Προς το περιεχόμενο

τι τρεχει με της ελληνικες σειρες ?


speedman_26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Ξέρεις γιατί το αναφέρω δεν βγάζουν μια σειρά που να είναι λίγο πιο κοντά στην εποχή μας ή να περιγραφή ας πούμε το οικονομικό πρόβλημα της εποχής μας είναι όλες το ίδιο στυλ πλούσιοι που έχουν πρόβλημα με γκομενικα. Δεν το λέω με κόμπλεξ αλλά δεν ξέρω που το χάνουν σε σχέση με της παλιές σειρές και ταινίες που βλέπαμε. 

Δεν ξέρω ποιες σειρές και ταινίες έβλεπες παλιά. Το θέμα εδώ περισσότερο έχει να κάνει με τι ΟΛΑ (ή έστω σχεδόν όλα) ΔΕΝ περιέχουν όχι τι περιέχουν. Όπως επίσης το τεράστιο αρνητικό με τους  (όπως έγραψα λίγο παραπάνω) προβληματισμούς που υπάρχουν μέσα στο γνωστό φιλελεύθερο πλαίσιο (αντιρατσισμός, φεμινισμός, διαφορετικότητα κλπ ) επίσης είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν είναι πως είναι κακό να περιέχουν κάποιες σειρές γκομενικά ή αντιρατσισμό ή διαφορετικότητα ή όλα αυτά μαζί, το πρόβλημα είναι πως προφανώς ΔΕΝ περιέχουν προβληματισμούς για το νεοφιλελεύθερο σύστημα κλπ κλπ, δηλαδή με άλλα λόγια αυτό που αναφέρεις εσύ ως οικονομικό πρόβλημα. Γιατί συμβαίνει αυτό;; Γράφω στο δεύτερο μου μήνυμα κάποιους απ'τους κύριους λόγους.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billdanos είπε

Οι καθημερινές σειρές που λες έχουν όμως ένα κοινό χαρακτηριστικό: low budget! Είναι γυρισμένες "στο πόδι" με απλές κάμερες (μερικές φορές και DSLr), σε χώρους που δεν είναι studio και με cast ...χαμηλών προδιαγραφών (εκτός από μερικά μεγάλα ονόματα/κράχτες).

Οπότε είναι λογικό να έχεις ένα μέτριο αποτέλεσμα άσχετα από το αν είναι ενδιαφέρον το σενάριο ή όχι! 

Μια παλιά καλή σειρά στο Mega για παράδειγμα, μπορεί να είχε κόστος επεισοδίου όσο ένας ολόκληρος κύκλος μιας σημερινής καθημερινής σειράς... 

50-80χιλ. το επεισόδιο έχει μπάτζετ το τατουάζ. Με εξωτερικά γυρίσματα, σε Ελλάδα, Κύπρο και Αγγλία.
Καλή παραγωγή συγκριτικά με τις περισσότερες ελληνικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billdanos είπε

Οι καθημερινές σειρές που λες έχουν όμως ένα κοινό χαρακτηριστικό: low budget! Είναι γυρισμένες "στο πόδι" με απλές κάμερες (μερικές φορές και DSLr), σε χώρους που δεν είναι studio και με cast ...χαμηλών προδιαγραφών (εκτός από μερικά μεγάλα ονόματα/κράχτες).

Οπότε είναι λογικό να έχεις ένα μέτριο αποτέλεσμα άσχετα από το αν είναι ενδιαφέρον το σενάριο ή όχι! 

Μια παλιά καλή σειρά στο Mega για παράδειγμα, μπορεί να είχε κόστος επεισοδίου όσο ένας ολόκληρος κύκλος μιας σημερινής καθημερινής σειράς... 

Έτσι..

Τότε με την πασοκαρα χτύπαγε το δανειάκι του ο παραγωγός και ο ερμηνευτής έπαιζε χωρίς σκοτούρες

Τώρα με το όλο κλίμα τρέμουν και μόνο στην ιδέα μην τους καλέσουν σε εκπομπές γιατί θα βγουν εκτός προϋπολογισμού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

50-80χιλ. το επεισόδιο έχει μπάτζετ το τατουάζ. Με εξωτερικά γυρίσματα, σε Ελλάδα, Κύπρο και Αγγλία.
Καλή παραγωγή συγκριτικά με τις περισσότερες ελληνικές...

