Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα τους έπαιρνα τηλ,μιας και σου έγραψαν στα ελληνικά.

Και απο και ως που μπλέχτηκαν δικηγόροι.Σου ήρθε μια κλήση μετα απο 5 χρόνια, για την οποία δεν είχες καμμία ιδέα και ειδοποίηση μέχρι τώρα,και λογικά την κλήση την στέλνει ο δήμος,που σου λέει την παράβαση και το χρηματικό ποσό και μέχρι ποτε πρέπει να πληρωθεί. Και παντα σου δίνει την ευκαιρία γραπτής ένστασης αν διαφωνεις.Αν δεν κάνεις καμμία κινηση,σου έρχεται ξανά με αυξημένο ποσό, αν πάλι δεν κάνεις τίποτα ξαναέρχεται.Εσένα σου ήρθε πρωτη φορα τώρα λες.

Ψάξε τα ονόματα των δικηγόρων και πάρε τους τηλ.Αν είναι αληθινοί δικηγόροι.Αυτά με τα δικαστικά είναι μόνο για να σε ψαρωσουν,μπας και πληρωσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tz3s είπε

Ενταξει παιδια.... τωρα αντικειμενικα και Ιταλια να πας, οι πιθανοτητες να πετυχεις σε ελεγχο που θα βγει οτι χρωστας ενα ποσο ταδε σε καποιον δημο της Γερμανιας ειναι μικρες... Μην πω ελαχιστες!

Και μην ακουω για μπανανιες και οτι αλλο κατεβαζετε εδω περα! Ειδικα οταν συγκρινετε με Ιταλια... Που η ιδια χωρα εχει νομους αλλα σε διαφορες περιοχες δεν ισχυουν τιποτα... π.χ. Ναπολι! Να μου πειτε οτι συγκρινετε με Ολλανδια που και 3 χλμ πανω τρως το 70αρι οκ... αλλα Ιταλια..? Ιταλια..?

Επισης δεν νομιζω οτι μπαινει στην εφορια Ελλαδας το προστιμο... Και την πρωτη φορα που το πληρωσες, πως το πληρωσες? Δεν ηταν μεσω εμβασματος? Αμα ναι μπορεις πολυ ευκολα να το βρεις

Ακόμη και η Ιταλία είναι έτη φωτός μακριά από εμάς σε θέματα οργάνωσης.

Γνωστός μου Ιταλός ήθελε να πάρει ένα πιστοποιητικό από το δημόσιο. Μπήκε online και το είχε διαθέσιμο μεταφρασμένο αυτόματα σε 10 γλώσσες.

Νάπολι δεν έχω πάει, αλλά έχω γυρίσει σε πολλά μέρη της N. Ιταλίας και ακόμη και αυτοί εφαρμόζουν τα αυτονόητα (σεβασμός στον πεζό και στις διαβάσεις κλπ).

Κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα. Στην Ελλάδα αντίστοιχα, αν κόβονταν κλήσεις, θα υπήρχε το κλάσικό επιχείρημα "γιατί δεν πιάνετε τον Τσοχαζόπουλο".

Στην Ιταλία κανένας δεν βγαίνει να πει "γιατί δεν πιάνετε τον τάδε μαφιόζο". Κατανοούν ως λαός ότι αυτά τα θέματα δεν συνδέονται.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχω παει παρα πολλες φορες Ιταλια οδικως και με δικο μου αμαξι αλλα και με ενοικιαζομενο, εχει τυχει να μου κοψουν κληση και για παρανομη σταθμευση, αλλα και για υπερβολικη ταχυτητα μεσω ρανταρ. Την πρωτη την πληρωσα μιας και ηταν δικο μου το αυτοκινητο. Η δευτερη μου ηρθε υστερα απο κατι μηνες μεσω της εταιριας - μια locauto - μαφια κανονικη πρεπει να ηταν γιατι μιας και το ειχα ψαξει τοτε το 2014 αυτο το θεμα, ειχα δει οτι παρα πολλοι που ειχαν νοικασει οχημα απο την συγκεκριμενη εταιρια ειχαν λαβει το ιδιο email. Δεν την πληρωσα ποτε και μου εστειλαν μετα απο κατι μηνες, αγνοησα και εκεινο το email και απο τοτε δε μου εχει ερθει κατι αλλο.Εχω φαει και προστιμο επειδη μπηκα σε λαθος τρενο - διαφορετικης εταιριας - πανω στη βιασυνη μου, οι τυποι πραγματικα δεν αστειευονται και δεν χαριζονται πουθενα, ποσο μαλλον σε τουριστες - εκδρομεις. Γενικα, πεφτει τρομερος ελεγχος σε ολα τα τρενα, τροχαια σε παρα πολλα σημεια, οποτε συμβουλη μου ειναι σε οσους σκεφτονται να πανε οδικως, μεγαλη προσοχη. Για μενα πρωτα περιμενε να δεις τι θα σου πουνε οι δικηγοροι.

