Προς το περιεχόμενο

Boot Yes Bios No


rexrap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο υπέροχο φόρουμ του Insomnia. 

Μετά από χρόνια θέλω help αφού δεν μπορώ να βρω τι φταίει στο Pc μου.

Λοιπόν, αγόρασα ένα μεταχειρισμένο pc από γραφείο που έκλεινε. 250 euros με καινούργια 22" samsung monitor. Αλλά ήθελα να το κάνω "gaming".

Pre upgrade:

cpu: i5 6500

Mobo: c RU US (μεκαψες λογικά)

PSU: 250 WATT HP

RAM: 16GB 2400MHZ. 

λιανά Hp prodesk g403

Upgrades: PSU corsair tx 550m 80 plus gold.  Asus dual gtx 1060 6gb oc. Ποτέ oc γιατί δε ξέρω και το φοβάμαι( εδώ καλά καλά δε πρόλαβα να παίξω).

Είχα βάλει το PSU και το σύστημα δούλευε άψογα. Μετά από σχεδόν 2 βδομάδες αγόρασα την GPU και εκεί ξεκίνησε το θέμα. Δε χωρούσε στο κουτί και γι αυτό πήρα άλλο. Το έβαλα όλα οκ αλλά που και που bootloop (ούτε καν bios, ξεκινούσε το pc 2-3 δευτερόλεπτα έκλεινε και restart μόνο του). Έπαιξα games για 4 μέρες με drivers της gpu updated. BFV BF1 APEX όλα τέλεια 60+fps high (δεν ήθελα ultra για να είμαι ακόμα πιο σίγουρος).

Και εχθές "ψοφησε". Μου κάνει πάλι το ίδιο 2-3 δευτερόλεπτα δουλεύει σβήνει restart. Έβγαλα gpu,hdd( δεν έχω ssd)το ίδιο. Έκανα τα παντα μια ram μετά και τη δεύτερη και θέσεις άλλαξα εχω 2 slots μόνο. Το πρόβλημα βρέθηκε στις ram. Αλλά τις έβαλα σε άλλο pc και δουλεύουν κανονικά. Νομίζω φταίνε τα slots της mobo. Γιατί χωρίς ram δουλεύει δε κάνει bootloop( κόκκινο φωτάκι, δεν κάνει μπιπ πάντως). Και τώρα φρέσκα ουτε 2 ώρες. Και χωρίς τις ram έκανε bootloop και τώρα απλά ανάβει και σβήνει. Έχει όμως ρεύμα η μητρική. 

Help and thanks.Sorry για το κατεβατό. 

Αν χρειαστεί να αλλάξω μητρική το budget μου είναι 80 euros για Asrock B250m Pro4 retail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά βγάλε τη μητρική από το κουτί και δες τι συμπεριφορά έχει,  μπορεί να βραχυκυκλώνει κάπου,επίσης εάν η μητρική είναι μαμά HP  η dell μπορεί να έχει πρόβλημα με το psu, βάλε το original και δές αν αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πιθανό είναι να τρώει σφάλμα η μητρική λόγο της κάρτας γραφικών κοίτα θερμοκρασίες κλπ πάντως μια μεταχειρισμένη μητρική Ζ170-Ζ270 θα είναι κομπλέ και σίγουρα στα λεφτά σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@songokuy @cpc464 @LIGHT1NG Και Χωρίς gpu το ίδιο κάνει. Καθάρισα τα πάντα πάλι τίποτα. Έβαλα και μαμά psu τίποτα. Μόνο χωρίς ραμ δουλεύει μένει ανοιχτό. Αλλά μετά από κάμποση ώρα πάλι λουπαρει και ας είναι χωρίς ραμ. Οι ραμ δε φταίνε τις έχω τεστάρει σε άλλο pc. Και η gpu είναι εκτός συνέχεια. Kαι πάνω να την έχω δεν αλλάζει κάτι. Παίζει να είναι το πρόβλημα στα slot της mobo. Έκανα και cmos reset με κουμπάκι αλλά δεν έχω βγάλει μπαταρία. Κάτι άλλο παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rexrap είπε

