Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic - Πληροφορίες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JohnDeus είπε

 Σε κάθε γενιά έτσι γίνεται, τα νέα μεγάλα AAA δεν μπορεί τα τρέξει η παλιά κονσόλα, και ακόμα και να μπορεί με "μερική χασούρα" σε γραφικά και performance το κάνουν exclusive για τις κονσόλες νέας γενιάς. Και καλά κάνουν κιόλας, κονσόλα είναι, έχει κάποιες δυνατότητες που μένουν στάσιμες για 6-7 χρόνια. Πρέπει να αναβαθμίζονται για να μπορούν να τρέξουν πιο απαιτητικό λογισμικό.

Επίσης μέχρι τo Xbox One καμία κονσόλα δεν μπορούσε να τρέξει τα προηγούμενα παιχνίδια που είχε αγοράσει στην προηγούμενη, αλλα αυτό άλλαξε και πλέον θεωρείται δεδομένο και απαραίτητο για κάθε νέα γενιά. Η τεχνολογία και οι παροχές στον πελάτη πρέπει να πηγαίνουν χέρι-χέρι, αλλιώς θα συνεχίσουμνε να είμαστε αγελάδες που μας αρμέγουν με remasters σε κάθε ευκαιρία.

Εφόσον ανακοινώθηκε απο την Microsoft οτι όλα τα νέα first party παιχνίδια θα τρέχουν και στις υπάρχουσες κονσόλες, με όποιους περιορισμούς αποδέχεται οτι θα τα παίζει ο πελάτης λόγω τεχνολογίας, τότε γιατί να μην το κάνει η Sony?

13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν με κατάλαβες, εσύ λέω που διάβασες ότι τα SeX games θα είναι cross-gen.

Δεν καταλαβαίνω εαν είναι τόσο αφελής η ερώτησή σου ή εαν δεν κατάλαβα τι ρωτάς.

Η Microsoft έχει λανσάρει μια τεράστια καμπάνια για το Gamepass και έχει ήδη εγγράψει εκατομμύρια χρήστες οι οποίοι θα παίζουν όλα τα first party games την ημέρα κυκλοφορίας τους. Το έχει πει και ο Σπένσερ καθώς και οι devs https://www.gamesradar.com/halo-infinite-boss-says-it-will-still-look-incredible-on-xbox-one/

 Δεν το έκανε όλο αυτό για να τους πει "Αγοράστε τώρα 500 ευρώ κονσόλα για να τα παίξετε".

Επεξ/σία από DarthGRE
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, DarthGRE said:

Δεν καταλαβαίνω εαν είναι τόσο αφελής η ερώτησή σου ή εαν δεν κατάλαβα τι ρωτάς.

Η Microsoft έχει λανσάρει μια τεράστια καμπάνια για το Gamepass και έχει ήδη εγγράψει εκατομμύρια χρήστες οι οποίοι θα παίζουν όλα τα first party games την ημέρα κυκλοφορίας τους. Το έχει πει και ο Σπένσερ https://www.gamesradar.com/halo-infinite-boss-says-it-will-still-look-incredible-on-xbox-one/

 Δεν το έκανε όλο αυτό για να τους πει "Αγοράστε τώρα 500 ευρώ κονσόλα για να τα παίξετε".

Αυτό που αναφέρεις είναι δική σου υπόθεση. Δεν έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο πουθενά.

Το Game Pass σου λέει «βάλε συνδρομή και θα παίζεις τα 1st-party day one» δεν σου λέει πουθενά «βάλε συνδρομή και θα παίζεις τα 1st-party day one στο X1» και απορώ πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα. Εννοείται ότι θα θέλεις την νέα κονσόλα για να παίζεις τους νέους τίτλους, εκτός από μερικές εξαιρέσεις ίσως, όπως το Halo Infinite που θα είναι cross-gen.

Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι νέοι τίτλοι θα είναι cross-gen, ίσα ίσα, στο σάιτ του Hellbade II είναι ξεκάθαροι:

«Senua's Saga: Hellblade II - the next entry in the Hellblade franchise from developer Ninja Theory. Footage for this trailer was captured entirely in engine. Built for the new Xbox Series X* - the fastest, most powerful Xbox ever. Power Your Dreams.»

Δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν σαφέστεροι.

Edit: Α, περίμενε, πάντα εννοούμε locally έτσι; Εννοείται ότι θα μπορείς να παίζεις όλους τους τίτλους στο X1 ή όπου αλλού μέσω xCloud. Αν εννοείς αυτό, οκ, πάσο.

Επεξ/σία από Malthador
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αυτό που αναφέρεις είναι δική σου υπόθεση. Δεν έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο πουθενά.

Το Game Pass σου λέει «βάλε συνδρομή και θα παίζεις τα 1st-party day one» δεν σου λέει πουθενά «βάλε συνδρομή και θα παίζεις τα 1st-party day one στο X1» και απορώ πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα. Εννοείται ότι θα θέλεις την νέα κονσόλα για να παίζεις τους νέους τίτλους, εκτός από μερικές εξαιρέσεις ίσως, όπως το Halo Infinite που θα είναι cross-gen.

Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι νέοι τίτλοι θα είναι cross-gen, ίσα ίσα, στο σάιτ του Hellbade II είναι ξεκάθαροι:

«Senua's Saga: Hellblade II - the next entry in the Hellblade franchise from developer Ninja Theory. Footage for this trailer was captured entirely in engine. Built for the new Xbox Series X* - the fastest, most powerful Xbox ever. Power Your Dreams.»

Δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν σαφέστεροι.

https://www.techradar.com/amp/news/xbox-scarlett-games-wont-leave-older-xbox-one-consoles-behind-says-microsoft

 

"Xbox isn't holding these games for Scarlett's release, a move that would - on paper - make much more sense. Instead, Microsoft wants to emphasize that the leap to Scarlett doesn’t mean other consoles in the Xbox family (or their owners) are being left in the dust. The future of Xbox aims to include the whole family, suggesting that the newly released titles the company has announced today - and plan to reveal in the near future - will be cross-generation, compatible with both Xbox Scarlett and Xbox one."

Matt Booty, head of Xbox Game Studios

 

 

Επεξ/σία από DarthGRE
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Επίσης μέχρι τo Xbox One καμία κονσόλα δεν μπορούσε να τρέξει τα προηγούμενα παιχνίδια που είχε αγοράσει στην προηγούμενη, αλλα αυτό άλλαξε και πλέον θεωρείται δεδομένο και απαραίτητο για κάθε νέα γενιά. Η τεχνολογία και οι παροχές στον πελάτη πρέπει να πηγαίνουν χέρι-χέρι, αλλιώς θα συνεχίσουμνε να είμαστε αγελάδες που μας αρμέγουν με remasters σε κάθε ευκαιρία.

Εφόσον ανακοινώθηκε απο την Microsoft οτι όλα τα νέα first party παιχνίδια θα τρέχουν και στις υπάρχουσες κονσόλες, με όποιους περιορισμούς αποδέχεται οτι θα τα παίζει ο πελάτης λόγω τεχνολογίας, τότε γιατί να μην το κάνει η Sony?

Δεν καταλαβαίνω εαν είναι τόσο αφελής η ερώτησή σου ή εαν δεν κατάλαβα τι ρωτάς.

Η Microsoft έχει λανσάρει μια τεράστια καμπάνια για το Gamepass και έχει ήδη εγγράψει εκατομμύρια χρήστες οι οποίοι θα παίζουν όλα τα first party games την ημέρα κυκλοφορίας τους. Το έχει πει και ο Σπένσερ καθώς και οι devs https://www.gamesradar.com/halo-infinite-boss-says-it-will-still-look-incredible-on-xbox-one/

 Δεν το έκανε όλο αυτό για να τους πει "Αγοράστε τώρα 500 ευρώ κονσόλα για να τα παίξετε".

