Προς το περιεχόμενο

C++ ή Java;


Johnaras052005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/4/2019 στις 11:56 ΜΜ, elorant είπε

Δεν μιλάω θεωρητικά, πρακτικά μιλάω. Η ASP.NET υπάρχει 20 χρόνια.

Ε ωραια εγω θελω να το φτιαξω με laravel που υπαρχει 5 που ειναι το προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Bloodskin είπε

Ε ωραια εγω θελω να το φτιαξω με laravel που υπαρχει 5 που ειναι το προβλημα...

Το πρόβλημα είναι στις βαρύγδουπες μπούρδες που λες. Από εκεί και πέρα, φτιάχτο και με basic, είχα μια σκασίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/4/2019 στις 12:19 ΜΜ, elorant είπε

Το πρόβλημα είναι στις βαρύγδουπες μπούρδες που λες. Από εκεί και πέρα, φτιάχτο και με basic, είχα μια σκασίλα.

εγω λεω βαρυγδουπες μπορδες , κι εσυ μου προτεινεις τριτοτεταρτες τεχνολογιες της microsoft για web dev ( asp.net)

Επεξ/σία από Bloodskin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Bloodskin είπε

εγω λεω βαρυγδουπες μπορδες , κι εσυ μου προτεινεις τριτοτεταρτες τεχνολογιες της microsoft για web dev ( asp.net)

Εδώ και κάποια posts, διαστρεβλώνεις αυτά που γράφουν άλλοι. την προκειμένη περίπτωση, ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ το "asp.net" για web dev, αλλά έφερε παρειγμα ότι μπορείς και με asp/C# να κάνεις web  dev, 
 

Στις 9/4/2019 στις 1:09 ΠΜ, elorant είπε

Site μπορείς να φτιάξεις και με asp.net/C# που δεν είναι δυναμική γλώσσα.

Εάν έχω χάσει κάτι και υπάρχει κείμενο ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD που **όντως** προτείνει C# , μπορείς να το παραθέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι γλώσσες είναι πολλές και δεν είναι όλες για όλες τις δουλειές. Σε ακραίες περιπτώσεις μπορείς να μάθεις και εντελώς "βασανιστικές" γλώσσες και να είναι η ΣΩΣΤΗ επιλογή.

π.χ. Assembler[Assembly] αν έχεις ανάγκη τεράστιας απόδοσης σε μία πολύ μικρή ρουτίνα ή όταν πρέπει να κάνεις hacking κάτι.

Επίσης, στο χώρο υπάρχει πολύ "ψώνιο". π.χ. οι περισσότεροι Linuxάδες μισούν την C# αλλά ο χώρος της .NET γενικότερα είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ με διαφορά σε documentation και ευκολία παραγωγής εφαρμογών κάποιας μέσης και γενικής ανάγκης.

Για υψηλές αποδόσεις (ταχύτητες) και δυνατότητες αλλά χωρίς υπερβολικούς αυτοματισμούς[κατά τον προγραμματισμό] πας C++ ΑΣΥΖΗΤΗΤΊ (όταν το σκέφτεσαι γενικά). 

Για υψηλές αποδόσεις σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος, είναι της μόδας η C αλλά οι επαγγελματίες C++ ενίοτε διαφωνούν.

Ένα εναλλακτικό για low-level συστήματα τελευταία είναι η μοντέρνα Rust αλλά πιστεύω είναι ελαφρώς υπερεκτιμημένη (και εκνευριστικό να μάθεις το συντακτικό της αν ξέρεις της C).

Για απλά scriptάκια μάθε απλή bash. Για ποιο πολύπλοκα Perl η Python. Οι απόδοση(ταχύτητα) τους είναι αισχρή όμως σε σχέση με C ή C++.

Μη μάθεις Java εκτός και αν υποχρεωθείς. Μάθε C++ αν δε σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο ως στόχος.

ΥΓ. Μη ξεχνάς, δεν υπάρχει μόνο μία "καλύτερη γλώσσα".

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bloodskin είπε

εγω λεω βαρυγδουπες μπορδες , κι εσυ μου προτεινεις τριτοτεταρτες τεχνολογιες της microsoft για web dev ( asp.net)

Συγκριτικά με την PHP η ASP.NET είναι έτη φωτός μπροστά. Compiled κώδικας, ευέλικτη γλώσσα που διαρκώς εξελίσσεται, σύνδεση με Azure/SQL Server κι όλα τα καλούδια της Microsoft, μακράν το καλύτερο documentation συγκριτικά με οποιαδήποτε γλώσσα (MSDN) και το σημαντικότερο πολύ πιο γρήγορη από την PHP. Κι έχεις και το Visual Studio που βάζει κάτω οποιοδήποτε άλλο IDE υπάρχει εκεί έξω σε απόδοση/δυνατότητες.

