Προς το περιεχόμενο

τι τρεχει με της ελληνικες σειρες ?


speedman_26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα να δω ζωη εν ταφο και δεν ξερω κατι με χαλασε το μονταζ παει απο την μια σκηνη στην αλλη χωρις να καταλαβαινεις τι γινεται ο τροπος που μιλανε το παει πολυ σε κουλτουρα γενικα το βλεπω και στις ταινιες που κανουν να ειναι πολυ ψαγμενες. Ισως μου φαινεται εμενα τι να πω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα δίπλα στο survivor ή στο masterchef ή στις ταινίες και σειρές με υπερ-ήρωες που παράγει μαζικά η Αμερικάνικη βιομηχανία διασκέδασης σχεδόν οτιδήποτε είναι πολύ κουλτούρα. Στην προκειμένη περίπτωση θα ήταν και κρίμα να μην είναι έτσι. Προσωπικά μόνο το πρώτο επεισόδιο έχω δει, δεν μπορώ να πω πως ήταν ιδιαιτέρως δυσνόητο ή κάτι τέτοιο. Είναι νωρίς για να την κρίνω συνολικά αλλά μου φάνηκε πως έχει ορισμένες αδυναμίες αλλά δεν είναι άσχημη. Η ηθοποιία μου φάνηκε ξύλινη σε κάποιες στιγμές, η παραγωγή μάλλον αδύναμη (μήπως δεν είχαν τα χρήματα για να κάνουν ορισμένα πράγματα;; Δεν ξέρω) σε κάποιες άλλες. Θα δούμε που θα το πάει.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω μόνο για αυτή την σειρά γενικά οι περισσότερες ελληνικές σειρές και ταινίες. Είναι εκτός Ελληνικης πραγματικότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα το πας αλλού, ελπίζω στον πολιτικό προβληματισμό. Το ερώτημα είναι αν συμφέρει αυτούς που έχουν τα κανάλια (τους ντόπιους ολιγάρχες που ελέγχουν και το πολιτικό σύστημα) κάτι τέτοιο. Επίσης στην εποχή που ζούμε για διάφορους λόγους σπάνια πλέον βλέπεις στους περισσότερους δημιουργούς πολιτικούς προβληματισμούς πέρα απ'το γνωστό φιλελεύθερο πλαίσιο (αντιρατσισμός, φεμινισμός, διαφορετικότητα κλπ).

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι Έλληνες ηθοποιοί έχουν το "κομπλεξ" αλλά και το παίξιμο του θεάτρου... Αλλιώς παίζει ένας θεατρικός ηθοποιός αλλιώς ένας τηλεοπτικός, αυτό δυστυχώς έχει περάσει και στην τηλεόραση, ειδικά όταν θέλεις να το παίξεις και κουλτούρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ορίσουμε μια θεμελιώδη αρχή. Ότι σειρές Αμερικάνικων η ακόμα και Ευρωπαικών προτύπων από άποψη μπάτζετ δε μπορούμε να φτάσουμε.

Μετά πάμε στο πρόβλημα της ελληνικής τηλεόρασης. Λείπει η δημιουργική φαντασία. 4-5 πλατό να χε όλα κι όλα και η σειρά ήταν απλά έπος. Οι διάλογοι ήταν σπαρταριστοί. 2 ξένοι το ίδιο. Υπήρχε σκέρτσο και φαντασία. 

Τώρα βλέπεις ελληνική σειρά και βλέπεις διαλόγους αφύσικους και στυλιζαρισμένους.  Ποιος να δει μετά αυτά τα εκτρώματα?

Τη ζωή εν τάφω δεν έχω δει κανένα επεισόδιο, μιλάω για τα άλλα που παίζουν τα τελευταία χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ενας από τους λόγους είναι και ο παρακάτω, π.χ. το σόι που παίζει ο alpha που είναι από τα πιό εμπορικά σήριαλ αυτή την στιγμή, είναι canned το σενάριο ισραηλινό που το προσάρμοσαν όπως ξέρουν με καλούς ηθοποιούς γενικά αλλά τι σχέση έχει αυτό το σενάριο με την ελληνική πραγματικότητα.........

Να το πω αλλιώς, βάζεις μια ελληνική ταινία με ton Βέγγο, ή ένα σήριαλ π.χ. τους απαράδεκτους ή το Ντολτε βίτα και απλά γελάς, σε αυτή την ισραηλινή κονσερβα το βάζεις και βλέπεις να φωνάζουν ουρλιάζουν σαν αγγούρια και στο τέλος ψάχνεις να δεις που είναι το αστείο......

