Προς το περιεχόμενο

Εικόνες του OnePlus 7 που διέρρευσαν δείχνουν την ύπαρξη «pop-up» εμπρόσθιας κάμερας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, odystam είπε

6.5 ίντσες, οτι να ναι....Δε μπορούν ρς γαμωτο να βγάλουν ένα βολικό 5ιντσο με μικρά bezels?? 

5ιντσα υπάρχουν πολύ καλά περσινά και προπέρσινα μοντέλα, που θα τα βρεις και σε χαμηλή τιμή. Αν και σε μέγεθος δε διαφέρουν πολύ από το 6.5ιντσο που λόγω μηδενικών περιθωρίων είναι συμμαζεμένο.. 

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

36 λεπτά πριν, Capt.staros είπε

Υπερ αυτης της λυσης για την selfie cam μιας και προσωπικα δεν την χρησιμοποιω ποτε. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν κανουν το πανω bezel ιδιο με το κατω και μας δημιουργουν ψυχολογικα.

Γιατί σε εκείνο το σημείο είναι η τροφοδοσία και τα ηλεκτρονικά της οθόνης, ήδη έχει μειωθεί πάρα πολύ. Θα ανέβαζε ίσως πολύ το κόστος της οθόνης αν ήθελαν να κάνουν εξίσου μικρό και εκείνο το bezzel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πάει και η One+, άρχισε ο κατήφορος... 

Η βιομηχανία την αντέγραψε (την κακογουστιά) για μια γενιά και τώρα moves on. H Apple θα κρατήσει το ίδιο νοτς και φέτος να γελάσουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος 5Τ, το λειτουργικό τα σπάει. Και οντως είναι πολύ ελαφρύ και πάει σφαίρα. Αλλά όπως πάμε με την 1+ θα το χάσει το πλεονέκτημα σε σχέση με τους άλλους ... επιμένει να μην έχει ασύρματη σε όλες τις παρακάτω εκδόσεις και φλερτάρει σε τιμές τους άλλους χωρίς να γίνεται ποτε price drop. 

Δυσκολεύομαι να μου δικαιολογήσω για τον εαυτό αναβάθμιση στο 7 αν βγει 500+ λίρες (που σίγουρα θα βγει δλδ) όταν την ίδια στιγμή θα μπορώ να ψωνίσω xiaomi mi mix3, xiaomi mi 9 καi ακόμα και samsung s9 στα ίδια λεφτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Skylined είπε

5ιντσα υπάρχουν πολύ καλά περσινά και προπέρσινα μοντέλα, που θα τα βρεις και σε χαμηλή τιμή. Αν και σε μέγεθος δε διαφέρουν πολύ από το 6.5ιντσο που λόγω μηδενικών περιθωρίων είναι συμμαζεμένο.. 

Δε με ενδιαφέρει το μέγεθος του κινητού συνολικά, αλλά το μέγεθος της οθόνης. Μετά απο ένα σημείο δε γίνεται να χρησιμοποιείς το κινητό με ένα χέρι. Είναι αδύνατον να φτάσει ο αντίχειρας σε κάθε άκρη μια 6αρας οθόνης.. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια πατεντα, φανταζομαι ξαφνικα μια μερα να πας να βγαλεις selfie και να κολησει ο μηχανισμος στην ''αναταση'' και να μην μαζευει μεσα με τπτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, Skylined said:

Η βιομηχανία την αντέγραψε (την κακογουστιά) για μια γενιά και τώρα moves on. H Apple θα κρατήσει το ίδιο νοτς και φέτος να γελάσουμε; 

Κακογουστιά το νοτς αλλά όχι οι ...τρύπες και τα βζζζζζτ βζζζζζζτ πάνω/κάτω η κάμερα? 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε παιδιά, αξίζει αυτή η κακογουστιά και αθλιότητα προκειμένου να είναι όλο το κινητό οθόνη; Σε τι αποσκοπεί και τι πραγματικά κερδίζουμε; Το έχω ξαναγράψει και είναι προσωπική μου άποψη, δεν υπάρχει πιο ωραίο design απο τα Samsung s8/9 και 1Plus 5t. Τα πολύ μικρά περιθώρια πάνω και κάτω είναι ότι πιο όμορφο έχει βγει σε πρόσοψη κινητού μέχρι σήμερα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ben3os είπε

Δεν ξέρω γιατί αλλά σαν έχω μια αίσθηση απογοήτευσης από την 1+ αν και κάτοχος κινητού της..Κάτι δεν μ αρέσει πλέον....

Κάτοχος του OnePlus 6. Η OnePlus πάντοτε αυτό που έκανε ήταν να βλέπει τι αρέσει, τι πουλάει και τι λειτουργεί καλύτερα. Όσο οι πόροι και η τεχνογνωσία που είχε της το επέτρεπε, έφτιαχνε κάτι ευρέως αρεστό και λειτουργικό. Ουσιαστικά αυτό που δεν σου αρέσει πλέον δεν είναι η OnePlus, είναι το προς τα που κινείται η βιομηχανία των smartphone ως σύνολο κι απλά η OnePlus όπως πάντα ακολουθεί. Προς το παρόν υπάρχουν 5 τρόποι να έχει front facing camera. Θα τους αριθμήσω και θα αναφέρω μειονεκτήματα.