με τη μονη διαφορά πως το σενάριο είναι πολύ αστείο με φτωχό λεξιλόγιο και καθολου προσεγμένους διαλόγους. Το πως θα πεις ενα πραγμα εχει διαφορετική δυναμική επιλέγοντας σωστή συνταξη και λέξεις. Επειδή ειναι καθημερινη σειρά και μεγάλης διάρκειας, τα παραπάνω τα προσπερνάνε λόγο έλλειψης χρονου, υποθετω. 

Αμα υστερεί το σενάριο και η ανάλυση χαρακτήρων τότε οσο καλη κι αν ειναι η παραγωγή δεν σωζεται ποιοτικά
 

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, Vassilis_24 said:

50-80χιλ. το επεισόδιο έχει μπάτζετ το τατουάζ. Με εξωτερικά γυρίσματα, σε Ελλάδα, Κύπρο και Αγγλία.
Καλή παραγωγή συγκριτικά με τις περισσότερες ελληνικές...

Νομίζω πως αυτά τα ποσά είναι υπερβολικά για τη συγκεκριμένη παραγωγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρω μόνος σειρές και γενικά ελληνικό κινηματογράφο αν και νομίζω πχ. Τατουάζ πρέπει γίνονται τα γυρίσματα Κύπρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Δεν ξέρω ποιες σειρές και ταινίες έβλεπες παλιά. Το θέμα εδώ περισσότερο έχει να κάνει με τι ΟΛΑ (ή έστω σχεδόν όλα) ΔΕΝ περιέχουν όχι τι περιέχουν. Όπως επίσης το τεράστιο αρνητικό με τους  (όπως έγραψα λίγο παραπάνω) προβληματισμούς που υπάρχουν μέσα στο γνωστό φιλελεύθερο πλαίσιο (αντιρατσισμός, φεμινισμός, διαφορετικότητα κλπ ) επίσης είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν είναι πως είναι κακό να περιέχουν κάποιες σειρές γκομενικά ή αντιρατσισμό ή διαφορετικότητα ή όλα αυτά μαζί, το πρόβλημα είναι πως προφανώς ΔΕΝ περιέχουν προβληματισμούς για το νεοφιλελεύθερο σύστημα κλπ κλπ, δηλαδή με άλλα λόγια αυτό που αναφέρεις εσύ ως οικονομικό πρόβλημα. Γιατί συμβαίνει αυτό;; Γράφω στο δεύτερο μου μήνυμα κάποιους απ'τους κύριους λόγους.

Εγώ από την άλλη θα ήθελα προβληματισμούς για τη νομοτελειακή δυστοπία του κεντρικού σχεδιασμού αλλά ούτε εγώ βρίσκω να καλύπτομαι.

Σε πειράζω :)

Έχω πάρα πολλά χρόνια να δω ελληνικές σειρές. Αυτό που με έκανε να σταματήσω να βλέπω ήταν η σεναριακή φτώχεια και το γεγονός πως αμερικανοποιήθηκαν εντελώς.

Έπαψαν να είναι ηθογραφία της εποχής (είτε δράμα, είτε κωμωδία) κι έγιναν παραμύθια διαδραματιζόμενα σε σπίτια που δεν μένει κανείς, ζώντας ζωές που δεν ζει κανείς και μιλώντας όπως δεν μιλάει κανείς. Κατανοητό σε ένα βαθμό αυτό, εφόσον υπάρχει κοινό που δεν θέλει να βλέπει τη ζωή του στο γυαλί αλλά θέλει να βλέπει κάτι πιο φαντασιακό, αλλά όταν αυτό γίνεται ο απόλυτος κανόνας, είναι ανιαρό.

Επίσης, έχω μια υποψία πως την τηλεόραση την τρέχουν φάτσες που είναι καλοί σε άλλα κουμάντα αλλά σε κάποια πράγματα είναι τόσο τσίπηδες που πλήττουν το τελικό αποτέλεσμα.