 

01.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, aorus said:

'Ενας από τους λόγους είναι και ο παρακάτω, π.χ. το σόι που παίζει ο alpha που είναι από τα πιό εμπορικά σήριαλ αυτή την στιγμή, είναι canned το σενάριο ισραηλινό που το προσάρμοσαν όπως ξέρουν με καλούς ηθοποιούς γενικά αλλά τι σχέση έχει αυτό το σενάριο με την ελληνική πραγματικότητα.........

Να το πω αλλιώς, βάζεις μια ελληνική ταινία με ton Βέγγο, ή ένα σήριαλ π.χ. τους απαράδεκτους ή το Ντολτε βίτα και απλά γελάς, σε αυτή την ισραηλινή κονσερβα το βάζεις και βλέπεις να φωνάζουν ουρλιάζουν σαν αγγούρια και στο τέλος ψάχνεις να δεις που είναι το αστείο......

01.png

Μια καλή σειρά δεν σημαίνει πως πρέπει απαραίτητα να "ταιριάζει" με τα χαρακτηριστικά της κοινωνίας μέσα στην οποία προβάλλεται! 

Εγώ φέτος είμαι φαν του "Πέτα τη Φριτέζα" που και αυτό βασίζεται σε σειρά του εξωτερικού αλλά θεωρώ το cast και το χιούμορ του σεναρίου εξαιρετικά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εννοώ αυτό αλλά είναι διαφορετικό να επιλέξεις ένα σενάριο με ένα χ cast για να γυρίσεις ένα σήριαλ από το να πάρεις μια κονσέρβα (προφανώς για μείωση του κόστους) και να προσπαθήσεις να το προσαρμόσεις....

Προφανώς η γνώμη μου είναι και καθαρά υποκειμενική αλλά αξιολογώ κάτι με το αν μου αρέσει ή όχι, και όχι να προσπαθήσω να το συνηθίσω εξ΄άλλου τα σήριαλ που παίζουν τα ελεύθερα κανάλια θα τα δω μόνο περιστασιακά ΑΝ τύχει και παρακολουθήσω τηλεόραση με την γυναίκα μου που τα γούστα μας βρίσκονται σε απόσταση μερικών 100αδων ετών φωτός

Επεξ/σία από aorus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, billdanos said:

Μια καλή σειρά δεν σημαίνει πως πρέπει απαραίτητα να "ταιριάζει" με τα χαρακτηριστικά της κοινωνίας μέσα στην οποία προβάλλεται! 

Εγώ φέτος είμαι φαν του "Πέτα τη Φριτέζα" που και αυτό βασίζεται σε σειρά του εξωτερικού αλλά θεωρώ το cast και το χιούμορ του σεναρίου εξαιρετικά! :)

Αυτο το βλέπω και εγώ το μοναδικό σήριαλ που βλέπω αλλά γενικά πχ σειρές τατουάζ γυναίκα χωρίς όνομα δείχνουν συνέχεια πλούσια άτομα και προβληματα που έχουν πράμα, που δεν αγγίζει το θεατή. Είναι πάντα το ίδιο σενάριο ένας άντρας δύο γυναίκες η γυναικα με δύο άντρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, speedman_26 said:

Αυτο το βλέπω και εγώ το μοναδικό σήριαλ που βλέπω αλλά γενικά πχ σειρές τατουάζ γυναίκα χωρίς όνομα δείχνουν συνέχεια πλούσια άτομα και προβληματα που έχουν πράμα, που δεν αγγίζει το θεατή. Είναι πάντα το ίδιο σενάριο ένας άντρας δύο γυναίκες η γυναικα με δύο άντρες 

Οι καθημερινές σειρές που λες έχουν όμως ένα κοινό χαρακτηριστικό: low budget! Είναι γυρισμένες "στο πόδι" με απλές κάμερες (μερικές φορές και DSLr), σε χώρους που δεν είναι studio και με cast ...χαμηλών προδιαγραφών (εκτός από μερικά μεγάλα ονόματα/κράχτες).

Οπότε είναι λογικό να έχεις ένα μέτριο αποτέλεσμα άσχετα από το αν είναι ενδιαφέρον το σενάριο ή όχι! 

