Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Mix 3 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρά Mi Mix ανέκαθεν είχε ένα “θέμα” με το πλαίσιο γύρω από την οθόνη. Από το πρώτο μοντέλο του 2016, η Xiaomi κατέστησε σαφές ότι στόχος της ήταν η δημιουργία μιας συσκευής με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο λόγο οθόνης/μεγέθους. Τα πρώτα δύο Mi Mix τα κατάφεραν αρκετά καλά, διαθέτοντας ένα πολύ λεπτό πλαίσιο στις τρεις από τις τέσσερις πλευρές της πρόσοψής τους και μία μεγαλύτερη επιφάνεια στη βάση της (το λεγόμενο “chin”) όπου βρισκόταν και η εμπρόσθια κάμερα.

Όλα αυτά ήταν αρκούντως εντυπωσιακά, μέχρι την ανακοίνωση του Mi Mix 3 φέτος. Η ολοκαίνουρια ναυαρχίδα της κινεζικής εταιρείας έρχεται με μια οθόνη 6,39 ιντσών που καλύπτει το 93,4% της εμπρόσθιας επιφάνειάς της, κάνοντας το design των προηγούμενων ετών να μοιάζει ανεπαρκές, σχεδόν παρωχημένο. Έχοντας να παραθέσει πλάι στις εντυπωσιακές εικόνες της οθόνης του, έναν πανίσχυρο επεξεργαστή, τέσσερις κάμερες με κορυφαίες επιδόσεις, άρτια ποιότητα κατασκευής και έναν slide μηχανισμό, το Mi Mix 3 αποτελεί μία από τις πλέον ενδιαφέρουσες high end συσκευές της αγοράς.

Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι η συσκευή έρχεται επίσημα στη χώρα μας ελάχιστες εβδομάδες μετά την κυκλοφορία της στην Κίνα, κάτι που θα πρέπει να πιστωθεί στις προσπάθειες του ελληνικού διανομέα. 

Αξίζει ή όχι όμως η επένδυση σε αυτό;

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

προσωπικά μ αρέσει πολύ ο το γεγονός οτι βγάλαν την κάμερα απο κάτω δείξει το οποίο το θεωρώ μη πρακτικό και οτι εχει οθονη χωρις κουμπια ή τπτ αλλο .απο την αλλη ο μηχανισμός δεν ξερω κατα ποσο ειναι έμπιστος και σίγουρα εχει περιορισμό στον αριθμό που θα ανοιγοκλείσει . γενικοτερα σαν κατοχος του mi mix 2s πιστευω οτι ειναι καλη επιλογή για κάποιον που σκέφτεται να πάρει smartphone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, teomaniacos είπε

προσωπικά μ αρέσει πολύ ο το γεγονός οτι βγάλαν την κάμερα απο κάτω δείξει το οποίο το θεωρώ μη πρακτικό και οτι εχει οθονη χωρις κουμπια ή τπτ αλλο .απο την αλλη ο μηχανισμός δεν ξερω κατα ποσο ειναι έμπιστος και σίγουρα εχει περιορισμό στον αριθμό που θα ανοιγοκλείσει . γενικοτερα σαν κατοχος του mi mix 2s πιστευω οτι ειναι καλη επιλογή για κάποιον που σκέφτεται να πάρει smartphone

Το slide εχει δοκιμαστει στις 350.000 κινησεις χωρίς κανένα πρόβλημα και υποστηρίζουν ότι μπορεί να φτάσει τις 600.000 κινήσεις χωρίς να παρουσιάσει πρόβλημα.Το πιο πιθανό είναι να χαλάει το κινητό παρά το slide.

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Istros είπε

Το slide εχει δοκιμαστει στις 350.000 κινησεις χωρίς κανένα πρόβλημα και υποστηρίζουν ότι μπορεί να φτάσει τις 600.000 κινήσεις χωρίς να παρουσιάσει πρόβλημα.Το πιο πιθανό είναι να χαλάει το κινητό παρά το slide.

Ποιο πιθανό είναι να χαλάσει το δάκτυλο ποιό πρωτα!

