Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από vdsl30 σε vdsl50 - έπεσε η ταχύτητα ακόμα παρακάτω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Για αρκετά χρόνια είχα σύνδεση vdsl30 απροβλημάτιστα, συγχρόνιζα σε 28-29mbps σταθερά. Δέχτηκα την προηγούμενη εβδομάδα την αναβάθμιση της γραμμής στα 50 mbps. 18/2 παρέλαβα τον νέο εξοπλισμό, 19/2 τον εγκατέστησα και ανέμενα τις αλλαγές/αναβαθμίσεις από τον οτε. 21/2 έγινε ευρυζωνικό το σταθερό τηλέφωνο, οκ με αυτό.

Η ταχύτητά μου βέβαια όχι μόνο δεν ανέβηκε αλλά έπεσε και συγχρονίζω μεταξύ 23-26mbps!

Επικοινωνία με οτε, όπου ενημερώθηκα πως και αυτοί "βλέπουν" απομακρυσμένα την χαμηλή ταχύτητα, καποια τεστ δοκίμασαν ανεπιτυχώς με επανεκκινήσεις της γραμμής μου και εν συνεχεία δήλωσαν αίτημα βλάβης να το δουν περαιτέρω (προφανώς για αυτό θα περιμένω μέχρι και 10 ημέρες επιπλέον για "φως στο τούνελ"..) με αποχρέωση ως την αποκατάσταση του προβλήματος μου.

Στο ενδιάμεσο σκέφτομαι (και εδώ ζητώ τα φώτα σας για όποιον μπορεί να συμβουλεύσει κάτι) μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο νέο μου router (speedport plus) που να βοηθήσει την κατάσταση. Να σημειώσω πως τα γενικά στοιχεία της σύνδεσής μου έχουν περάσει αυτόματα στο νέο router, αλλά σύμφωνα με οτε (συγκεκριμένα πωλήσεις...) ότι δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια/τροποποίηση/ρύθμιση στα settings του router μου.

Επισυνάπτω την παρακάτω φωτό με το status μου μέσω router

001.jpg.600fd56d95b4fcfa8b2fc9df9be0066a.jpg

 

002.jpg.70fd43c281b17b9557069e51193a726b.jpg

Επίσης να πω πως τεχνικές γνώσεις δεν κατέχω, είμαι σε ένα βαθμό εξοικειωμένος με ορολογίες από επιδερμική ενασχόληση, από φιλικό περίγυρο καθώς και από αυτά που διαβάζω εδώ στο forum.

Από παρεμφερές θέμα που διάβαζα εδώ, παρατηρώ πως τα CRC errors και FEC είναι ελάχιστα, συνεπώς αμελητέα (θεωρώ)

Τι μόνο που "ανέβηκε" παρατηρώ είναι το upstream (4997)...

Υπάρχει κάτι που τυχόν δεν έχω κάνει σωστά/αμελήσει?? Συμβουλές ευπρόσδεκτες.

Τα ρωτάω όλα αυτά να γνωρίζω πως (με την μέθοδο του αποκλεισμού) σίγουρα δεν ευθύνεται κάτι τοπικά από εμένα, ώστε να χειριστώ όπως πρέπει το θέμα απέναντι στον οτε, εφόσον βαραίνει τον τελευταίο (άσχετο, παρόλο το καλό προσωπικά ιστορικό πάρε-δώσε με τον οτέ, στις πρόσφατες επαφές είναι κάκιστη η εξυπηρέτηση, από την αποστολή εξοπλισμού, σε αυτά που συμφωνήσαμε, χρόνους ενεργειών κτλ)

Πρόσθετες πληροφορίες

τηλ.καλώδιο από κατανεμητή απευθείας στο dsl του router και "επιστροφή" τηλ. καλωδίου στην αρχή της εσωτερικής καλωδίωσης σπιτιού (για τα τηλέφωνα, άρα και χωρίς φίλτρα, όλα λειτουργικά).

