Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic - Πληροφορίες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, 30pit.z είπε

Η γνώμη μου ειναι να βγάλει εξαρχής η Sony  δυο μοντέλα Ps5.

Ενα ‘βασικό’ Ps5 με τιμη 400-450€ και ενα Ps5 pro πιο τούμπανο με 600€ και ο καθένας να επιλέξει με βάση το πορτοφόλι του και τις ορέξεις του ποιο να παρει,αντι μετα ΑΠΟ 3 χρονια να βγάζει midgen κονσολα και να υπάρχουν γκρίνιες...

Eνδεχομενως να ειναι πιο τιμιο αυτο, δεν το βλεπω να συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostiger είπε

Mακαρι. Με αυτα τα χαρακτηριστικα σε κλειστο συστημα βγαινει ανετα και το 4Κ/60. Να το δουμε ομως, γιατι πολλοι πιστευαν ακομα σε Q4 '18 release βασει διαρροων και το αναπαρηγαγαν πριν λιγο καιρο βασιζομενοι στα οργια των youtubers.

To  4K/60 παντου βγαινει, το ερωτημα ειναι αν θα το επιλεξουν. Και 50TF να εχουν, η ιστορια εχει δειξει οτι θα πανε σε 16Κ/30 που λεει ο λογος με εμφαση στα γραφικα.

Αν τεσπα το νεο hardware τους δινει την δυνατοτητα να παρουσιασουν οπτικο generation leap(πχ Uncharted 3 vs 4) στα 60fps, τοτε πιθανον να το σκεφτουν. Yπαρχουν πλεον λογοι για να κανουν αυτη τη στροφη.

Για παραδειγμα ειναι πιο ευκολο(για αυτους) να φτιαξουν ενα παιχνιδι τυπου RDR2 στα 60fps απο το να χρειαστει να φτιαξουν ενα πολυ πιο προσεγμενο οπτικα(προσοχη στην καθε λεπτομερια) RDR3 στα 30.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostiger είπε

Eνδεχομενως να ειναι πιο τιμιο αυτο, δεν το βλεπω να συμβαινει.

Και εγω ΔΝ το πολυπιστεύω να γινεται αυτο που εγραψα αλλα θα ήταν φανταστικό κατ’εμε αν το έκανε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, 30pit.z said:

Η γνώμη μου ειναι να βγάλει εξαρχής η Sony  δυο μοντέλα Ps5.

Ενα ‘βασικό’ Ps5 με τιμη 400-450€ και ενα Ps5 pro πιο τούμπανο με 600€ και ο καθένας να επιλέξει με βάση το πορτοφόλι του και τις ορέξεις του ποιο να παρει,αντι μετα ΑΠΟ 3 χρονια να βγάζει midgen κονσολα και να υπάρχουν γκρίνιες...

Δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να παίξει αυτό σαν ενδεχόμενο. Αν και για να είμαι ειλικρινής θα έπαιρνα ποπκόρν και θα καθόμουν σε μια ακρούλα έτσι και γινόταν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θες άλμα στα γραφικά, θες τουλάχιστον μια 1080Ti/2080 κάρτα στις νέες. Ο Spencer προπαγανδίζει frame-rate πάντως για το νέο Xbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όσοι δεν περιμένετε οι επόμενες κονσόλες να είναι στα 12 TF περίπου, θέλετε να κάνετε λίγο elaborate που πιστεύετε ότι θα κυμαίνονται spec-wise;

Αν υποθέσουμε ότι το PS5 βγαίνει mid-2020, το X1X θα είναι ήδη μία κονσόλα τριών ετών. Πόσα TF πιστεύετε ότι θα πρέπει να βγάζει για να θεωρείται generation leap, έτσι από περιέργεια;

Μπορούν να κάνουν ότι έκαναν από πάντα: να πουλάνε με χασούρα το H/W, έτσι ώστε να τα βγάζουν από το S/W.

Με χασουρα πουλουσαν στην προηγουμενη γενια. Για την τρεχουσα δεν το ξερω, αλλα δεν το πολυπιστευω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να παίξει αυτό σαν ενδεχόμενο. Αν και για να είμαι ειλικρινής θα έπαιρνα ποπκόρν και θα καθόμουν σε μια ακρούλα έτσι και γινόταν κάτι τέτοιο.

Ειναι δυσκολο οντως. Καταρχας τους δενει απο την αρχη. Οτι επιλογη κανουν στο hardware θα πρεπει να την ακολουθησουν για 7 χρονια. Επισης μπερδευει τον καταναλωτη κ.α.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να παίξει αυτό σαν ενδεχόμενο. Αν και για να είμαι ειλικρινής θα έπαιρνα ποπκόρν και θα καθόμουν σε μια ακρούλα έτσι και γινόταν κάτι τέτοιο.

