Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/2/2019 στις 1:00 ΠΜ, bahamut_zero είπε

Παιδια πριν 5 χρονια ειχα παει Ιταλια κα νοικιασα αυτοκινητο. Μετα απο ενα χρόνο ηρθε μια κληση, την πληρωσα. Τωρα 5 χρονια μετα ερχεται δευτερη με αλλο αριθμο,αλλη πολη, και με συνοδευτικη επιστολη στα ελληνικα απο δικηγορους πως, επειδη δεν την πληρωσα το 2015(ενα χτονο μετα δλδ) το ποσο εχει φτασει 280 και εχω να πληρωσω λιγες μέρες αλλιως θα το πανε δικαστικα κλπ. Εννοείται δεν μπορω να αποδειξω τπτ μετα απο τοσο χρόνια (συνειδητα δεν εκανα αυτο που καταλογίζουν, ουτε μου εστειλαν καποια φωτο ή αλλη αποδειξη). Και μου φορτωνουν και καθυστερηση 4 ετων (η κληση και καλα απεσταλει 1 χρονο μετα).

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρια; 

ακριβως το ιδιο επαθα και εγω.το 2017 μου ηρθε κληση απο τον δημο μπολωνιας μεσω καμερας.οτι οδηγουσα σε restricted area χωρις ναεχω την αντιστοιχη αδεια.

με νοικιαζομενο αυτοκινητο και με κοστος γυρω στα 100 ευρω.

σημερα μου ηρθε απο τις συγκεκριμενες κυριες BALdi και brizzi, μια προειδοποιητικη επιστολη γραμμενη στα ελληνικα πυ μου λενε να πληρωσω προσαυξημενο το προστιμο 250 ευρω, αλλιως θα με πανε δικαστικως  και θα επιβαρυνθω με τα σχετικα εξοδα.

δεν εχω σκοπο να πληρωσω.το θεωρω κοροιδια. σε εσενα ξαναεμφανιστηπαν απο τοτε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/6/2020 στις 4:16 ΜΜ, spix είπε

Σημερα παρελαβα και γω μπιλιετακι με συστημενη επιστολη εξ Ιταλίας και διαβαζοντας γενικα στο net διαπιστωσα ότι τουριστας με όχημα στην ιταλια δεν υπαρχει περιπτωση να μην φαει κληση όσο νομότυπος και να ειναι

Ημουν 5 ημερες περσι τον Ιουλιο Ιταλία σε Μπολονια, Φλωρεντια και Βερονα. Μου ηρθαν σε 1 επιστολη απο Δημοτικη Αστυνομια Μπολονιας 2 προστιμα, 88€ εκαστο με προσθεσμια 5 ημερων ή 197€/εκαστο αν τα αγνοησω. Μαλιστα μπαίνεις και στο site με κωδικους που σου δινουν και βλεπεις την φωτο απο την πισω οψη του (ενοικιαζομενου στην προκειμενη) οχηματος.

Γενικά πρόσεχα πολύ και τηρουσα τον ΚΟΚ (τον τηρω παντα και Ελλαδα) ξεροντας οτι καραδοκουν καμερες. Οι συγκεκριμενες "παραβασεις" απο τις δ/νσεις που τραβηχθηκαν οι φωτο όταν περνούσα, αποτελουν ξεκαθαρη παγίδα απο την οπόια δεν μπορεις με τιποτα να αποφυγεις.

α) κινηση πανω σε λεωφοριοδρομο ο οποιος ήταν το αριστερο ρευμα της διπλης λωριδας ανα κατευθυνση αντι για το δεξι οπως γινεται στις χωρες που οδηγουν δεξιά! Η σημανση "BUS" φαινοταν αφοτου εμπαινες και ησουν ηδη σε αυτον! 

β) εισοδος σε πεζοδρομο/περιορισμενης κυκλοφοριας. Κανενα σημα απο οτι θυμαμαι ή απο οτι στο ακριβες σημειο μεσω google street view. Ειδα και τις καμερες που με φωτογραφισαν!

Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και θεωρώντας το τελείως άδικο , δεν εχω σκοπό να το πληρώσω. Υπάρχει περιπτωση να το μεταφέρουν στην ελληνικη εφορία στο μέλλον ? Οπως ανέφερα, ειναι απο δημοτική αστυνομία

1) Δεν παιζει η καμερα να ειναι εκει που αρχιζει η bus lane οποτε μηπως μπηκες και ηταν 20-30-50 μετρα πιο κατω; Εν ολιγοις δυσκολο να μην σου δινει την ευκαιρια να βγεις αν μπεις λαθος πριν σε γραψει.
2) Το λαθος εδω δεν το βλεπω, γενικα σε πεζοδρομο δεν εχω μπει ποτε μου ακομα και στην Ελλαδα οποτε δεν νομιζω να το εκανα σε μια ξενη χωρα.

