Προς το περιεχόμενο

Απορία με Ubiquiti


doryforika2012

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα θέμα. Έχω 2 κεραίες Ubiquiti nanostation m2 και θέλω η μία να στέλνει και η άλλη να λαμβάνει σήμα. Τη μία τη σύνδεσα στο ρουτερ και δουλεύει κανονικά. Η άλλη τη βάζω σαν station κανονικά αλλά όταν κάνω αναζήτηση στα δίκτυα το άλλο nanostation δεν με αφήνει να το κάνω lock to ap. Ενώ τα άλλα ρουτερ τα αφήνει. Έχεις κανένας ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει συμβει και σε εμενα αυτο . καπου εχει μια ρυθμιση αλλα δεν τη θυμάμαι ακριβως. νομιζω καπου γραφει channel width και επιλεγεις απο το μενου μεταξυ 20-40mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, doryforika2012 είπε

Wpa εχω κανονικα. Απτά 30 δίκτυα που βρίσκει 4 5 δδν έχει επιλογή να τα τσεκαρω

Άλλο το WPA με PSK (ή TKIP) και άλλο με AES.  Έχει πάνω από 2 χρόνια που πλέον θέλει μόνο AES μαζί με το όποιο WPA (και φυσικά μακράν ασφαλέστερο το WPA2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα τελικά είχατε δίκιο. Είχα επιλέξει wpa2 tkip. Έβαλα AES και συνδέθηκε. Βέβαια δεν μπόρεσα να συνδεθώ στο ίντερνετ ακόμη κάτι λάθος έχω κάνει. Έχω συνδεθεί με το access point αλλά δεν μπορώ να μπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες παλιά; Πόσο παλιά; Δεν πρέπει να υπάρχει συσκευή με WPA2 χωρίς να έχει δυνατότητα AES.

Άσε που ο φίλος κάνει ζεύξη μεταξύ των 2 ΑΡ που είναι απολύτως συμβατά μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω, όλες οι συσκευές (όσο παλιές κι αν είναι) που παίζουν σε WPA2 υποχρεωτικά (εκ του προτύπου) μπορούν να λειτουργήσουν και σε AES. Μόνο οι παλαιότερες WPA (χωρίς το 2) μπορεί να μην παίζουν σε AES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...