ θα σου πει πως έφτιαξε το πακιστανικό Bryani ούτε ο ξιφομάχος πως παλεύει.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις  ότι θα με ερωτευτεί ένα Πόκεμον  δεν το περίμενα... 

Μα Ναμη σ κόβει λίγο ήθελα να ξερά... 

Όταν λέω να μ δείξει δουλειά του εννοώ  έστω κ αν φαίνεται αστείο η χαζό  η γενικά δεν γίνεται  αν έβρισκα έναν τύπο που θέλει εκατό ευρώ  για καλιμπραρισμα κ δούλευε σε κάποια εταιρία π. Χ  να μου έδειχνε μια τηλεόραση oled πως δείχνει με 4 k κτλ 

Όπως όταν πάμε να βρούμε έναν σεφ η ένα μαγαζί να κάνουμε τον γάμο μας  μας. Δίνουν να δοκιμάσουμε κ διαλέγουμε τι φαγητά θα βγούνε.. 

Δεν θα ρωτούσα τον σεφ πως το φτιάχνεις αυτό το φαγητό αλλά αφού είσαι Πόκεμον  του τοίχου πως να σκεφτείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Άντε λοιπόν έξυπνες τηλεοράσεις με αισθητήρα φωτός, μέσα στο λογισμικό ερωτήσεις για καλιμπραρισμα με σχεδιακια, που είναι η τηλεόραση σε πιο σημείο, τι απόσταση θα βλέπεις κτλπ. Θα κάνει restart και θα καλιμπραρεται μόνη της. Όλα εγώ θα τα σκέφτομαι; Ελπίζω να μην μου κλέψετε την ιδέα όταν θα την παρουσιάζω στις μεγάλες εταιρείες.....!!!! 

Το είχε παλιότερα η LG αυτό. Χωρίς να είναι smart.

8 λεπτά πριν, Tresorikos είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις  ότι θα με ερωτευτεί ένα Πόκεμον  δεν το περίμενα... 

Μα Ναμη σ κόβει λίγο ήθελα να ξερά... 

Όταν λέω να μ δείξει δουλειά του εννοώ  έστω κ αν φαίνεται αστείο η χαζό  η γενικά δεν γίνεται  αν έβρισκα έναν τύπο που θέλει εκατό ευρώ  για καλιμπραρισμα κ δούλευε σε κάποια εταιρία π. Χ  να μου έδειχνε μια τηλεόραση oled πως δείχνει με 4 k κτλ 

Όπως όταν πάμε να βρούμε έναν σεφ η ένα μαγαζί να κάνουμε τον γάμο μας  μας. Δίνουν να δοκιμάσουμε κ διαλέγουμε τι φαγητά θα βγούνε.. 

Δεν θα ρωτούσα τον σεφ πως το φτιάχνεις αυτό το φαγητό αλλά αφού είσαι Πόκεμον  του τοίχου πως να σκεφτείς; 

Και που θα δοκιμάσεις τι θα καταλάβεις; Τη δουλειά αυτή την κάνει ένα εξάρτημα που λέγεται ράφι και υπάρχει σε μεγάλες αλυσίδες. Και επειδή κερδίζει η πιο εντυπωσιακή εικόνα, διαφορετική έννοια από τη σωστή εικόνα, κερδίζει συνήθως η λάθος εικόνα.

Θα χρειαστεί και αρκετή ώρα για να κατανοήσεις τις διαφορές, πολλές σκηνές αναφοράς και επεξήγηση γιατί είναι καλύτερα έτσι και όχι αλλιώς. Είναι ο λόγος που χρειάζεται να ζήσεις λίγο με την καλιμπραρισμένη εικόνα για να καταλάβεις την αξία της. Σαν το γάμο ένα πράμα... 😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...