Για παράδειγμα, με εκπλήσσει το πόσο πραγματικά κακή φωτογραφία έχει ότι έχω δει φευγαλέα στην ελληνική τηλεόραση, ενώ υπάρχουν μερακλήδες youtubers με ασύγκριτα καλύτερο καδράρισμα και κινηματογράφηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, punky said:

Εγώ από την άλλη θα ήθελα προβληματισμούς για τη νομοτελειακή δυστοπία του κεντρικού σχεδιασμού αλλά ούτε εγώ βρίσκω να καλύπτομαι.

Σε πειράζω :)

Έχω πάρα πολλά χρόνια να δω ελληνικές σειρές. Αυτό που με έκανε να σταματήσω να βλέπω ήταν η σεναριακή φτώχεια και το γεγονός πως αμερικανοποιήθηκαν εντελώς.

Έπαψαν να είναι ηθογραφία της εποχής (είτε δράμα, είτε κωμωδία) κι έγιναν παραμύθια διαδραματιζόμενα σε σπίτια που δεν μένει κανείς, ζώντας ζωές που δεν ζει κανείς και μιλώντας όπως δεν μιλάει κανείς. Κατανοητό σε ένα βαθμό αυτό, εφόσον υπάρχει κοινό που δεν θέλει να βλέπει τη ζωή του στο γυαλί αλλά θέλει να βλέπει κάτι πιο φαντασιακό, αλλά όταν αυτό γίνεται ο απόλυτος κανόνας, είναι ανιαρό.

Επίσης, έχω μια υποψία πως την τηλεόραση την τρέχουν φάτσες που είναι καλοί σε άλλα κουμάντα αλλά σε κάποια πράγματα είναι τόσο τσίπηδες που πλήττουν το τελικό αποτέλεσμα.

Για παράδειγμα, με εκπλήσσει το πόσο πραγματικά κακή φωτογραφία έχει ότι έχω δει φευγαλέα στην ελληνική τηλεόραση, ενώ υπάρχουν μερακλήδες youtubers με ασύγκριτα καλύτερο καδράρισμα και κινηματογράφηση.

Αυτό Ηθελα να πω το είπες όπως το σκεφτόμουν 

Αν δεις κάποια βίντεο τον unboxholics δεν νομίζω να έχω δει σε ταινία ελληνική κάτι παρόμοιο σε μονταζ φωτογραφία κτλ  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Αν δεις κάποια βίντεο τον unboxholics δεν νομίζω να έχω δει σε ταινία ελληνική κάτι παρόμοιο σε μονταζ φωτογραφία κτλ  

Υπήρξε τουλάχιστον αυτός:  https://www.youtube.com/watch?v=LR58mgiJPtk

Φυσικά δεν μπορεί να περιμένει κανείς από σήριαλ να πάει όλο το συνεργείο στις Πρέσπες το χάραμα για το καλό πλάνο.

Υπάρχει κι η Καβάλα: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, punky είπε

Εγώ από την άλλη θα ήθελα προβληματισμούς για τη νομοτελειακή δυστοπία του κεντρικού σχεδιασμού αλλά ούτε εγώ βρίσκω να καλύπτομαι.

Τώρα με αυτό που έγραψες μου θύμισες το γεγονός πως η δυστοπία στην τέχνη σίγουρα είναι ένα πολύ βολικό όχημα μεταφοράς της πολιτικής φιλοσοφίας (ή αλλιώς όπως έλεγε ο Κονδύλης γιατί δεν του άρεσε ο όρος... πολιτική σκέψη) στον απλό κόσμο. Ένα πρόσφατο παράδειγμα αυτού είναι το παρακάτω...

