Προς το περιεχόμενο

[Μνήμη DDR4] G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 Kit (2x16) 3200MHz CL14 (Samsung B-Die) με 221€ @ amazon.es [ΤΕΛΟΣ - ΑΚΥΡΑ]


mpokwsths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, LASERPEWPEW said:

Έχω 16gb και πάλι δεν είχα ποτέ θέμα, 32gb δεν είναι υπερβολή? 

Σε αυτή την τιμή όχι.

Αν όμως κάνουν πράγματι βουτιά μέσα στο 2019 οι RAM γενικότερα, τότε απλά περιμένεις.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 και μετα σου λενε γιατι βαζεις αυτες τις μνημες στο ryzen συστημα,τους δειχνεις την τιμη και σωπαζουν 😛 (πηγαινει στον matrixxx)  

Screenshot_109.png

Επεξ/σία από vaggelis dogas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αναλυτές λένε για 20% πτώση μέσα στο 2019. Η πτώση ήδη έχει ξεκινήσει. 

ΑΛΛΑ οι B-Die δε λένε να πέσουν. Είναι χαμηλή η παραγωγή τους και μεγάλη η ζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σουπερ η τιμή. Έριξα κ γω παραγγελία. Βέβαια να δούμε πότε θα είναι έτοιμες για αποστολή τώρα.

 

Αν βρείτε και στα 16GB ποσταρετε μάγκες

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά για απλή/μέτρια χρήση υπολογιστή (παιχνίδια, ελάχιστο video editing και browsing) τα 16gb DDR4 φτάνουν και καραπερισσεύουν. Αν κάποιος που κάνει παρόμοια χρήση (και δεν έχει σίγουρα ανάγκη για πιο πολλά GB) σκέφτεται να πάει από 16 στα 32, εγώ προτείνω να το ξανασκεφτεί. Μέχρι να γίνουν τα παραπάνω GB χρήσιμα θα έχουμε πάει σε DDR5 (την οποία αν δεν κάνω λάθος περιμένουμε στα επόμενα 2 χρόνια). Τα 32gb είναι overkill αυτή την στιγμή και δεν τίθεται θέμα future proofing όταν όπως βλέπουμε οι τιμές έχουν πτωτική πορεία τους τελευταίους μήνες (έστω και μικρές μικρές πτώσεις) και περιμένουμε και νέα τεχνολογία.
 

Τώρα αν κάποιος τις είχε άμεσα ανάγκη, ναι είναι πολύ καλή περίπτωση με τα τωρινά δεδομένα.

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως τις παρήγγειλα και όποτε έρθουν, δεν μας χαλάει ούτε βιαζόμαστε.

Άλλωστε τα 16 γίγα 3000mhz c16 που έχω τώρα τα είχα πάρει σε καλούτσικη τιμή στα ~110 ευρώ πράγμα που σημαίνει ότι τα χρήματά μου θα τα πάρω πίσω. 

32 γίγα 3200mhz c14 στα χρήματα αυτά είναι πολύ καλή προσφορά που είναι δύσκολο να προσπεράσεις. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, antypas25 είπε

Σούπερ τιμή. 

Εριξα παραγγελία και εγώ αλλά κάτι μου λέει ότι δε θα παραλάβουμε ποτε

Πολύ καλό για να ναι αληθινο

Πιο πιθανό είναι να σου δώσουν αλλά 16GB δωρο, παρά να σου ριξει άκυρο το amazon

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% θα παραλάβουμε απλά ίσως πάρει καιρό. Μπορεί όμως και να γίνει η έκπληξη και να παραλάβουμε σχετικά σύντομα.

Το άκυρο είναι πολύ σπάνιο, όχι πως δεν έχει συμβεί βέβαια αλλά σπάνια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, matrixxx είπε

Special εκεινη την εποχη και οχι mainstream, παιρναμε με 56ευρω σε προσφορα 16GB DDR3 πριν 7-8 χρονια περιπου.

Ατυχής σύγκριση. 

65€ είχα πάρει και εγώ τα 16GB DDR3 1600MHz αλλά δεν ήταν special. Ούτε τα δικά σου ήταν. 

Τα special εκείνης της εποχής ήταν τα 2400MHz kit που είχαν διπλάσια τιμή

Στιην εποχή της DDR4 το σπέσιαλ δεν πάει (μονο) με την ονομαστική ταχύτητα αλλά με το chip μνήμης που περιέχει το κάθε κιτ. 

Είναι τα Samsung B-Die και μετά όλα τα άλλα, δυστυχώς. 

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Ατυχής σύγκριση. 

65€ είχα πάρει και εγώ τα 16GB DDR3 1600MHz αλλά δεν ήταν special. Ούτε τα δικά σου ήταν. 

Τα special εκείνης της εποχής ήταν τα 2400MHz kit που είχαν διπλάσια τιμή

Στιην εποχή της DDR4 το σπέσιαλ δεν πάει (μονο) με την ονομαστική ταχύτητα αλλά με το chip μνήμης που περιέχει το κάθε κιτ. 

Είναι τα Samsung B-Die και μετά όλα τα άλλα, δυστυχώς. 

Έχω premium DDR3, 16GB Crusial Ballistix Elite 2133mhz c11 2 Χ 8GB τις οποίες λυπάμαι να σκοτώσω και τις έχω και κάθονται σε ένα συστηματάκι με FX8350 + 970A το οποίο δεν βλέπω να το δίνω ever! :P 

https://www.amazon.co.uk/Ballistix-Elite-BLE8G3D21BCE1-PC3-17000-240-Pin/dp/B01BPFGUWA?th=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...