10 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

λαμογια δεν ειναι 100% , αλλα ενα εισπρακτικο χαρακτηρα τον εχουν οι κλησεις τους.

Στο συγκεκριμενο σημειο στη Σιενα (αν μιλαμε για το ιδιο με τον TS) μου εστειλαν την κληση, γιατι με το που περασα την πινακιδα εκανα αναστροφη για να βγω απο τον δακτυλιο.

ναι τυπικα ημουν στο δακτυλιο για 30'' και περασα για 10 μετρα το οριο, επομενως δικαουνται να μου στειλουν κληση (την οποια και πληρωσα την επομενη ημερα).

πρακτικα, ειναι ενας ωραιος τροπος για να ρουφανε λιγα παραπανω ευρω απο τους τουριστες.

Σιενα πρεπει να εχει φαει κληση ολη η Ελλαδα που εχει περασει απο εκει... Μιλαω ως παθων!

Επεξ/σία από prince_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2019 στις 1:00 ΠΜ, bahamut_zero είπε

Παιδια πριν 5 χρονια ειχα παει Ιταλια κα νοικιασα αυτοκινητο. Μετα απο ενα χρόνο ηρθε μια κληση, την πληρωσα. Τωρα 5 χρονια μετα ερχεται δευτερη με αλλο αριθμο,αλλη πολη, και με συνοδευτικη επιστολη στα ελληνικα απο δικηγορους πως, επειδη δεν την πληρωσα το 2015(ενα χτονο μετα δλδ) το ποσο εχει φτασει 280 και εχω να πληρωσω λιγες μέρες αλλιως θα το πανε δικαστικα κλπ. Εννοείται δεν μπορω να αποδειξω τπτ μετα απο τοσο χρόνια (συνειδητα δεν εκανα αυτο που καταλογίζουν, ουτε μου εστειλαν καποια φωτο ή αλλη αποδειξη). Και μου φορτωνουν και καθυστερηση 4 ετων (η κληση και καλα απεσταλει 1 χρονο μετα).

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρια; 

Παιδια πριν 5 χρονια ειχα παει Ιταλια κα νοικιασα αυτοκινητο.  άρα αφου νοικιασες-πληρωσες οχημα και την 1η κλήση μετά ποιος δεν σου λέει οτι από τότε έχουν ΧΨ στοιχεία από μικροπαραβάσεις και σου λένε στείλε μπας και βγάλουμε κάτι. ενα αμάξι-διαφοροι οδηγοί σε όποιον μπορούμε στέλνουμε κλήσεις και όσοι πληρώσουν κέρδος ειναι για τον όποιο δήμο ζητά χρήματα. δηλαδή αν έχει αλλάξει 100οδηγούς-ενοικιαστές το όχημα 100 διαφορετικά άτομα έχουν τέτοιες κλήσεις. άρα μιλάς με δικηγόρο γιατί θεωρείται απάτη αυτό, το να χρεώνεσαι μαμησιάτικα άλλων πέρα από όσα σε αφορούν.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας, απορία και οποιος πραγματικα μπορει να βοηθησει, μου ηρθε πριν μια εβδομαδα 2 κλησεις που αφορουν παραβαση από Νοεμβριο 2017. Μου ηρθε τωρα και το συνολικο ποσο είναι προσαυξημενο (η πρωτη κληση ειναι 95 και παει προσαυξημεο 175 και η δευτερη ειναι 176 και παει 255, συνολο ενα 420 ευρω). Η κληση δεν μου ειχε ερθει και τωρα ηρθε μεταφρασμενη στα ελληνικα, και οτι λογω ασυνεπειας πρεπει να πληρωση αμεσα το ποσο διαφορετικα θα παει δικαστικα.

