Προς το περιεχόμενο

RGB fans αγορά


Stamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι βρε τι προβλημα να δημιουργησεις. Evolv x ε? Δυνατος!!! Περνα μια βολτα απο τη gallery μου για ενα preview!

Εδω και ενα βιντεακι. Σορρυ για τον ηχο αλλα κάνει η γυναικα δουλειες! 

Μιας κ πήγες σε phanteks έχεις και αυτές τις επιλογές. Που ουσιαστικά μπαίνουν σε ότι φαν θες και παίζουν αριστα. 

http://www.phanteks.com/HalosDigital.html

Προσοχή θες την digital έκδοση και όχι την απλή. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, denis_kos είπε

Οχι βρε τι προβλημα να δημιουργησεις. Evolv x ε? Δυνατος!!! Περνα μια βολτα απο τη gallery μου για ενα preview!

Εδω και ενα βιντεακι. Σορρυ για τον ηχο αλλα κάνει η γυναικα δουλειες! 

Μιας κ πήγες σε phanteks έχεις και αυτές τις επιλογές. Που ουσιαστικά μπαίνουν σε ότι φαν θες και παίζουν αριστα. 

http://www.phanteks.com/HalosDigital.html

Προσοχή θες την digital έκδοση και όχι την απλή. 

Ωραίος! Με φτιάχνεις και περιμένω πως και πως τα enermax επιτέλους για να στήσω... έχω το κουτί και κάθεται... στο κουτί του! (δεν το αγγίζω αμα δεν έχω όλα τα εξαρτήματα).

Όσο για τα halos... παρήγγειλα ένα (το μόνο ετοιμοπαράδοτο!) πιο πολύ για να το δικιμάσω πως είναι γιατί δεν είναι και ακριβό (αυτό είναι σχετικό, στην αρχή δεν ήθελα να ξοδέχω παρά μόνο ελάχιστα και τώρα πια - ως συνήθως - έχω μπει για τα καλά στο χορό) αλλά νομίζω δεν είναι το digital. Τι χάνω με αυτό? Βασικά το μόνο που θα με ενδιέφερε από το halo είναι να το συνδέσω με το rgb του κουτιού αλλά τώρα που το λες, μάλλον άχρηστο θα πάει αυτό που πήρα :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν δεν είναι το digital δεν θα παίξει. Παίζει να κάψει κ τιποτα γιατι το απλό rgb παίζει στα 12v και έχει 4 πιν, ενώ τα digital είναι addressable rgb που παίζει στα 5v με 3pin. Εγω τα πήρα απο amazon.com αλλα είχαν ελάχιστα μεταφορικά και δασμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αυτό τι θα κάνει αφού ούτε το κουτί θα το κοντρολάρει (και φαντάζομαι ούτε στον κοντρολερ της enermax)? Θα είναι απλά διακοσμητικό θα μου πεις (στο συρτάρι... :P). Επομένως αυτό το χαζό που πήρα εγώ πώς χρησιμοποιείται αναρωτιέμαι? 🤔

Πλάκα πλάκα λύσε μου μια απορία ως κάτοχος evolve x. Τα rgb ανεμιστήρια θα τα κοντρολάρει το enermax, οπότε εκεί δεν έχω απορίες. Για τα δύο μπροστινά της phanteks, τι να τα κάνω? Να τα συνδέσω το καθένα ξεχωριστά στην mb (όπως έκανα μέχρι τώρα με αυτά που έχω) Ή να τα βάλω στο panel του κουτιού που έχει για τα fans και να βάλω το καλώδιο του panel σε ένα fan header της mb?

edit: Μπήκα στην Phanteks να δω αυτό το πράμα που πήρα και αυτοί περιγράφουν οτι γίνεται αυτό που θέλω (στην ουσία εμένα με ενδιαφέρει να συγχρονίσω το halo με το κουτί μόνο)
(http://www.phanteks.com/Halos.html)

Τους έστειλα και ένα email στο support (φοβούμενος όπως είπες μην κάψω τίποτα) αλλά άγνωστο το πότε θα απαντήσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα στα πάρω λίγο ανάποδα . Στο support έστειλα κ εγώ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση εδώ κ 2 μήνες.

Τώρα το Halo που έχεις εσύ πόσα πριν έχει? Εικάζω 4 κ επίσης φαντάζομαι δεν θα συνδέεται καν στο κουτί. Θα έχει διαφορετικό βύσμα. 

Τα φαν όπως θες. Αν θες τα παίζεις μέσω του κοντρολερ η κατευθείαν στη Mobo. Καθαρά ότι σε βολεύει.