Γιατί η Microsoft είναι απελπισμένη στον τομέα gaming, εχασε πανηγυρικά την προηγούμενη γενιά και θα κάνει ότι μπορεί να να κερδίσει κόσμο πίσω. Δηλαδή περιμένεις όταν μου βάζει το νέο Halo να μπορεί να παίζει και στο one, να κάνει πωλήσεις το Series X? Δεν θα του κόψει νούμερα; Τα exclusive σε νέες κονσόλες είναι system seller, η Sony το έχει καταλάβει αυτό, κάθε στούντιο της δούλευε πάνω σε κάτι, είτε sequel είτε νέο ip, και είναι έτοιμο να το πετάξει στην E3 του 20 για να σπρώξει το PS5.

Επεξ/σία από JohnDeus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, JohnDeus είπε

Γιατί η Microsoft είναι απελπισμένη στον τομέα gaming, εχεσε πανηγυρικά την προηγούμενη γενιά και θα κάνει ότι μπορεί να να κερδίσει κόσμο πίσω. Δηλαδή περιμένεις όταν μου βάζει το νέο Halo να μπορεί να παίζει και στο one, να κάνει πωλήσεις το Series X? Δεν θα του κόψει νούμερα; Τα exclusive σε νέες κονσόλες είναι system seller, η Sony το έχει καταλάβει αυτό, κάθε στούντιο της δούλευε πάνω σε κάτι, είτε sequel είτε νέο ip, και είναι έτοιμο να το πετάξει στην E3 του 20 για να σπρώξει το PS5.

Κοίτα να δεις που θεωρείται από τους καταναλωτές λάθος το να έχουν την δυνατότητα να παίξουν ένα παιχνίδι σε χαμηλότερη ποιότητα εάν δεν έχουν 500 ευρώ να αγοράσουν την καινούργια. Σκέψου τι λες φίλε μου, και τι σε βολεύει εσένα σαν αγοραστή. Απάντησα στην ουσία του θέματος ένα πόστ πιο πάνω.

edit: Ήθελα απλά να προσθέσω οτι το μοντέλο που κινείται η Microsoft έχει αλλάξει ριζικά, και ασχολείται κι ενδιαφέρεται για την πώληση hardware αρκετά λιγότερο απ'όσο νομίζεις. Συνδρομές θέλει, κι αν δεις γύρω σου τι συμβαίνει εκτός gaming, θα το καταλάβεις.

Επεξ/σία από DarthGRE
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 minutes ago, DarthGRE said:

https://www.techradar.com/amp/news/xbox-scarlett-games-wont-leave-older-xbox-one-consoles-behind-says-microsoft

"Xbox isn't holding these games for Scarlett's release, a move that would - on paper - make much more sense. Instead, Microsoft wants to emphasize that the leap to Scarlett doesn’t mean other consoles in the Xbox family (or their owners) are being left in the dust. The future of Xbox aims to include the whole family, suggesting that the newly released titles the company has announced today - and plan to reveal in the near future - will be cross-generation, compatible with both Xbox Scarlett and Xbox one."

Matt Booty, head of Xbox Game Studios

Μου δίνεις μία συνέντευξη πριν από ένα μήνα, πριν καν ανακοινωθεί η επόμενη κονσόλα και σου δίνω ένα λινκ με 1st-party τίτλο που γράφει καθαρά και ξάστερα ότι το game είναι φτιαγμένο για το SeX. Επίσης, οι δηλώσεις του Booty είναι αρκετά obscure, κάλλιστα μπορεί να εννοεί ότι το X1 θα τρέχει όλα τα games μέσω xCloud, δεν λέει πουθενά απλά και ξάστερα «τα next-gen games θα παίζουν locally στο X1».

Εγώ σου λέω ότι τα next-gen 1st-parties θα παίζουν μόνο στο Sex (φυσικά με εξαιρέσεις), εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι θα βάζεις το δισκάκι του SeX στο X1 και αυτό θα κάνει install το game. Θα δούμε σε ένα χρόνο ποιός θα έχει δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Κοίτα να δεις που θεωρείται από τους καταναλωτές λάθος το να έχουν την δυνατότητα να παίξουν ένα παιχνίδι σε χαμηλότερη ποιότητα εάν δεν έχουν 500 ευρώ να αγοράσουν την καινούργια. Σκέψου τι λες φίλε μου, και τι σε βολεύει εσένα σαν αγοραστή. Απάντησα στην ουσία του θέματος ένα πόστ πιο πάνω.

