Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για συναρμολόγηση νεόυ υπολογιστή


sasho

Προτεινόμενες αναρτήσεις



Ποσό που διαθέτουμε : ~ €500

Χρήση υπολογιστή : Home, θα τρέχει τουλάχιστον δυο VMs

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: VirtualBox

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Ηράκλειο Κρήτης

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? διαφορετικά

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .  Θα στηθεί Linux.

 

Αν είναι να γίνει υπέρβαση στο budget θα προτιμούσα να γίνει για το χατήρι του κουτιού και του αερισμού αλλά να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, κάτι τέτοιο θα έστηνα πιστεύω θα σε καλύψει 

  • AMD Ryzen 5 2400G 117
  • MSI B450M Bazooka V2 83
  • Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3200MHz (CMK16GX4M2B3200C16R) 118
  • CoolerMaster MasterWatt 450 55
  • Corsair Force MP510 480GB 90 ή Crucial MX500 500GB M.2 ~66
  • CoolerMaster MasterBox Q300L 42

~482 - 506

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 2600 151€
Asrock B450m Pro4 71,50€
G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz 110€
Seasonic Focus 450 Gold 70,45 €
Gigabyte GeForce GT 1030 2GB Silent Low Profile (GV-N1030SL-2GL)  71 € 
Aerocool Aero-500 (Window) 36€
Samsung 970 m.2 nvme 250GB 75€

~585€...ουπς μου ξέφυγε λίγο, αλλά εγώ για Virtualization σε κάτι τέτοιο θα πήγαινα...το πολύ πολύ να μπει μια ακόμα πιο αδύναμη κάρτα γραφικών, αν είναι ίσα να σηκώνει το desktop.
Έδωσα βάση σε CPU και τροφοδοτικό, γιατί απ'ότι καταλαβαίνω, θα γίνει κάποια χρήση home server μιας και μιλάς για Linux. Το κουτί που προτείνω το έχω βάλει σε Server, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ή εμφάνισης, αλλά είναι ευρύχωρο και έχει άριστο airflow και φίλτρα συγκράτησης σκόνης που βγαίνουν με μια κίνηση για να καθαριστουν.
Σκληρό έβαλα τον Samsung που θα πετάει...έχω 2 τέτοιους στον Server σε RAID και πάνε σφαίρα, βέβαια θα χρειαστείς και παραπάνω χωρητικότητα ανάλογα τα VMs που θέλεις να σηκώσεις και τι θα κάνουν!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ryzen 2600 151€
Asrock B450m Pro4 71,50€
G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz 110€
Seasonic Focus 450 Gold 70,45 €
Gigabyte GeForce GT 1030 2GB Silent Low Profile (GV-N1030SL-2GL)  71 € 
Aerocool Aero-500 (Window) 36€
Samsung 970 m.2 nvme 250GB 75€

~585€...ουπς μου ξέφυγε λίγο, αλλά εγώ για Virtualization σε κάτι τέτοιο θα πήγαινα...το πολύ πολύ να μπει μια ακόμα πιο αδύναμη κάρτα γραφικών, αν είναι ίσα να σηκώνει το desktop.
Έδωσα βάση σε CPU και τροφοδοτικό, γιατί απ'ότι καταλαβαίνω, θα γίνει κάποια χρήση home server μιας και μιλάς για Linux. Το κουτί που προτείνω το έχω βάλει σε Server, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ή εμφάνισης, αλλά είναι ευρύχωρο και έχει άριστο airflow και φίλτρα συγκράτησης σκόνης που βγαίνουν με μια κίνηση για να καθαριστουν.
Σκληρό έβαλα τον Samsung που θα πετάει...έχω 2 τέτοιους στον Server σε RAID και πάνε σφαίρα, βέβαια θα χρειαστείς και παραπάνω χωρητικότητα ανάλογα τα VMs που θέλεις να σηκώσεις και τι θα κάνουν!

Η γραφικών είναι απλά αστείο καλύτεραννα βάλει κάποιο φθηνο ssd και να βάλει κάποια καλύτερη μπας και μείνει το pc κ για κατι άλλο 

Επεξ/σία από LIGHT1NG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Η γραφικών είναι απλά αστείο καλύτεραννα βάλει κάποιο φθηνο ssd και να βάλει κάποια καλύτερη μπας και μείνει το pc κ για κατι άλλο 

Η κάρτα για μηχάνημα δουλειάς ακόμα και ελαφρύ gaming είναι κάτι παραπάνω από καλή. Δεν υφίσταται θέμα! Δεν χρειάζονται όλοι 1080ti, όπως δεν χρειάζονται και όλοι 2600 ή 2700 επεξεργαστές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Η κάρτα για μηχάνημα δουλειάς ακόμα και ελαφρύ gaming είναι κάτι παραπάνω από καλή. Δεν υφίσταται θέμα! Δεν χρειάζονται όλοι 1080ti, όπως δεν χρειάζονται και όλοι 2600 ή 2700 επεξεργαστές!!!

Μπορει απλά να δώσει άλλα 50 και να πάρει μια rx 570 πχ. Την 1030 αν θέλει να την πουλήσει ούτε 30 ευρώ δεν θα τη παίρνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Μπορει απλά να δώσει άλλα 50 και να πάρει μια rx 570 πχ. Την 1030 αν θέλει να την πουλήσει ούτε 30 ευρώ δεν θα τη παίρνουν 

Σε μηχάνημα μπάτζετ ~500€ δεν έχει κανένα λόγο να δώσει 130-150€ για κάρτα γραφικών! Η 1030 είναι overkill... Επίσης, δεν νοιάζονται οι σοβαροί άνθρωποι όταν επιλέγουν hardware, πόσο θα το πουλήσουν μετά!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Σε μηχάνημα μπάτζετ ~500€ δεν έχει κανένα λόγο να δώσει 130-150€ για κάρτα γραφικών! Η 1030 είναι overkill... Επίσης, δεν νοιάζονται οι σοβαροί άνθρωποι όταν επιλέγουν hardware, πόσο θα το πουλήσουν μετά!

Τεσπα και τα 2 είναι λύση το ένα futureproof το άλλο όχι όπως φαίνεται ο TS είναι κάτι σαν μποτ που απλά ποσταρε και δήλωσε εξαφάνιση οπότε end of story από εμένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Τεσπα και τα 2 είναι λύση το ένα futureproof το άλλο όχι όπως φαίνεται ο TS είναι κάτι σαν μποτ που απλά ποσταρε και δήλωσε εξαφάνιση οπότε end of story από εμένα 

Χαχαχα ωραία η ατάκα με το bot έγραψε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...