Προς το περιεχόμενο

Gps tracker ποιο?


kayato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

... φυσικά κ χρησιμοποιεί data (location services) για να εντοπίζει το ίδιο, τον εαυτό του.

Μετά, ανάλογα, κάποια λειτουργούν στέλνοντας sms μόνο, με το link που ανοίγει απο την δεύτερη συσκευή, με Google maps, ενώ κάποια άλλα έχουν κ app (για την δεύτερη συσκευή/ adminstrator) με όλες τις επιλογές τους,  αλλά με συνήθως άθλιο interface.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ιντερνέτ χρειάζεται σε περίπτωση που εσυ θέλεις να βλέπεις την πορεία, αν θέλεις μια στο τόσο να κάνεις κλήση και να σου λεει που είναι, τα data δεν χρειάζονται

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να παραγγείλω 1 από τα 3 οικονομικά tracker που παραθέτω για το μηχανάκι. Θα το χρησιμοποιώ μια στο τόσο για να μου δίνει το στίγμα μέσω sms. 

Εχω κάποιες απορίες μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το θέμα.

1. Το tracker του τρίτου λινκ στα τεχνικά χαρακτηριστικά του λέει το εξής...

"Support: 2G GSM/SIM card (Telecommunication cards are not supported)" 
Τι σημαίνει αυτό; Υπαρχει κάποιο πρόβλημα με τις sim που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα;

2. Δουλεύουν αυτά χωρίς την εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής;

3. Το δεύτερο εχει αισθητηρα δόνησης που στέλνει sms. Αυτο ειναι πρόβλημα αν ειναι πολυ ευαίσθητο. Απενεργοποιείται;

4. Υπάρχουν μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα μεταξύ των τριων λινκ; Ποιο θα μου προτείνατε απο τα παρακάτω για την χρήση που το θελω, μιας και η τιμη τους ειναι κοντα;

 

1. https://www.banggood.com/Magnetic-Mini-Car-GPS-Tracker-Locator-GSMGPRS-USB-Voice-Record-Tracking-Finder-p-1396742.html?rmmds=mywishlist

2. https://www.banggood.com/Vehicle-Car-Motorcycle-GT005-Mini-GPRS-GSM-GPS-Tracker-Locator-4-Bands-Real-Time-Tracking-p-1186076.html?rmmds=mywishlist

3. https://www.banggood.com/GPS-GSM-GPRS-Tracker-Motorcycle-Vehicle-Tracking-Device-Locator-Real-time-p-1306722.html?rmmds=mywishlist

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2019 στις 9:36 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Αν εχεις ενα παλιό τηλεφωνο adroid το χώνεις καπου και εισαι οκ, ουτε tracker ουτε τιποτα.

Για πες πως ακριβώς ; Κατεβάζεις κάποια εφαρμογή έχεις μόνιμα gps data ανοιχτά; 

Στις 3/4/2019 στις 12:24 ΜΜ, thant είπε

Θέλω να παραγγείλω 1 από τα 3 οικονομικά tracker που παραθέτω για το μηχανάκι. Θα το χρησιμοποιώ μια στο τόσο για να μου δίνει το στίγμα μέσω sms. 

Εχω κάποιες απορίες μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το θέμα.

1. Το tracker του τρίτου λινκ στα τεχνικά χαρακτηριστικά του λέει το εξής...

"Support: 2G GSM/SIM card (Telecommunication cards are not supported)" 
Τι σημαίνει αυτό; Υπαρχει κάποιο πρόβλημα με τις sim που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα;

2. Δουλεύουν αυτά χωρίς την εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής;

3. Το δεύτερο εχει αισθητηρα δόνησης που στέλνει sms. Αυτο ειναι πρόβλημα αν ειναι πολυ ευαίσθητο. Απενεργοποιείται;

4. Υπάρχουν μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα μεταξύ των τριων λινκ; Ποιο θα μου προτείνατε απο τα παρακάτω για την χρήση που το θελω, μιας και η τιμη τους ειναι κοντα;

