Προς το περιεχόμενο

[RAM] G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3866MHz @190,25 [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πολύ καλά τσιπάκια, 100 ευρώ κάτω απο ανταγωνισμό.

https://www.skroutz.gr/s/8117420/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3866MHz-F4-3866C18Q-16GTZ.html

Στο site είναι https://www.mgmanager.gr/dimms-ddr4/72837-gskill-tridentz-16gb-kit-4x4gb-3866mhz-udimm-ddr4-cl18-135v-gray-red-f4-3866c18q-16gtz.html

Προσοχή είναι το γνωστό για τα "λάθη" του, εμετο-μαγαζί, οπότε ετοιμαστείτε πιθανώς για άκυρα.

Είναι 4Χ4 κιτ, με ταχύτητα 3866 και cas 18, καλό για OC (κυρίως για Intel γιατί οι Ryzen με 4 dims δεν τραβάνε ψηλά).

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mifune είπε

Einai B-die ?

Λογικά ναι.

Οι CJR είναι 3600 cas19 πχ, οπότε σχεδόν σίγουρα δεν είναι Hynix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια ερευνα για οσους ψαχνουν εαν ειναι bdies(δηλαδη τα καλυτερα τσιπακια ram στην αγορα)

Οι συγκεκριμενες μαλλον προκειται για e-die samsung δηλαδη καλυτερες απο Hynix αλλα χειροτερες απο samsung bdies!

Για του λογου το αληθες εδω ενα screenshot απο το Dimm που βρηκα σε φορουμ!

snap1322019190638.png.d783a868c30fece112d13ffdc129d96a.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι γιατι οσοι τα περνουν ειναι επαγγελματιες overclockers και αν δεν ειναι B-Die χαθηκε ο κοσμος (εντωμεταξυ οι περισσοτεροι εχουν τις μνημες η σε στοκ ταχυτητες η σε μικροτερες, σπανια σε μεγαλυτερες).

Περα απο αυτο καποτε μας σεβοντουσαν και τα "λαθη" τα εκαναν Σαββατο οταν εκλειναν, τωρα γινονται και Πεμπτες :P (AN φυσικα ειναι λαθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ε ναι γιατι οσοι τα περνουν ειναι επαγγελματιες overclockers και αν δεν ειναι B-Die χαθηκε ο κοσμος (εντωμεταξυ οι περισσοτεροι εχουν τις μνημες η σε στοκ ταχυτητες η σε μικροτερες, σπανια σε μεγαλυτερες).

Περα απο αυτο καποτε μας σεβοντουσαν και τα "λαθη" τα εκαναν Σαββατο οταν εκλειναν, τωρα γινονται και Πεμπτες :P (AN φυσικα ειναι λαθος).

Συμφωνω μαζι σου οτι οι περισσοτεροι που τις παιρνουν δεν ξερουν καν τι εστι xmp profile, ομως για αυτους που π.χ εχουν ryzen και θελουν 3200+ mhz και καλα timings, γιατι οντως μετραει στους ryzen, δυστυχως προς το παρον θελει ψαξιμο και αρκετα λεφτα.

Οι τιμες σιγα σιγα πεφτουν αλλα ειναι ακομη ακριβες οι bdies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, vadergr είπε

Εμετό μαγαζί το mg manager? 

Έχει γίνει κατι τώρα τελευταία και το έχω χάσει? 

To mgmanager τελευταίες τουλάχιστον 2-3 φορές που θυμάμαι έχει κάνει "λάθος" σε τιμές προϊόντων οι οποίες έφεραν αναστάτωση και ακυρώσεις.

Επειδή το "λάθος" έχει γίνει πάνω από μία φορά  αλλά συνεχόμενα 2-3 φορές υπάρχει αυτή, η δικαιολογημένη, επιφυλακτικότητα και μεγάλη πιθανότητα για άλλο ένα "λάθος" με τα γνωστά αποτελέσματα. ;) 

Από την άλλη όμως χαρακτηρισμοί όπως "εμετο - μαγαζί" είναι, για εμένα προσωπικά πάντα, όχι μόνο υπερβολικοί αλλά απαράδεκτοι και δεν πρέπει να γράφονται στο φόρουμ.

Αν θεωρεί κάποιος ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο δεν ασχολείται καν, πόσο μάλλον να ανεβάσει προσφορά που θα ακολουθήσει πιθανόν μαζικές παραγγελίες απο τα μέλη και θα φέρει μαζικές ακυρώσεις και αναστάτωση μετά. Μαγαζιά που έχουμε άσχημη εμπειρία πάνω από μία φορά δεν ανεβάζουμε για να προστατεύσουμε τους υπόλοιπους, γνώμη μου πάντα. :) 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vadergr είπε

Εμετό μαγαζί το mg manager? 

Έχει γίνει κατι τώρα τελευταία και το έχω χάσει? 