Επιβεβαιωμένο από οτε πως (όπως και στην προηγουμένως με το vdsl30) πως κουμπώνω σε τοπική vdsl καμπίνα (την έχω δει, 100μέτρα max απόσταση). Εδώ γεννάται και το πρόσθετο ερώτημα: λόγω μετάβασης στο 50άρι αλλά και (κυρίως) ευρυζωνικό τηλέφωνο, μπαίνω ουσιαστικά σε άλλο profile/πόρτα δεν ξέρω κι εγώ πως το λένε ακριβώς?

Εάν χρειάζεται κάποια επιπλέον πληροφορία, να ανεβάσω.

Ευχαριστώ κύριοι🙂

003.jpg

EDIT: στην τελευταία φωτό που ανέβασα, παρατηρώ την κόκκινη επισήμανση που εμφανίζεται φευγαλέα και εμφανίζεται καθώς κλικάρω στο "home network". Βρήκα τον "ένοχο" ή τζίφος?

Επεξ/σία από draculias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Είπες ότι είχες επιστροφή ; 

Μπορείς να δοκιμάσεις απεθίας το ρουτερ στη πρώτη πρίζα τηλεφώνου χωρίς επιστροφή ; 

Όχι, εννοώντας επιστροφή αναφερόμουν το 2ο τηλ. καλώδιο (από το phone 1/2 του ρούτερ πίσω στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, για να δώσω ουσιαστικά ιδιότητα voip στις τηλ. συσκευές)

Σαν τεστ γενικότερα τσέκαρα και τσεκάρω για ταχύτητα μόνο το τηλ. καλώδιο από το σημείο που έρχεται το καλώδιο του οτε στην είσοδο του σπιτιού απευθείας στο dsl του ρούτερ, συν ένα ethernet από κει στο λαπτοπ χωρίς καμία άλλη συσκευή κουμπωμένη για speedtest. Απλά, επειδή τα νούμερα μέχρι στιγμής δείχνουν πάνω κάτω τα ίδια στις μετρήσεις μέχρι τώρα, σας έκανα upload ένα screenshot όπως τα έχω τώρα που γράφω, δεν έχει διαφορά (κανονικά θα έπρεπε).

Εφόσον αλλάξω(ουμε) κάποια ρύθμιση, εννοείται θα ξαναδοκιμάσω μέτρηση ξεκουμπώνοντας όλα τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, draculias είπε

Όχι, εννοώντας επιστροφή αναφερόμουν το 2ο τηλ. καλώδιο (από το phone 1/2 του ρούτερ πίσω στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, για να δώσω ουσιαστικά ιδιότητα voip στις τηλ. συσκευές)

Αυτό λέει ο φίλος πιο πάνω. Δοκίμασε με το Modem συνδεδεμένο με το καλώδιο του κουτιού απευθείας στην πρίζα. 

Επιπρόσθετα κάπου στις ρυθμίσεις έχει μια επιλογή SRA, η οποία προσαρμόζει την ταχύτητα που κλειδώνεις ώστε να μην γίνονται αποσυνδέσεις. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παλιό το ρουτερ το έχεις; 

Αν ναι δοκίμασε το και εκείνο να δεις τι συγχρονισμό θα έχεις 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panos- είπε

Αυτό λέει ο φίλος πιο πάνω. Δοκίμασε με το Modem συνδεδεμένο με το καλώδιο του κουτιού απευθείας στην πρίζα. 

Επιπρόσθετα κάπου στις ρυθμίσεις έχει μια επιλογή SRA, η οποία προσαρμόζει την ταχύτητα που κλειδώνεις ώστε να μην γίνονται αποσυνδέσεις. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις.