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητάρα και Stress reliever 2in1

Δυστυχώς ήταν απο τα τελευταία στην διαδρομή του 845, και παρότι συνέχεια με έτρωγε το χέρι μου να πατήσω το κλικ, αποφάσισα να αφήσω την επόμενη αγορά να αφορά κινητό με SD 855

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα προβληματα θα ξεκινήσουν μολις μπει ο πρώτος κόκκος σκόνης ανάμεσα στο slider και θα αρχίσουν να εμφανίζονται οι πρώτες γρατσουνιές στην επιφάνεια που ειναι η μπροστινές κάμερες...

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως σχεδιαστική λύση αυτό το slider εμένα δεν μου αρέσει, είναι φάση 90s και κάπως δεν μου κολλάει. Πέρα απ' αυτό η Xiaomi κάνει καλή δουλειά στο κομμάτι του design 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και αν τα άνοιξε-κλείσε ήταν 100000, πάλι θα ξεπερνούσαν κατά πολύ την ωφέλιμη διάρκεια ζωής της συσκευής. Αυτό είναι 68 άνοιξε-κλείσε την ημέρα, Χ3 για τις 300.000 κινήσεις που λέει η Xiaomi.  Το Samsung D600 μου  του 2006 ακόμη δουλεύει...

Ελπίζω μόνο να μπορείς να απαντήσεις τις κλήσεις χωρίς να χρειαστεί να ανοιγοκλείνεις το slider, έστω και για ψυχολογικούς λόγους.

Πολύ ωραία συσκευή, αρκεί να μη βλέπω το MIUI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, teomaniacos είπε

προσωπικά μ αρέσει πολύ ο το γεγονός οτι βγάλαν την κάμερα απο κάτω δείξει το οποίο το θεωρώ μη πρακτικό και οτι εχει οθονη χωρις κουμπια ή τπτ αλλο .απο την αλλη ο μηχανισμός δεν ξερω κατα ποσο ειναι έμπιστος και σίγουρα εχει περιορισμό στον αριθμό που θα ανοιγοκλείσει . γενικοτερα σαν κατοχος του mi mix 2s πιστευω οτι ειναι καλη επιλογή για κάποιον που σκέφτεται να πάρει smartphone

δν έχει κάποιον μηχανισμό φίλε μου.. για αυτό ειν πιο αξιόπιστο από vivo κλπ.. ειν όπως τα παλιά νοκια αν θυμάσαι με slide.. έχει πολλές χιλιάδες μην πω και παραπάνω slides

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TechGuruis είπε

δν έχει κάποιον μηχανισμό φίλε μου.. για αυτό ειν πιο αξιόπιστο από vivo κλπ.. ειν όπως τα παλιά νοκια αν θυμάσαι με slide.. έχει πολλές χιλιάδες μην πω και παραπάνω slides

ναι. το ειδα αυτο μετα λαθος νομιζα ...😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλέφωνο το έχω εδώ και έναν μήνα 

1 εξαιρετικά στιβαρό 

2 το slider δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα και ούτε έχει τζόγο ούτε τρίζει ούτε είναι χαλαρό. 

3 ο 845. πετάει δεν κολλάει πραγματικά πουθενά 

4.. Λόγω κεραμικής πλάτης δεν ζεσταίνεται όσο αυτά που έχουν γυάλινη 

5. Έχω την miui 10.2.1 eu που είναι καλύτερη από την official stable. 

6. Οθοναρα amoled σχεδόν όλη η επιφάνεια μπροστά είναι οθόνη 

8. Μπαταρία αν και 3200mah δεν ξέρω πως τα κατάφεραν αλλά με χρήση όλη την ημέρα ανοιχτά 4g Mails Internet τηλέφωνα τέλος ημέρας έχω 8:30   ώρες χρηση οθονης 

9. Ασύρματη φόρτωση έχει μέσα στην συσκευασία και την ασύρματη βάση φόρτισης 

10 καμερα στα επίπεδα του s9+ 

Τα αρνητικά τώρα 

1. Λίγο βαρύ περίπου 210gr

2 μονοφωνικο ηχείο 

3. Έλλειψη περιφεριακων θήκες κρύσταλλα προστασίας 

4.  Δεν έχει ir blaster 

5 δεν είναι αδιάβροχο 

6 περιέχει η συσκευασία μια θήκη που απλά είναι απαράδεκτη μόνο προστατεύει το πίσω μέρος από δαχτυλιες 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...