Πως να ενεργησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teo1234567 είπε

Καλησπέρα σας, απορία και οποιος πραγματικα μπορει να βοηθησει, μου ηρθε πριν μια εβδομαδα 2 κλησεις που αφορουν παραβαση από Νοεμβριο 2017. Μου ηρθε τωρα και το συνολικο ποσο είναι προσαυξημενο (η πρωτη κληση ειναι 95 και παει προσαυξημεο 175 και η δευτερη ειναι 176 και παει 255, συνολο ενα 420 ευρω). Η κληση δεν μου ειχε ερθει και τωρα ηρθε μεταφρασμενη στα ελληνικα, και οτι λογω ασυνεπειας πρεπει να πληρωση αμεσα το ποσο διαφορετικα θα παει δικαστικα.

Πως να ενεργησω?

Αγνοησε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, teo1234567 είπε

Καλησπέρα σας, απορία και οποιος πραγματικα μπορει να βοηθησει, μου ηρθε πριν μια εβδομαδα 2 κλησεις που αφορουν παραβαση από Νοεμβριο 2017. Μου ηρθε τωρα και το συνολικο ποσο είναι προσαυξημενο (η πρωτη κληση ειναι 95 και παει προσαυξημεο 175 και η δευτερη ειναι 176 και παει 255, συνολο ενα 420 ευρω). Η κληση δεν μου ειχε ερθει και τωρα ηρθε μεταφρασμενη στα ελληνικα, και οτι λογω ασυνεπειας πρεπει να πληρωση αμεσα το ποσο διαφορετικα θα παει δικαστικα.

Πως να ενεργησω?

μια απο τα ιδια. ακομα δν εκανα τπτ. ποιος ξερει τι θα γινει, οι τυποι ειναι απιθανοι. μου εστειλαν με τα πολλα μια φωτο το αυτοκινητο, δεν φαινεται ουτε που ειναιτραβηγμενη, ουτε να μαι μεσα (απαγορευεται λεει) και πρεπει καλη τη πιστη να πιστεψω πως ειναι οπως τα λενε..., αν βγαλεις ακτρη ενημερωσε μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικα ειναι απο εισπρακτικη που ο δημος στην Ιταλια πουλησε την κληση σου. Βαζουν και καλα δικηγορους για να φοβηθεις και να πληρωσεις.
Οπως και να εχει, δεν παιζει να περασει στην ελληνικη εφορια σου.

Ειχα και εγω κατι κλησεις απο δημο Φλωρεντιας πριν 7 χρονια: αρχικα μου εστειλε 1-2 γραμματα ο δημος και μετα μου εστελνε γραμματα(1 το χρονο περιπου) μια εισπρακτικη. Στα 5 χρονια σταματησαν να μου στελνουν.

-----------------------------------------

Στις 25/2/2019 στις 5:57 ΜΜ, Snolly είπε

Το 2017 παντρεύτηκα στη Φλωρεντία και ήμασταν εκεί μια παρέα με 6-7 αυτοκίνητα. Ήξερα για το ιστορικό κέντρο και τα αυτοκίνητα έμπαιναν σε ιδιωτικό γκαράζ που δίνουν άδεια να μπεις στο ιστορικό κέντρο.

Συνολικά όλη η παρέα μάζεψε πάνω από 3 χιλιάρικα κλήσεις. Από παραβιάσεις ταχύτητας (όριο 60, πήγαινες με 72) μέχρι λεωφορειολωρίδες δε μπορείτε να φανταστείτε ερχόντουσαν κατά ρυπάς.

Μίλησα με το Ελληνικό προξενείο να μάθω τι και πως και μου είπανε πως μέχρι και τα διπλωματικά αυτοκίνητα τρώνε κλήσεις (όλες από κάμερες), πως αν δεν την πληρώσεις θα σε κυνηγήσουν δικαστικώς και απλά θα αυξήσεις τα ποσά και το πιθανότερο είναι να συνεργάζονται (ή να συνεργαστούν στο μέλλον) οι χώρες και να φτάσει και στην εφορία σου η παράβαση.

Επίσης μετά τον τουρισμό, οι παραβάσεις του ΚΟΚ είναι το no 2 έσοδο για τον δήμο της Φλωρεντίας.

