Προς το περιεχόμενο

website με προσωπικές πληροφορίες


shadowlike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανένας τι παίζει με το https://www.locatefamily.com/

Στο άσχετο έκανα ένα search με το όνομα μου στο google και βγήκε στα top των αποτελεσμάτων . Το site έχει πληροφορίες όπως διεύθυνση κατοικίας , τηλέφωνο (κινητό ή σταθερό) και ονοματεπώνυμο. Πληροφορίες που σίγουρα δεν έδωσα εγώ σε αυτό το website αλλά ποίος ξέρει τι ψιλά γράμματα δε διάβασα και καταχωρήθηκα έκει πέρα. Δοκίμασα να στείλω mail για removal των στοιχείων και το κορυφαίο είναι πως για να σου κάνουν remove σου ζητάνε ταυτότητα/λογαριασμό κλπ με την "υπόσχεση" ότι θα το σβήσουν αργότερα από το σύστημα τους. Δηλάδη ναι μεν καταχωρήσανε τα στοιχεία μου και τα δίνουν φόρα παρτίδα σε όλο το πλανήτη και απο πάνω μου ζητάνε και άλλα στοιχεία για να τα αφαιρέσουν. Θα μας χαζέψουν τελείως;

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα και εγώ αίτημα, απλά με το συγκεκριμένο website δε ξέρω τι γίνεται. Μου κάνει εντύπωση που βγάζει φόρα παρτίδα προσωπικές πληροφορίες για τόσο κόσμο και είναι ακόμα online. Τι GDPR και πράσινα άλογα μου λένε ... 🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη σελίδα μεταξύ άλλων στοιχέιων είχε τη διεύθυνση μου και τηλέφωνο απ' όταν έμενα στην Αθήνα 2005-2006 και το είχαν μόνο ΔΕΚΟ και τράπεζες!

Πάντως με ένα απλό κλικ στο κουμπί remove και συμπληρώνοντας όνομα και email με διέγραψαν ή τουλάχιστον τα έκρυψαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνοντας μια αναζήτηση για το δικό μου όνομα,το βρήκα με διευθυνση και σταθερό τηλέφωνο απο το σπίτι που έμενα πρίν 10 χρόνια...Προσπαθώ να τα βάλω κάτω να δώ απο που έχουν αντλήσει αυτές τις πληροφορίες...

**Απο διάφορες συνδυαστικές αναζητήσεις που έκανα,καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα έχουν βρεί απο τον οτέ...

Επεξ/σία από akis_tzev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, akis_tzev said:

Κάνοντας μια αναζήτηση για το δικό μου όνομα,το βρήκα με διευθυνση και σταθερό τηλέφωνο απο το σπίτι που έμενα πρίν 10 χρόνια...Προσπαθώ να τα βάλω κάτω να δώ απο που έχουν αντλήσει αυτές τις πληροφορίες...

**Απο διάφορες συνδυαστικές αναζητήσεις που έκανα,καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα έχουν βρεί απο τον οτέ...

Και συγκεκριμένα από τον παλιό κατάλογο που κυκλοφορούσε χύμα πριν πολλά χρόνια σε .zip file... Αν θυμάστε ήταν η ίδια εποχή που τα έβρισκες μαζί με τα αρχεία πινακίδων αυτοκινήτων που μπορούσες να αναζητάς το όνομα του κατόχου, πληκτρολογώντας απλά τον αριθμό της πινακίδας.

Ευτυχώς αργότερα έβαλαν κάπως "μυαλό" σε αυτά τα θέματα προστασίας των προσωπικών δεδομένων...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Και συγκεκριμένα από τον παλιό κατάλογο που κυκλοφορούσε χύμα πριν πολλά χρόνια σε .zip file... Αν θυμάστε ήταν η ίδια εποχή που τα έβρισκες μαζί με τα αρχεία πινακίδων αυτοκινήτων που μπορούσες να αναζητάς το όνομα του κατόχου, πληκτρολογώντας απλά τον αριθμό της πινακίδας.

Ευτυχώς αργότερα έβαλαν κάπως "μυαλό" σε αυτά τα θέματα προστασίας των προσωπικών δεδομένων...

Εγω εχω ακομα τα CD :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...