Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic - Πληροφορίες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι κονσολάδες πλέον ασχολούνται με specs/αναλύσεις/frame-rate πιο πολύ από PC-άδες. Οι κονσόλες είναι X86 πλέον, ουσιαστικά PC σε ένα κουτάκι. Οι εταιρείες το πήραν πρέφα αυτό και έβγαλαν το Pro και το X. Και θα συνεχίσουν αυτή την τακτική.

Μεγαλυτερα κερδη με αυτο τον τροπο. 2 κονσολες σε καθε γενια. Πριν ειχαμε ps3 fat ps3 slim super slim κτλ με ιδιες επιδοσεις. Τωρα δινουν και παραπανω επιδοσεις αλλα για εναν που εδωσε 400 για one θελει αλλα 400 για το one x σε μια 7ετια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ που πριν λίγο έμαθα πόσα tflops έχει το xbox one και πόσα το PS4 μάλλον είμαι η εξαίρεση.

Χωρίς ίχνος φανμποϊσμού η αλήθεια για αυτήν, τη προηγούμενη, την επόμενη και κάθε γενιά κονσολών και το ποια τελικά κερδίζει είναι αυτή σε μια φωτογραφία:

ign-xbox-meme.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ξερεται τι ειναι η διαφημιση; γενναει σαν κοτα στο πτηνοτροφειο.στην γειτονια μονο εγω ειχα switch στα παιδια.μολις ηρθαν 2 3 γειτονες με τα μικρα τους και παιξανε mario party ξαφνικα εχουν και αυτοι.και μολις πανε σαυτους αλλοι θα εχουν και εκεινοι.μιλαμε για switch.φανταστειτε τι εγινε με το ps4.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

PS3: Ξεκίνησε με τρομερά specs αλλά χωρίς παιχνίδια και πανάκριβο και πάτωσε. Στα μισά της διαδρομής έριξε την τιμή, έβγαλε παιχνίδια και εκτοξεύτηκε. Εκεί τι έκανε ο γάμος?

Κάποια στιγμή ίσως κάποιοι πρέπει να καταλάβουν ότι απ'τους 150-200εκατομύρια χρήστες ανά γενιά κονσολών μερικές χιλιάδες γραφικοί ασχολούνται με specs teraflops και ιστορίες σε κάτι φόρουμς.

Δεν ήταν μόνο οι γραφικοί στα fora - ήταν και οι Ceo στο πάρτι και οι Lead Architects - αυτοί που εκθείαζαν το FP16  ως RPM στην εποχή μας (Rapid Packed Math) και το "σκάκι rendering" (lol dynamic resolution FTW) όταν κάτι χρόνια πριν η Nvidia έτρωγε ξύλο με τις FX για τον ίδιο λόγο... 

Τι διάολο μνήμη χρυσόψαρου?

 

https://www.gamespot.com/articles/sony-native-1080p-allows-you-to-be-a-better-gamer/1100-6416145/

Στο μεταξύ τα σχόλια στην προηγούμενη σελίδα - θα πρέπει κάποιος να έχει πολύ υπομονή για να μην κάνει rage. Από τα τεχνικά πήγαμε στα fanboy σχόλια για τα δήθεν exclusive σε ένα τεχνολογικό forum...

 

 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μη παρεξηγηθώ δε θεωρώ αδιάφορα τα specs. Απλά τα θεωρώ σαν ένα πολυ σημαντικό εργαλείο και τίποτα παραπάνω.

Σαν το budget περίπου στο αθλητισμό. Αν έχεις τρομερά χαμηλό budget δε μπορείς να ανταγωνιστείς τους υπόλοιπους αυτό είναι δεδομένο. Το να έχεις όμως και πολύ υψηλό δεν είναι και συμβόλαιο με την επιτυχία (βλέπε PSG).

Επεξ/σία από Mitroglou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Για να μη παρεξηγηθώ δε θεωρώ αδιάφορα τα specs. Απλά τα θεωρώ σαν ένα πολυ σημαντικό εργαλείο και τίποτα παραπάνω.