Και στη νότια Γαλλία γίνεται αυτό, και σε όλες τις βαλτικές και θα μπαίνει σε όλο και περισσότερες περιοχές. Επειδή ξέρω άνθρωπο που δουλεύει στην MS χώρας του εξωτερικού, η πλατφόρμα είναι "πάρε-βάλε" φέρνει τρελά κέρδη στα κράτη/δήμους κλπ και μειώνει τα θανατηφόρα ατυχήματα κατά 95+ %. Άρα για τον πολιτικό που θα έρθει να κρίνει η απάντηση είναι win/win.

Μακάρι σιγά σιγά να έρθει και στη μπανανία γιατί δεν υπάρχει ούτε ΜΙΑ μέρα που οδηγώ από και προς την δουλειά από την Εθνική (Αθηνών/Λαμίας) που να μην δω ούγκανο να οδηγεί επικίνδυνα / με σφήνες αλλαγές λωρίδας απότομα χωρίς φλας κλπ λες και είναι σε καταδίωξη χολιγουντιανή. Να μη συζητήσω για τα όρια ταχύτητας που δεν πρέπει να τα τηρεί κανένας (και εμένα λέει 80 σε πολλά σημεία και είμαι σταθερά με 110-120).

TL;DR : Να την πληρώσεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αρκετες ανακριβειες σε αυτο το ποστ, αλλα αυτη ειναι η πιο κραυγαλεα:

Στις 25/2/2019 στις 5:57 ΜΜ, Snolly είπε

Και στη νότια Γαλλία γίνεται αυτό, και σε όλες τις βαλτικές και θα μπαίνει σε όλο και περισσότερες περιοχές. Επειδή ξέρω άνθρωπο που δουλεύει στην MS χώρας του εξωτερικού, η πλατφόρμα είναι "πάρε-βάλε" φέρνει τρελά κέρδη στα κράτη/δήμους κλπ και μειώνει τα θανατηφόρα ατυχήματα κατά 95+ %. Άρα για τον πολιτικό που θα έρθει να κρίνει η απάντηση είναι win/win.

Δεν υπαρχει κανενα προστιμο/πλατφορμα κλπ που ενω πχ γινοντουσαν 100 θανατηφορα ατυχηματα, με το που μπηκε σε λειτουργια το προστιμο κλπ τα θανατηφορα εγιναν 5.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bahamut_zero είπε

μια απο τα ιδια. ακομα δν εκανα τπτ. ποιος ξερει τι θα γινει, οι τυποι ειναι απιθανοι. μου εστειλαν με τα πολλα μια φωτο το αυτοκινητο, δεν φαινεται ουτε που ειναιτραβηγμενη, ουτε να μαι μεσα (απαγορευεται λεει) και πρεπει καλη τη πιστη να πιστεψω πως ειναι οπως τα λενε..., αν βγαλεις ακτρη ενημερωσε μας

Πέρυσι κλήση για ταχύτητα  απο Γερμανία απο κάμερα είχε φωτό τον οδηγό φάτσα κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, haHa said:

Λογικα ειναι απο εισπρακτικη που ο δημος στην Ιταλια πουλησε την κληση σου. Βαζουν και καλα δικηγορους για να φοβηθεις και να πληρωσεις.
Οπως και να εχει, δεν παιζει να περασει στην ελληνικη εφορια σου.

Ειχα και εγω κατι κλησεις απο δημο Φλωρεντιας πριν 7 χρονια: αρχικα μου εστειλε 1-2 γραμματα ο δημος και μετα μου εστελνε γραμματα(1 το χρονο περιπου) μια εισπρακτικη. Στα 5 χρονια σταματησαν να μου στελνουν.

-----------------------------------------

Αρκετες ανακριβειες σε αυτο το ποστ, αλλα αυτη ειναι η πιο κραυγαλεα:

Δεν υπαρχει κανενα προστιμο/πλατφορμα κλπ που ενω πχ γινοντουσαν 100 θανατηφορα ατυχηματα, με το που μπηκε σε λειτουργια το προστιμο κλπ τα θανατηφορα εγιναν 5.

καμία ανακρίβεια, ό,τι έγραψα ισχύει στο 100%

Λετονία, Εσθονία, Λευκορωσία μείωση θανατηφόρων πάνω από 90% αφού μπήκε το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Snolly είπε

καμία ανακρίβεια, ό,τι έγραψα ισχύει στο 100%

Λετονία, Εσθονία, Λευκορωσία μείωση θανατηφόρων πάνω από 90% αφού μπήκε το σύστημα.