Σχετικά με το Rgb τώρα. Εγώ γενικά δεν είμαι φαν ελέγχου μέσω software. Asus aura, Rgb fusion κτλ. Και ο κοντρολερ του κουτιού βγάζει άψογα χρώματα για τα γούστα μου οπότε τα έχω όλα εκεί. Ανεμηστηρια,αντλία και κουτί παίζουν όλα συγχρονισμένα. Εσύ θες να τα ελέγχεις διαφορετικά? Εννοώ γτ να μην βάλεις κ τα enermax στο κουτί? Να ξεμπερδευεις? Η μπορείς να βάλεις το κουτί στα ενερμαξ. 

 

Βασικά γραψε λάθος. Τώρα είδα πάλι τα ενερμαξ κ είναι 12v. Άρα λογικά το Halo σου θα παίζει με τον κοντρολερ των ενερμαξ. Αλλά δεν θα παίζουν αυτά με το κουτί.

 

 

Επεξ/σία από denis_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, denis_kos είπε

Θα στα πάρω λίγο ανάποδα . Στο support έστειλα κ εγώ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση εδώ κ 2 μήνες.

Τώρα το Halo που έχεις εσύ πόσα πριν έχει? Εικάζω 4 κ επίσης φαντάζομαι δεν θα συνδέεται καν στο κουτί. Θα έχει διαφορετικό βύσμα. 

Τα φαν όπως θες. Αν θες τα παίζεις μέσω του κοντρολερ η κατευθείαν στη Mobo. Καθαρά ότι σε βολεύει.

Σχετικά με το Rgb τώρα. Εγώ γενικά δεν είμαι φαν ελέγχου μέσω software. Asus aura, Rgb fusion κτλ. Και ο κοντρολερ του κουτιού βγάζει άψογα χρώματα για τα γούστα μου οπότε τα έχω όλα εκεί. Ανεμηστηρια,αντλία και κουτί παίζουν όλα συγχρονισμένα. Εσύ θες να τα ελέγχεις διαφορετικά? Εννοώ γτ να μην βάλεις κ τα enermax στο κουτί? Να ξεμπερδευεις? Η μπορείς να βάλεις το κουτί στα ενερμαξ. 

Βασικά γραψε λάθος. Τώρα είδα πάλι τα ενερμαξ κ είναι 12v. Άρα λογικά το Halo σου θα παίζει με τον κοντρολερ των ενερμαξ. Αλλά δεν θα παίζουν αυτά με το κουτί.

Με software θα παίξω όταν αναβαθμιστώ :) Γι'αυτό βολεύουν πολύ τα enermax, γιατί μπορώ να παίζω τώρα με remote και μετά αμα θέλω τα βάσω στη mb. Άσε να στήσω και βλέπουμε τι θα γίνει :) Απλά φοβάμαι ρε φίλε μη κάνω καμια ανεπανόρθωτη πατάτα... θα δούμε. 

Αυτό με τη Phanteks με απογοήτευσε που είπες. Έτσι για το γαμώτο, αν δεν απαντήσουν εντός 48ώρου, θα τους στείλω ένα άλλο email... με στολίδια από τους πελατάκους τους. Δεν τους δώσαμε και λίγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

f**k it, το ακύρωσα το halo, δεν έχω όρεξη για πειράματα, θα παραγγείλω τα digital να είμαι σίγουρος. Εσύ ρε θεέ έβαλες και rgb ssd θήκες! :P

Πάντως σκοτείνά πολύ τα tempered glass απ'οτι έχω καταλάβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είναι σκοτεινα.. εγώ έχω χαμηλωσει φωτεινοτητα για να μην καιγονται τα χρωματα στο βιντεο.. Απλα έχε το νου σου ότι το digital halo δεν θα παίζει με τα enermax. Θα παίζει άριστα με το κουτί βεβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, denis_kos είπε

Οχι δεν είναι σκοτεινα.. εγώ έχω χαμηλωσει φωτεινοτητα για να μην καιγονται τα χρωματα στο βιντεο.. Απλα έχε το νου σου ότι το digital halo δεν θα παίζει με τα enermax. Θα παίζει άριστα με το κουτί βεβαια. 

Ναι ναι το ξέρω, τα θέλω για τα μπροστινά της phanteks που είναι και λευκά! Με τα enermax δεν θα είχαν νόημα έτσι κι αλλιώς. :) Πάντως το κουτί σου είναι πολύ ωραίο, τα ssd cases προσποιούμαι οτι δεν τα είδα... άσε... σε λάμπες για όλο το σπίτι δεν έχω χαλάσει τόσα χρήματα! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@denis_kos Αυτό εδώ είναι που χρειάζομαι, σωστά? https://www.caseking.de/en/phanteks-halos-digital-140-mm-frame-digital-rgb-black-luph-050.html#

Αλλα έλεος όμως... με dhl θέλει 20 ευρώ μεταφορικά αυτός για 100γρ (?) Από ebay φέρνω 10 κιλά με 16-20 ευρώ!