1. https://www.banggood.com/Magnetic-Mini-Car-GPS-Tracker-Locator-GSMGPRS-USB-Voice-Record-Tracking-Finder-p-1396742.html?rmmds=mywishlist

2. https://www.banggood.com/Vehicle-Car-Motorcycle-GT005-Mini-GPRS-GSM-GPS-Tracker-Locator-4-Bands-Real-Time-Tracking-p-1186076.html?rmmds=mywishlist

3. https://www.banggood.com/GPS-GSM-GPRS-Tracker-Motorcycle-Vehicle-Tracking-Device-Locator-Real-time-p-1306722.html?rmmds=mywishlist

Δουλεύουν και με sms ,και με internet σε  κάποια κάνεις κλήση τον αριθμό και σού στέλνουν μύνημα της συντεταγμένες. Τα 2 που δείχνεις συνδέονται με την μπαταρία δεν νομίζω να είναι πρόβλημα το να σε αφήσει χωρίς μπαταρία αμα δεν τι αφήνεις πολύ καιρό χωρίς να το κινείς.δεν ζητάνε τρομερό ρεύμα. Το πρόβλημα είναι ότι ο κλέφτης άμα ανοίξει και δεί την παροχή  στην μπαταρία τα καλώδια  αμέσως θα καταλάβει ότι έχεις συνδεμένο GPS οπότε το βγάλει κατευθείαν.. καλύτερη λύση είναι η να έχεις 2 ένα συνδεμένο στην μπαταρία και ένα με μπαταρίες.. η ένα με μπαταρίες . Το θέμα είναι να μην είναι σε εμφανή σημείο να μην γίνει εύκολα αντιληπτό από τον κλέφτη. Ένας επαγγελματίας κλέφτης θα ψάξει φυσικά για να βρει. Γι'αυτό θα έβαζα 2 ένα με καλώδια στην μπαταρία εμφανή και ένα καλό με μπαταρίες καλά κρυμμένο 

Και εγώ το σκέφτομαι να βάλω το ψάχνω δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμη 

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά επανέρχομαι.

Καλημέρα αρχικά. 

Έχοντας δοκιμάσει όλες τις διαθέσιμες λύσεις, θεωρώ ότι η εμπειρία χρήσης με τα gps trackers πάει περίπατο.

Σίγουρα μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα θα κουράσει.

1. Πρέπει διαρκώς να έχετε στο νου να κοιτάτε το υπόλοιπο της κάρτας η των καρτών (ανάλογα αν επιλέξετε 2 gps trackers στην ίδια μηχανή).(Eίναι κ αυτές οι ριμαδοπροσφορες με δωρεάν mb που μετά απο ένα διάστημα λήγουν κ αρχίζει να σου ροκανίζει την κάρτα).

2. Πρέπει διαρκώς να έχετε στο νου ανα δύο μέρες ή κ τρεις, να φορτίζετε την συσκευή (εαν το gps tracker έχει δική του τροφοδοσία)

3. Το χειμώνα, αυτοί που βγάζουν μηχανή απο το γκαράζ ή την κουκούλα μόνο όταν δουν ήλιο στον ουρανό σίγουρα θα χρειαστούν μπαταρία μηχανής, μόλις φύγουν τα κρύα... ούτε η πανάκριβη skyrich μου με έσωσε!(για gps trackers που έχουν τροφοδοσία απο την την πηγή της μηχανής).

4. Η συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών (σχεδόν όλα έχουν το δικό τους android/ios app) είναι κακογραμμένες  με άθλιο interface κ μετά απο αναβάθμιση στη συσκευή σας(software update της συσκευής σας), κολλάνε για κάποιες μέρες (πρέπει να σταλεί μήνυμα στον developer-για να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις/τροποιησεις).