Εν κατακλείδι, μείνε με αυτά που ξέρεις κι άσε την κριτική σε πράγματα που δεν γνωρίζεις γιατί λες ανοησίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elorant είπε

Συγκριτικά με την PHP η ASP.NET είναι έτη φωτός μπροστά. Compiled κώδικας, ευέλικτη γλώσσα που διαρκώς εξελίσσεται, σύνδεση με Azure/SQL Server κι όλα τα καλούδια της Microsoft, μακράν το καλύτερο documentation συγκριτικά με οποιαδήποτε γλώσσα (MSDN) και το σημαντικότερο πολύ πιο γρήγορη από την PHP. Κι έχεις και το Visual Studio που βάζει κάτω οποιοδήποτε άλλο IDE υπάρχει εκεί έξω σε απόδοση/δυνατότητες.

Εν κατακλείδι, μείνε με αυτά που ξέρεις κι άσε την κριτική σε πράγματα που δεν γνωρίζεις γιατί λες ανοησίες.

Καλά το ότι είσαι τοξικός και επιθετικός το ξέρουμε. Σε αυτό το thread στην προσπάθειά σου να την πεις στον άλλο γίνεσαι γραφικός, οπότε καλύτερα να προσέχεις και εσύ τι γράφεις γιατί ξεβρακώνεσαι.

PS.
Με τις βλακείες σας το ξεσκίσατε το thread, πρέπει να γίνει mass delete σε όλα τα offtopic.

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι από όλα αυτά που έγραψα για την ASP.NET δεν ισχύει; Για να καταλάβω δηλαδή που είμαι άσχετος.

Όσο για το thread που "ξεσκίσαμε" ήδη από το 4ο σχόλιο κάποιος μιλάει για Python κι εσύ παρακάτω για JavaScript. Κατά τα λοιπά το δικό μου σχόλιο για την C# σε πείραξε.

ΒΤW, το να με αποκαλεί γραφικό κάποιος που γράφει κώδικα σε JavaScript και θεωρεί τον εαυτό του προγραμματιστή το λες και σουρεάλ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elorant είπε

Τι από όλα αυτά που έγραψα για την ASP.NET δεν ισχύει; Για να καταλάβω δηλαδή που είμαι άσχετος.

Όσο για το thread που "ξεσκίσαμε" ήδη από το 4ο σχόλιο κάποιος μιλάει για Python κι εσύ παρακάτω για JavaScript. Κατά τα λοιπά το δικό μου σχόλιο για την C# σε πείραξε.

ΒΤW, το να με αποκαλεί γραφικό κάποιος που γράφει κώδικα σε JavaScript και θεωρεί τον εαυτό του προγραμματιστή το λες και σουρεάλ.

Ντάξει, η γελοιότητά σου έχει φτάσει αξεπέραστα επίπεδα, μπράβο!
Και καλά, χέσε με εμένα, πες ότι δεν είμαι προγραμματιστής. Crockford, Abramov, Osmani, Simpson κλπ κλπ κλπ κλπ δεν είναι προγραμματιστές σύμφωνα με το Μπάμπη το Σουγιά από τα Πατήσια γιατί γράφουν κώδικα σε JavaScript. Ασαπέρα ρε νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε κόβω για 25χρονο το πολύ, μια φιλική συμβουλή. Μάθε να αντιπαρατίθεσαι χωρίς βρισιές. Σε δύο διαφορετικά σχόλια μου έχεις απευθύνει μισή ντουζίνα απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς (νούμερο, γραφικός, γελοίος, τοξικός κλπ). Στον αντίποδα σε ειρωνεύτηκα, αλλά δεν σε έβρισα. Όταν βρίζεις χάνεις το δίκιο σου. Επιπλέον, εκτός από το να μου επιτίθεσαι δεν έχεις πει ούτε μισό αντεπιχείρημα απέναντι σε αυτά που είπα.

