Προς το περιεχόμενο

Κτηματολογιο


john_petrucci7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Ο θείος μου απευθύνθηκε σε ένα συγχωριανο του μηχανικό που για όλη τη διαδικασία του πήρε 160 ευρώ.(για ένα κλασσικό σπίτι-εξοχικό-με μικρή αυλή φανταστείτε στο χωρίο). Τόσο πάει η ταρίφα πάνω κάτω? 

Είναι θέμα μηχανικού πόσα θα πάρει ,να υπολογίσεις επιπλέον για κάθε δικαίωμα ακινήτου εντός σχεδίου τέλος 35 ευρώ, αποθήκη 20 ευρώ ,αγροτεμάχια τα δυο πρώτα 35+35 ευρώ και τα υπόλοιπα αγροτεμάχια άνευ τέλους  

Επεξ/σία από adsl2+
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 377
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 16/03/2019 at 15:10, rus said:

Πως ξερει καποιος αν το σπιτι του είναι δηλωμενο ή όχι στο Κτηματολογιο?

Μεχρι ποτε ειναι η προσθεσμια για Αττικη?

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/InfoInitialRecordsSelect.aspx

μπες απο εδω με στοιχεια taxis να δεις τι υπαρχει δηλωμενο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, klx652 είπε

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/InfoInitialRecordsSelect.aspx 

μπες απο εδω με στοιχεια taxis να δεις τι υπαρχει δηλωμενο

Eισαι σιγουρος ότι μπαινεις με τα στοιχεια του gsis? Συνεχως μου λεει "η συνδεση απετυχε" ενώ σε καλει να δημιουργησεις νέο λογ/σμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα site/forum κτλπ να βλέπουμε ποιες περιοχές είναι για αυτή τη περίοδο; Η ποιες είναι οι επόμενες κτλπ; 

 

(Ενδιαφέρομαι για Χανιά Κρήτη αν ξέρει κανείς πότε θα αρχισουν ας ρίξει μια απάντηση) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Υπάρχει κανένα site/forum κτλπ να βλέπουμε ποιες περιοχές είναι για αυτή τη περίοδο; Η ποιες είναι οι επόμενες κτλπ; 

(Ενδιαφέρομαι για Χανιά Κρήτη αν ξέρει κανείς πότε θα αρχισουν ας ρίξει μια απάντηση) :)

http://www.ktimatologio.gr/Pages/SearchOffices.aspx?c=50150

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2019 στις 10:15 ΜΜ, rudigarcia222 είπε

Ο θείος μου απευθύνθηκε σε ένα συγχωριανο του μηχανικό που για όλη τη διαδικασία του πήρε 160 ευρώ.(για ένα κλασσικό σπίτι-εξοχικό-με μικρή αυλή φανταστείτε στο χωρίο). Τόσο πάει η ταρίφα πάνω κάτω? 

Τι συμπεριλαμβανεται σε αυτα τα 160?

Του εκανε και τοπογραφικο? Εχει μονο ενα δικαιωμα? Ειναι μαζι με το 35αρι της δηλωσης?

Αν οχι σε ολα μεγαλη μαγκια του μηχανικου, τον επιασε κωτσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , είμαι κάτοικος εξωτερικού και θα ήθελα λιγη βοήθεια καθως δεν εχω ιδεα πολυ με το θεμα.  Εχω ενα γεωτεμαχιο στο οποιο εχω μια διωροφη μονοκατοικια και 2 αποθηκευτικους χωρους και αυλη. Για να τα δηλωσω ολα δηλώνω πρωτα το γεωτεμαχιο και στην κατηγορια προσθηκη κτηριου τα προσθετω ολα(screenshot) ; Επισης κατι ακουσα οτι μπορω να δηλωσω αυθαιρετα(στην συγκεκριμενη περιπτωση μια παλια προχειρη κατασκευη) χωρις κανενα θεμα , ισχυει κατι τετοιο ; Τελος αν δεν δηλωσω ενα χωραφι επειδη ειναι σε δασος θα υπαρχει θεμα ; Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

image.png.700deee14078fcf8eea174863e34b307.png

Επεξ/σία από Rare_Pepe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, katz είπε

Τι συμπεριλαμβανεται σε αυτα τα 160?

Του εκανε και τοπογραφικο? Εχει μονο ενα δικαιωμα? Ειναι μαζι με το 35αρι της δηλωσης?

Αν οχι σε ολα μεγαλη μαγκια του μηχανικου, τον επιασε κωτσο

Δεν έχω ιδέα ρε μαν /με την μητέρα μου μίλησε, την είπε τα έκανε όλα και ξεμπέρδεψε με 160/γιαυτό ρωτάω αν είναι πολλά η λίγα. Αυτή όλη η διαδικασία με μηχανικό γίνεται μόνον? Εγω δεν πολυκατεχω αλλά έχω ένα φίλο λογιστή (αποθηκάριος είναι βασικά αλλά έχει τελειώσει παμακ λογιστικής) θα βγάλουμε άκρη μόνοι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, rus said:

Eισαι σιγουρος ότι μπαινεις με τα στοιχεια του gsis? Συνεχως μου λεει "η συνδεση απετυχε" ενώ σε καλει να δημιουργησεις νέο λογ/σμο.

σε εμενα δουλευει μια χαρα,δεν υπαρχει και να θελεις κατι αλλο.αυτο ειναι προσπαθησε ισως με αλλο browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2019 στις 10:15 ΜΜ, rudigarcia222 είπε

Ο θείος μου απευθύνθηκε σε ένα συγχωριανο του μηχανικό που για όλη τη διαδικασία του πήρε 160 ευρώ.(για ένα κλασσικό σπίτι-εξοχικό-με μικρή αυλή φανταστείτε στο χωρίο). Τόσο πάει η ταρίφα πάνω κάτω? 