Ούτε καν, λάθη συμβαίνουν πάντα, σημασία έχει τι κάνει κανείς μετά το λάθος, παντού στη ζωή.

ο να κατανοεί κανείς πότε είναι λάθος του καταστήματος πηγαίνοντας να το εκμεταλλευτεί άμεσα (αγορά π.χ RAM 100e κάτω) είναι κρετινισμός. Ένας ενσυνείδητος άνθρωπος  ενημερώνει για πιθανό λάθος το εκάστοτε κατάστημα, ή στη χειρότερη πριν παραγγείλουν ας πάρουν ένα τηλέφωνο για διαθεσιμότητα/επιβεβαίωση τιμής. 

Εάν το κατάστημα άνηκε σε εμένα, θα έδινα ανταμοιβή για το ήθος στον άνθρωπο για την υπόδειξη. (π.χ στη προκειμένη περίπτωση θα του το έδινα στην τιμή αυτή).    

Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις από πολύ λίγα καταστήματα στην Αθήνα όπως το συγκεκριμένο, και διάφορα άλλα όπως M-Systems, Game Explorers, Dexter, Tech Store κτλ.   Ένας παράγοντας που τα τελευταία χρόνια θεωρώ σημαντικότατο είναι η διαθεσιμότητα / stock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

To mgmanager τελευταίες τουλάχιστον 2-3 φορές που θυμάμαι έχει κάνει "λάθος" σε τιμές προϊόντων οι οποίες έφεραν αναστάτωση και ακυρώσεις.

Επειδή το "λάθος" έχει γίνει πάνω από μία φορά  αλλά συνεχόμενα 2-3 φορές υπάρχει αυτή, η δικαιολογημένη, επιφυλακτικότητα και μεγάλη πιθανότητα για άλλο ένα "λάθος" με τα γνωστά αποτελέσματα. ;) 

Από την άλλη όμως χαρακτηρισμοί όπως "εμετο - μαγαζί" είναι, για εμένα προσωπικά πάντα, όχι μόνο υπερβολικοί αλλά απαράδεκτοι και δεν πρέπει να γράφονται στο φόρουμ.

Αν θεωρεί κάποιος ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο δεν ασχολείται καν, πόσο μάλλον να ανεβάσει προσφορά που θα ακολουθήσει πιθανόν μαζικές παραγγελίες απο τα μέλη και θα φέρει μαζικές ακυρώσεις και αναστάτωση μετά. Μαγαζιά που έχουμε άσχημη εμπειρία πάνω από μία φορά δεν ανεβάζουμε για να προστατεύσουμε τους υπόλοιπους, γνώμη μου πάντα. :) 

Ακόμα και σε legit τιμές, μιλάμε για -20% απο τον ανταγωνισμό, έχουν πέσει άκρυα βροχή.

Μια εποχή κάθε μα κάθε παρασκευή είχαν "λάθη" για να μαζεύουν λογαριασμούς και στοιχεία. Τυχαίο που χωρίς να έχω δώσει πουθενά αλλού το κινητό μου, μην έχοντας χρησιμοποιήσει πονηρές εφαρμογές κτλ, ένα μήνα μετά την εγραφή στο μαγαζάκι τους έπεσε σπαμ απο 5 ψήφια και εγραφές σε υπηρεσίες;

Μέσα σε δυο χρόνια έχω δει πάνω απο 20 φορές "λάθος τιμή", σχεδόν πάντα Παρασκευή, και πολύ γκρίζα και ύποπτη συμπεριφορά με ευαίσθητα δεδομένα όπως το κινητό και το όνομα. Γιατί ναι, τα 5ψηφια είχαν και το μικρό μου όνομα. Μόλις μα μόλις είχα εγραφεί στο newsletter/έκανα χρήστη.

Την προσφορά την ανέβαζα γιατί αν και προσωπικά ούτε έξω απο το μαγαζί τους δεν θέλω να περάσω, μπορεί κάποιος απο εσάς να επωφεληθεί.

Εδώ θα είμαστε να δούμε αν θα παραλάβει κανένας ή όχι. Ελπίζω να πάρετε, αλλά φοβάμαι θα έχω δίκιο.

Ειλικρινά και μέσα απο την καρδιά μου, καλή τύχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προιόν εξαντλήθηκε/βγήκε. Πείτε μου παρακαλώ αν έπεσαν άκυρα για να βάλω [ΑΚΥΡΟ] ή θα παραλάβετε για να βάλω [ΤΕΛΟΣ].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Sheogorath είπε

To προιόν εξαντλήθηκε/βγήκε. Πείτε μου παρακαλώ αν έπεσαν άκυρα για να βάλω [ΑΚΥΡΟ] ή θα παραλάβετε για να βάλω [ΤΕΛΟΣ].

Αφού κανένας δεν ανέφερε θετική εξέλιξη, μια μέρα μετά, βάζω άκυρο στον τίτλο.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...