Προς το περιεχόμενο

H Microsoft ανακοίνωσε ότι τερματίζει την υποστήριξη των Windows 10 Mobile φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα windows mobile είναι το καλύτερο παράδειγμα αλαζονείας και εμπορικού πολέμου μεταξύ εταιριών... 

Μετά τα τραγικά 7&8 και το φτύσιμο των κατόχων τους ήρθε το όχι από την Google που ήταν αρκετό για να βάλει ταφόπλακα σε ένα αρκετά καλό και ελπιδοφόρο λειτουργικό... 

Κρίμα γιατί αν υπήρχε μπορεί να βλέπαμε τα σημερινά android & iOS πολύ νωρίτερα...

 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιον ρωτήσεις γιατί απέτυχαν τα Windows Mobile θα σου πει για τις εφαρμογές, αλλά δε νομίζω ότι ήταν ο μόνος λόγος... Προσωπικά θεωρώ άλλους παράγοντες όπως:

1) Windows Phone 7: δε μπορείς να βγάζεις λειτουργικό και σε ένα χρόνο να το σκοτώνεις μη αναβαθμίζοντας το, ειδικά όταν μόλις 2 μήνες πριν το «σκοτώσεις» (με το αστείο 7.8 update) βγάζεις την ναυαρχίδα σου (Lumia 900). 

2) Windows 10 Mobile: δε βγήκαν ΠΟΤΕ από beta, ακόμα και οι σταθερές εκδόσεις έχουν τρελά κολλήματα.

3) Δεν έχεις εκπαιδεύσει ούτε τους πωλητές: 2013-4 δούλευα στο Πλαίσιο. ΚΑΝΕΙΣ δε μπορούσε να πουλήσει Windows! Εγώ τότε όμως έκανα τρελούς τζίρους μόνο με αυτά! Γιατί; Γιαυι ήμουν ο μόνος που ήξερα να τα δείχνω και να τα μαθαίνω στον αγοραστή, ούτε tiles δεν ήξεραν κάποιοι να αλλάζουν! 

Η χρυσή εποχή (και όταν έφτασε μερίδιο 6%) ήταν στα 8.1, ένα ωραίο και πλήρες λειτουργικό με multitasking, Notification Center, χωρίς κολλήματα (λέω αυτά που έλειπαν από τις προηγούμενες εκδόσεις και είχαν ήδη τα iOS/Android). 

Αυτα από μένα... Τώρα για το YouTube και το Instagram δε θα μπω καν να συζητήσω ποσο ανώτερα ήταν τα MyTube και 6tag. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι οι περισσότεροι που τα κράζετε δεν παίζει να είχατε ποτέ, να μην είχατε δει καν ή απλα ακούσατε.... ακομα και σήμερα να δείτε που έφτασε το Android στην έκδοση 9  είχε κάποια πράγματα που λείπουν.. πληκτρολόγιο για παράδειγμα.. σαν λειτουργικό ήταν ανώτερο... συσκευές επίσης.. το μόνο πρόβλημα ήταν οι εφαρμογές και το μπλόκο της Google.. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ένα 1020 που έχω από το 2013, το πήρα για:
τον αισθητήρα με τα 42Mpixel,
την δυνατότητα RAW που δεν την έδινε κανένας άλλος τότε
3200 Iso με αξιοπρεπή αποτελέσματα,
τα καταπληκτικά χρώματα.

και πραγματικά δεν κόλλησε ποτέ το stock λειτουργικό του (beta δεν έβαλα),
ούτε ζεστάθηκε ποτέ ακόμα και όταν έκανα video ολόκληρο νυχτερινό γάμο - δεξίωση με αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα σε noise.


Βέβαια ήξερα τι ήθελα όταν το αγόρασα.
Τηλέφωνο και μια compact ψηφιακή μηχανή δυο σε ένα σε μικρο μέγεθος.
και το δουλεύω ακόμα όποτε χρειάζεται, άσχετα αν για όλα τα υπόλοιπα χρειάζεται να κουβαλάω τις σημερινές παντόφλες.
όλοι όσοι το είχαν ξέρουν τι λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το ότι όταν πεθαίνει κάποιος τότε τον θυμούνται όλοι ισχύει και στα λειτουργικά ..😋

Επεξ/σία από ktm13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχίζω ακαθεκτος με το Lumia 950xl που εχω. Σίγουρα μου λείπουν μερικά πράγματα απο τα ανδροιδ. Αλλα δεν το αλλάζω γιατι εχει καταπληκτική κάμερα, ρολαρει χωρίς κολλήματα, ειμαι τσιπης, και τελος ειμαι φανμπου της ΜΣ. Γνωριζω πως αναγκαστικά θα παω σε apple η android κάποια στιγμή μεσα στη χρονια η στην αρχη της επομενης και θα το κανω μονάχα για λογους κάμερας. Βασικά περιμένω να δω το νεο γαλαξία και το νεο Huawei p30 pro η πως θα λεγεται με τις 4 κάμερες πισω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Να και μια σωστή απόφαση από τον Γίγαντα του λογισμικού 

Και άμα ήταν η apple θα λέγατε ότι το κάνει για το χρήμα κλπ κλπ κλπ

Πολύ κουραστικό forum

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 950 είχε και έχει ακόμη κορυφαία κάμερα,ο,τι και να λέμε .Τώρα βέβαια με την λήξη και επίσημη της υποστήριξης του λειτουργικού , αναγκαστικά θα πας σε android η ios. Πάντως για να φτάσεις το smoothness των win 7 η 8.1 πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά σε android.

