Προς το περιεχόμενο

His Dark Materials (BBC One & HBO)


Mozzie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

His Dark Materials

Βασισμένο στα βιβλία από τον Philip Pullman. Η Τριλογία του Κόσμου στα Ελληνικά.
Μακράν από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία της παιδικής/εφηβικής ηλικίας.
Τα έχω ξαναδιαβάσει αρκετές φορές. Κάθε φορά σε διαφορετική ηλικία. Και κάθε φορά μου γεννούσε και διαφορετικά συναισθήματα.

Είχε ξαναγίνει άλλη μια (ομολογουμένως) αποτυχημένη προσπάθεια για μεταφορά στον κινηματογράφο του 1ου βιβλίου το 2007.

Ας ελπίσουμε σε κάτι σαφώς ανώτερο.

Οι συντελεστές και το cast πάντως μου αφήνουν θετικά συναισθήματα.

 

Επεξ/σία από Mozzie
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερά βιβλία. Ειδικά με το δεύτερο θυμάμαι όταν τα είχα διαβάσει σε πιο μικρή ηλικία, είχα πάθει πλάκα. Νομίζω αξίζουν άλλη μια ανάγνωση τώρα.

Μακάρι να είναι πετυχημένη σειρά γιατί η ταινία ήταν στην καλύτερη μέτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

Ωραιο trailer! Αν πλησιαζει εστω και λιγο τα βιβλια, θα ειναι πολυ καλο. 

Παρεμπιπτοντως για τους fans της σειρας βιβλιων, ο Pullman εβγαλε κι αλλο βιβλιο το περασμενο καλοκαιρι, μερος νεας τριλογιας, που ομως το πρωτο της βιβλιο ειναι prequel του HDM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε διαβασει τα βιβλια,σιγουρα θα αξιζει η θεαση σαν νοσταλγια και μονο,αλλα τι γινεται για τους υπολοιπους ? Μιας και τα "εφηβικα" βιβλια δεν με πολυ αγγιζαν ουτε στα εφηβικα μου χρονια,αποτι καταλαβαινω προς αυτην την κατευθυνση κινειται και η σειρα ετσι ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου άρεσε η επιλογή του McAvoy και της άλλης ηθοποιού για Lord Asriel και για Coulter αντίστοιχα. Ο Lord Asriel στα βιβλία είναι πιο σκληρός και απόμακρος, στο trailer μου έφερνε πιο κοντά στο στυλ του Professor X, και η Coulter αν θυμάμαι καλά έχει μια εντυπωσιακή ομορφιά στα βιβλία, εδώ είναι όμορφη, αλλά όχι εντυπωσιακά όμορφη. Ελπίζω να βγάλει το ύφος της Coulter από τα βιβλία πάντως, από τους ελάχιστους ενδιαφέροντες χαρακτήρες στα βιβλία. Η ηθοποιός της Lyra νομίζω είναι εντάξει επιλογή.

Επεξ/σία από Nate
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις τελείωσα το πρώτο. Πολύ ευχαριστημένος από ότι είδα! Η παραγωγή είναι πολύ καλή, δεν φαίνεται να έχουν τσιγκουνεφτει τα εφέ και προσωπικά μου αρέσει πολύ και το καστ.

Μεγάλο πλεονέκτημα της σειράς σε σχέση με την ταινία η χρονική άνεση που έχει να δείξει όλα τα γεγονότα χωρίς να τρέχει και να αλλάζει την πλοκή. Μακάρι να αποδώσει όλο το βιβλίο σωστά και να δούμε επιτέλους και την συνέχεια στις επόμενες σεζόν. Είναι από τις πιο όμορφες ιστορίες που έχω διαβάσει!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία μου φάνηκε αρκετά καλό  το πρώτο επεισόδιο στα επόμενα επεισόδια θα βγάλουμε ποιο ασφαλή συμπεράσματα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικό παραμύθι με απίστευτα σκηνικά που σε έχει κολλημένο 50 λεπτά στην ατμόσφαιρα του παραμυθιού.

Φοβήθηκα στην αρχή μόλις είδα τα ζωάκια που μιλάνε μιας και δεν είμαι 7 χρονών, αλλά γίνεται πολύ συνετή χρήση και δεν κουράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...