Γενικα μηπως επειδη ειμαστε συνηθισμενοι σε μια Ελλαδα που ο καθενας κατι οτι θελει στον δρομο (ναι ναι ολοι υπακουουν τον ΚΟΚ, το βλεπουμε καθημερινα οσοι οδηγουμε) και ξυνιζει που στο εξωτερικο κοβουν κ@λους;

19 λεπτά πριν, gvas1 είπε

ακριβως το ιδιο επαθα και εγω.το 2017 μου ηρθε κληση απο τον δημο μπολωνιας μεσω καμερας.οτι οδηγουσα σε restricted area χωρις ναεχω την αντιστοιχη αδεια.

με νοικιαζομενο αυτοκινητο και με κοστος γυρω στα 100 ευρω.

σημερα μου ηρθε απο τις συγκεκριμενες κυριες BALdi και brizzi, μια προειδοποιητικη επιστολη γραμμενη στα ελληνικα πυ μου λενε να πληρωσω προσαυξημενο το προστιμο 250 ευρω, αλλιως θα με πανε δικαστικως  και θα επιβαρυνθω με τα σχετικα εξοδα.

δεν εχω σκοπο να πληρωσω.το θεωρω κοροιδια. σε εσενα ξαναεμφανιστηπαν απο τοτε??

Βεβαια δεν λες αν Οντως κυκλοφορουσες εκει που δεν επρεπε.....

Siena is the first town in Italy that chose to restrict vehicular traffic within its historical walls. Since 4th July 1962 parking in piazza del Campo has been forbidden and since 11th July 1965 the historic centre has been closed to traffic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2020 στις 6:32 ΜΜ, gvas1 είπε

ακριβως το ιδιο επαθα και εγω.το 2017 μου ηρθε κληση απο τον δημο μπολωνιας μεσω καμερας.οτι οδηγουσα σε restricted area χωρις ναεχω την αντιστοιχη αδεια.

με νοικιαζομενο αυτοκινητο και με κοστος γυρω στα 100 ευρω.

σημερα μου ηρθε απο τις συγκεκριμενες κυριες BALdi και brizzi, μια προειδοποιητικη επιστολη γραμμενη στα ελληνικα πυ μου λενε να πληρωσω προσαυξημενο το προστιμο 250 ευρω, αλλιως θα με πανε δικαστικως  και θα επιβαρυνθω με τα σχετικα εξοδα.

δεν εχω σκοπο να πληρωσω.το θεωρω κοροιδια. σε εσενα ξαναεμφανιστηπαν απο τοτε??

οχι, τους ειχα πει πως θελω αποδειξεις και πως μια ασπρομαυρη φωτο που δεν φαινεται καν που ειναι τραβηγμενη δεν μου λεει τπτ, και τελος παντων καλη τη πιστη να πληρωσω το αρχικο ποσο, μου ειπαν οχι και δεν ξανασχοληθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα σε ολους! πριν 1.5 χρονο ειχα κανει ενα ταξιδι ιταλία με νοικιασμένο αμάξι. πρόσφατα μου ήρθε κλήση τροχαίας για είσοδο σε ZTL Restricted Driving Zones. Ωστόσο το ποσό είναι ήδη προσαυξημένο ,μιας που την αρχικη ειδοποίηση που ήρθε με συστημένο δεν έλαβα ποτέ λόγω του οτι ήρθε στο λοκνταουν κ έμενα σε άλλη πόλη.Επειδη βλεπω οτι πολλοι αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα ηθελα να ρωτησω εαν εφτασε σε καποιον αυτο το ποσο στην εφορια! Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 19/11/2020 στις 2:49 ΜΜ, marw9 είπε

καλησπερα σε ολους! πριν 1.5 χρονο ειχα κανει ενα ταξιδι ιταλία με νοικιασμένο αμάξι. πρόσφατα μου ήρθε κλήση τροχαίας για είσοδο σε ZTL Restricted Driving Zones. Ωστόσο το ποσό είναι ήδη προσαυξημένο ,μιας που την αρχικη ειδοποίηση που ήρθε με συστημένο δεν έλαβα ποτέ λόγω του οτι ήρθε στο λοκνταουν κ έμενα σε άλλη πόλη.Επειδη βλεπω οτι πολλοι αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα ηθελα να ρωτησω εαν εφτασε σε καποιον αυτο το ποσο στην εφορια! Ευχαριστώ

 

πριν λιγες μερες μου ξαναηρθε γραμμα απο τους ιδιους που μου ελεγε στα ελληνικα πλεον να πληρωσω τα 250 ευρω (απο 100 που ηταν το αρχικο προστιμο)  αλλιως θα μενπανε δικαστικως.μου γραφουν οτι ειναι η τελευταια προειδοποιηση πριν προβουν σε δικαστικες ενεργειες.

