Προς το περιεχόμενο

Huawei Honor 9 Lite 4/64 VS. Xiaomi Mi A2 Lite 4/64


bebis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε η ωρα να αλλαξω το αγαπημενο samsung s 4 mini γιατι πλεον δεν με καλυπτει ο χωρος και ρουφαει την μπαταρια αν και εχω βαλει καινουργια με ενα απο παραπανω.

αρχικα σκεφτομουνα το Huawei Honor 9 Lite 4/64 λογω χαμηλου sar και καλου επεξεργαστη αλλα δεν γνωριζω αν θα παρει αναβαθμιση λογω του οτι ειναι του 2017, επιπλεον δεν εχω βρει αν εχει ραδιοφωνο, λογω μπαταριας που απο οτι διαβασα με το ζορι κρατα μια μερα και τελος δεν βλεπω να υπαρχουν κριτικες αγοραστων.

Απο την αλλη Xiaomi Mi A2 Lite 4/64 διαβαζω πολλες καλες κριτικες, καλη μπαταρια και γρηγορ  αλλα με προβληματιζει το android one που δεν το ξερω σαν λεοτουργικο και το sar body που ειναι 1.46 αν θυμαμαι καλα.

οποιο αγοραστει θα αγοραστει ωστε να εχει εγγυηση αντιπροσωπιας και επειδη θα ειναι με τιμολογιο η τιμη θα ειναι περιπου στα 160 με 180 euro.

ποιο απο τα δυο θα προτεινατε η αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο.

χρηση κλησεις, ιντερνετ, μουσικη.

ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

Επεξ/σία από bebis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρεις "επίσημη εγγύηση αντιπροσωπείας" ξέρεις ότι στα Xiaomi πρέπει να το πάρεις από επίσημο διανομέα για να την εχεις..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android one είναι το πιο "εύκολο" αν θες καθώς δεν έχει διάφορα skins κλπ που βάζουν οι άλλοι κατασκευαστές είναι όπως το βγάζει η google για τα pixel.

Απο εκει και πέρα ο 625 του Α2 λάιτ είναι πιο δυνατός απο τον kirin 659 του όνορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, bebis4 είπε

Ηρθε η ωρα να αλλαξω το αγαπημενο samsung s 4 mini γιατι πλεον δεν με καλυπτει ο χωρος και ρουφαει την μπαταρια αν και εχω βαλει καινουργια με ενα απο παραπανω.

αρχικα σκεφτομουνα το Huawei Honor 9 Lite 4/64 λογω χαμηλου sar και καλου επεξεργαστη αλλα δεν γνωριζω αν θα παρει αναβαθμιση λογω του οτι ειναι του 2017, επιπλεον δεν εχω βρει αν εχει ραδιοφωνο, λογω μπαταριας που απο οτι διαβασα με το ζορι κρατα μια μερα και τελος δεν βλεπω να υπαρχουν κριτικες αγοραστων.

Απο την αλλη Xiaomi Mi A2 Lite 4/64 διαβαζω πολλες καλες κριτικες, καλη μπαταρια και γρηγορ  αλλα με προβληματιζει το android one που δεν το ξερω σαν λεοτουργικο και το sar body που ειναι 1.46 αν θυμαμαι καλα.

οποιο αγοραστει θα αγοραστει ωστε να εχει εγγυηση αντιπροσωπιας και επειδη θα ειναι με τιμολογιο η τιμη θα ειναι περιπου στα 160 με 180 euro.

ποιο απο τα δυο θα προτεινατε η αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο.

χρηση κλησεις, ιντερνετ, μουσικη.

ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

Κοίτα το Stock android είναι το ποιο σταθερό λειτουργικό που υπάρχει στα android.

Αλλά για να πω την αλήθεια στα Xiaomi πρέπει να πέσει δουλειά γιατί υπάρχουν θεματάκια/προβλήματα σε αυτόν τον τομέα.

Δεν ξέρω τη φταίει αλλά κάθε τρεις και λίγο σε κάθε αναβάθμιση όλο και κάτι γίνεται.