5. Θέλει καλη κρυψώνα κ στεγανοποίηση αλλά αν το παρακανετε, επειδή έχουν θέμα με την εμβέλεια (μικρές, χαμηλής ισχύος, ενσωματωμένες κεραίες) υπάρχει η περίπτωση ακόμα κ μέσα σε ανοικτή πυλωτη να μην έχει εμβέλεια. (Την πάτησα μία φορά ήδη με μονάδα που την βάπτισα σε plasti dip-λειτουργουσε κανονικά σε ανοικτό χώρο αλλά καμία εμβέλεια στην κρυψώνα της)

6. Απο τότε που έβαλα τηλεειδοποιηση (δηλαδή συναγερμό που υποστηρίζει αυτή την λειτουργία) ηρέμησα. Ναι μεν δεν έχω tracking της μηχανής (εάν κλαπεί) αλλά έχω έγκαιρη ενημέρωση εαν χτυπήσει ο συναγερμός (η εμβέλεια με έχει καταπλήξει). Επίσης ρυθμίζεται απόλυτα κ σωστά η ευαισθησία του.(1-8max σε κλίμακα..με το 8 ακόμα κ γάτα να ανέβει, θα ενεργοποιηθεί το αντικραδασμικο σύστημα).

7. Ολα αυτά τα υποστηρικτικά συστήματα σε καμία περίπτωση δεν αναιρούν την σιγουριά τις παραδοσιακής ασφαλείας (άγκυρα, λουκέτα, κουλούρα, πέταλα, πι για τα δισκόφρενα, αλυσίδα κλπ). Όσο πιο δύσκολη κ χρονοβόρα γίνει η διαδικασία τόσο πιο ασφαλές θα είναι το όχημα σας.

Καλό Πάσχα, Καλή Ανάσταση κ Ασφάλεια σε όλους.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Παιδιά επανέρχομαι.

Καλημέρα αρχικά. 

Έχοντας δοκιμάσει όλες τις διαθέσιμες λύσεις, θεωρώ ότι η εμπειρία χρήσης με τα gps trackers πάει περίπατο.

Σίγουρα μετά απο κάποιοο χρονικό διάστημα θα κουράσει.

1. Πρέπει διαρκώς να έχετε στο νου να κοιτάτε το υπόλοιπο της κάρτας η των καρτών (ανάλογα αν επιλέξετε 2 gps trackers στην ίδια μηχανή).

2. Πρέπει διαρκώς να έχετε στο νου ανα δύο μέρες ή κ τρεις, να φορτίζετε την συσκευή (εαν το gps tracker έχει δική του τροφοδοσία)

3. Το χειμώνα, αυτοί που βγάζουν μηχανή απο το γκαράζ ή την κουκούλα μόνο όταν δουν ήλιο στον ουρανό σίγουρα θα χρειαστούν μπαταρία μόλις φύγουν τα κρύα (για gps trackers που έχουν τροφοδοσία απο την την πηγή της μηχανής).

4. Η συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών είναι κακογραμμένες  με άθλιο interface κ μετά απο αναβάθμιση στη συσκευή σας, κολλάνε για κάποιες μέρες (πρέπει να σταλεί μήνυμα στον developer-για να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις/τροποιησεις).

5. Θέλει καλη κρυψώνα κ στεγανοποίηση αλλά αν το παρακανετε, επειδή έχουν θέμα με την εμβέλεια (μικρές, χαμηλής ισχύος, ενσωματωμένες κεραίες) υπάρχει η περίπτωση ακόμα κ μέσα σε ανοικτή πυλωτη να μην έχει εμβέλεια. (Την πάτησα μία φορά ήδη με μονάδα που την βάπτισα σε plasti dip-λειτουργουσε κανονικά σε ανοικτό χώρο αλλά καμία εμβέλεια στην κρυψώνα της)

6.απο τότε που έβαλα τηλεειδοποιηση (δηλαδή συναγερμό που υποστηρίζει αυτή την λειτουργία) ηρέμησα. Ναι μεν δεν έχω tracking της μηχανής (εάν κλαπεί) αλλά έχω έγκαιρη ενημέρωση εαν χτυπήσει ο συναγερμός (η εμβέλεια με έχει καταπλήξει).