ηρθε σε κανεναν αλλον κατι αναλογο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Και αντε οτι εδω δεν σου κανουν τιποτα.
Αν ξαναπας Ιταλια,ποιος σου λεει οτι δε θα εχεις προβλημα,σε καποιο ελεγχο;

Δε ξαναπας Ιταλια 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Και αντε οτι εδω δεν σου κανουν τιποτα.
Αν ξαναπας Ιταλια,ποιος σου λεει οτι δε θα εχεις προβλημα,σε καποιο ελεγχο;

Δεν υπαρχει αυτο, τα συστηματα πλεον ειναι συνδεδεμενα, αν πραγματικα θελησουν να κυνηγησουν τις κλησεις θα γινει χαμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Και σε μας ηρθε, στον γαμπρο μου που ειχαμε παει ιταλια το 2017, την αγνοησαμε και τελειωσε, και ο γαμπρος μου δε μενει καν ελλαδα. Πηρε αμαξι απο γερμανια, το περασε απο ιταλια το εφερε ελλαδα και το πηγε σε αλλη χωρα μετα, δε ξερω καν πως τον βρηκαν με τρανσιτ πινακιδες γερμανικες. Υπαρχει ανθρωπος που δεν εχει φαει κληση απο ιταλια τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Παθων κ εγώ από την επίσκεψη μου το '17 στη Φλωρεντία με δικό μου αυτοκίνητο. Μέχρι τώρα δεν είχα λάβει ούτε κάποια κλήση ούτε κάποια ειδοποίηση. Κ τώρα λαμβάνω τελικά ειδοποίηση με προθεσμία 7 ημερών πριν το πάνε δικαστικώς.... Από την Κα Brizzi κ εγώ γραμμένη στα ελληνικά. Έχετε οι παλιότεροι κανένα νέο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστος ειχε νοικιασει αυτοκινητο στη Μαλτα, και οταν πηγε να το παραδωσει ο υπαλληλος στο γραφειο ενοικιασεων , του εδειξε μια μουφα φωτογραφια απο καμερα και  πως και καλα ειχε φαει κληση.

Προφανως και ηταν μουφα, αλλα δειτε μηπως στη περιπτωση σας ειναι κατι αντιστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Bill84Ko είπε

Παθων κ εγώ από την επίσκεψη μου το '17 στη Φλωρεντία με δικό μου αυτοκίνητο. Μέχρι τώρα δεν είχα λάβει ούτε κάποια κλήση ούτε κάποια ειδοποίηση. Κ τώρα λαμβάνω τελικά ειδοποίηση με προθεσμία 7 ημερών πριν το πάνε δικαστικώς.... Από την Κα Brizzi κ εγώ γραμμένη στα ελληνικά. Έχετε οι παλιότεροι κανένα νέο?

Ας το πανε. Μην δινεις σημασια. Απατεωνες ειναι, σε ολους ετσι κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη Όταν λέτε απατεώνες, αναφέρεστε σε κάποια ιταλική αρχή; Ή ότι υπάρχιε μια οργανωμένη συμμορία που προσπαθεί να αποσπάσει χρήματα από ανυποψίαστους τουρίστες; Εχει κανείς μπει στον κόπο να επαληθεύσει αν πρόκειται πράγματι για επίσημη κλήση από Δήμο, Τροχαία κλπ. Η ιταλική πρεσβεία νομίζω ότι έχει αρμοδιότητα να πληροφορήσει σχετικά...

Δείτε σχετικά και αυτό https://en.tripadvisor.com.hk/ShowTopic-g187768-i20-k10317748-Traffic_Tickets_from_Italy_a_Scam-Italy.html

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει πάθει φίλος αυτό στο Μιλάνο. Δίγλωσσα γράμματα, ξεχωριστές κλήσεις, φώτο με timestamp και εμφανές το αμάξι και κυρίως link για να δει (και να πληρώσει) την κλήση online, αυτά περίπου 6-8 μήνες μετά το ταξίδι.

Ο φίλος εδώ δεν αναφέρει τίποτα από αυτά εδώ, εγώ θα βαρούσα μπιστόλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...