Προς το περιεχόμενο

Η Samsung τερματίζει την παραγωγή 4K Ultra HD Blu-ray players


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο HD DVD ρεεεεεε!  

Για μενα το bluray εχει μελλον ακομα και ελπιζω να το αναβαθμισουν ακομα πιο πολυ στο θεμα χωρητικοτητας, κατι που εκανε η Sharp πριν χρονια οταν παρουσιασε τους δισκους των 250 GB.Ειναι στο χερι της Sony τι θελει να κανει ακριβως με το φορματ αργοτερα.

Επεξ/σία από Misokatsu64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, aris1986 είπε

Μια φορά έβαλα Blu Ray σε κονσόλα απλά για να πω ότι έβαλα και εγώ. Ποτέ ξανά. Έχουν πεθάνει τα CD, DVD και Blu Ray ειδικά τα BR που γεννήθηκαν στη λάθος εποχή.

To streaming τα τελείωσε αυτά και η αύξησης της ταχύτητας του Ίντερνετ.

η ανοχη του κοινου στην κακη ποιοτητα εικονας και ηχου το σκοτωσε.

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KilliK είπε

η ανοχη του κοινου στην κακη ποιοτητα εικονας και ηχου το σκοτωσε.

Ναι αλλά και εγώ θέλω να πατήσω 2-3 κλικ να δω όχι να βγαίνω έξω να νοικιάζω/αγοράζω δισκάκια για να βάζω μέσα στο "μασίνι". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1986 είπε

Ναι αλλά και εγώ θέλω να πατήσω 2-3 κλικ να δω όχι να βγαίνω έξω να νοικιάζω/αγοράζω δισκάκια για να βάζω μέσα στο "μασίνι". 

υπηρχε το blockbuster που στα φερνε στην πορτα. αλλα ουτε αυτο ηταν αρκετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, KilliK said:

υπηρχε το blockbuster που στα φερνε στην πορτα. αλλα ουτε αυτο ηταν αρκετο.

Βάλε και τις unskippable μλκίες που είχαν, no ty 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KilliK είπε

υπηρχε το blockbuster που στα φερνε στην πορτα. αλλα ουτε αυτο ηταν αρκετο.

Ειναι πολυ 90's-00's αυτες οι επιλογες. Θελει ο καθενας να κρυβεται πισω απο την οθονη του και να παρακολουθει. Τωρα να ερχεται ο deliveras και να στα αφηνει στην πορτα δεν ειναι και το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Βάλε και τις unskippable μλκίες που είχαν, no ty 😛

Αυτά τα 5-15 λεπτά unstoppable μηνυμάτων, διαφημίσεων και απειλών (τύπου: αν βλέπεις την ταινία παράνομα, το FBI θα σε βρει και θα σου κλ...είσει το σπίτι) ήταν ουσιαστικά αυτό που με ενοχλούσε πάντα στα νοικιασμένα bluray. Προτιμώ όμως να δώσω 1-2€ για να νοικιάσω bluray ή 7-10€ για να αγοράσω bluray/bluray3d, παρά να δώσω 4€ στην google movies/yt video/itunes movies για ενοικίαση, ή 15€ για αγορά ψηφιακών δικαιωμάτων. Είχα αγοράσει και ψηφιακά βιβλία το 2000 από amazon, είχα αγοράσει και μουσική drm protected από ελληνικά stores όταν πρωτοβγήκαν και τι κατάλαβα; Τα ελληνικά stores έκλεισαν και δεν μπορώ πλέον να κατεβάσω τα τραγούδια που είχα αγοράσει, τα οποία έτσι κι αλλιώς δεν έπαιζαν στα mp3 players που είχα, και τα βιβλία του amazon με adobe drm πλέον εξαφανίστηκαν από όταν βγήκε το kindle. Έχω όλα τα βιβλία που είχα πάρει στο πανεπιστήμιο, εκτός από τα ψηφιακά. Το physical media δεν θα πεθάνει ποτέ για μένα, εκτός κι αν μιλάμε για παράνομο ψηφιακό υλικό χωρίς κλειδώματα, χωρίς drm και περιορισμούς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aris1986 είπε

Ναι αλλά και εγώ θέλω να πατήσω 2-3 κλικ να δω όχι να βγαίνω έξω να νοικιάζω/αγοράζω δισκάκια για να βάζω μέσα στο "μασίνι". 