Αναφορά σε κείμενο

Amazon lists 382 Science Fiction books with the keyword “climate” from 2018, versus 147 in 2013 and just 22 in 2008

Πηγή

Δυστυχώς εδώ που μας έχουν φέρει με την μετακύλιση του κόστους ακόμα και στο ίδιο το περιβάλλον χωρίς να λογαριάζουν το μέλλον των παιδιών τους ή/και των κοινωνιών που τους περιβάλουν μπορεί να είναι σημαντικότερο πλέον να βλέπουμε προβληματισμούς που έχουν να κάνουν με την κλιματική αλλαγή παρά με τον νεοφιλελευθερισμό. Βέβαια σε τοπικό επίπεδο, αφού μιλάμε για Ελληνικές σειρές κλπ στην Ελληνική τηλεόραση, η Ελλαδίτσα δεν νομίζω πως μπορεί να επηρεάσει ιδιαίτερα τα πράγματα όσων αφορά την κλιματική αλλαγή. :)

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Τώρα με αυτό που έγραψες μου θύμισες το γεγονός πως η δυστοπία στην τέχνη σίγουρα είναι ένα πολύ βολικό όχημα μεταφοράς της πολιτικής φιλοσοφίας (ή αλλιώς όπως έλεγε ο Κονδύλης γιατί δεν του άρεσε ο όρος... πολιτική σκέψη) στον απλό κόσμο. Ένα πρόσφατο παράδειγμα αυτού είναι το παρακάτω...

Πηγή

Δυστυχώς εδώ που μας έχουν φέρει με την μετακύλιση του κόστους ακόμα και στο ίδιο το περιβάλλον χωρίς να λογαριάζουν το μέλλον των παιδιών τους ή/και των κοινωνιών που τους περιβάλουν μπορεί να είναι σημαντικότερο πλέον να βλέπουμε προβληματισμούς που έχουν να κάνουν με την κλιματική αλλαγή παρά με τον νεοφιλελευθερισμό. Βέβαια σε τοπικό επίπεδο, αφού μιλάμε για Ελληνικές σειρές κλπ στην Ελληνική τηλεόραση, η Ελλαδίτσα δεν νομίζω πως μπορεί να επηρεάσει ιδιαίτερα τα πράγματα όσων αφορά την κλιματική αλλαγή:)

Νομίζω πως πολιτικά διαφωνούμε σε αρκετά πράγματα, όπως για παράδειγμα με τη δαιμονοποίηση του φιλελευθερισμού και τη στοχοποίηση του ως αιτία της κλιματικής αλλαγής, που υπονοεί πως η "σοβιετοποίηση" είναι το αντίδοτο. Ή στο ότι η τέχνη οφείλει να είναι στρατευμένη. Αλλά μου αρέσει η γραφή σου !

Κλείνω το off topic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα άνοιξες 10 θέματα ταυτόχρονα. Μια χαρά on-topic είναι, όπως θα δεις. Δεν υπονόησα κάτι συγκεκριμένο, ακόμα και αν είχα κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία που την χρησιμοποιούσα σαν την βίβλο (όπως π.χ. πολλοί σοσιαλιστές κάνουν) και πάλι ρεαλιστικά εδώ που έχουμε φτάσει θα έπαιρνα σχεδόν οποιαδήποτε λύση απλά μπορεί να μας σώσει και βλέπουμε!!!

Η τέχνη δεν οφείλει να είναι στρατευμένη αλλά έχουμε πάει στο άλλο άκρο (όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά γενικότερα) και δεν ξέρω αν μας παίρνει γιατί οι αλλαγές πρέπει να έρθουν σύντομα. Όπως και να'χει, όταν ο speedman, που έφτιαξε το νήμα, έγραψε περί σειρών που είναι "εκτός Ελληνικής πραγματικότητας" και περί του "οικονομικού προβλήματος της εποχής" νομίζω πως ήταν λογικό να πάει το πράγμα στο πολιτικό και όχι κάπου αλλού. 