7.ολα αυτά τα υποστηρικτικά συστήματα σε καμία περίπτωση δεν αναιρούν την σιγουριά τις παραδοσιακής ασφαλείας (άγκυρα, λουκέτα, κουλούρα, πέταλα, πι για τα δισκόφρενα, αλυσίδα κλπ). Όσο πιο δύσκολη κ χρονοβόρα γίνει η διαδικασία τόσο πιο ασφαλές θα είναι το όχημα σας.

Καλό Πάσχα, Καλή Ανάσταση κ Ασφάλεια σε όλους.

Καλημέρα και καλό Πάσχα να έχουμε!

Το κόστος σε κάθε sms πόσο είναι περίπου;  Υπάρχει περίπτωση να Καταναλώνει μονάδες από μόνο του;

Τα updates εννοείς στης εφαρμογές που θα το χρησιμοποιείς μέσω internet ;

Με το απλό sms δεν θα έχεις πρόβλημα; 

Εννοείται όσο πιο πολλά έχεις τόσο καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, christopher0016 είπε

Για πες πως ακριβώς ; Κατεβάζεις κάποια εφαρμογή έχεις μόνιμα gps data ανοιχτά; 

Δουλεύουν και με sms ,και με internet σε  κάποια κάνεις κλήση τον αριθμό και σού στέλνουν μύνημα της συντεταγμένες. Τα 2 που δείχνεις συνδέονται με την μπαταρία δεν νομίζω να είναι πρόβλημα το να σε αφήσει χωρίς μπαταρία αμα δεν τι αφήνεις πολύ καιρό χωρίς να το κινείς.δεν ζητάνε τρομερό ρεύμα. Το πρόβλημα είναι ότι ο κλέφτης άμα ανοίξει και δεί την παροχή  στην μπαταρία τα καλώδια  αμέσως θα καταλάβει ότι έχεις συνδεμένο GPS οπότε το βγάλει κατευθείαν.. καλύτερη λύση είναι η να έχεις 2 ένα συνδεμένο στην μπαταρία και ένα με μπαταρίες.. η ένα με μπαταρίες . Το θέμα είναι να μην είναι σε εμφανή σημείο να μην γίνει εύκολα αντιληπτό από τον κλέφτη. Ένας επαγγελματίας κλέφτης θα ψάξει φυσικά για να βρει. Γι'αυτό θα έβαζα 2 ένα με καλώδια στην μπαταρία εμφανή και ένα καλό με μπαταρίες καλά κρυμμένο 

Και εγώ το σκέφτομαι να βάλω το ψάχνω δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμη 

Σοβαρά το ρωτάω κ χωρίς να έχω ιδέα αλλά γιατί όχι κρυμμένο ένα κινητό (πχ iPhone 5s) κάπου πάνω στο μοτο και εντοπισμός του με το «where is my Phone» αν χρειαστεί;

θεμα μπαταρίας υποθετω καταρχήν ε; 

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Σοβαρά το ρωτάω κ χωρίς να έχω ιδέα αλλά γιατί όχι κρυμμένο ένα κινητό (πχ iPhone 5s) κάπου πάνω στο μοτο και εντοπισμός του με το «where is my Phone» αν χρειαστεί;

θεμα μπαταρίας υποθετω καταρχήν ε; 

Και εγώ σοβαρά ρωτάω σε android πως γίνεται; Η μπαταρία σίγουρα θα είναι θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, christopher0016 είπε

Δουλεύουν και με sms ,και με internet σε  κάποια κάνεις κλήση τον αριθμό και σού στέλνουν μύνημα της συντεταγμένες. Τα 2 που δείχνεις συνδέονται με την μπαταρία δεν νομίζω να είναι πρόβλημα το να σε αφήσει χωρίς μπαταρία αμα δεν τι αφήνεις πολύ καιρό χωρίς να το κινείς.δεν ζητάνε τρομερό ρεύμα. Το πρόβλημα είναι ότι ο κλέφτης άμα ανοίξει και δεί την παροχή  στην μπαταρία τα καλώδια  αμέσως θα καταλάβει ότι έχεις συνδεμένο GPS οπότε το βγάλει κατευθείαν.. καλύτερη λύση είναι η να έχεις 2 ένα συνδεμένο στην μπαταρία και ένα με μπαταρίες.. η ένα με μπαταρίες . Το θέμα είναι να μην είναι σε εμφανή σημείο να μην γίνει εύκολα αντιληπτό από τον κλέφτη. Ένας επαγγελματίας κλέφτης θα ψάξει φυσικά για να βρει. Γι'αυτό θα έβαζα 2 ένα με καλώδια στην μπαταρία εμφανή και ένα καλό με μπαταρίες καλά κρυμμένο 