Πάντως από αυτά τα δύο ασχέτως αυτά που είπα πριν εγώ θα σου έλεγα για το Xiaomi.

Για το Android One μπορείς να διαβάσεις εδώ 

 

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειμαι ειδικος στα κινητα να πω την αποψη μου για το honor 9 lite 3/32GB που πηρε η μανα μου.

Ομορφη συσκευη , ωραια οθονη με ομορφα χρωματα.Εχει ραδιοφωνο.Η μπαταρια με μετρια χρηση του κινητου θα σου κρατησει μια μερα γεματη.

Γρηγορο, σερφαρεις στο ιντερνετ, skype/viper μιλας χωρις να κολλαει.Και δεν το λες πολυ παλιο μοντελο.Δεκεμβριος του 17 κυκλοφορησε.

Αν θες να παιζεις παιχνιδια , σε καποια παιχνιδια μπορει να ζοριστει λιγο.Για την χρηση ομως που θες ειναι ιδανικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bebis4 είπε

ξερει κανεις αν το honor 9 lite θα παρει αλλες αναβαθμισεις στο λειτουργικο?

Στην Oreo θα μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bebis4 είπε

Ηρθε η ωρα να αλλαξω το αγαπημενο samsung s 4 mini γιατι πλεον δεν με καλυπτει ο χωρος και ρουφαει την μπαταρια αν και εχω βαλει καινουργια με ενα απο παραπανω.

αρχικα σκεφτομουνα το Huawei Honor 9 Lite 4/64 λογω χαμηλου sar και καλου επεξεργαστη αλλα δεν γνωριζω αν θα παρει αναβαθμιση λογω του οτι ειναι του 2017, επιπλεον δεν εχω βρει αν εχει ραδιοφωνο, λογω μπαταριας που απο οτι διαβασα με το ζορι κρατα μια μερα και τελος δεν βλεπω να υπαρχουν κριτικες αγοραστων.

Απο την αλλη Xiaomi Mi A2 Lite 4/64 διαβαζω πολλες καλες κριτικες, καλη μπαταρια και γρηγορ  αλλα με προβληματιζει το android one που δεν το ξερω σαν λεοτουργικο και το sar body που ειναι 1.46 αν θυμαμαι καλα.

οποιο αγοραστει θα αγοραστει ωστε να εχει εγγυηση αντιπροσωπιας και επειδη θα ειναι με τιμολογιο η τιμη θα ειναι περιπου στα 160 με 180 euro.

ποιο απο τα δυο θα προτεινατε η αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο.

χρηση κλησεις, ιντερνετ, μουσικη.

ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

https://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/honor-9-Lite-Mauro-51092CUQ.htm

159 ευρω πριν την αποφορολογηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2019 στις 11:47 ΜΜ, bebis4 είπε

Ηρθε η ωρα να αλλαξω το αγαπημενο samsung s 4 mini γιατι πλεον δεν με καλυπτει ο χωρος και ρουφαει την μπαταρια αν και εχω βαλει καινουργια με ενα απο παραπανω.

αρχικα σκεφτομουνα το Huawei Honor 9 Lite 4/64 λογω χαμηλου sar και καλου επεξεργαστη αλλα δεν γνωριζω αν θα παρει αναβαθμιση λογω του οτι ειναι του 2017, επιπλεον δεν εχω βρει αν εχει ραδιοφωνο, λογω μπαταριας που απο οτι διαβασα με το ζορι κρατα μια μερα και τελος δεν βλεπω να υπαρχουν κριτικες αγοραστων.

Απο την αλλη Xiaomi Mi A2 Lite 4/64 διαβαζω πολλες καλες κριτικες, καλη μπαταρια και γρηγορ  αλλα με προβληματιζει το android one που δεν το ξερω σαν λεοτουργικο και το sar body που ειναι 1.46 αν θυμαμαι καλα.

