Προς το περιεχόμενο

Η Samsung τερματίζει την παραγωγή 4K Ultra HD Blu-ray players


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
30 minutes ago, Pleo said:

Υπάρχει ζήτηση και αποδεικνύεται από το HDMI. Το σχεδόν διπλό bandwidth του 2.0 σε σχέση με το ethernet (δεν σου βάζω το 2.1 γιατί εκεί έχει μεγάλη διαφορά από το αστείο ethernet) είναι πολλά χρόνια στην πιάτσα.

Κάποια στιγμή βέβαια το streaming θα μπορέσει να φέρει την ίδια ποιότητα, αλλά μέχρι στιγμής όχι. Θα δείξει στο μέλλον.

Η οποία από ότι φαίνεται δεν είναι αρκετή για να τους ωθήσει να βγάλουν πχ 20/30GbE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να βρεθεί άλλος τρόπος να αποθηκεύουμε πληροφορίες σε ένα μέσο που, για να κρατήσει τη πληροφορία ζωντανή μακροχρόνια, να μην έχει ανάγκη ανανέωσης/επανεγγραφής, θα έχουμε οπτικά δισκάκια. Τα τσιπάκια (π.χ. usb drives, ram, ssd...) αποφορτίζονται στα 5 - 10 χρόνια χωρίς ρεύμα. Τα μαγνητικά μέσα (π.χ. hdd, κασέτες, δισκέτες, ταινίες...) στα 20 - 30 χρόνια, ανάλογα με τα υλικά και τη κατασκευή, απομαγνητίζονται χωρίς ανανέωση. Στα οπτικά μέσα (cd, dvd , blu-ray...) πάει επίσης ανάλογα με το υλικό αλλά και το περίβλημα (το πλαστικό γύρο γύρο). Παράδειγμα υπάρχουν blu-ray δισκάκια που ισχυρίζονται ότι κρατάνε 100 - 150 χρόνια, απλά χωρίς ζέστη, υγρασία και ήλιο. Ο νικητής είναι τα μηχανικά μέσα (πχ οι δίσκοι βινυλίου). Το μόνο που επηρεάζει τη "ζωντάνια" της πληροφορίας είναι ο βαθμός διάβρωσης σε βάθος χρόνου του υλικού που χρησιμοποιήθηκε και κρατάνε αιώνια(!) αν αποθηκευτούν σωστά. Φυσικά και δεν είναι ευρέως διαδεδομένα σα μέσο αποθήκευσης πληροφορίας αλλά απλά αναλογικής μουσικής. Γιατί ακόμα δε τα φτιάξαμε να χωράνε τον όγκο των πληροφοριών που χρειάζεται για να είναι πρακτικά. Εδώ είναι που νικάνε τα υπόλοιπα μέσα. Στο μέλλον (όχι στο σύντομο) φαντάζομαι διαμαντόδισκους διαμέτρου 10 εκατοστά που η πληροφορία θα είναι αποθηκευμένη στο "ανάγλυφο" του σε μοριακό επίπεδο. 25YottaBytes στη χούφτα σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pleo είπε

Και στο εξωτερικό. Χρειάζεται να προσφερθεί ακριβώς η ίδια ποιότητα με το δίσκο η οποία δεν υπάρχει ακόμα. Δεν φτάνει όπως καταλαβαίνεις το Atmos στο Netflix με φέρων stream to DD+. Χρειάζεται να είναι το καλό το Dolby True HD. Και άλλα πολλά στην εικόνα.
Θα γίνει βέβαια κάποια στιγμή.

Εννοείται ότι το streaming ακόμα δεν μπορεί να φτάσει την ποιότητα.Ισως στο κοντινό μέλλον.Εγω αναφέρομαι στα δισκάκια ως μέσο αποθήκευσης με όλα τα προβλήματα που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Τι σχέση έχουν τα 10Gbps, με το streaming ενός ταπεινού BD στα 50-100Mbps? Μια 200άρα γραμμή δεν θα έπαιζε 4k@100Mbps?
Tι δεν έχω καταλάβει; :unsure:

Το πινακάκι της προηγούμενης σελίδας.

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Η οποία από ότι φαίνεται δεν είναι αρκετή για να τους ωθήσει να βγάλουν πχ 20/30GbE.

