Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ voip συνδεσμολογία


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες στο καταστημά μου, μου γύρισαν την γραμμή σε voip. Η συνδεσμολογία που είχα πριν γίνει voip (πρώτη εικόνα)

Σήμερα έβγαλα το splitter και έδωσα απευθείας στο dsl του ρούτερ. Απο το phone 1 έδωσα σε μια πρίζα που έχω όλες τις συσκεύς. 

Και απο εκείνη την ώρα άρχισαν οι αποσυνδέσεις.

Κάλεσα στο οτε και μου είπαν οτι θα πρέπει να βάλω ξανά  το splitter.

Στο line το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμητή.

Στο modem το καλώδιο που πάει στο dsl του ρούτερ.

Στο phone το καλώδιο που πάει στο phone 2 του ρούτερ για να έχω επιστροφή της τηλεφωνικής γραμμής.

Και απο το phone 1 του ρουτερ να πάω το καλώδιο στην πρίζα που έχω όλες τις συσκεύες.

Προς το παρών δε έχω αποσύνδεση. Έχω διαβάσει εδω στο forum οτι δεν χρειάζεται splitter. Τώρα το έχω σωστά ή θα πρέπει να τα αλλάξω πάλι.

Στην δεύτερη εικόνα δείχνω πως το έκανα χθες και δούλεψε, άφησα την συνδεσμολογία έτσι όπως ήταν απο την αρχή, απλά πέρασα ένα καλώδιο απο την πρίζα μέχρι το ρουτερ στο phone 1 (μαύρη έντονη γραμμή)

ΟΤΕ 1.JPG

ΟΤΕ 2.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν το εκανες ετσι και εχεις αποσυνδέσεις δωστο σε βλαβη

Τους πήρα τηλ και μου είπαν να βάλω το splitter και να το συνδέσω ως εξής:

Στο line το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμητή.

Στο modem το καλώδιο που πάει στο dsl του ρούτερ.

Στο phone το καλώδιο που πάει στο phone 2 του ρούτερ για να έχω επιστροφή της τηλεφωνικής γραμμής.

Και απο το phone 1 του ρουτερ να πάω το καλώδιο στην πρίζα που έχω όλες τις συσκεύες.

Τι να κάνω.. να το αφήσω με το splitter ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/01/2019 at 19:37, pavloa said:

Τους πήρα τηλ και μου είπαν να βάλω το splitter και να το συνδέσω ως εξής:

Στο line το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμητή.

Στο modem το καλώδιο που πάει στο dsl του ρούτερ.

Στο phone το καλώδιο που πάει στο phone 2 του ρούτερ για να έχω επιστροφή της τηλεφωνικής γραμμής.

Και απο το phone 1 του ρουτερ να πάω το καλώδιο στην πρίζα που έχω όλες τις συσκεύες.

Τι να κάνω.. να το αφήσω με το splitter ? 

το σωστο ειναι αυτο που ειπε ο nikos kallithea διοτι ετσι δεν εχεις bridge taps.αυτο που σου ειπαν απο τον οτε ειναι μια πατεντα για οταν δεν μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπε ο nikos το οποιο δεν θεωρειται σωστο και ας παιζει.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/01/2019 at 11:03, poulinos said:

το σωστο ειναι αυτο που ειπε ο nikos kallithea διοτι ετσι δεν εχεις bridge taps.αυτο που σου ειπαν απο τον οτε ειναι μια πατεντα για οταν δεν μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπε ο nikos το οποιο δεν θεωρειται σωστο και ας παιζει.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Θα τους πάρω τηλέφωνο την δευτέρα. 

Τωρα σαββατοκύριακο δεν θέλω να γίνει κάτι.

Ξήλωσα τα καλώδια με βάση αυτά που μου είπε ο ΟΤΕ.

Προς το παρβν το έχω κάνει ως εξης:

Το καλώδιο απο τον κατανεμητή πάει στο line 

Το modem πάει στο dsl του ρούτερ.

Το phone1 του ρούτερ πάει στην μια και μοναδική πρίζα με της συσκευές.

Έτσι όπως το έχω δουλεύει και δεν έχει κάνει καμία αποσύνδεση.

Το θέμα είναι οτι χθες μίλησα 4-5 φορές μαζί τους κα μου είπαν οτι αν έχω πολλές συσκεύες και συναγερμό τότε πρέπει να μπει το splitter. Αν έχω 1-2 συσκευές τότε δεν χρειάζεται.