οποιο αγοραστει θα αγοραστει ωστε να εχει εγγυηση αντιπροσωπιας και επειδη θα ειναι με τιμολογιο η τιμη θα ειναι περιπου στα 160 με 180 euro.

ποιο απο τα δυο θα προτεινατε η αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο.

χρηση κλησεις, ιντερνετ, μουσικη.

ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

Πάντως αν πάρεις κινητό χωρίς ραδιόφωνο κράτα το S4 mini για 2ο λόγω ραδιοφώνου και υπέρυθρων.Αυτό έχω κάνει,βολεύει όταν φορτίζω το καινούριο,χρησιμοποιώ το S4 mini για ραδιόφωνο,απλή χρήση και Wi-Fi.Αν θέλω του βάζω και sim με άλλον η τον ίδιο αριθμό και δεν χάνω κάποια κλήση.Ακόμα 4 χρόνια μετά το έχω με την ίδια μπαταρία,μετά τα 2.5 χρόνια άρχισε να γίνεται αισθητή η πτώση της μπαταρίας του.

Μάλλον αυτές που πουλάνε με 8€ δεν είναι γνήσιες,επίσης είναι πιο δύσκολο να βρείς με 4 ακροδέκτες που υποστηρίζει NFC,βρήκα με 3 ακροδέκτες για το S4 mini το πιο παλιό το dual core που δεν υποστηρίζει NFC,αν και δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.Εξάλλου το καινούριο υποστηρίζει NFC.Η γνήσια μπαταρία του S4 mini πρέπει να έχει κάπου 25€,δεν αξίζει.Πολύ καλό κινητό,απροβλημάτιστο,το έχω σαν καινούριο.

Το dual core έχεις η το quad core το Plus;Εγω το Plus.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mi a2 lite έχει ραδιόφωνο (app officialy μέσω του πρόσφατου upgrade σε Android 9). Στην  προηγούμενη έκδοση (8.x) απλά θες κόλπο για να παίξει (μιας και υπάρχει το h/w). Έχει επίσης και υπέρυθρες (για να ανοίγεις τηλεόραση, κλιματιστικό, projector κλπ μέσω του mi remote). Μπαταρία με Bluetooth on, 2 SIM always connected σε Mobile internet και gps (όλα τα παραπάνω σε 24/7) βγάζει άνετα 2 μέρες με σχετικά χαλαρή χρήση (internet, τηλέφωνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Πάντως αν πάρεις κινητό χωρίς ραδιόφωνο κράτα το S4 mini για 2ο λόγω ραδιοφώνου και υπέρυθρων.Αυτό έχω κάνει,βολεύει όταν φορτίζω το καινούριο,χρησιμοποιώ το S4 mini για ραδιόφωνο,απλή χρήση και Wi-Fi.Αν θέλω του βάζω και sim με άλλον η τον ίδιο αριθμό και δεν χάνω κάποια κλήση.Ακόμα 4 χρόνια μετά το έχω με την ίδια μπαταρία,μετά τα 2.5 χρόνια άρχισε να γίνεται αισθητή η πτώση της μπαταρίας του.

Μάλλον αυτές που πουλάνε με 8€ δεν είναι γνήσιες,επίσης είναι πιο δύσκολο να βρείς με 4 ακροδέκτες που υποστηρίζει NFC,βρήκα με 3 ακροδέκτες για το S4 mini το πιο παλιό το dual core που δεν υποστηρίζει NFC,αν και δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.Εξάλλου το καινούριο υποστηρίζει NFC.Η γνήσια μπαταρία του S4 mini πρέπει να έχει κάπου 25€,δεν αξίζει.Πολύ καλό κινητό,απροβλημάτιστο,το έχω σαν καινούριο.

Το dual core έχεις η το quad core το Plus;Εγω το Plus.

το plus εχω και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bebis4 είπε

το plus εχω και εγω

Το είχα πάρει σε προσφορά της Vodafone τον Ιούνιο του 2015 στα 130€.Οσοι απο το forum παραγγείλαμε το dual core που ήταν το μόνο που εμφάνιζε στο site της Vodafone μας ήρθε το guad core.  😊

Το είχα βάλει αγγελία για πούλημα και ευτυχώς το μετάνιωσα.Τέτοια compact κινητά δεν βρίσκεις πλέον.

