Προς το περιεχόμενο

Κτηματολογιο


john_petrucci7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 377
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κτηματολογιο δεν ειναι κατι νεο οπως πολυ σωστα παρατηρεις. 

ΕΙναι κατι που τρεχει εδω και χρονια. Το ολο ζητημα ειναι οτι η χωρα κτηματογραφειται σταδιακα καποιες περιοχες καθε φορα. 

Αυτο σημαινει οτι πρεπει παντα να το εχουμε στο μυαλο μας και αφορα οσους εχουν οποιαδηποτε φυσεως ακινητη περιουσια.

Θα κανει καποιο χρονο να τελειωσει αλλα το σιγουρο ειναι οτι οταν τελειωσει οτι δεν εχει δηλωθει θα περασει στο κρατος .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nextp είπε

Το κτηματολογιο δεν ειναι κατι νεο οπως πολυ σωστα παρατηρεις. 

ΕΙναι κατι που τρεχει εδω και χρονια. Το ολο ζητημα ειναι οτι η χωρα κτηματογραφειται σταδιακα καποιες περιοχες καθε φορα. 

Αυτο σημαινει οτι πρεπει παντα να το εχουμε στο μυαλο μας και αφορα οσους εχουν οποιαδηποτε φυσεως ακινητη περιουσια.

Θα κανει καποιο χρονο να τελειωσει αλλα το σιγουρο ειναι οτι οταν τελειωσει οτι δεν εχει δηλωθει θα περασει στο κρατος .

Γενικα μπηκα λιγο στη διαδικασια για να μην εχω τρεχαματα...οποτε φανταζομαι οτι εγω που το εχω "τακτοποιησει" δεν ασχολουμαι...γιατι αυτα αλλαζουν κιολας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john_petrucci7 είπε

Γενικα μπηκα λιγο στη διαδικασια για να μην εχω τρεχαματα...οποτε φανταζομαι οτι εγω που το εχω "τακτοποιησει" δεν ασχολουμαι...γιατι αυτα αλλαζουν κιολας??

Εαν εχεις ολοκληρωσει τη διαδικασια για τα δικαιωματα που σε αφορουν και εχεις το κτηματογραφικο αποσπσσμα , δεν εχει κατι περισσοτερο να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πως ξερει καποιος αν το σπιτι του είναι δηλωμενο ή όχι στο Κτηματολογιο?

Μεχρι ποτε ειναι η προσθεσμια για Αττικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Πως ξερει καποιος αν το σπιτι του είναι δηλωμενο ή όχι στο Κτηματολογιο?

Μεχρι ποτε ειναι η προσθεσμια για Αττικη?

Από την ιστοσελίδα του κτηματολογίου μπορείς να δεις ποιες περιοχές έχουν κτηματογραφηθεί και ποιες είναι υπό κτηματογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Από την ιστοσελίδα του κτηματολογίου μπορείς να δεις ποιες περιοχές έχουν κτηματογραφηθεί και ποιες είναι υπό κτηματογράφηση.

Δηλαδη παω http://www.ktimatologio.gr/Pages/Default.aspx

Παταω μια περιοχη πανω δεξια που λεει "Αναζητηση Περιοχων" και μετα? Εχει μονο στοιχεια του κτηματολογικου γραφειου της περιοχης. Μπορω να κλικαρω πιο κατω που λεει "Για να δειτε τη δασικη πληροφορια της περιοχης πατηστε εδώ" (οπου μου λεει "ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ Ο ΔΑΣΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ").

Μπορουν αυτά τα στοιχεια να βοηθησουν καποιον να μαθει αν εχει υποχρεωση δηλωσης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Δηλαδη παω http://www.ktimatologio.gr/Pages/Default.aspx

Παταω μια περιοχη πανω δεξια που λεει "Αναζητηση Περιοχων" και μετα? Εχει μονο στοιχεια του κτηματολογικου γραφειου της περιοχης. Μπορω να κλικαρω πιο κατω που λεει "Για να δειτε τη δασικη πληροφορια της περιοχης πατηστε εδώ" (οπου μου λεει "ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ Ο ΔΑΣΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ").

Μπορουν αυτά τα στοιχεια να βοηθησουν καποιον να μαθει αν εχει υποχρεωση δηλωσης?

Αρχική σελίδα

Κτηματολόγιο σε λειτουργία

και επιλέγεις

Κτηματογραφημένες περιοχές

ή

Περιοχές υπό κτηματογράφηση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πας στο "Κτηματολογιο σε λειτουργια" οι διαθέσιμες επιλογες ειναι

2.png

Τις χρησιμες πηροφοριες πως θα τις δουμε? Σε ποιο λινκ πχ. εμφανιζονται οι κτηματογραφημενες ή οι υπο κτηματογραφηση περιοχες της Αττικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω δεξια πατα στο ''επιλεξτε νομο'' ''επιλεξτε περιοχη'' και βαλε για την περιοχη που θες και εμφανιζει αυτοματα αν βρισκεται σε κτηματογραφηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Πανω δεξια πατα στο ''επιλεξτε νομο'' ''επιλεξτε περιοχη'' και βαλε για την περιοχη που θες και εμφανιζει αυτοματα αν βρισκεται σε κτηματογραφηση

Το ειπαμε αυτό, το εχω γραψει από πανω. Δυστυχως ομως δε βοηθαει σε κατι.