Όσων αφορά τη Σοβιετοποίηση που πέταξες συγκεκριμένα το μόνο που έχω να γράψω είναι πως τα πράγματα σχεδόν πάντα δεν είναι μαύρα ή άσπρα αλλά σε αποχρώσεις του γκρίζου (μάλιστα μια πρόσφατη ταινία που ανέφερε ο Speedman αυτό ακριβώς πραγματεύεται) ιδιαιτέρως σε ένα τόσο σύνθετο θέμα όσο η Σοβιετική Ένωση (που είναι διαφορετικό θέμα απ'τον Μαρξισμό ή τον νεοφιλελευθερισμό) και υπάρχουν πολλές αρκετά διαφορετικές οπτικές γωνίες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Το γράφω γιατί δεν μου αρέσει ο μηδενισμός (ούτε ή αγιοποίηση) που προέρχεται συνήθως από σκέτη αμάθεια ή από δογματισμό.

 

ΥΓ. Φιλελευθερισμός είναι μια λέξη που έχει πολλές ερμηνείες (και έχει αλλάξει αρκετά νόημα μέσα στα χρόνια) ενώ νεοφιλελευθερισμός είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και σχετικά πρόσφατο. 

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εαυτό μου κατηγόρησα για off topic στο προηγούμενο :)

Η κουβέντα είναι δύσκολη γιατί οι ορισμοί είναι μεγάλη υπόθεση και προαπαιτούμενο για να γίνει. Για αυτό άλλωστε κι εσύ  έτρεξες να παραθέσεις μερικούς.

Υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν κάνουν αυτή τη διάκριση που εσύ ορθά κάνεις ανάμεσα σε νεο και σε φιλελεύθερους ή το "σοβιετοποίηση" σημαίνει διαφορετικά πράγματα ή ξέρω γω η καραμέλα του "φασισμού" τείνει να αλλάξει το αρχικό νόημα αυτού. Για εμένα το "σοβιετοποίηση" σημαίνει το (αποτυχημένο) πείραμα του κεντρικού σχεδιασμού.

Σε κάθε περίπτωση, είμαι θιασώτης του Γκαντικού "Γίνε η αλλαγή που θες να δεις στον κόσμο" και για αυτό κυκλοφορώ με το ποδήλατο σε αυτή την πόλη, ενώ έχω αυτοκίνητο, μηχανή και σκούτερ. Παρόλο που χθες πήγαν να με πατήσουν κι από πάνω άκουσα και το "πάρε αυτοκίνητο ρε. αν έχεις λεφτά". Οπότε ναι, θα ήθελα να δω ας πούμε στην ελληνική τηλεόραση να εμφανίζουν τον ποδηλάτη ελκυστικά ώστε να γίνουμε κάποτε Δανία του Νότου αλλά με τόσες διαφημίσεις για "πράσινα" αυτοκίνητα να πληρώνουν τους τηλεοπτικούς μισθούς, δεν  περιμένω να δω κάτι διαφορετικό.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Η λύση στο θέμα που παρουσιάζεις μπορεί να σου μοιάζει ρομαντικό και ωραίο να είναι το ποδήλατο, αλλά στην πραγματικότητα μάλλον είναι τα πολύ καλύτερα μέσα μαζικής μεταφοράς. Ξέρω πως είναι τρεντι να κράζουμε την χώρα μας και κάποιος θα βιαστεί να πει "Ας είχαμε καλύτερες συγκοινωνίες πως οι τάδε έχουν, εγώ πήγα στο τάδε και είδα..." κλπ κλπ αλλά για αυτό το θέμα συγκεκριμένα είναι αμφισβητήσιμο αν φταίμε κυρίως εμείς γιατί π.χ. παλιότερα υπήρχαν τρομαχτικές πιέσεις απ'το εξωτερικό(λόγο της βιομηχανίας που είχαν ορισμένες χώρες αφεντικά μας) και κάπως έτσι ξηλώθηκαν τα τραμ (με τα οποία ήταν γεμάτη η Αθήνα) και αναπτύχθηκε μια ιδεολογία που δικαιολογούσε το ξήλωμα.

Όπως και να'χει, ενώ είναι καλό να κοιτάζουμε πρώτα να διορθώνουμε τα στραβά που κάνουμε εμείς πριν αρχίσουμε να ασκούμε κριτική στους άλλους νομίζω πως στη συγκεκριμένη περίπτωση το άτομο κοιτώντας μόνο να διορθώσει τον εαυτό του δυστυχώς δεν μπορεί να καταφέρει πολλά.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...