Προς το περιεχόμενο

C++ ή Java;


Johnaras052005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να μάθω κάποια γλώσσα προγραμματισμού στο να δημιουργώ τα δικά μου προγράμματα και είμαι ανάμεσα στις: C++ και Java.

Εσείς ποια από τις δυο θα μου προτείνατε ή μήπως να μάθω κάποια άλλη γλωσσά προγραμματισμού; Είμαι 15 χρονών και έχω και την θέληση και τον κατάλληλο χρόνο για να κάτσω να την διαβάσω και να την μάθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Απο αυτες τις 2, σιγουρα Java. 

Γεια σας, ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη; Γιατί θα ήθελα να εχω λίγο περισσότερες επιλογές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Johnaras052005 είπε

Γεια σας, ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη; Γιατί θα ήθελα να εχω λίγο περισσότερες επιλογές.

Προσωπικα πρωτα διδαχτικα C, και μετα πηγαμε σε αντικειμενοστραφη (C++/JAVA) που μαλλον ειναι και πιο λογικο. Απο εκει και περα, η Python ειναι πολυ καλη για να μαθεις σαν 1η γλωσσα, αλλα το θεμα ειναι να μαθεις αλγοριθμικη σκεψη. Οι γλωσσες ειναι πανω κατω ιδιες, η συνταξη αλλαζει. Εγω θα προτεινα αν εισαι εντελως αρχαριος, C και απο εκει πας σε μια αντικειμενοστραφη γλωσσα ωστε να μαθεις και τα βασικα εργαλεια της(κληρονομικοτητες κτλπ).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

Προσωπικα πρωτα διδαχτικα C, και μετα πηγαμε σε αντικειμενοστραφη (C++/JAVA) που μαλλον ειναι και πιο λογικο. Απο εκει και περα, η Python ειναι πολυ καλη για να μαθεις σαν 1η γλωσσα, αλλα το θεμα ειναι να μαθεις αλγοριθμικη σκεψη. Οι γλωσσες ειναι πανω κατω ιδιες, η συνταξη αλλαζει. Εγω θα προτεινα αν εισαι εντελως αρχαριος, C και απο εκει πας σε μια αντικειμενοστραφη γλωσσα ωστε να μαθεις και τα βασικα εργαλεια της(κληρονομικοτητες κτλπ).

 

1 λεπτό πριν, Fortistis είπε

Ξέχνα και Java και C++. Μάθε Python, να μάθεις και πιο γρήγορα και να έχεις και περισσότερα πράγματα να κάνεις. 

Σας ευχαριστώ ξανά. Με την python τι θα μπορώ να κάνω; (δεν εχω ψάξει καθόλου python)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ψάξεις στο google τι μπορείς να κάνεις και γιατί είναι καλύτερα να αρχίσεις με Python. 

Ό,τι και να σου πω, θα το πιστέψεις; Ή εγώ ή όποιος άλλος. 

Ψάξε μόνος σου και μάθε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Μπορείς να ψάξεις στο google τι μπορείς να κάνεις και γιατί είναι καλύτερα να αρχίσεις με Python. 

Ό,τι και να σου πω, θα το πιστέψεις; Ή εγώ ή όποιος άλλος. 

Ψάξε μόνος σου και μάθε. 

θα το ψάξω. Θα μπορούσατε να μου πείτε και κάποια άλλη γλώσσα προγραμματισμού που μπορώ να κάνω προγράμματα;

12 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Προσωπικα πρωτα διδαχτικα C, και μετα πηγαμε σε αντικειμενοστραφη (C++/JAVA) που μαλλον ειναι και πιο λογικο. Απο εκει και περα, η Python ειναι πολυ καλη για να μαθεις σαν 1η γλωσσα, αλλα το θεμα ειναι να μαθεις αλγοριθμικη σκεψη. Οι γλωσσες ειναι πανω κατω ιδιες, η συνταξη αλλαζει. Εγω θα προτεινα αν εισαι εντελως αρχαριος, C και απο εκει πας σε μια αντικειμενοστραφη γλωσσα ωστε να μαθεις και τα βασικα εργαλεια της(κληρονομικοτητες κτλπ).

 Ποιες ειναι οι διαφορες της c με την c++ ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Johnaras052005 είπε

 Ποιες ειναι οι διαφορες της c με την c++ ;

 

Οτι η C δεν υποστηριζει αντικειμενα και κλασσεις, εξου και το αντικειμενοστραφης 😛

Οι πιο εμπορικες αυτες ειναι, Java, Python και μετα επονται οι αλλες. Κατσε ασχολησου με μια και αργοτερα μπορεις να πιασεις αλλες γλωσσες και θα σου φανει ευκολοτερο, αφου οπως ειπα η συνταξη αλλαζει και οχι η σκεψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Οτι η C δεν υποστηριζει αντικειμενα και κλασσεις, εξου και το αντικειμενοστραφης 😛

Οι πιο εμπορικες αυτες ειναι, Java, Python και μετα επονται οι αλλες. Κατσε ασχολησου με μια και αργοτερα μπορεις να πιασεις αλλες γλωσσες και θα σου φανει ευκολοτερο, αφου οπως ειπα η συνταξη αλλαζει και οχι η σκεψη. 

Εσείς αν ήσασταν στην θέση μου, ποια από τις τρεις (c, python, java) θα επιλέγατε;

Επεξ/σία από Johnaras052005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Python ξεκάθαρα για πρώτη γλώσσα σε τέτοια ηλικία. Άσε τις C, C++, Java για όταν μπεις σε καμία σχολή πληροφορικής.

Άνοιξε το codeacademy και ξεκίνα να παίζεις.