απλα πρεπει να καταλαβεις οτι αυτο το πραγμα, μπορει να περιορισει το next gen παιχνιδι. Αν τα παιχνιδια των κονσολων φτιαχνοταν με τη λογικη pc(γιατι αυτο ειναι που ζητας), δεν θα βλεπαμε αυτα που εχουμε δει σε αυτη τη γενια στις κονσολες....Σε 2 χρονια απο τη κυκλοφορια των κονσολων το hardware τους θα ειναι ηδη ξεπερασμενο κατα πολυ απο τα pc, σκεψου να κανουν τα παιχνιδια και συμβατα με το ps4...

Και γενικα υπαρχει ενας φαυλος κυκλος, οι  ιδιες οι εταιρειες χανουν σε πωλησεις οταν αποκλειουν πχ η σονι μια αγορα 100εκ(του Ps4), για να κυκλοφορηοσυν ενα παιχνιδι στη νεα κονσολα των 15-20εκ κονσολων στη 1η χρονια...αλλα αμα δεν πουλησουν οι νεες κονσολες, οι εταιρειες των multiplatform δεν θα επενδυσουν στις νεες κονσολες και θα βλεπουμε παιχνιδια με γραφικα προιστορικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μου δίνεις μία συνέντευξη πριν από ένα μήνα, πριν καν ανακοινωθεί η επόμενη κονσόλα και σου δίνω ένα λινκ με 1st-party τίτλο που γράφει καθαρά και ξάστερα ότι το game είναι φτιαγμένο για το SeX. Επίσης, οι δηλώσεις του Booty είναι αρκετά obscure, κάλλιστα μπορεί να εννοεί ότι το X1 θα τρέχει όλα τα games μέσω xCloud, δεν λέει πουθενά απλά και ξάστερα «τα next-gen games θα παίζουν locally στο X1».

Εγώ σου λέω ότι τα next-gen 1st-parties θα παίζουν μόνο στο Sex (φυσικά με εξαιρέσεις), εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι θα βάζεις το δισκάκι του SeX στο X1 και αυτό θα κάνει install το game. Θα δούμε σε ένα χρόνο ποιός θα έχει δίκιο.

Να δούμε εαν ισχύει αυτό που λέω εαν θα κράζεις σαν καταναλωτής την Sony ή θα χειροκροτας παλαμάκια.

Σου παραθέτω όπως είπες συνέντευξη του Head of Xbox Games Studios πριν απο έναν μήνα, όχι εναν χρόνο. Εγώ όμως δεν θα πιστέψω τι μου λέει αυτός, αλλά ένας τύπος στο Insomnia.

Επεξ/σία από DarthGRE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, DarthGRE said:

Να δούμε εαν ισχύει αυτό που λέω εαν θα κράζεις σαν καταναλωτής την Sony ή θα χειροκροτας παλαμάκια.

Σου παραθέτω όπως είπες συνέντευξη του Head of Xbox Games Studios πριν απο έναν μήνα, όχι εναν χρόνο, αλλα δεν θα πιστέψω τι μου λέει αυτός, αλλά έναν τύπο στο Insomnia.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, ραντεβού σε ένα χρόνο, θα σε κάνω quote. :)

Είτε έχω δίκιο, είτε άδικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, ραντεβού σε ένα χρόνο, θα σε κάνω quote. :)

Είτε έχω δίκιο, είτε άδικο. 

Πολύ λες. Δεν θα τα μάθουμε στο launch αυτά. 😊

Επεξ/σία από DarthGRE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DarthGRE είπε

Κοίτα να δεις που θεωρείται από τους καταναλωτές λάθος το να έχουν την δυνατότητα να παίξουν ένα παιχνίδι σε χαμηλότερη ποιότητα εάν δεν έχουν 500 ευρώ να αγοράσουν την καινούργια. 