Δεν είχες κανένα λόγο να μου την πεις. Χώθηκα στον άλλο επειδή με δυο μήνες ενασχόληση με την Java έβγαλε το συμπέρασμα ότι η PHP είναι καλύτερη. Ήρθες εμβόλιμος, με στόλισες καλά-καλά και μετά ενοχλήθηκες που στο ανταπέδωσα. Όπως στρώνεις κοιμάσαι λεβέντη.

Αυτά τα ολίγα και καλά μυαλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/4/2019 στις 2:57 ΜΜ, Fortistis είπε

Εδώ και κάποια posts, διαστρεβλώνεις αυτά που γράφουν άλλοι. την προκειμένη περίπτωση, ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ το "asp.net" για web dev, αλλά έφερε παρειγμα ότι μπορείς και με asp/C# να κάνεις web  dev, 

νταξει το παραδεχομαι , εδω και 2 ποστ συγκεκριμενα

Στις 12/4/2019 στις 5:56 ΜΜ, elorant είπε

Συγκριτικά με την PHP η ASP.NET είναι έτη φωτός μπροστά. Compiled κώδικας, ευέλικτη γλώσσα που διαρκώς εξελίσσεται, σύνδεση με Azure/SQL Server κι όλα τα καλούδια της Microsoft, μακράν το καλύτερο documentation συγκριτικά με οποιαδήποτε γλώσσα (MSDN) και το σημαντικότερο πολύ πιο γρήγορη από την PHP. Κι έχεις και το Visual Studio που βάζει κάτω οποιοδήποτε άλλο IDE υπάρχει εκεί έξω σε απόδοση/δυνατότητες.

Εν κατακλείδι, μείνε με αυτά που ξέρεις κι άσε την κριτική σε πράγματα που δεν γνωρίζεις γιατί λες ανοησίες. 

θα παω πασο αν παρεις και εσυ πισω το οτι ειμαι "χαζος scriptακιας" επειδη προτιμω την php απ τη java

Επεξ/σία από Bloodskin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) είχα μια σκασίλα αν θα πας πάσο ή όχι.

β) μόνος σου είπες ότι είσαι χαζός scriptάκιας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, elorant είπε

α) είχα μια σκασίλα αν θα πας πάσο ή όχι.

β) μόνος σου είπες ότι είσαι χαζός scriptάκιας"

ειχες μια σκασιλα

συγκεκριμενα ειχες την ιδια σκασιλα με αυτη στο πρωτο quote που μου εκανες

Στις 13/4/2019 στις 12:19 ΠΜ, elorant είπε

Χώθηκα στον άλλο επειδή με δυο μήνες ενασχόληση με την Java έβγαλε το συμπέρασμα ότι η PHP είναι καλύτερη

οτι θελεις λες

στον αλλον ειπες οτι γραφει javascript αρα δεν ειναι προγραμματιστης

ξερεις κατι , ασε τη C# και φταιξε stand alone εφαρμογη σε assembly

αντρικια ρε , ασε και το kernel  ,φτιαξε μονος σου τις δομες ασε και τους drivers γραψε μονος τα privilleged instructions της cpu

αν δεν ξερεις να σηκωνεις blocks χειροκινητα απ το σκληρο δεν εισαι προγραμματιστης

Επεξ/σία από Bloodskin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον άλλο την είπα επειδή με έβρισε. Σε εσένα χώθηκα επειδή είπες μια γενικόλογη αρλούμπα σχετικά με πόσο καλή ή όχι είναι η Java χωρίς να χρησιμοποιήσεις κάποιο τεκμηριωμένο επιχείρημα, απλά δεν σου άρεσε.

Από εκεί και πέρα το πόσο ο καθένας θεωρεί τον εαυτό του προγραμματισταρά ή όχι μου περισσεύει. Εγώ σίγουρα δεν είμαι και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Ο σκοπός μου είναι να φτιάχνω προϊόντα/υπηρεσίες και να βγάζω φραγκάκια. Και αυτό το κάνω αρκετά καλά. Με άλλα λόγια ο κώδικας για μένα είναι ένα εργαλείο για να φτιάχνω πράγματα, δεν είναι αυτοσκοπός. Εξ ου και δεν με απασχολεί καθόλου το αν είμαι καλός σε αυτό ή όχι. Και κατά προέκταση οποιαδήποτε νύξη για τις προγραμματιστικές μου ικανότητες από το ένα αυτί μου μπαίνει κι από το άλλο μου βγαίνει.

Αυτά και κοίτα να ημερήσεις λίγο γιατί κάνει κακό στην υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...