Ναι δεν βλέπεις; Ούτε μια συσκευή δεν υπάρχει πια με HDMI... :lol:

Είναι θέμα bandwidth και με τι μπορούν να το έχουν. Με το Ethernet δεν.... (ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Pleo said:

Ναι δεν βλέπεις; Ούτε μια συσκευή δεν υπάρχει πια με HDMI... :lol:

Γράφω ξεκάθαρα GbE (Gbit Ethernet) στο post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Γράφω ξεκάθαρα GbE (Gbit Ethernet) στο post μου.

Κι εγώ στα δικά μου. 48 έχει το HDMI 2.1, το ethernet βαριά 10... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Pleo said:

Κι εγώ στα δικά μου. 48 έχει το HDMI 2.1, το ethernet βαριά 10... .

Για "home" usage ούτε 10 θα έλεγα.

Για άλλες "δουλειές" όμως έχει και παραπάνω  https://www.datacenterdynamics.com/news/mellanox-brings-200gbe-and-400gbe-to-data-centers/ 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Για "home" usage ούτε 10 θα έλεγα.

Για άλλες "δουλειές"  https://www.datacenterdynamics.com/news/mellanox-brings-200gbe-and-400gbe-to-data-centers/ 

Με πολλά καλώδια, όχι με ένα. Όντως για σαλόνι δεν... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Pleo said:

Το πινακάκι της προηγούμενης σελίδας.

Εκτός απ’ το αστειάκι, μπορείς να μου πεις με απλά λόγια, γιατί για ένα Video αρχείο των 100Mbps θέλεις πάνω από 10Gbps γραμμή για να το στριμάρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που κάποιοι χαίρονται με αυτες τις εξελίξεις ..Τα μυαλά εκτός κρανίου χώρα !!

 

Τα ιδια σκατά έπαθε η μουσική βιομηχανία , τα ιδια έπαθε ο κινηματογράφος με την κατάργηση του φιλμ , και τελειωμό δεν έχει ο πάτος .

Θα σας σερβίρουν τα σκουπίδια με στριμινκ , οτι θέλουν πλεον κάποιοι αφου οι επιλογές όσο πάνε και λιγοστεύουν. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εκτός απ’ το αστειάκι, μπορείς να μου πεις με απλά λόγια, γιατί για ένα Video αρχείο των 100Mbps θέλεις πάνω από 10Gbps γραμμή για να το στριμάρεις;

Ποιο αστειάκι;

Μάλλον δεν είδες τι γράφει το πινακάκι προηγουμένως. Δες τα Data rates που χρειάζονται για κάθε περίπτωση και την ταχύτητα του link σε HDMI και HDBaseT συνδέσεις. Δεν φτάνουν ούτε για πλάκα όπως είναι σήμερα τα πράγματα. Και δεν δείχνουν να αλλάζουν τα πρωτόκολλα σύνδεσης στο εγγύς μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Pleo said:

Ποιο αστειάκι;

Μάλλον δεν είδες τι γράφει το πινακάκι προηγουμένως. Δες τα Data rates που χρειάζονται για κάθε περίπτωση και την ταχύτητα του link σε HDMI και HDBaseT συνδέσεις. Δεν φτάνουν ούτε για πλάκα όπως είναι σήμερα τα πράγματα. Και δεν δείχνουν να αλλάζουν τα πρωτόκολλα σύνδεσης στο εγγύς μέλλον.

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με το Streaming vs BD. Το BD, όπως σωστά είπες, έχει τεράστια διαφορά  με τα υπάρχοντα Stream.

Το Bluray είναι ένα αρχείο, ας πούμε, 100Mbps ενώ το Stream, ας πούμε,10Mbps. Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι οι υπηρεσίες δεν διαθέτουν τέτοιας ποιότητας Stream και ότι πολλοί δεν έχουν τέτοιας ταχύτητας συνδέσεις.

Και ρωτάω: Το 10GbE και το HDMI πού κολλάνε; Σε τι χρειάζονται για να έχεις stream ποιότητας BD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς που κολλάνε; Τα Data rates και το Link speed αυτά προϋποθέτουν για να έχεις σήμα εικόνας συγκεκριμένων προδιαγραφών. Αλλιώς υποχρεωτικά θα έχεις συμπίεση.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ ο πίνακας είναι ξεκάθαρος, τόσο στο HDMI όσο και στο HDBaseT,  μπερδεύεσαι;

Ίσως έχεις μπερδέψει το bandwidth που απαιτείται με το bitrate. Δεν ξέρω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...