Ναι και ΕΓΩ δν πολυπιστεύω να το κάνει ΑΥΤΟ που εγραψα,αλλα επειδη ακούγεται πως μπορεί να το κάνει η Microsoft στο νέο XBOX μπορεί να υπαρχει μια πιθανότητα να ακολουθήσει και η Sony..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, PDS13 said:

To  4K/60 παντου βγαινει, το ερωτημα ειναι αν θα το επιλεξουν. Και 50TF να εχουν, η ιστορια εχει δειξει οτι θα πανε σε 16Κ/30 που λεει ο λογος με εμφαση στα γραφικα.

Όχι, γιατί δεν έχει ουσία από ένα σημείο και πάνω να ανεβάζουν ανάλυση. Ήδη για να πεις ότι έχει ένα ουσιαστικό advantage το 4Κ πρέπει να έχεις 65άρα τηλεόραση το πολύ στα 2,5 μέτρα απόσταση. Για να έχεις advantage σε 8Κ θα πρέπει να έχεις 100" τηλεόραση στα 2 μέτρα, εντελώς ανούσια πράγματα δηλαδή, γιατί η μάζα ούτε σαλόνι δεν έχει για τόσο μεγάλη τηλεόραση.

Κάποια στιγμή θα λήξει το παραμύθι με την ανάλυση, αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχει γίνει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ο Spencer προπαγανδίζει frame-rate πάντως για το νέο Xbox.

θα ημουν πολυ καλα με sub 4k/60 ως στανταρ.:P και στο PRO/X 4K/60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όχι, γιατί δεν έχει ουσία από ένα σημείο και πάνω να ανεβάζουν ανάλυση. Ήδη για να πεις ότι έχει ένα ουσιαστικό advantage το 4Κ πρέπει να έχεις 65άρα τηλεόραση το πολύ στα 2,5 μέτρα απόσταση. Για να έχεις advantage σε 8Κ θα πρέπει να έχεις 100" τηλεόραση στα 2 μέτρα, εντελώς ανούσια πράγματα δηλαδή, γιατί η μάζα ούτε σαλόνι δεν έχει για τόσο μεγάλη τηλεόραση.

Κάποια στιγμή θα λήξει το παραμύθι με την ανάλυση, αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχει γίνει ήδη.

Nαι μωρε συμφωνω με αυτο που λες. Απλα ηθελα να πω οτι αυτο κανουν παντα(επιλεγουν γραφικα αναλυση εις βαρος fps). Εγω ξαναγραψει και εγω(και πριν το εκανα) οτι δεν εχει νοημα απο ενα σημειο και μετα η αυξηση σε αναλυσεις. Παυει να ειναι το ιδιο αισθητη. 

Οποτε στην ουσια τα 60fps ως στανταρ επιλογη δεν ειναι και τοσο μακρια. 1-2 γενιες. Αν δεν γινει στην επομενη. Παντως ολο και περισσοτερα παιχνιδια ειναι στα 60fps πλεον.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όχι, γιατί δεν έχει ουσία από ένα σημείο και πάνω να ανεβάζουν ανάλυση. Ήδη για να πεις ότι έχει ένα ουσιαστικό advantage το 4Κ πρέπει να έχεις 65άρα τηλεόραση το πολύ στα 2,5 μέτρα απόσταση. Για να έχεις advantage σε 8Κ θα πρέπει να έχεις 100" τηλεόραση στα 2 μέτρα, εντελώς ανούσια πράγματα δηλαδή, γιατί η μάζα ούτε σαλόνι δεν έχει για τόσο μεγάλη τηλεόραση.

Κάποια στιγμή θα λήξει το παραμύθι με την ανάλυση, αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχει γίνει ήδη.

Δεν σταματαει ποτε αυτο οσο ματαιο και να φανταζει. Εδω βαζουν 4Κ οθονες σε 5ιντσα κινητα στις 8Κ τηλεορασεις θα κολλησουν;

Δεν απεμπολουν τοσο ευκολα οι κολοσσοι αυτοι τα μαρκετινιστικα οπλα τους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν σταματαει ποτε αυτο οσο ματαιο και να φανταζει. Εδω βαζουν 4Κ οθονες σε 5ιντσα κινητα στις 8Κ τηλεορασεις θα κολλησουν;

Στην χειροτερη στα 16Κ θα σταματησουν λογικα και θα μιλαμε για τηλεορασεις ''τοιχο''. σε 2 γενιες θα εχουμε φτασει εκει. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνοι. Δεν ειμαστε ακομα εκει ομως.

Μερικα χρονια ακομα και μετα ολογραμματα star wars, minority report κετς..

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...