Σαν το budget περίπου στο αθλητισμό. Αν έχεις τρομερά χαμηλό budget δε μπορείς να ανταγωνιστείς τους υπόλοιπους αυτό είναι δεδομένο. Το να έχεις όμως και πολύ υψηλό δεν είναι και συμβόλαιο με την επιτυχία (βλέπε PSG).

Το Α και το Ω ειναι τα παιχνιδια. Χωρις αυτα δεν προχωραει μια κονσολα. Τωρα οπως ειπε ενα παιδι ειναι στη μεση και το marketing. Εγω fortnite/pubg/overwatch ουτε να τα δω και παιζω τα παντα απο single player. Τα εκατομμυρια που παιζουν εχουν αντιθετη αποψη απο μενα. Οποτε ο καθενας αγοραζει κατι με βαση τι κριτηρια εχει. Για μενα λογος αγορας του ps4 θα ηταν το last of us 2 η το god of war η το zero dawn. Στο one x ποιος ειναι ο λογος?

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Για να μη παρεξηγηθώ δε θεωρώ αδιάφορα τα specs. Απλά τα θεωρώ σαν ένα πολυ σημαντικό εργαλείο και τίποτα παραπάνω.

Σαν το budget περίπου στο αθλητισμό. Αν έχεις τρομερά χαμηλό budget δε μπορείς να ανταγωνιστείς τους υπόλοιπους αυτό είναι δεδομένο. Το να έχεις όμως και πολύ υψηλό δεν είναι και συμβόλαιο με την επιτυχία (βλέπε PSG).

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Τα specs μετράνε. Και μετράνε πολύ παραπάνω όταν και δεν έχεις spec και δεν έχεις την τιμή. H ανωμαλία του 2013 (x1) δεν κάνει validate τις πωλήσεις του switch που δεν έχει specs και τιμή ενώ τα γάμησε όλα στο NPD Δεκεμβρίου - στο οποίο NPD και το xbox πούλησε πιο πολύ και από το ps4. Και σε hardware και σε software.

Με την ίδια λογική το wiiu σάρωνε σε exclusive αλλά είδαμε που κατέληξε. Είναι όλα συνδυασμός όλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις και σπεκ μη λεμε οτι νανε νταξει.δεν ξερω και εγω ποσες κονσολες χ πρεπει να πουληθηκαν μονο και μονο γιατι ετρεχε native 4k το rdr2.

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το Α και το Ω ειναι τα παιχνιδια. Χωρις αυτα δεν προχωραει μια κονσολα. Τωρα οπως ειπε ενα παιδι ειναι στη μεση και το marketing. Εγω fortnite/pubg/overwatch ουτε να τα δω και παιζω τα παντα απο single player. Τα εκατομμυρια που παιζουν εχουν αντιθετη αποψη απο μενα. Οποτε ο καθενας αγοραζει κατι με βαση τι κριτηρια εχει. Για μενα λογος αγορας του ps4 θα ηταν το last of us 2 η το god of war η το zero dawn. Στο one x ποιος ειναι ο λογος?

Κοιτα ο καθενας πως ανοικει σε καποιο % απο τους χρηστες.πχ εγω μονο tlou επαιξα στο ps4.το δωσα και πηρα το χ γιατι παιζω cod bf κανα overwatch κτλπ.και βεβαια στο μεγαλο κομματι που πασχει η sony και δεν συγκρινεται με την ms και αυτο λεγεται forza.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι κονσολάδες πλέον ασχολούνται με specs/αναλύσεις/frame-rate πιο πολύ από PC-άδες. Οι κονσόλες είναι X86 πλέον, ουσιαστικά PC σε ένα κουτάκι. Οι εταιρείες το πήραν πρέφα αυτό και έβγαλαν το Pro και το X. Και θα συνεχίσουν αυτή την τακτική.

Ειδικά τώρα που το PC παραπαίει έτσι? Και υπάρχει λόγος για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Θελεις και σπεκ μη λεμε οτι νανε νταξει.δεν ξερω και εγω ποσες κονσολες χ πρεπει να πουληθηκαν μονο και μονο γιατι ετρεχε native 4k το rdr2.