1. Κλασσική μπροστινή camera με ή χωρίς notch. Μειονέκτημα: Πιάνει χώρο στο μπροστινό μέρος της οθόνης.

2. Περιστρεφόμενη camera που από back γίνεται front. Μειονέκτημα το ίδιο με το πρώτο, πλεονέκτημα όμως η πολύ ανώτερη ανάλυση και ποιότητα των φωτογραφιών.

3. Back facing camera με έξτρα οθόνη στην πλάτη του κινητού. Ορισμένες συσκευές το είχαν κάνει στο παρελθόν με μικρές ή ασπρόμαυρες ink displays και τώρα τελευταία βγήκε και συσκευή με δύο έγχρωμες οθόνες υψηλής ανάλυσης. Μειονέκτημα: Κατανάλωση μπαταρίας και αύξηση στο πάχος της συσκευής. Πλεονέκτημα το ίδιο με το 2ο.

4. Εξαγώμενη κάμερα με ηλεκτρικό μηχανισμό. Ό,τι είδαμε στο Vivo Nex και στο Oppo Find X. Κι ότι μάλλον θα δούμε στο OnePlus 7. To Find X ήταν πιο ωραίο στο μάτι, αλλά κατά την γνώμη μου πιο πιθανό να χαλάσει από χρήση. Το Nex ήτα πολύ πιο άσχημο, αλλά αυτό το μικρό στοιχείο που βγαίνει δεν έχει πολλά ρίσκα, παρά μόνο αν χαλάσει το μοτεράκι. Επίσης σε μια πτώση το Find X έχει καλύτερες πιθανότητες να βγει αλώβητο όταν οι κάμερες είναι εκτεθειμένες συγκριτικά με το Nex. Οπότε μειονέκτημα: Παίζει να τα φτύσει κάποια στιγμή από τον χρόνο ή από πτώση. Πλεονέκτημα: Έχεις όλη την μπροστινή πλευρά της συσκευής διαθέσιμη για οθόνη (οπότε μεγαλύτερες οθόνες σε ίδιο σασί ή μικρότερα σασί σε ίδιες ίντσες οθόνης).

5. Slider camera. Το είδαμε πρώτο στο Mi Mix 3 κι ακολούθησε η Lenovo θαρρώ. Μειονέκτημα: μαζεύει σκόνη στο ενδιάμεσο και πάλι δεν έχεις την ίδια δύναμη στο σασί της συσκευής με το αν ήταν ένα κομμάτι η συσκευή κι όχι 2. Πλεονέκτημα: Τα ίδια με το 4ο

Προσωπικά δηλώνω ότι μια μικρή 2ιντση οθόνη που θα ανάβει μόνο όταν θέλω να χρησιμοποιήσω την πίσω κάμερα ως μπροστινή είναι το πλέον καλύτερο για εμένα. Και για να πω και την αλήθεια μου... ωραίες οι βιντεοκλήσεις, αλλά δεν θυμάμαι πριν πόσα χρόνια έκανα βιντεοκλήση xD Selfies δεν τραβάω, οπότε και μπροστινή κάμερα να μην έχω... who cares...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κακογουστιά το νοτς αλλά όχι οι ...τρύπες και τα βζζζζζτ βζζζζζζτ πάνω/κάτω η κάμερα? 😛 

Τρύπα τύπου S10 anyday. Το Notch είναι απλά τραγικό όπως και οι Popup κάμερες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, Plapoutas said:

Τρύπα τύπου S10 anyday. Το Notch είναι απλά τραγικό όπως και οι Popup κάμερες.

Είναι αυτό που λέμε "χρυσώνω το χάπι"? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Εμένα προσωπικά μου άρεσε η υλοποίηση του S10. Το S10e ζαχαρώνω.

Το συνειδητοποιείς όμως ότι και η τρύπα στην οθόνη είναι ένας τύπος notch. Τα pixel γύρω γύρω σου είναι όσο χρήσιμα είναι και η μαυρίλα γύρω από τα notch. Αυτό που έκανε η samsung ήταν απλά να πετάξει το notch στο πλάι γιατί δεν μπορούσε να φτιάξει κανονικό μετά από τόσο κράξιμο που έχει ρίξει και να το ονομάσει αλλιώς.

Κακός τρόπος γενικά γιατί από πλευρά εφαρμογών θα πρέπει τώρα όλοι οι devs να αλλάξουν ΠΑΛΙ τις εφαρμογές τους για να μην πέφτουν μενού πάνω εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Κακογουστιά το νοτς αλλά όχι οι ...τρύπες και τα βζζζζζτ βζζζζζζτ πάνω/κάτω η κάμερα? 😛 

To νοτς αλλά και η άσχημα ασύμμετρη κάμερα είναι κακογουστιά. Αυτό είναι τεχνολογία. Κακά τα ψέμματα, η apple κάποτε ήταν πρωτοπόρα, τώρα είναι μόνο μούρη για τις θείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...