Το θέμα είναι γιατί να μην δουλεύει με το καλώδιο απευθείας στο dsl.

Τι μπορεί να φταίει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απο το σάββατο είχα θέμα με τον συναγεμό, δεν έστελνε σήματα στο κέντρο.

Σήμερα ήρθε τεχνικίς απο τον Οτε. Είδε την συνδεσμολογία και είπε οτι τα έχω σωστά. Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω το splitter. Το δοκιμάσαμε  χωρίς splitter και είχα αποσυνδέσεις.βάλαμε ξανά το splitter έκανε ενα hard reset στο ρουτερ και μετα εκανε μια ρύθμιση.

Τώρα  ο συναγερμός στέλνει σήματα στο κέντρο.. Θα το παρακολουθήσω για λίγες μέρες να δω αν στέλνει σήματα.

Παρέλαβα και το ups που δίνει ο οτε και ο τεχνικός που ήρθε μου είπε να μην το συνδέσω επείδη βγάζουν πρόβλημα. Τι να κάνω να το συνδέσω ή να το έχω στην άκρη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

α.δεν χανεις κατι να βαλεις το ups(Power bank) και να δεις αν παιζει σωστα ή οχι. πολυς κοσμος το εχει το Ups αλλα δεν εχει τυχει να διαβασω κατι ως τωρα.

β. δοκιμασε χωρις splitter τωρα που εκανε hard reset κτλ.κανονικα δεν θες σπλιττερ .αν χωρις σπλιττερ κανει αποσυνδεσεις κατι μου βρωμαει οτι εχει γινει εξω απο το σπιτι.

επισης γενικοτερα ειτε μιλαμε για voip ειτε για tdm το προβλημα πολλες φορες ειναι οι σταθερες συσκευες.επειδη δεν εχουν δικια τους τροφοδοσια οπως τα ασυρματα  δημιουργούν ας το πούμε παραπάνω φορτο.μια σταθερη τηλεφωνικη συσκευη μπορει να ειναι απο 1,5 ren και πανω (συνηθως ειναι 2,5) ενω μια ασυρματη μπορει να ειναι 0,20 μεχρι 0.80.πολυ σπανια παραπανω. οποτε κατα καποιο τροπο μια σταθερη τηλεφωνικη συσκευη δημιουργει το ιδιο φορτο με δυο τρια ασυρματα. απλα αν δεν βαλεις το Ups να εχεις υποψιν οτι αμα κοπει το ρευμα δεν εχεις συναγερμο και δεν θα στειλει σημα οτι και να γίνει.ο συναγερμος αντιθετα εχει μπαταρια.

On 29/01/2019 at 14:33, pavloa said:

Λοιπόν απο το σάββατο είχα θέμα με τον συναγεμό, δεν έστελνε σήματα στο κέντρο.

Σήμερα ήρθε τεχνικίς απο τον Οτε. Είδε την συνδεσμολογία και είπε οτι τα έχω σωστά. Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω το splitter. Το δοκιμάσαμε  χωρίς splitter και είχα αποσυνδέσεις.βάλαμε ξανά το splitter έκανε ενα hard reset στο ρουτερ και μετα εκανε μια ρύθμιση.

Τώρα  ο συναγερμός στέλνει σήματα στο κέντρο.. Θα το παρακολουθήσω για λίγες μέρες να δω αν στέλνει σήματα.

Παρέλαβα και το ups που δίνει ο οτε και ο τεχνικός που ήρθε μου είπε να μην το συνδέσω επείδη βγάζουν πρόβλημα. Τι να κάνω να το συνδέσω ή να το έχω στην άκρη? 

 

On 26/01/2019 at 18:20, pavloa said:

Και τα στατιστικά της γραμμής.

δ.png

απο Kv παιρνεις ή απο το αστικο κεντρο.γιατι αν εισαι απο αστικο κεντρο ειναι παραξενο που σε βαλαν σε vdsl.αν παιρνεις απο το Kv παιζεις πολυ χαμηλα εκτος αν το Kv ειναι σε κανα χιλιομετρο αποσταση ¨η να υπαρχει καποιο προβλημα στην γραμμη ειτε μεσα στο σπιτι είτε εξω στο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/01/2019 at 11:17, pavloa said:

Θα τους πάρω τηλέφωνο την δευτέρα. 

Τωρα σαββατοκύριακο δεν θέλω να γίνει κάτι.