Μπορώ να φανταστώ κάποιους Xbox users να αγοράζουν PS4 για να παίξουν GoW (και λόγω marketing όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω)

Δε μπορώ να φανταστώ πολλούς PS4 Pro owners να πηγαίνουν σε Χ για το native 4K στο RDR2. Πιθανόν και να είμαι λάθος απλά δε μπορώ να το φανταστώ εγώ.

Από κει και πέρα θεωρώ ότι και στην επόμενη γενιά όπως σχεδόν σε όλες τα specs των ανταγωνιστών θα είναι κοντά συνεπώς γι'αυτό δε τα θεωρώ τόσο σημαντικά. Αλλού θα παιχτεί η μπάλα και υποπτεύομαι δε θα είναι στα exclusives αυτή τη φορά. Στις υπηρεσίες θεωρώ θα παιχτεί η μπάλα και αυτό θα είναι που θα αναπτύξουν.

Επεξ/σία από Mitroglou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη η Sony σήμερα ανακοίνωσε το PS Now σε beta σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες.

Πάει για στούκα (ευθεία αντιπαράθεση με το Game Pass ξεκάθαρα). Θέλω πολύ να δω την άποψη του single player - θέλω δισκάκι, σιχαίνομαι το streaming/netflix (και αν είναι δυνατόν μτχ) τώρα. 

Έτσι να πέφτουν σώβρακα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θελω να πω σε μερικα ποστ.δεν ειναι καλο για εμας η ζυγαρια να γερνει τερμα πατο απο την μια μερια . Και απο την μερια που γερνει χαμενοι ειναι οσοι καθονται πανω.πρεπει να ειναι στην μεση και να πλακωνονται οι απο πανω σε υπερεσιες και παιχνιδια

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Εκεί πιστεύω θα παιχτεί το παιχνίδι. Πιστεύω η Microsoft θα αναπτύξει πολύ το Game Pass και οι απέναντι κάπως θα πρέπει να απαντήσουν με κάτι. 

Ακουγεται και κατι σαν netflix και και και.δηλαδη να μη ξανααγορασουμε παιχνιδια και να πληρωνουμε κανα 10 ευρο το μηνα.καλο ειναι και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisgewrgi είπε

Αυτο θελω να πω σε μερικα ποστ.δεν ειναι καλο για εμας η ζυγαρια να γερνει τερμα πατο απο την μια μερια . Και απο την μερια που γερνει χαμενοι ειναι οσοι καθονται πανω.πρεπει να ειναι στην μεση και να πλακωνονται οι απο πανω σε υπερεσιες και παιχνιδια

Μα το θεό το έχω ξαναγράψει κάπου - κάποτε - Μακάρι η Sony να ρίχνει ξύλο στην MS για να βλέπουμε τον καλύτερο εαυτό της τελευταίας όπως μετά που ανέλαβε ο Phil.

Σε τελική η MS δεν κλείνει. Είναι too big to fail. Η Sony παίζει το κεφάλι της στο Playstation.

33 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Εγώ που πριν λίγο έμαθα πόσα tflops έχει το xbox one και πόσα το PS4 μάλλον είμαι η εξαίρεση.

Χωρίς ίχνος φανμποϊσμού η αλήθεια για αυτήν, τη προηγούμενη, την επόμενη και κάθε γενιά κονσολών και το ποια τελικά κερδίζει είναι αυτή σε μια φωτογραφία:

ign-xbox-meme.jpg

Console War material.

 

Μου είναι πολύ εύκολο να σου καταστρέψω το παραπάνω. Πάρα πολύ εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά , αν και έχω ότι κονσόλα έχει βγάλει , θεωρώ το PS now τελείως μλκια . Λίγα msec να πέσει η σύνδεση game over . Δεν μπορεί να κοντράρει την Ms στο game pass ούτε στο BC θα φάει μεγάλη νιλα με την υπεροψία του πρώτου .Άμα θες και την άποψη του singleplayer η δική μου είναι να μαζεύομαι και από αγορές στο pstore που είχα αρκετές . Στα xbox έχω δίσκους . Με τα saves μόνο με τη συνδρομή ενεργή αλλιώς σε κρατάνε από τα @ρχιδια 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...