Κι εγώ το ίδιο αλλά αυτό σημαίνει χειρότερη ποιότητα ήχου και εικόνας δυστυχώς.

Βάζεις να δεις Netflix στο Blu-ray player που έχει το app ενσωματωμένο και στο καπάκι πετάς και το δίσκο μέσα και η διαφορά είναι τεράστια. Πα να τραβήξεις εναλλακτικά από το οικιακό δίκτυο καμιά ταινία από το NAS και τρώς τη συμπίεση στη μάπα.

Tragic. Τόσα χρόνια ένα Ethernet με μεγάλο bandwidth δεν μπορούν να βγάλουν... .

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Pleo said:

Τόσα χρόνια ένα Ethernet με μεγάλο bandwidth δεν μπορούν να βγάλουν... .

Πιο πάνω από 10GbE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Πιο πάνω από 10GbE?

18+ έχει το HDMI στην έκδοση 2.0 και 48 στη 2.1.

Όπως καταλαβαίνεις, για να παίξει κάτι δύσκολο σε σήμα μέσω HDBaseT, παίζει με υποχρεωτική συμπίεση.

180611_HDMI_data_rates_for_4K_HDR_format

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Pleo said:

18+ έχει το HDMI στην έκδοση 2.0 και 48 στη 2.1.

Όπως καταλαβαίνεις, για να παίξει κάτι δύσκολο σε σήμα μέσω HDBaseT, παίζει με υποχρεωτική συμπίεση.

 

Όπως καταλαβαίνεις όμως για να αξιοποιείς πχ το 10GbE θα πρέπει να κάνεις playback από NVME SSDs, μιας κι ούτε οι SATA SSDs είναι αρκετά γρήγοροι ώστε να τους δημιουργεί πρόβλημα το 10GbE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Όπως καταλαβαίνεις όμως για να αξιοποιείς πχ το 10GbE θα πρέπει να κάνεις playback από NVME SSDs, μιας κι ούτε οι SATA SSDs είναι αρκετά γρήγοροι ώστε να τους δημιουργεί πρόβλημα το 10GbE.

Δεν με απασχολεί αυτό. Ας κόψουν το λαιμό τους γιατί και πως. Με απασχολεί ότι στη σύγκριση ακόμα δεν επαρκεί το streaming για να ξεπεράσει τον δίσκο. Δες και το πινακάκι που έβαλα.
Είναι ακόμα ελαφρώς για τα πανηγύρια το streaming.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Pleo said:

Δεν με απασχολεί αυτό. Ας κόψουν το λαιμό τους γιατί και πως. Με απασχολεί ότι στη σύγκριση ακόμα δεν επαρκεί το streaming για να ξεπεράσει τον δίσκο. Δες και το πινακάκι που έβαλα.
Είναι ακόμα ελαφρώς για τα πανηγύρια το streaming.

Κάνε link aggregation σε 10GbE 😛 

Όπως καταλαβαίνεις για να μην έχουν βγάλει μεγαλύτερα, σημαίνει ότι δεν υπάρχει αξιόλογη ζήτηση. Σκέψου ότι αντιθέτως έβγαλαν 2.5 και 5GbE για να καλύψουν το κενό ανάμεσα στο 1 και στα 10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Κάνε link aggregation σε 10GbE 😛 

Όπως καταλαβαίνεις για να μην έχουν βγάλει μεγαλύτερα, σημαίνει ότι δεν υπάρχει αξιόλογη ζήτηση. Σκέψου ότι αντιθέτως έβγαλαν 2.5 και 5GbE για να καλύψουν το κενό ανάμεσα στο 1 και στα 10...

Υπάρχει ζήτηση και αποδεικνύεται από το HDMI. Το σχεδόν διπλό bandwidth του 2.0 σε σχέση με το ethernet (δεν σου βάζω το 2.1 γιατί εκεί έχει μεγάλη διαφορά από το αστείο ethernet) είναι πολλά χρόνια στην πιάτσα.

Κάποια στιγμή βέβαια το streaming θα μπορέσει να φέρει την ίδια ποιότητα, αλλά μέχρι στιγμής όχι. Θα δείξει στο μέλλον.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...