 

Α και ένα ακόμα μυστικό: Μην το ψάχνεις και τόσο πολύ γιατί στο τέλος πιο πολλή ώρα ψάχνεις ποια γλώσσα να μάθεις παρά όντως να μάθεις κάποια :)

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Python ξεκάθαρα για πρώτη γλώσσα σε τέτοια ηλικία. Άσε τις C, C++, Java για όταν μπεις σε καμία σχολή πληροφορικής.

Άνοιξε το codeacademy και ξεκίνα να παίζεις.

Α και ένα ακόμα μυστικό: Μην το ψάχνεις και τόσο πολύ γιατί στο τέλος πιο πολλή ώρα ψάχνεις ποια γλώσσα να μάθεις παρά όντως να μάθεις κάποια :)

Σε αυτό έχετε δίκιο, αλλά υπάρχει και ένα πρόβλημα: Το Codecademy έχει python 2 δωρεάν αλλά την python 3 την έχει επί πληρωμή. Να μάθω την python 2 ;

26 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Οτι η C δεν υποστηριζει αντικειμενα και κλασσεις, εξου και το αντικειμενοστραφης 😛

Οι πιο εμπορικες αυτες ειναι, Java, Python και μετα επονται οι αλλες. Κατσε ασχολησου με μια και αργοτερα μπορεις να πιασεις αλλες γλωσσες και θα σου φανει ευκολοτερο, αφου οπως ειπα η συνταξη αλλαζει και οχι η σκεψη. 

 

17 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Python ξεκάθαρα για πρώτη γλώσσα σε τέτοια ηλικία. Άσε τις C, C++, Java για όταν μπεις σε καμία σχολή πληροφορικής.

Άνοιξε το codeacademy και ξεκίνα να παίζεις.

Α και ένα ακόμα μυστικό: Μην το ψάχνεις και τόσο πολύ γιατί στο τέλος πιο πολλή ώρα ψάχνεις ποια γλώσσα να μάθεις παρά όντως να μάθεις κάποια :)

 

40 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Μπορείς να ψάξεις στο google τι μπορείς να κάνεις και γιατί είναι καλύτερα να αρχίσεις με Python. 

Ό,τι και να σου πω, θα το πιστέψεις; Ή εγώ ή όποιος άλλος. 

Ψάξε μόνος σου και μάθε. 

Εντάξι, θα ασχοληθώ με την python. Μήπως ξέρετε κάποιο καλό βιβλίο να αγοράσω; 20-30 ευρώ, αν υπάρχει.

Μπορεί κανείς να μου πει κανένα καλό βιβλίο για python; Κατά προτίμηση ελληνικό

Επεξ/σία από Johnaras052005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Johnaras052005 είπε

Γεια σας, εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να μάθω κάποια γλώσσα προγραμματισμού στο να δημιουργώ τα δικά μου προγράμματα και είμαι ανάμεσα στις: C++ και Java.

Εσείς ποια από τις δυο θα μου προτείνατε ή μήπως να μάθω κάποια άλλη γλωσσά προγραμματισμού; Είμαι 15 χρονών και έχω και την θέληση και τον κατάλληλο χρόνο για να κάτσω να την διαβάσω και να την μάθω.

15 χρονων ?

...καμια απ τις δυο ( για αρχη ).

Τωρα αν αποφασισεις να ασχοληθεις αφου μαθεις προγραμματισμο , σου δινω (χοντρικα) τo application domain της καθε μιας :

C++ : AAA game development , native desktop applications , systems programming , enterprise applications , multimedia processing

Java : Android applications , Android games , back end platforms , enterprise applications , Big Data , applets ( ξεπερασμενο αυτο ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bloodskin είπε

15 χρονων ?

...καμια απ τις δυο ( για αρχη ).

Τωρα αν αποφασισεις να ασχοληθεις αφου μαθεις προγραμματισμο , σου δινω (χοντρικα) τo application domain της καθε μιας :

C++ : AAA game development , native desktop applications , systems programming , enterprise applications , multimedia processing

Java : Android applications , Android games , back end platforms , enterprise applications , Big Data , applets ( ξεπερασμενο αυτο ).

Όταν λέτε  <<Αφού μάθεις προγραμματισμό>> εννοείτε όταν τελειώσω κάποια σχολή πληροφορικής;

Βασικά εγώ θα ήθελα android ή windows games, γενικώς desktop applications και systems programming.

Κάτι από όλα αυτά. Κυρίως  windows aplications και ανάπτυξη gui.

Επεξ/σία από Johnaras052005
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Johnaras052005 είπε

Όταν λέτε  <<Αφού μάθεις προγραμματισμό>> εννοείτε όταν τελειώσω κάποια σχολή πληροφορικής;

Βασικά εγώ θα ήθελα android ή windows games, γενικώς desktop applications και systems programming.

Κάτι από όλα αυτά. Κυρίως  windows aplications και ανάπτυξη gui.

Το "αφου μαθεις προγραμματισμο" σημαινει αυτο που λεει η φραση. Η σχολη πληροφορικης εχει τοσο σχεση , οσο η φρουταγορα με μια σακουλα νοστιμα πορτοκαλια , η το χασαπικο με μια μοσχαρισια μπριζολα , η ενα ΜΜΜ με την καθημερινη σου μετακινηση , η .... , η.....

4 ώρες πριν, Johnaras052005 είπε

Όταν λέτε  <<Αφού μάθεις προγραμματισμό>> εννοείτε όταν τελειώσω κάποια σχολή πληροφορικής;

Βασικά εγώ θα ήθελα android ή windows games, γενικώς desktop applications και systems programming.

Κάτι από όλα αυτά. Κυρίως  windows aplications και ανάπτυξη gui.

Για να δωσω και μια απαντηση πιο γενικης εμβελειας , αν θες τη γνωμη μου ξεκινα απο python η C να μαθαινεις προγραμματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...