Δεν ξέρω αν είναι σωστο για κάποια μειονότητα καταναλωτών αλλά Ναι είναι λάθος για το gaming. Γιατί τότε δεν έχει νόημα η μετάβαση σε next gen hardware.

To next gen hardware δεν μπορεί να λειτουργήσει ως PRO αλλά ως μετάβαση σε νέα βάση, σε νέα αρχή/δυνατότητες. Θα το κάνει στην αρχή( με τα cross gen) αλλά μόνο για να εξυπηρετήσει αυτήν την μετάβαση.

Ως gamers θέλουμε το νεο hellblade να πλησιάζει τον κόσμο του trailer που είδαμε και όχι αυτόν του hellblade1 απλά με προσθήκη RT ξέρω γω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DarthGRE είπε

Δηλαδή ρε φίλε, με συγχωρείς. Θεωρείς καλή κίνηση για εσένα, για εμένα και για όλους τους καταναλωτές να αναγκάσει η Sony να αγοράσεις 500 ευρω (τουλάχιστον) κονσόλα για να παίξεις τα καινούργια first party παιχνίδια? Στη Microsoft είναι ηλίθιοι και φτωχομπινέδες που θα κάνουν τα νέα παιχνίδια backwards compatible σε hardware level?

Φυσικά και είναι φυσιολογικό... Δεν πρέπει να προωθήσει το νέο της προϊόν? 

7χρονια κονσόλες τα βγάλαν τα λεφτά τους.. καιρός για νέες!

Τώρα αν κάποιοι αγόρασαν τις κονσόλες στο τέλος της ζωής τους ας τις κρατήσουν και ας αγοράσουν το ps5 αργότερα όταν θα είναι και φθηνότερο!!! 

Ούτως ή άλλως το ps4 έχει μπόλικους τίτλους για λιώσιμο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DarthGRE είπε

Κοίτα να δεις που θεωρείται από τους καταναλωτές λάθος το να έχουν την δυνατότητα να παίξουν ένα παιχνίδι σε χαμηλότερη ποιότητα εάν δεν έχουν 500 ευρώ να αγοράσουν την καινούργια. Σκέψου τι λες φίλε μου, και τι σε βολεύει εσένα σαν αγοραστή. Απάντησα στην ουσία του θέματος ένα πόστ πιο πάνω.

edit: Ήθελα απλά να προσθέσω οτι το μοντέλο που κινείται η Microsoft έχει αλλάξει ριζικά, και ασχολείται κι ενδιαφέρεται για την πώληση hardware αρκετά λιγότερο απ'όσο νομίζεις. Συνδρομές θέλει, κι αν δεις γύρω σου τι συμβαίνει εκτός gaming, θα το καταλάβεις.

Το να έχεις 500 ευρώ να σκάσεις για κονσόλα είναι πολυτέλεια. Αν τα έχεις το κανεις. Οι εταιρείες το κέρδος θέλουν δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και δεν χρωστάνε σε κανέναν. Δεν μιλάμε για νερό, ούτε για τροφή, για gaming μιλάμε μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια διόρθωση μόνο, γιατί τώρα το είδα, έχει σημασία:

4 hours ago, DarthGRE said:

Επίσης μέχρι τo Xbox One καμία κονσόλα δεν μπορούσε να τρέξει τα προηγούμενα παιχνίδια 

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Wii, Wii U, PS2 όλα είχαν BC. Επίσης το PS3 στην αρχή είχε full BC, ενώ όλα τα PS3 έπαιζαν PS1 games. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον κοσμο τον ενδιεφερε τοσο πολυ το BC,δεν θα σημειωναν τετοιες πωλησεις τα ps4 και Switch.

Καλο ειναι να υπαρχει σαν feature δεν λεει κανεις το αντιθετο,αλλα μεχρι εκει.

Οπως ειχε γραφτει και παλιοτερα,δεν αγοραζεις νεα κονσολα για να παιξεις κυριως τα παιχνιδια της προηγουμενης. bonus αν μπορει να στο προσφερει αυτο,αλλα οχι dealbreaker.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...