Η έλλειψη εφαρμογών αλλά και τα λάθη της Ms έθαψαν το λειτουργικό ,κρίμα .Τώρα για όλες τις αρνητικές κριτικές , αμφιβάλλω αν το έχουν δουλέψει οι περισσότεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωην κατοχος Lumia 640xl και τωρα Nokia 7 plus. Το Λειτουργικο ήταν αν οχι ανωτερο του android, εφάμιλλο. Δεν υπηρχαν επιλογες που να του ελειπαν και ειχε υοθετισει το dark theme οταν οι αλλοι ηταν στα δεντρα. Η λογικη του, το στησιμο του και η δομη του ηταν κατι διαφορετικο και ξεχωριστο. Επισης ηταν το μονο OS που εδινε εφαρμογη gps και να κατεβασεις τους χαρτες ολου του κοσμου και μαλιστα δωρεαν και ηταν κομματι του OS! ΔΥΣΤΥΧΩΣ εκει ομως τελειωνουν και τα καλα του.

Εκει που μιλαγες στο viber εσκαγε το app και δεν ξανανοιγε. Το απεγκαθηστουσες, πηγαινες να το ξαναεγκαταστησεις και επαιρνες τα @%#&$ μου.

Το Viber ηταν ενα τυχαιο παραδειγμα. Συνεβαινε συχνα και σε πολλα app!

Οι εφαρμογες ηταν ΑΝΟΙΠΑΡΚΤΕΣ. Ειχες 10 και οι 8 ηταν κατι αντιστοιχο στο περιπου να κανει την δουλεια που εκανες στο android.

Οι 2 δε που υπηρχαν και στο android, ηταν ανενημερωτες κανενα χρονο

Δεν υπηρχαν google apps ουτε για δειγμα.

Δεν υπηρχαν ουσιαστικα εφαρμογες web banking

Δεν , Δεν, Δεν

Θα μπορουσε να παρει μεριδιο. Θα μπορουσε να ανεβει. Ειχε τα φοντα! Ετσι και αλλιως η λογικη των windows 10 ελεγε πως ειναι αρθρωτο λειτουργικο για να παιζει παντου! Και ειχε χτιστει με αυτη τη λογικη. Αλλα πολυ κακη διαχειριση και το εφαγε η μαρμαγκα. Κριμα. Αλλα γενικα δεν ειναι οτι δεν ηταν αξιο λειτουργικο. Ειχε σωστες βασεις.

Επεξ/σία από George.Ember
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο για τους σχετικούς:

τα win mobile 10 ηταν ενα φοβερό λειτουργικό που μεσα σε ενα χρονο "ταπωσε" για τα καλα συσκευες με android / IOS

+παρα πολυ γρηγορο

+αξιοπιστο

+παρα πολυ ασφαλες

+με πολυ δυνατα features

+με πολυ μικρο footprint

+Και τελος hardware που στα μισα λεφτα απο android / Ios επιανε ταβανι

(μεχρι και σημερα lumia 1020 παίρνει ανετα σχεδον ολα τα καλα smartphone σε κάμερα)

.

αυτο που δεν πηγε καλα, δεν ηταν μονο η έλλειψη εφαρμογων, δεν νομιζω πως επηρέασε παρα πολυ αυτο, παρα η υποστήριξη και

το "μποϊκοτάζ" των υπολοιπων τεχνολογικων κολοσσών για συνεργασία με την MS

.

φυσικα έπαιξε ρολο κ η έλλειψη εφαρμογων αλλα αυτο το κενο ηταν κοντα στην εξάλειψη του,

δλδ, φαντάσου τωρα οτι τα android / iphone υπαρχουν 10 χρονια που στο διάστημα αυτο ειχαν φτιαχτεί πανω απο 1B εφαρμογών (με τις περισσότερες να ειναι μαπα) ενω η MS κατάφερε να βγάλει περιπου 100Κ "Χρήσιμες" εφαρμογές σε ενα χρονο.

.

Για σκεφτείτε το λιγο πριν καθε άσχετος πει τη μ@...ια του.

Σε μια αγορα 10 ετων οπου το 55% ηταν χαζοIphonακηδες της μόστρας - φιγούρας και το 40% άσχετα παιδάκια με android ηρθε η MS και τα βαλε με ολους αυτους εν ψυχρώ.

Εγω παντως ακομα δουλευω σε επαγγελματικό επιπεδο το Lumia1020 / 950XL (90% χρηση) και για τις απλες δουλειές Iphone 8s (10% χρηση). Ποτέ με Android

Επεξ/σία από mader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα πίστευα πως αν αγόραζε και το BlackBerry μαζί με τη Nokia θα είχε καλύτερη τύχη στην αγορά.  Μόνο έτσι θα είχε τα όπλα να πάει εναντίον iOS,  Android 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο εδώ και πολύ καιρό αλλά θα περιμέναμε να το αντικαταστήσει με ένα καλύτερο λειτουργικό σύστημα που θα ήταν εξίσου βολικό σε επίπεδο ευχρηστίας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της ανακούφισης για κάποιους και της στενοχώρια για άλλους έχει κανείς να υποδείξη τον ποιο απλό τρόπο μεταφοράς εποφών από windows σε iOS και Android. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ενα android εχω που θα παει πολλα χρονια με τα specs του k την χρηση που κανω αλλα επειδη το φιλοσοφησα λιγο, αν το android τα παιξει η το δωσω ,ανετα χρησιμοποιω ξανα το nokia lumia 730 με windows 10 latest build (hacked to 950)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...