 

2 ώρες πριν, bill2015 είπε

Το παλιό το ρουτερ το έχεις; 

Αν ναι δοκίμασε το και εκείνο να δεις τι συγχρονισμό θα έχεις 

Καλησπέρα, το λοιπόν

έλεγχος σήμερα μόνο με καλώδιο κουτιού απευθείας στο dsl του router

001.jpg.7725fc24e6b604eb2e491e7d011b1958.jpg

uncheck το SRA (disabled δλδ) και

002.jpg.009a57c7f16f74f84b59debc85268aa4.jpg

με το παλιό ρούτερ πάλι μόνο καλώδιο κουτιού στο dsl

old-001.jpg.ac2be415df2198ce9b08d58971c26385.jpg

ΣΗΜΕΩΣΗ: το SRA εδώ ήταν μονίμως disabled...

και άλλη μία με το καινούργιο

new-001.jpg.6c66bb715e3141b56828dc912fe61d57.jpg

Δυστυχώς δεν παρατηρώ αλλαγές...

Το μόνο που μπορώ να πως είναι μάλλον πως μου άλλαξαν "profile", εφόσον είτε με παλιό είτε με νέο ρούτερ η ταχύτητα παραμένει πεσμένη..

Βλέπετε τίποτε λάθος από τα στοιχεία που σας παραθέτω γενικώς αν είναι κάτι λάθος, ώστε να αποκλείσω κάποιο θέμα από πλευράς μου?

Ευχαριστώ κύριοι για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

 

EDIT: μόλις ξαναέλαβα sms ότι συνεχίζονται οι εργασίες για το αίτημά μου... φαντάζομαι αυτοματοποιημένο sms, δεν πιστεύω να δουλεύουν κυριακάτικα...

Επεξ/σία από draculias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, divo είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

εχει ολοκληρωθει η αλλαγη διαφορετικα δεν θα ειχε up 5. Αυτό φοβάμαι κι εγώ φίλε μου

με το παλιο δε μπορεις να δεις το 50αρι ειναι προφανως το μικρο πλακε connex. Σωστό, απλά περίμενα, αν ήταν θέμα ρούτερ, να ανέβαινε με το παλιό τουλάχιστον στα επίπεδα που ήμουν με το vdsl30 (δλδ συγχρονισμός στα 28-29)

τι θα σου ελεγα. Πρωτα απο ολα το δηλωνεις βλαβη. Το έχω ήδη δηλώσει και αναμένω

Μετα βρίσκεις απο κανα φιλο ενα speedport entry2i για δοκιμη. Δυστυχώς δεν...Αν ερθει τεχνικος ζητα του να σου βαλει ενα για δοκιμη. 

επισης πολλα crc στη δευτερη φοτο. βασικά η μία και μοναδική φορά που παρουσίασε τόσα errors (υπό ίδιες συνθήκες πάντα), δεν γνωρίζω το λόγο

Μας ειπες 100-200μ απο την καμπινα και εγω βλεπω att 23/20 που σημαινει 1700μ περιπου. Ότι μου επιβεβαίωσε ο οτε βασικά, η καμπίνα μάλιστα είναι maximum 100 μέτρα υπολογίζοντας απόσταση οικοδομικό τετράγωνο (όχι νοητά διαγώνια)

Το νεο ρουτερ απο που το πηρες; Απο καταστημα ή με courier? με courier

υπαρχει μια περιπτωση να ειναι το ρουτερ. καντου ενα resset με το κουμπακι απο πισω μηπως δεν εχει παρει τους δικους  σου κωδικους. Έχει τους κωδικούς μου. Να το κάνω reset πάραυτα? Φοβάμαι μην τυχόν χαθούν στοιχεία από τις κάμερες που έχω

Ή να μην εχει περαστει το τελευταιο firmware έχω ήδη το τελευταίο (...021.img) :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Να παραφράσω το ερώτημα μου... υπάρχει κάποια πιθανή εξήγηση για πεσμένο download και παράλληλα ανεβασμένο upload σε περίπτωση αναβάθμισης σε vdsl50 (από vdsl30)??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, draculias είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Να παραφράσω το ερώτημα μου... υπάρχει κάποια πιθανή εξήγηση για πεσμένο download και παράλληλα ανεβασμένο upload σε περίπτωση αναβάθμισης σε vdsl50 (από vdsl30)??