Μια παλιά καλή σειρά στο Mega για παράδειγμα, μπορεί να είχε κόστος επεισοδίου όσο ένας ολόκληρος κύκλος μιας σημερινής καθημερινής σειράς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Μια καλή σειρά δεν σημαίνει πως πρέπει απαραίτητα να "ταιριάζει" με τα χαρακτηριστικά της κοινωνίας μέσα στην οποία προβάλλεται! 

Εγώ φέτος είμαι φαν του "Πέτα τη Φριτέζα" που και αυτό βασίζεται σε σειρά του εξωτερικού αλλά θεωρώ το cast και το χιούμορ του σεναρίου εξαιρετικά! :)

Πετα τι φριτεζα βλεπω και εγω πολυ ευχαριστα δεν χανω επεισοδιο. Εγγυηση ολοι οι ηθοποιοι κυριως μαμαντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, billdanos said:

Οι καθημερινές σειρές που λες έχουν όμως ένα κοινό χαρακτηριστικό: low budget! Είναι γυρισμένες "στο πόδι" με απλές κάμερες (μερικές φορές και DSLr), σε χώρους που δεν είναι studio και με cast ...χαμηλών προδιαγραφών (εκτός από μερικά μεγάλα ονόματα/κράχτες).

Οπότε είναι λογικό να έχεις ένα μέτριο αποτέλεσμα άσχετα από το αν είναι ενδιαφέρον το σενάριο ή όχι! 

Μια παλιά καλή σειρά στο Mega για παράδειγμα, μπορεί να είχε κόστος επεισοδίου όσο ένας ολόκληρος κύκλος μιας σημερινής καθημερινής σειράς... 

Δεν παίζει ρόλο αυτό είχα δει το νορβηγικό αν δεν κάνω λάθος the gulty κάπως έτσι γράφεται και ήταν όλοι η ταινία μέσα στο τηλεφωνικό κέντρο και μέχρι τέλος ήσουν σε αγωνία δεν παίζει πάντα ρόλο το χρήμα αλλά το έξυπνο σενάριο επίσης γιατί όλοι στα ελληνικά έργα είναι πλούσιοι; το έχω απορία αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Όσων αφορά τα πλούσια άτομα δεν έχω δει τις συγκεκριμένες σειρές αλλά υποθέτω πως πρέπει να υπάρχει και η βιτρίνα στις κοινωνίες των δήθεν ίσων ευκαιριών. Και αν δεν τα καταφέρεις τότε δεν πειράζει... μπορείς και εσύ μια φορά στο τόσο (πόσο;; μήνες;; χρόνια;;) να πας να φας σε εκείνο το εστιατόριο που τρώνε οι τάδε πλούσιοι (ενώ κατά τα άλλα με το ζόρι τα βγάζεις πέρα) και να ζήσεις κάτι από λαϊφσταϊλ οφ δε ριτς εντ φεϊμους.

 

ΥΓ. Το The Guilty είναι μια απ'τις λίγες (σε παγκόσμιο επίπεδο) καλύτερες ταινίες της χρονιάς που μας πέρασε, οπότε η σύγκριση μάλλον δεν είναι ορθή.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Sanjuro said:

^Όσων αφορά τα πλούσια άτομα δεν έχω δει τις συγκεκριμένες σειρές αλλά υποθέτω πως πρέπει να υπάρχει και η βιτρίνα στις κοινωνίες των δήθεν ίσων ευκαιριών. Και αν δεν τα καταφέρεις τότε δεν πειράζει... μπορείς και εσύ μια φορά στο τόσο (πόσο;; μήνες;; χρόνια;;) να πας να φας σε εκείνο το εστιατόριο που τρώνε οι τάδε πλούσιοι ενώ κατά τα άλλα με το ζόρι τα βγάζεις πέρα και να ζήσεις κάτι από λαϊφσταϊλ οφ δε ριτς εντ φεϊμους.

Ξέρεις γιατί το αναφέρω δεν βγάζουν μια σειρά που να είναι λίγο πιο κοντά στην εποχή μας ή να περιγραφή ας πούμε το οικονομικό πρόβλημα της εποχής μας είναι όλες το ίδιο στυλ πλούσιοι που έχουν πρόβλημα με γκομενικα. Δεν το λέω με κόμπλεξ αλλά δεν ξέρω που το χάνουν σε σχέση με της παλιές σειρές και ταινίες που βλέπαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...