Και εγώ το σκέφτομαι να βάλω το ψάχνω δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμη 

Τελικά παράγγειλα το πρώτο που ειναι με αυτόνομη μπαταρία για να μην μπλέκω με καλώδια. 

 

2 ώρες πριν, christopher0016 είπε

Το κόστος σε κάθε sms πόσο είναι περίπου; 

Το κόστος ειναι ανάλογα το πόσο το χρεώνει η καθε εταιρία. Εγω ας πουμε θα του βαλω αριθμό απο inter telecom που χρεώνει το σμσ 0.19. Το σημαντικό ομως ειναι οτι δεν θέλει κάθε 2 μήνες κάρτα.

 

1 ώρα πριν, christopher0016 είπε

Και εγώ σοβαρά ρωτάω σε android πως γίνεται;

Θα με ενδιέφερε κι εμένα κατι τέτοιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα το GPS για την Ελλάδα είναι οι κάρτες κινητής, που στην ουσία τα αχριστεύουν.

Αν βάλετε κινητό Android, με ένα USB το τροφοδοτείται από την μπαταρία, υπάρχουν φορτιστές 12V σε usb

Ανοιχτά data και το βρίσκεται από την Google, αλλά σε λίγες μέρες τέλος η κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εάν δεν μπορείτε να δώσετε απαντήσεις σε αυτά που σας ρωτάνε, τότε δεν βοηθάτε όσους ψάχνουν , το να λέμε γενικά και αόριστα ότι λειτουργεί έτσι και έτσι ,και όταν ρωτάμε λεπτομέρειες να μην απαντάτε. Έτσι δεν υπάρχει καμία βοήθεια .

https://www.pcsteps.gr/115358-εντοπισμός-κινητού-android-iphone-απώλεια-κλοπή/#_Android___Google

Εδώ ένας οδηγός πώς να βρείτε το κινητό σας μέσω Google και εφαρμογής. 

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

όποιος ψάχνει πλατφόρμα πάντως προτείνω να χρησιμοποιήσει την trackerway που έχω εγω και είναι δυναμίτης! Το mobile application φοβερό και η εν λόγω πλατφόρμα υποστηρίζει σχεδόν όλες τις συσκευές, οπότε είστε καλυμμένοι οτι GPS Tracker και να έχετε αγοράσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ο εντοπισμός μέσω Google maps είναι πολύ εύκολος σου δείχνει που ακριβώς είναι το κινητό και την κατάσταση της  μπαταρίας. Από ότι κατάλαβα δεν σου τρώει δεδομένα συνέχεια μόνο όταν  κάνεις αναζήτηση της συσκευής. Άρα συμφέρει από θέμα κατανάλωσης mb

 

 συνδεεις ένα usb charger  https://www.skroutz.gr/c/3274/fortistes-usb-motosykletas.html?keyphrase=usb+charger+moto&order_by=pricevat&order_dir=asc  

Εδώ ένα βίντεο πως να το συνδέσετε 

 

Έτσι έχεις μόνιμα  φορτισμένο το κινητό , Για να  μην ξεκανουμε την μπαταρία καλό θα ήταν να βγάζουμε το φορτιστή να αφήνουμε το κινητό να ξεφορτισει και να το φορτίζουμε πάλι. 

Μάλλον θα το εφαρμοσω με κάνα παλιό σμαρτφονε θα του βάλω αδιάβροχη θήκη  θα το καβατζωσω αφήνοντας το  να κάνει δουλειά.

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...