@songokuy @cpc464 @LIGHT1NG Και Χωρίς gpu το ίδιο κάνει. Καθάρισα τα πάντα πάλι τίποτα. Έβαλα και μαμά psu τίποτα. Μόνο χωρίς ραμ δουλεύει μένει ανοιχτό. Αλλά μετά από κάμποση ώρα πάλι λουπαρει και ας είναι χωρίς ραμ. Οι ραμ δε φταίνε τις έχω τεστάρει σε άλλο pc. Και η gpu είναι εκτός συνέχεια. Kαι πάνω να την έχω δεν αλλάζει κάτι. Παίζει να είναι το πρόβλημα στα slot της mobo. Έκανα και cmos reset με κουμπάκι αλλά δεν έχω βγάλει μπαταρία. Κάτι άλλο παιδιά?

Μάλλον είσαι για μητρική... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LIGHT1NG

Ναι και εγώ αυτό κατάλαβα. Αλλά δε καταλαβαίνω το γιατί! Τόσο μεγάλη είναι η πιθανότητα να χάλασε η μητρική "έτσι απλά"? Σας το λέω πάντως όταν μπήκε η gpu πάνω ξεκίνησε όλη η φάση. Κάποιες φορές έκανε bootloop αλλά μετά δούλευε. Αλλά πως μια gpu επηρεάζει τις ram slots ή τις ram? Και φοβάμαι μην πάθει κάτι τέτοιο η καινούργια μητρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μητρική την έβγαλες εκτός κουτιού να δεις αν δουλεύει?,επίσης το pc που αγόρασες τι μάρκα ήταν?, dell, hp?, εγώ όταν δοκίμασα να βάλω hp σε άλλο κουτί δεν ευθυγράμμιζε το backplate και είχα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rexrap είπε

@LIGHT1NG @cpc464 Ορίστε μια φώτο. Και ναι την έβγαλα εκτός και δούλευε(χωρις ραμ).

20190303_114726.jpg

Αν σκεφτείς ότι έχει σασί και μοτέρ datsun και του κούμπωσες πάνω νίτρο, τούρμπο λογικό να κλατάρει η μητρική 😅😅😅 άρα μητρική.. 

Μου θυμίζει πάντως μια μητρική 775 που είχα 😅

Επεξ/σία από LIGHT1NG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LIGHT1NG

Έλα δεν είναι και τόσο χάλια χαχα. Οκ θα πάω να το δούνε αύριο καλού κακού μπας και έχει και κάτι ακόμα. Αν είναι μόνο η μητρική να πάρω αυτή που λέω? Συμφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rexrap είπε

@LIGHT1NG

Έλα δεν είναι και τόσο χάλια χαχα. Οκ θα πάω να το δούνε αύριο καλού κακού μπας και έχει και κάτι ακόμα. Αν είναι μόνο η μητρική να πάρω αυτή που λέω? Συμφέρει?

Καλύτερο να πάρεις μια Ζ170-Ζ270 πάνω κάτω στα ίδια βγαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι μητρικές δεν σηκώνουν πολλά Watt/Amps στην PCI-X οπότε και πιθανότατα να κάηκε κάτι με την "ενεργοβόρα" κάρτα γραφικών. Γενικά τα έτοιμα PC γραφείου από τις επώνυμες εταιρίες, δεν είναι για πολλά πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LIGHT1NG

Οι μητρικές που μου λέτε είναι τουλάχιστον 30 ευρώ παραπάνω η z170 και τουλάχιστον 80 ευρώ παραπάνω η z270 με το ζόρι μπορώ 80 άντε 90. Δε λέει αυτή που είπα? Δεν αξίζει δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...