Προς το περιεχόμενο

Cd player


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Εχω ενα μακβοοκ προ 2017. Και χρειαζομαι ενα cd player...πολυ καλο διοτι γραφω με το eac τραγουδια σε μορφη φλακ. 

Ειδα εχει και η apple το δικο της.τι να προτιμησω;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείς ένα εξωτερικό dvd player / recorder;;; Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει εδώ και χρόνια ένα εξωτερικό bluray recorder της samsung και είμαι ικανοποιημένος. Οι τιμές τους έχουν πέσει πάρα πολύ και δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις ένα απλό dvd recorder, αφού μπορείς να αξιοποιήσεις τη χωρητικότητα των δίσκων bluray. Σχετικά προϊόντα δες εδώ. Τα συγκεκριμένα bluray γράφουν και  dvd ενώ είναι συμβατά με mac, ειδικά της verbatim είναι usb 3.0, που σαν θύρα είναι ακόμα πιο πρακτική σε σχέση με το usb 2.0 (τα recorder με usb 2.0 χρειάζονταν δύο θύρες usb για να λειτουργήσουν).  Εάν ρωτάς για το Apple USB SuperDrive, εγώ προσωπικά δε θα το αγόραζα. Στην ίδια τιμή αγοράζεις εξωτερικό bluray recorder με παραπάνω δυνατότητες. Είναι παλιό dvd recorder, δε βλέπω το λόγο να το αγοράσεις λαμβάνοντας υπόψη την τιμή των bluray recorders.

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια. σε ευχαριστω

εξωτερικη τροφοδοδια χρειαζεται με την usb 3; εμενα το μακ εχει μονο thurderbolt....οποτε αναγκαστηκα μονο σε hub?

οχι το superdrive δεν το αγοραζω.χαζομαρα ειναι.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickvas19 είπε

ωραια. σε ευχαριστω

εξωτερικη τροφοδοδια χρειαζεται με την usb 3; εμενα το μακ εχει μονο thurderbolt....οποτε αναγκαστηκα μονο σε hub?

οχι το superdrive δεν το αγοραζω.χαζομαρα ειναι.

Κανένα δεν έχει εξωτερική τροφοδοσία, ούτε αυτά με usb 2.0 ούτε αυτά με usb 3.0. Αρκεί η τάση από τη θύρα usb. Όσον αφορά τη σύνδεση δε χρειάζεσαι dock απλά ένα άλλο καλωδιάκι. Και το δικό μου το mac mini thunderbolt 3 θύρες έχει ωστόσο έχω πάρει άλλα καλώδια πχ usb-c σε usb-a ή mini usb και τα περιφερεικά μου δουλεύουν κανονικά. To thunderbolt 3 είναι συμβατό με τα usb απλά ρίχνει τις επιδόσεις του εάν δεν είναι συνδεδεμένο με συσκευή thunderbolt. Εγώ έχω συνδέσει το δικό μου bluray recorder καθώς και έναν παλιό εξωτερικό δίσκο usb 2.0 με το mac mini με τη thunderbolt 3 θύρα χρησιμοποιώντας αυτό το φθηνό καλωδιάκι usb 2.0 (σχετ.) χωρίς να αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα και χωρίς να αγοράσω dock. Πάντως, προτίμησε καλύτερα τις συσκευές usb 3.0, αφού άλλωστε δεν έχουν διαφορά στο κόστος και προτίμησε πιο κοντά καλώδια (παίζει ρόλο το μήκος στην τάση, για αυτό και οι συσκευές αυτές συνοδεύονται από καλώδια με διπλή κεφαλή, που καταλαμβάνουν δύο θύρες usb - γίνεται για λόγους τροφοδοσίας, αλλά εάν τις συνδέσεις με μικρό καλώδιο δε θα έχεις προβλήματα, τουλάχιστον εγώ δεν είχα ποτέ).

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραιος.

κοιταξα λιγο τα μοντελα pioneer και asus. συγκεκριμενα το bdr xs06 και υστερα απο asus το 06D2X (sbc ή sbw).ποιο λες να προτιμησω;

ps:δεν βρηκα διαφορες οσο αφορα το sbc και sbw. Και αυτο με την τροφοδοσια με προβληματιζει αρκετα. pioneer ωστοσο νομιζω δεν εχει διπλη κεφαλη καλωδιο.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickvas19 είπε

ωραιος.

κοιταξα λιγο τα μοντελα pioneer και asus. συγκεκριμενα το bdr xs06 και υστερα απο asus το 06D2X (sbc ή sbw).ποιο λες να προτιμησω;

ps:δεν βρηκα διαφορες οσο αφορα το sbc και sbw. Και αυτο με την τροφοδοσια με προβληματιζει αρκετα. pioneer ωστοσο νομιζω δεν εχει διπλη κεφαλη καλωδιο.

Και εγώ δεν καταλαβαίνω ποιες διαφορές έχουν αυτά τα δύο. Πάντως τα Asus είναι αμφότερα USB 2.0. Θα σου πρότεινα να τα αγοράσεις μόνο εάν σε βολεύει το stand που έχουν για το γραφείο σου και έχεις σκοπό να το έχεις μόνιμα τοποθετημένο έτσι. Από την άλλη και το verbatim είναι USB 3.0 και απ' ό,τι διάβασα είναι στην ουσία κατασκευής Pioneer, που έχει το logo της verbatim. Όσον αφορά τη τροφοδοσία και το verbatim και τα Pioneer είναι USB 3.0 και συνοδεύονται από καλώδιο με διπλή κεφαλή, ωστόσο δεν απαιτείται να είναι συνδεδεμένη η 2η σε περίπτωση που έχεις τουλάχιστον USB 3.0 αλλά μόνο για θύρες USB 2.0. Σου παραθέτω την απάντηση από το site της Pioneer:

Are both USB connectors needed for operation?

Answer: When using a USB 3.0 port, only the main connector is needed.  The small secondary cable is not needed.  When using a USB 2.0 port, both connectors might be needed as some computers output less power than others through the USB ports. On some PCs, one USB cable is enough, but to be safe and to avoid write errors, connecting both USB cables is highly recommended.  If using only one USB connector, the main USB connector must be used, not the secondary connector (short cable) that is attached to the main connector.

Συνεπώς, εφόσον επιλέξεις ένα καλώδιο usb c to usb 3 δε θα έχεις κάποιο ζήτημα με την τάση. Επίσης, σε ένα βιντεάκι στο youtube είδα ότι το Pioneer έχει και θύρα για εξωτερικό τροφοδοτικό (σχετ.).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπερ ευχαριστω.

Οποτε τα asus τρωνε ακυρο.

το βιντεο που δειχνεις ειναι αλλο μοντελο. Ωστοσο και το xs 06 εχει τροφοδοσια ξεχωριστη.οποτε σουπερ.λεω να το αγορασω.

τα owc ξερεις τι ρολο βαρανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

τα owc ξερεις τι ρολο βαρανε;

όχι. Και εγώ θα προτιμούσα pioneer αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...