Προς το περιεχόμενο

Cosmote wifi fon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Τι εννοείς; 

      Είναι απλό. Κάθε Cosmote wifi fon είναι στην ουσία ένα ανεξάρτητο δίκτυο wifi στο οποίο συνδέεσαι ασύρματα μέσω wifi χρησιμοποιώντας μία συσκευή όπως π.χ. ένα laptop ή ένα smartphone. Δεν μπορείς να συνδέσεις ασύρματα πάνω στο wifi fon συσκευές όπως π.χ. ένα repeater για να βελτιώσεις την εμβέλεια και την ισχύ του σήματος (του wifi fon). Δηλαδή δεν μπορείς για παράδειγμα να συνδέσεις πάνω στο wifi fon ένα repeater και πάνω στο repeater ένα smartphone.

7 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Συνδέθηκα χθες σε ένα γειτονικό δίκτυο Cosmote Wifi Fon και η ταχύτητά μου είναι 5mbps αυτή τη στιγμή. Δε ξέρω αν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Αλλά λειτουργεί καλά θα πω.

Βέβαια δε το δοκιμάζω περισσότερο, γιατί πολύ πιθανό να τρώω και το bandwidth του γείτονα, οπότε και εγώ για απλή χρήση το έχω, αλλά δείχνει ότι τραβάει πάνω από 2mbps.

      Το όριο των έως 2 mbps ισχύει για τις συνδέσεις adsl. Για τις vdsl πρέπει να είναι μεγαλύτερο. Ίσως είναι 5 mbps γιατί και εγώ μέχρι τόσο έχω "πιάσει".

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρεπει η υπηρεσια να "τρωει" 10% απο την συνολικη ταχυτητα (σε 30αρα vdsl, 3 σε 50, 5), αλλα ολο αυτο αν ειναι καποιος συνδεδεμενος. Αν δεν, τοτε η ταχυτητα που εχεις σαν ιδιοκτητης της γραμμης ειναι max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afm είπε

      Είναι απλό. Κάθε Cosmote wifi fon είναι στην ουσία ένα ανεξάρτητο δίκτυο wifi στο οποίο συνδέεσαι ασύρματα μέσω wifi χρησιμοποιώντας μία συσκευή όπως π.χ. ένα laptop ή ένα smartphone. Δεν μπορείς να συνδέσεις ασύρματα πάνω στο wifi fon συσκευές όπως π.χ. ένα repeater για να βελτιώσεις την εμβέλεια και την ισχύ του σήματος (του wifi fon). Δηλαδή δεν μπορείς για παράδειγμα να συνδέσεις πάνω στο wifi fon ένα repeater και πάνω στο repeater ένα smartphone.

Ευχαριστώ.

Έλεγα να κόψω το internet στο σπίτι και να έβαζα ένα repeater. 

Η μόνη χρήση που κάνω είναι κανένα Netflix.

Άρα άκυρο, πλήρωσε 30€ (20€ το ίντερνετ + 10€ η συνδρομή) για Netflix...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μηπως ξερει καποιοσ , τι μπορουμε να κανουμε για να συνδεθουμε με το wifi adapter

Εδω και μια εβδομαδα εμπαινα κανονικα με το wifi adapter (ειχα μπει απο αλλο browser και για καποιο λογο με εβαζε να κανω κανονικα log in)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχει 2 μήνες που πέρασα Cosmote στο σπίτι και πριν λίγες μέρες παρατήρησα τη συγκεκριμένη υπηρεσία Wifi Fon. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το απενεργοποιήσω; Αυτό που με κάνει εντύπωση είναι ότι το βλέπω σαν "free" χωρίς να χρειάζεται username κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, teoqq είπε

Έχει 2 μήνες που πέρασα Cosmote στο σπίτι και πριν λίγες μέρες παρατήρησα τη συγκεκριμένη υπηρεσία Wifi Fon. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το απενεργοποιήσω; Αυτό που με κάνει εντύπωση είναι ότι το βλέπω σαν "free" χωρίς να χρειάζεται username κτλπ.

Δοκίμασες να συνδεθείς να δεις πόσο free είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Δοκίμασες να συνδεθείς να δεις πόσο free είναι;

Εγώ μπήκα κανονικά χωρίς username και άνοιξα chrome από κινητό και ήταν μια χαρά. Μήπως επειδή το όνομα είναι και στα 2 στο δικό μου ή είπα μαλακία...; Σε λίγο που θα γυρίσω από τη δουλειά θα το δοκιμάσω από της γυναίκας μου να δω αν μπει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2019 στις 1:26 ΜΜ, Mingas είπε

Υπάρχει περιορισμός στα έως 2 Mbps.

Δεν ισχύει αυτό εχω μπει και σε ote wifi fon με 40κατι mbps

Στις 2/6/2020 στις 4:19 ΜΜ, teoqq είπε

Εγώ μπήκα κανονικά χωρίς username και άνοιξα chrome από κινητό και ήταν μια χαρά. Μήπως επειδή το όνομα είναι και στα 2 στο δικό μου ή είπα μαλακία...; Σε λίγο που θα γυρίσω από τη δουλειά θα το δοκιμάσω από της γυναίκας μου να δω αν μπει κανονικά.

Θελεις username και password για να συνδεθείς.  Υπάρχει ομως και τα 15 λεπτά trial

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Δεν ισχύει αυτό εχω μπει και σε ote wifi fon με 40κατι mbps

Θελεις username και password για να συνδεθείς.  Υπάρχει ομως και τα 15 λεπτά trial

Είμαι βλάκας, συγνώμη χαχαχα. Ενώ είχα συνδεθεί άνοιξα το chrome και μπήκε κανονικά αλλά μπήκε από τα mb που τα έχω ανοιχτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, teoqq είπε

Είμαι βλάκας, συγνώμη χαχαχα. Ενώ είχα συνδεθεί άνοιξα το chrome και μπήκε κανονικά αλλά μπήκε από τα mb που τα έχω ανοιχτά..

Χαχα ολα καλα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είχα την αίσθηση ότι το FON δεσμεύει 2MBps. Κάνω speedtest και μου δίνει 20. Είναι δυνατόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Είχα την αίσθηση ότι το FON δεσμεύει 2MBps. Κάνω speedtest και μου δίνει 20. Είναι δυνατόν;

Για ανέβασε την μέτρηση που κανείς στο speed test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Για ανέβασε την μέτρηση που κανείς στο speed test

Κάτι δεν παει καλά.

Το speedtest.net (καθώς και αναλογα site) μου έβγαζε 18-20mbps

Κατεβάζω αρχείο απο το mega με ταχυτητα της ταξης 180-200kb/sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Κάτι δεν παει καλά.

Το speedtest.net (καθώς και αναλογα site) μου έβγαζε 18-20mbps

Κατεβάζω αρχείο απο το mega με ταχυτητα της ταξης 180-200kb/sec

Για αυτο στο ειπα γιατι 20 δεν παιζει με τιποτα, ουτε ολη η συνδεση δεν εχει τόσο. Οι συνδεσεις στην ελλαδα είναι γύρο στα 12-15 μέσω ορο.

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...