Μπορει να μου πεις σε ποιο λινκ πχ. εμφανιζονται οι κτηματογραφημενες ή οι υπο κτηματογραφηση περιοχες της Αττικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rus είπε

Το ειπαμε αυτό, το εχω γραψει από πανω. Δυστυχως ομως δε βοηθαει σε κατι.

Μπορει να μου πεις σε ποιο λινκ πχ. εμφανιζονται οι κτηματογραφημενες ή οι υπο κτηματογραφηση περιοχες της Αττικης?

Διάλεξε την περιοχή που ενδιαφέρεστε από εδώ: http://www.ktimatologio.gr/Pages/SearchOfficesUnderSurvey.aspx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειχα κανει περισυ τον Οκτωβριο,το σπιτι και τα χωραφια στο χωριο τα εχω ψιλη κυριοτητα και επικαρπια εγω και η μανα μου οποτε καναμε και οι δυο,ολα κομπλε μεχρι εδω.Η μανα μου στο χωριο της εχει και εκει 3 αγροτεμαχια 30 στρεμματα και ενα σπιτι.Βρηκαμε διαθηκη της γιαγιας που αφηνει τα χωραφια στην μανα μου και το σπιτι απο μισο με την αδερφη της.Το θεμα ειναι οτι ο μαλακας ο ξαδερφος μου τα εχει κανει πουτανα με τα οικονομικα,εχει απληρωτα τα παντα και δεν μπορει η θεια μου να παρει φορ. ενημεροτητα με αποτελεσμα να μην μπορει να προχωρησει η διαθηκη.Οπως το κοβω ο ξαδερφος μου δεν παιζει να τα πληρωσει σε αυτη τη ζωη οποτε τι να κανω?Υπαρχει περιπτωση οντως να τα χασω?Μιλαμε για 40 χιλιαρικα περιουσια(το σπιτι μπορουσα να το πουλησω και αυριο το πρωι για 20 χιλιαρικα).

Κατι μου ειχε πει η κοπελα στο κτηματολογικο γραφειο οτι για περιπτωσεις κληρονομιας δεν εχει προθεσμια υποβολης ουτε προστιμο αλλα δεν φανταζομου οτι θα τραβουσε τοσο η δουλεια και δεν ειχα ρωτησει περισσοτερα.Ξερει κανεις τιποτα παραπανω?

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, adsl2+ είπε

Διάλεξε την περιοχή που ενδιαφέρεστε από εδώ: http://www.ktimatologio.gr/Pages/SearchOfficesUnderSurvey.aspx

Βαλε μια οποιαδήποτε περιοχη, πχ. αυτή που σου εχει by deafult, Noμος Αιτωλιας και Ακαρνανιας.

3.png

πατας λοιπον "Αναζητηση", σου βγαζει περιοχη Αβαρικου, ξαναπατας "Αναζητηση". Μετα υποθετω πατας από κατω που λεει

Για να δείτε την δασική πληροφορία της περιοχής πατήστε εδώ

οποτε σου λεει

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΔΑΣΙΚΟΥ ΧΑΡΤΗ

Αρα αυτό σημαινει πως οποιος εχει σπιτι στο Αβαρικο Αιτωλοακαρνανίας δε χρειαζεται να το δηλωσει στο Κτηματολογιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ktimatologio.gr/Pages/SearchOffices.aspx?c=01001 η περιοχή του Αβαρικου είναι υπό κτηματολόγιση

52 λεπτά πριν, rus είπε

Βαλε μια οποιαδήποτε περιοχη, πχ. αυτή που σου εχει by deafult, Noμος Αιτωλιας και Ακαρνανιας.

3.png

πατας λοιπον "Αναζητηση", σου βγαζει περιοχη Αβαρικου, ξαναπατας "Αναζητηση". Μετα υποθετω πατας από κατω που λεει

Για να δείτε την δασική πληροφορία της περιοχής πατήστε εδώ

οποτε σου λεει

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΔΑΣΙΚΟΥ ΧΑΡΤΗ

Αρα αυτό σημαινει πως οποιος εχει σπιτι στο Αβαρικο Αιτωλοακαρνανίας δε χρειαζεται να το δηλωσει στο Κτηματολογιο?

Εδώ είσαι:https://www.ktima2016.gr/index.php άρχισε να διαβάζει για να πας έτοιμος στο Γαλάτσι , Αιτωλοακαρνανία και Ηλεία είναι στο ίδιο κτηματολογικό γραφείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...