Προς το περιεχόμενο

Αγορά iphone xs max


fotis_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Γεια σας παιδιά!

Πρόκειται να αγοράσω το iphone xs max στα 64gb μιας και τώρα έχω το 7 και έχουν αρχίσει να μην με ικανοποιούν οι αποδόσεις του.

θα ήθελα την βοήθειά σας στα εξής:

1)Για αγορά σκέφτομαι αυτό εδώ το σκρουτζομάγαζο https://www.alphagadget.gr/index.php?route=product/product&product_id=1904 απλά με φοβίζει το γεγονός ότι πάντα αγόραζα απο φυσικά καταστήματα και το οτι δεν έχει πολλές κριτικές(41 αλλά όλες θετικές)

2)Στα κινητά μου χρησιμοποιώ πολύ την φωτογραφική μηχανή και στο τωρινό μου iphone αυτό είναι κάτι που με χαλάει.Παταρηρώ οτι με τα χρόνια(εκλεισε 2 τον Οκτώμβριο) πέφτει η απόδοσή τους και οι φωτογραφίες δεν έχουν την ευκρίνεια που είχαν στην αρχή.Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς;

3)Όταν έπαιρνα καινούριο iphone πάντα έβαζα μηνυματα αρχεια κλπ απο το παλιό.Και όλα μου τα κινητά μετά απο καιρό είχαν το ίδιο θέμα.Πρόβλημα με την μπαταρία.Όταν είχα μιλήσει με το service της apple μου είχαν πει να κάνω restore και να το τρεξω σαν καινούριο γιατί ενδεχομένως σε κάποιο απο τα iphone να υπήρχε ιός κι εγώ να τον μεταφέρω με τα αρχεία στα επόμενα κινητά που αγοράζω.Ισχύει αυτό; Δηλαδή για να λειτουργεί ορθά ένα κινητο που θα δώσω 1100€ Θα πρέπει να χάσω τα αρχεία μου;

4)η εγγύηση των 2 ετών ισχύει κανονικά για μαγαζιά απο το σκρουτζ;

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά πριν προβώ σε οποιαδηποτε αγορά θέλω να είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από fotis_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Προσωπικά με iPhone 7 όχι δεν έχω καταλάβει διαφορά στις φωτογραφίες μου

3) Εκτός από τα μηνύματά σου, όπου δεν συγχρονίζονται και περνάνε μόνο με επαναφορά backup, για ποια άλλα αρχεία μιλάς; Επίσης, αν είχες παλιά σε κάποιο κινητό jailbreak και κάνεις συνέχεια backup και επαναφορά σε καινούριες συσκευές, ναι ίσως έχεις κάποιο πρόβλημα και να το μεταφέρεις στις νέες συσκευές.

4) Ο δεύτερος χρόνος αφορά τον πωλητή, οπότε θα πρέπει να απευθυνθείς στο κατάστημα το οποίο αγόρασες τη συσκευή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, yazidis said:

Εκτός από τα μηνύματά σου, όπου δεν συγχρονίζονται και περνάνε μόνο με επαναφορά backup, για ποια άλλα αρχεία μιλάς; 

Κι αυτά στο iCloud δεν είναι πια;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Icloud για ποια μιλάς; Αν ανεβαίνουν οι φωτογραφίες σου αυτόματα στο icloud και χρησιμοποιείς το icloud, τότε θα υπάρχουν και μετά και αν κάνεις setup as new.

Γενικά τα προβλήματα που ίσως συναντήσεις είναι σε εφαρμογές που κρατάνε δεδομένα, πχ σε παιχνίδια μέχρι που έχεις φτάσει κτλ.

Στην χειρότερη, κράτα ένα backup, κάνε setup as new, και ξεκίνα να στήνεις χειροκίνητα το κινητό σου. Θα συνδεθείς στο icloud σου, θα κατεβάσεις αυτόματα τις εφαρμογές που θέλεις κτλ. Αν δεις ότι κάτι σου λείπει, τότε στην τελική ξανακάνε ένα restore απ'το backup σου.
Τα μόνα που δε μεταφέρονται - συγχρονίζονται, είναι τα sms σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα μηνύματα δεν θέλω να χάσω και κάποιες εφαρμογές που είναι επι πληρωμή.

Η διετής εγγύηση δεν ισχύει απο τον κατασκευαστή για αγορά τηλεφώνων εντός ευρωπαικής ένωσης;

Επίσης έχετε κάποια εταιρεία να μου προτείνετε για ασφάλιση του κινητού;θραυση κλοπη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fotis_k said:

Βασικά τα μηνύματα δεν θέλω να χάσω και κάποιες εφαρμογές που είναι επι πληρωμή.

Η διετής εγγύηση δεν ισχύει απο τον κατασκευαστή για αγορά τηλεφώνων εντός ευρωπαικής ένωσης;

Επίσης έχετε κάποια εταιρεία να μου προτείνετε για ασφάλιση του κινητού;θραυση κλοπη κλπ.

Τα μηνύματα πρέπει να είναι ενεργοποιημένα στα iCloud settings για να τα έχεις και μετά το Restore as New.
Αν δεν τα έχεις ήδη ανοιχτά, δωσ' του λίγο χρόνο να τα ανεβάσει, ειδικά αν είναι πολλά.
Σε κάθε περίπτωση θα κάνεις και Backup στο iCloud ή στο iTunes, ακριβώς πριν το Restore.
Οι εφαρμογές που έχεις αγοράσει θα είναι πάντα στη διάθεσή σου, σε όσες συσκευές έχουν το ίδιο Apple ID στα App Store Settings.
Η εγγύηση είναι απ' τον κατασκευαστή για τον πρώτο χρόνο και απ' τον πωλητή για τον δεύτερο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηνύματα σου και τις εφαρμογές σου δεν θα τις χάσεις. Φρόντισε να είναι το icloud ενεργοποιημένο και συγχρονισμένο και όταν βάλεις στο καινούργιο κινητό το icloud θα είναι όλα εκεί. Επίσης ούτε τις εφαρμογές επι πληρωμή τις χάνεις. Θα συνδεθείς με το apple id σου και θα πας στα αγορασμένα και θα είναι εκεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...