Δεν υπάρχει ταρίφα. Έχει να κάνει με τον όγκο των δικαιωμάτων, καθώς και απο πόσα συμβόλαια προκυπτουν αυτα.

Γενικά συνάδελφοι έχουν τη τακτική "Όλα μαζι" που Ναι μεγά λάθος. Διότι δε γνωρίζει ο κόσμος την ξεκάθαρη αμοιβή με αποτέλεσμα να δημιουργούν λανθασμένες εντυπώσεις.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Rare_Pepe είπε

Καλησπέρα , είμαι κάτοικος εξωτερικού και θα ήθελα λιγη βοήθεια καθως δεν εχω ιδεα πολυ με το θεμα.  Εχω ενα γεωτεμαχιο στο οποιο εχω μια διωροφη μονοκατοικια και 2 αποθηκευτικους χωρους και αυλη. Για να τα δηλωσω ολα δηλώνω πρωτα το γεωτεμαχιο και στην κατηγορια προσθηκη κτηριου τα προσθετω ολα(screenshot) ; Επισης κατι ακουσα οτι μπορω να δηλωσω αυθαιρετα(στην συγκεκριμενη περιπτωση μια παλια προχειρη κατασκευη) χωρις κανενα θεμα , ισχυει κατι τετοιο ; Τελος αν δεν δηλωσω ενα χωραφι επειδη ειναι σε δασος θα υπαρχει θεμα ; Ευχαριστω εκ των προτερων.

image.png.700deee14078fcf8eea174863e34b307.png

Βαζεις το γεωτεμαχιο στην αρχη, το κτιριο εδω και γραφεις στις παρατηρησεις οτι εχει και 2 αποθηκευτικους χωρους κτλ κτλ. Μπορεις να δηλωσεις οτι θες, θα επεξεργαστουν και θα δεις το αποτελεσμα μετα απο 2-3 χρονια στο κτηματολογικο αποσπασμα. Οχι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να μην δηλωσεις κατι εφοσον δεν το θελεις.

46 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Δεν έχω ιδέα ρε μαν /με την μητέρα μου μίλησε, την είπε τα έκανε όλα και ξεμπέρδεψε με 160/γιαυτό ρωτάω αν είναι πολλά η λίγα. Αυτή όλη η διαδικασία με μηχανικό γίνεται μόνον? Εγω δεν πολυκατεχω αλλά έχω ένα φίλο λογιστή (αποθηκάριος είναι βασικά αλλά έχει τελειώσει παμακ λογιστικής) θα βγάλουμε άκρη μόνοι? 

Αυτο σου λεω, αν με 160 εκανε ενα μονο σπιτι χωρις να κανει τοπογραφικο ειναι παρα πολλα. Ουτε 20 δεν αξιζει, αρκετα ευκολο να το κανει ο καθενας ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, klx652 είπε

σε εμενα δουλευει μια χαρα,δεν υπαρχει και να θελεις κατι αλλο.αυτο ειναι προσπαθησε ισως με αλλο browser

Μπηκα τελικα, αρχικα παταγα το "Εισοδος" που εχει κατω-κατω.

Το βρηκα το σπιτι μου, αρα ειμαι ok?

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, katz είπε

Βαζεις το γεωτεμαχιο στην αρχη, το κτιριο εδω και γραφεις στις παρατηρησεις οτι εχει και 2 αποθηκευτικους χωρους κτλ κτλ. Μπορεις να δηλωσεις οτι θες, θα επεξεργαστουν και θα δεις το αποτελεσμα μετα απο 2-3 χρονια στο κτηματολογικο αποσπασμα. Οχι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να μην δηλωσεις κατι εφοσον δεν το θελεις.

Eυχαριστω. Γνωριζεις αν ειναι αναγκαστικη η αποστολη τοπογραφικου ; Επισης ειναι αναγκαστικη η συμπληρωση των κενων χωρις αστερισκο ; Δηλαδη δεν ειμαι σιγουρος για μερικα προαιρετικα στοιχεια και δεν θα ηθελα να τα συμπληρωσω λαθος.

Επεξ/σία από Rare_Pepe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους,πρόσφατα ξεκίνησα να μαζεύω τα χαρτιά μου για να δηλώσω ένα ακίνητο που κατέχω και διέκρινα μια απόκλιση όσον αφορά τα τετραγωνικά που αναγράφονται στο συμβόλαιο με αυτά που αναγράφονται στο τοπογραφικό το οποίο όμως αν και είχα δώσει στην συμβολαιογράφο δεν το προσάρτησε στο συμβόλαιο και βρήκε απο κάποιο ε9 που είχα προσκομίσει και καλά και το αναγράφει 164,02 τετραγωνικά στο συμβόλαιο ενώ στο τοπογραφικό αναγράφεται 169,86. Το κτήσμα στο ακίνητο αναγράφεται ακριβως τα ίδια τετραγωνικά οπότε η διάφορα αυτή είναι στο οικόπεδο που βρίσκεται.

Εγώ ποιο από τα δυο να δηλώσω? Αυτο που αναγράφεται στο συμβόλαιο ή αυτο που αναγράφεται στο τοπογραφικό?

Ποιό είναι το αποδεκτό όριο απόκλισης του κτηματολογίου?


Αναμένω απάντηση σας,ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...