Ξήλωσα τα καλώδια με βάση αυτά που μου είπε ο ΟΤΕ.

Προς το παρβν το έχω κάνει ως εξης:

Το καλώδιο απο τον κατανεμητή πάει στο line 

Το modem πάει στο dsl του ρούτερ.

Το phone1 του ρούτερ πάει στην μια και μοναδική πρίζα με της συσκευές.

Έτσι όπως το έχω δουλεύει και δεν έχει κάνει καμία αποσύνδεση.

Το θέμα είναι οτι χθες μίλησα 4-5 φορές μαζί τους κα μου είπαν οτι αν έχω πολλές συσκεύες και συναγερμό τότε πρέπει να μπει το splitter. Αν έχω 1-2 συσκευές τότε δεν χρειάζεται.

Το θέμα είναι γιατί να μην δουλεύει με το καλώδιο απευθείας στο dsl.

Τι μπορεί να φταίει? 

μερικες φορες αναρωτιεμαι για πολλα πραγματα.γιατι να βαλεις σπλιττερ αν εχεις πολλες συσκευες αφου δεν θα κανεις επιστροφη την τηλεφωνια πισω στο σπλιττερ? το splitter(πατεντα) ειναι για οταν θες να κανεις επιστροφη την τηλεφωνια απο την Fxs πισω στην γραμμη και απο εκει σε ολες τις συσκευες στο σπιτι που θα βαλεις φιλτρο.παθητικος εξοπλισμός ειναι. κοινως ειτε βαλεις 5 συσκευες πανω σε ενα splitter και το συνδεσεις στην Fxs ειτε βαλεις 5 συσκευες χωρις σπλιττερ πανω στην fxs ειναι ενα και το αυτο.

αν εχεις μια δυο συσκευες σε αλλο δωματιο και χρειαζεται να γινει επιστροφη με την πατεντα του οτε τοτε θελει σπλιττερ.το splitter δεν παει με βαση το ποσες συσκευες εχεις αλλα το πως θα τα συνδεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες, μια ημισχετική ερώτηση.
Έχω μια τέτοια σύνδεση, δηλαδή vdsl OTE με voip το τηλέφωνο και θέλω να βγάλω και δεύτερη γραμμή, με δεύτερο νούμερο. Από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι πρέπει να κάνω μετατροπή τη γραμμή σι isdn (κάτι που δεν πολυκαταλαβαίνω εφόσον μιλάμε για voip, αλλά τεσπα). Σε αυτή την περίπτωση, πού θα μπει η δεύτερη συσκευή με το επιπλέον νούμερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το VoIP με 1 κανάλι φωνής, που είναι το αντίστοιχο (και σε τιμή) με την PSTN, αλλά υπάρχει και με 2 κανάλια φωνής, που είναι το αντίστοιχο (και σε τιμή) με την ISDN.

Το Speedport θα συγχρονίσει κανονικά και με τις 2 γραμμές και από εκεί και πέρα είναι θέμα ρυθμίσεων (ανάλογα τις επιθυμίες σου), αν θα δουλεύουν  ταυτόχρονα και στις 2 θύρες του ή η κάθε μία στην δικιά της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Υπάρχει το VoIP με 1 κανάλι φωνής, που είναι το αντίστοιχο (και σε τιμή) με την PSTN, αλλά υπάρχει και με 2 κανάλια φωνής, που είναι το αντίστοιχο (και σε τιμή) με την ISDN.

Το Speedport θα συγχρονίσει κανονικά και με τις 2 γραμμές και από εκεί και πέρα είναι θέμα ρυθμίσεων (ανάλογα τις επιθυμίες σου), αν θα δουλεύουν  ταυτόχρονα και στις 2 θύρες του ή η κάθε μία στην δικιά της.

Μπας και καταλάβω, όντας άσχετος, τι διαφορά έχει το voip με "τιμή PSTN" με το κλασικό voip που παίρνεις από μια εταιρεία όπως η modulus, η yuboto κλπ;
Επίσης, όταν λες να δουλεύουν ταυτόχρονα στις 2 θύρες, πώς θα μπορώ να βάλω δύο διαφορετικά νούμερα σε δύο διαφορετικά δωμάτια; Τώρα πχ ρίχνω την έξοδο του τηλεφώνου στην πρίζα και έχω σε όλα τα δωμάτια τηλέφωνο, με τη δέυτερη γραμμή πώς θα γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...