Μόλις μου απάντησε και H phanteks btw (ακριβώς μετά από 24h). Φυσικά μου απάντησαν ακριβώς ότι μου είπες και εσύ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις! Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από το αμερικάνικο (γιατί πάντα ήθελαν υπέρογκα ποσά σε μεταφορικά) αλλά τα συγκεκριμμένα (κατευθείαν από Phanteks) είναι 5 ευρώ φθηνότερα από τον Γερμανό και με expedited (να είναι εδώ Δευτέρα)!  Οπότε έχουμε νικητή νομίζω :) 

Το καλό είναι οτι σου βγάζει και τα ενδεχόμενα έξοδα τελωνείου κ.λ.π. (μόνο από ebay έχω πάρει από Αμερική που όντως κάνει το ίδιο μια χαρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε το νου σου θα σου ερθει μαιλ απο ups να κανεις μια διαδικασια για τον εκτελωνισμο οταν φτάσει Ελλάδα. Ευκολη διαδικασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα επιτέλους το νέο κουτί και τα παρελκόμενα και παραθέτω απο κάτω κάποιες φωτογραφίες για τις οποίες 1ον ζητάω συγνώμη αλλά δεν μπόρεσα με κανένα τρόπο να βγάλω αξιοπρεπή φωτογραφία και 2ον οι φωτογραφίες είναι η μέρα με την νύχτα με το πως είναι στην πραγματικότητα (έχω πάθει πλάκα - αυτοί που είναι σε τέτοιο setup καταλαβαίνουν φαντάζομαι).

Καταρχήν να ευχαριστήσω πολύ τον @denis_kos και δημόσια γιατί με βοήθησε σε πολλά πράγματα με το phanteks κουτί!

Επίσης θέλω να πω δυο λόγια για τα fans γιατί στο κάτω κάτω, το forum είναι για να διαβάζουμε και να μαθαίνουμε/πληροφορούμαστε κάποια πράγματα:

Enermax: Πριν τα αγοράσω είδα άπειρες κριτικές, οι περισσότερες εκ των οποίων σε βάρος τους. Λέει η πλειοψηφία οτι σε σύντομο χρονικό διάστημα αρχίζουν και τρίζουν και μπορεί να τα παίζει και το κοντρολ... Τα πήρα επειδή σκέφτομαι οτι επειδή βγαίνουν άνετα οι λεπίδες, οτι μάλλον μπορεί να χρειαστούν λιπαντικό (πολλοί όντως αυτό έκαναν). Γενικά είναι ωραίοι και πολύ ήσυχοι ακόμα και τέρμα στροφές. Ωστόσο μου αφήνουν μία overall αίσθηση φθηνού παρά premium (γιατί η τιμή τους τέτοια είναι - αλλά θα μου πείτε υπάρχουν και fans με 100+ ευρώ). Π.χ. αν τα βάλεις στις πιο χαμηλές στροφές τους, κάποια έχουν bleed σε κάποια led. (π.χ. σε κίτρινο/πορτοκαλί είναι κάποια led που φωτίζουν κόκκινο!). Νομίζω άλλη φορά θα δοκίμαζα τα vortex!

Phanteks: Πολύ καλοί ανεμιστήρες σε ψύξη! Επίσης, τους έβαλα τα phanteks halos τα οποία είναι πολύ πολύ πιο όμορφα απ'ότι περίμενα και θα τα σύστηνα στον οποιονδήποτε θέλει να βάλει σε στους υπάρχοντες ανεμιστήρες τους rgb (ειδικά σε άσπρους είναι απίστευτα). Δυστυχώς ούτε το κινητό, ούτε η φωτογραφική μου κάνουν τη χάρη να αποτυπώσουν σωστά τα χρώματά τους (δεν πειράζει, γι'αυτό υπάρχει το youtube :P)

Σορρυ για το σεντονάκι αλλά θεώρησα σωστό να πληροφορήσω!

pc1.jpg.e4dbd32fcc57fa565fdb7b18c4fe42f5.jpg

pc2.jpg.b8c11d8f25a1362bf3e027a102b7067c.jpg

pc3.jpg.4075281af5d12f71ff33444b3cbcb980.jpg

pc7.jpg.e920da1c99b260168e46e2981da4c740.jpg

Α! Να προσθέσω οτι (ως μερακλής) έβαψα μαύρο και το νικελ rear panel της mb! (πραγματικά μου την έδινε!)

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...