Είναι καλύτερο απο το διπύρηνο,ρολάρει απροβλημάτιστα.Με κάπου 60 εφαρμογές έχω ελεύθερο 1.35 Gb Rom,στην Ram έχει θέμα,δεν κάνει για άνοιγμα 3-4 βαριών εφαρμογών γιατί κάνει refresh και στα ζόρια πχ Google Maps η σε σελίδες με εικόνες αργεί να φορτώσει.Με απενεργοποιημένο το Java script τα πάει καλύτερα.Λόγω μικρής Ram δεν αναβαθαθμίστηκε,έμεινε στην 4.4.4 Kit-Kat με την οποία κυκλοφόρησε.Το dual core έμεινε στην 4.4.2

Οτι και να πάρεις θα δεις μεγάλη διαφορά.Εκανα αλλαγή στο XZ1 και ήταν σαν να πήγα απο Fiat σε Ferrari. 😁

Πάντως για 2 χρόνια εγγύηση θα πρέπει να πάρεις το MiA2 Lite απο My Gad στα 200€ η απο You.gr στα 220€ η απο μεγάλη αλυσίδα.Ας ξεκινάει απο τα 155€,στα υπόλοιπα καταστήματα θα έχεις μόνο 1 χρόνο εγγύηση και θα περιμένεις να το στείλουν Κίνα κανά μήνα.

Το Honor 9 lite είναι πιο ελαφρύ και λεπτό με καλύτερη μπροστινή κάμερα(Ισως και κύρια κάμερα),δεν έχει notch,αλλά το MI A2 lite έχει υπέρυθρες,ραδιόφωνο,καλύτερο screen to body ratio και μεγαλύτερη μπαταρία.Ανάμεσα σε αυτά τα 2 θα έπαιρνα το Mi A2 lite.Εχει βγεί σε προσφορά το Honor Play στα 215€ με επιστροφή.Και το XZ1 είναι πολύ καλή επιλογή,πολύ ανώτερο και απο τα 2 στα 230€ μόνο απο το My You.gr πλέον.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8962&idPhone2=9247#europe,a2-lite

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2019 στις 11:47 ΜΜ, bebis4 είπε

Ηρθε η ωρα να αλλαξω το αγαπημενο samsung s 4 mini γιατι πλεον δεν με καλυπτει ο χωρος και ρουφαει την μπαταρια αν και εχω βαλει καινουργια με ενα απο παραπανω.

αρχικα σκεφτομουνα το Huawei Honor 9 Lite 4/64 λογω χαμηλου sar και καλου επεξεργαστη αλλα δεν γνωριζω αν θα παρει αναβαθμιση λογω του οτι ειναι του 2017, επιπλεον δεν εχω βρει αν εχει ραδιοφωνο, λογω μπαταριας που απο οτι διαβασα με το ζορι κρατα μια μερα και τελος δεν βλεπω να υπαρχουν κριτικες αγοραστων.

Απο την αλλη Xiaomi Mi A2 Lite 4/64 διαβαζω πολλες καλες κριτικες, καλη μπαταρια και γρηγορ  αλλα με προβληματιζει το android one που δεν το ξερω σαν λεοτουργικο και το sar body που ειναι 1.46 αν θυμαμαι καλα.

οποιο αγοραστει θα αγοραστει ωστε να εχει εγγυηση αντιπροσωπιας και επειδη θα ειναι με τιμολογιο η τιμη θα ειναι περιπου στα 160 με 180 euro.

ποιο απο τα δυο θα προτεινατε η αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο.

χρηση κλησεις, ιντερνετ, μουσικη.

ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

Σε αυτά τα λεφτά κοίτα να πάρεις το motorola g5s plus dual 32gb στοκ android τέλειες καμερες Και φυσικά παίρνει όλα τα updates !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...