Προς το περιεχόμενο

Φθηνότερη κάρτα για 4k hardware decoding?


Powerfull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια θα ήταν η πιο φτηνή PCI Express λύση για έναν Q6600 ρυθμισμένο στα 3Ghz που θέλω να παίζει 4κ; Έχετε υπ'όψη κάποια από κατάστημα; Κάποια μεταχειρισμένη λύση που μπορώ να αναζητήσω σε αγγελίες σε καλή τιμή;

Το gaming δεν ενδιαφέρει καθόλου,  αλλά θέλω να μπορεί να παίξει 4k βίντεο απρόσκοπτα με την αναφερόμενη cpu και 4gb ram. Νομίζω τα 4κ συνήθως είναι με HEVC codec ;

Επεξ/σία από Powerfull
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταινίες θες κάρτα  nvidia 10x0 και πάνω και απο τη σειρά 9χ0 μονο 950 και 960

Απο amd απο τη σειρά 4χ0 και πάνω.

Δλδ με μια nvidia 1030 ή μια amd 550 κάνεις τη δουλεια σου οσο αφορά τις ταινίες. Εννοειται οτι πρεπει να ρυθμίσεις το προγραμμα που κάνεις αναπαραγωγη (πχ k-lite codec pack) το decoding να το κάνει η κάρτα γραφικών και όχι ο επεξεργαστής

Aπο κει και πέρα μιας και μιλάμε για πράγματα που κυκλοφορησαν με πάνω απο μια δεκαετια διαφορά, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί οτι δεν θα υπαρχει καποια ασυμβατότητα. Θεωρητικά ολα πρέπει να δουλεύουν αλλα υπάρχει η πιθανοτητα η μητρική να μην bootαρει με κάποιο μοντέλο , κάποιας κάρτας , που δυστυχως θα το διαπιστώσεις μονο με δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θελει νετφλιξ απο nvidia θελει 1050ti afaik. Απο amd δεν ξερω τι παιζει. το νετφλιξ δινει 4κ σε gpu 3gb+

Απο κει και περα ασυμβατοτητα δυσκολο να χει

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...