Πηγη και επισημη μελετη σε λινκ για να στηριξεις αυτο που λες(μαλιστα εγραψες 95+%) ;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, haHa said:

Πηγη και επισημη μελετησε λινκ για να στηριξεις αυτο που λες(μαλιστα εγραψες 95+%) ;

δεν έχω λινκ πέρα από τα λογια ανθρωπου στην MS που πουλησε το εργο μαζι με συνεργατες στις συγκεκριμενες κυβερνησεις. εχεις καθε δικαίωμα να το αμφισβητήσεις φυσικά, εγω το πιστευω. αλλα οσο εσυ λες πως γραφω ανακριβειες αλλο τοσο μπορω να πω το ιδιο για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Snolly είπε

δεν έχω λινκ πέρα από τα λογια ανθρωπου στην MS που πουλησε το εργο μαζι με συνεργατες στις συγκεκριμενες κυβερνησεις. εχεις καθε δικαίωμα να το αμφισβητήσεις φυσικά, εγω το πιστευω. αλλα οσο εσυ λες πως γραφω ανακριβειες αλλο τοσο μπορω να πω το ιδιο για σενα.

Η διαφορα ειναι οτι εσυ εκανες εναν ισχυρισμο που δεν εχεις κανενα στοιχειο να τον στηριξεις. Το οτι πιστευεις τι σου ειπε καποιος που πουλησε την δικια του πλατφορμα του δεν μας λεει και πολλα, ειδικα απο την στιγμη που δεν φερνεις ΚΑΝΕΝΑ στοιχειο σχετικο για να το υποστηριξεις.

 

Επισης, ενα λινκ για την "πλατφορμα"; Ακομα και αν δεν αναφερεται σε μειωση θανατηφορων ατυχηματων. Κατι μου λεει οτι ουτε αυτο θα δουμε...

Επεξ/σία από haHa
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, haHa said:

Η διαφορα ειναι οτι εσυ εκανες εναν ισχυρισμο που δεν εχεις κανενα στοιχειο να τον στηριξεις. Το οτι πιστευεις τι σου ειπε καποιος που πουλησε την δικια του πλατφορμα του δεν μας λεει και πολλα, ειδικα απο την στιγμη που δεν φερνεις ΚΑΝΕΝΑ στοιχειο σχετικο για να το υποστηριξεις.

Επισης, ενα λινκ για την "πλατφορμα"; Ακομα και αν δεν αναφερεται σε μειωση θανατηφορων ατυχηματων. Κατι μου λεει οτι ουτε αυτο θα δουμε...

ναι θα ερθω με εμπεριστατωμενη ερευνα και στοιχεια για να πεισω τον χαχα στο ινσομνια και την επομενη φορα σιγουρα δε θα γραψω  κατι που εμαθα/ακουσα χωρις να το τριπλοτσεκαρω πρωτα μη τυχον και αμφισβητηθω

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Snolly είπε

ναι θα ερθω με εμπεριστατωμενη ερευνα και στοιχεια για να πεισω τον χαχα στο ινσομνια και την επομενη φορα σιγουρα δε θα γραψω  κατι που εμαθα/ακουσα χωρις να το τριπλοτσεκαρω πρωτα μη τυχον και αμφισβητηθω

 

Οχι απλα δεν υπαρχει 'εμπεριστατωμενη ερευνα', δεν υπαρχει καν λινκ για τον ισχυρισμο αλλα δεν υπαρχει καν λινκ που απλα να αναφερει αυτην την τρομερη πλατφορμα που "μειώνει τα θανατηφόρα ατυχήματα κατά 95+ %".

Οπως αναμενοταν...

6 ώρες πριν, haHa είπε

Επισης, ενα λινκ για την "πλατφορμα"; Ακομα και αν δεν αναφερεται σε μειωση θανατηφορων ατυχηματων. Κατι μου λεει οτι ουτε αυτο θα δουμε...

 

Το οτι ο καθενας αναπαραγει την καθε ανακριβεια που ακουσε απο τον οποιοδηποτε δεν σημαινει οτι πρεπει να τις δεχομαστε. Λιγο κριτικη σκεψη δεν βλαπτει για να μην ειμαστε αφελεις.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...