Α) δηλωσες βλαβη; γιατι εισαι συνδεδεμένος σε αστικο κεντρο και οχι σε καμπινα vdsl?

Επισης οι vdsl 50, κλειδωνουν σε προφιλ 17Α? Σε 35B δε κλειδωνει;

 

Επεξ/σία από alkis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχω αναφέρει πιο πάνω ότι έχω δηλώσει βλάβη και αναμένω γιατί και αυτοί (οτε) βλέπουν ότι συγχρονίζω χαμηλότερα και από την vdsl30 που είχα (28-29 σταθερά). Το παράδοξο (κατ' εμέ, διορθώστε αν κάνω λάθος) είναι ότι το upload rate έχει ανέβει σε επίπεδα vdsl50 (4,5-4,9) και έχω μείνει με την απορία...

Τώρα, υπό τις συνθήκες vdsl30, δλδ όπως ανέφερα συγχρονισμός σταθερά στα 28-29 απροβλημάτιστα για χρόνια, για αυτόν τον λόγο θεωρούσα (και θεωρώ) πως είμαι συνδεδεμένος στην κοντινή καμπίνα του οτε (περίπου 100 μέτρα). Τώρα που ρώτησα με αφορμή την βλάβη στην τεχν. υποστήριξη στον οτε μου πειβεβαίωσαν πως είμαι κουμπωμένος σε καμπίνα.

Όσο τα προφίλ 17A, 35B δεν το γνωρίζω να απαντήσω. Είναι κάτι που το βλέπω κάπως εγώ πχ. μέσω ρούτερ ή τους ρωτάω να μου απαντήσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

και πάλι σε νέο γύρο αναμονής από τον ποτέ.

Σήμερα (μετά από 1 εβδομάδα) έλαβα ξανά sms, αυτή τη φορά ότι "αποκαταστάθηκε το πρόβλημα", οπότε μετά την δουλειά το δοκιμάζω (μετά από επανεκκίνηση) και το speedtest καθώς και έλεγχο μέσω router. Μία από τα ίδια, συγχρονισμός στα 23 αγκομαχώντας (ρούτερ στα 25). Μιλάω με τεχνική υποστήριξη το (ξανά) επιβεβαιώνουν ότι συγχρονίζω χαμηλά και εκ νέου δήλωση βλάβη -σύμφωνα με αυτούς ενέργειες επιδιόρθωσης στο δίκτυο...

Τα άκουσαν κανονικά (όχι πως ιδρώνει το αυτί κανενός...) Εκ νέου ρωτώ που είμαι κουμπωμένος, η τεχν. υποστήριξη. μου λέει σε κέντρο (σε αντίθεση με την προηγούμενη φορά) και ζητώ να με συνδέσουν στον κοντινότερο βρόγχο. Ο τεχνικός απαντά πως το σημερινό αίτημα βλάβης αφορά ακριβώς αυτή την ενέργεια.

Απορία: προηγουμένως που είχα vdsl30 και συγχρόνιζα σταθερά στα 28-29 ήμουν συνδεδεμένος δλδ σε αστικό κέντρο??? που ΔΕΝ είναι δίπλα μου... ήταν εφικτό κάτι τέτοιο? θεωρούσα λόγω υψηλής ταχύτητας ότι ήμουν στη κοντινή καμπίνα που προανέφερα...με αναβάθμιση στο 50άρι με "μετέφεραν" δλδ σε ΑΚ? 😮

Δεν καταλαβαίνω αν με δουλεύουν κανονικά ή απλά βαριούνται να ασχοληθούν.

Όποιος μπορεί (αν μπορεί) να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...