Προς το περιεχόμενο

Rip Laptop?


splanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Αν ο τεχνικός είναι καλός θα το καταλάβει. Τωρα απο εκεί και πέρα η lenovo είναι ελαστικη σε τετοια. Στη θέση σου θα επικοινωνούσα κατευθείαν με το σερβις της lenovo.

κατευθειαν στην λενοβο θα παω, αυτο μου ειπε και ο κωτσοβολος, ελπιζω να μην μου πουν κατι

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΥΓ. Το ότι τους άλλαξαν μητρική στη λενοβο δεν σημαίνει ότι ήταν αυτό το πρόβλημα. Πολύ πιθανόν να ήθελαν ένα απλό reprogramming τα bios. Έχω σώσει άπειρα λαπτοπ έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filip123go είπε

ΥΓ. Το ότι τους άλλαξαν μητρική στη λενοβο δεν σημαίνει ότι ήταν αυτό το πρόβλημα. Πολύ πιθανόν να ήθελαν ένα απλό reprogramming τα bios. Έχω σώσει άπειρα λαπτοπ έτσι.

Το προβλημα φιλε μου σε αυτο το συγκεκριμενο ειναι ο ryzen και οχι το bios, τα ryzen με τα χιλια δυο προβληματα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Το προβλημα φιλε μου σε αυτο το συγκεκριμενο ειναι ο ryzen και οχι το bios, τα ryzen με τα χιλια δυο προβληματα τους

Ναι οκ δεκτό ,δεν το έχω πιάσει το συγκεκριμένο λαπτοπ στα χέρια μου και γενικώς έχω 2 χρόνια να ασχοληθώ επαγγελματικά με το άθλημα .
Αλλά έχω τέτοια παραδείγματα άπειρα. Δούλευα για αρκετό καιρό σε ένα από τα μεγαλύτερα επισκευαστικά κέντρα στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αχγχωθει αρκετα με την εγγυηση τωρα , το πηρα λογω σχολης, τσιμα τσιμα ημουν οικονομικα και δεν θελω να γινει μ@λ@κια, αν μου πουν τιποτα να κανω τον κινεζο ή να το παιξω σε φαση, τι πειραζει που αλλαξα δισκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ναι οκ δεκτό ,δεν το έχω πιάσει το συγκεκριμένο λαπτοπ στα χέρια μου και γενικώς έχω 2 χρόνια να ασχοληθώ επαγγελματικά με το άθλημα .
Αλλά έχω τέτοια παραδείγματα άπειρα. Δούλευα για αρκετό καιρό σε ένα από τα μεγαλύτερα επισκευαστικά κέντρα στην Ελλάδα.

Ναι δεν αμφιβαλω, και δεν το ειπα φυσικα για να μειωσω τις γνωσεις σου, απλα αν διαβασεις σε ξενα φορουμ μονο προβληματα δινουν οι ryzen στα λαπτοπ, αποτυχια μεγαλη

4 λεπτά πριν, splanis είπε

Εχω αχγχωθει αρκετα με την εγγυηση τωρα , το πηρα λογω σχολης, τσιμα τσιμα ημουν οικονομικα και δεν θελω να γινει μ@λ@κια, αν μου πουν τιποτα να κανω τον κινεζο ή να το παιξω σε φαση, τι πειραζει που αλλαξα δισκο;

Κοιτα, αν το καταλαβουν να το παιξεις κινεζος ειναι χειροτερα, γιατι θα πουν μας κοροιδευεις, κι εκει θα χασεις στανταρ το παιχνιδι. Απλα να πεις αυτο που σου εγραψα πριν, και τι εγινε που αλλαξα δισκο? Αλλες εταιριες που ειχα πριν το δεχονται, λογικα στο λεω, κανε και λιγο μανουρα αν δε θελουν, και λογικα θα στο περασουν, μην ανησυχεις

Επεξ/σία από makhs5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, splanis είπε

Εχω αχγχωθει αρκετα με την εγγυηση τωρα , το πηρα λογω σχολης, τσιμα τσιμα ημουν οικονομικα και δεν θελω να γινει μ@λ@κια, αν μου πουν τιποτα να κανω τον κινεζο ή να το παιξω σε φαση, τι πειραζει που αλλαξα δισκο;

Βαλε μεσα τον hdd και στειλε το. Κανεις δε θα καταλαβει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω αυτο πιστευω, αλλα και να καταλαβουν, σιγα, σκληρο αλλαξε, δεν αλλαξε μητρικη η τσιπακι, σιγα

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

Ναι δεν κατάλαβα πως το έβγαλε, το τραβηξα λίγο αλλά δεν βγήκε. Τεσπα επειδή δεν θέλω να κάνω καμιά Πάτατα.αλλαξα τους σκληρούς. Υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν ότι είχε ανοιχτεί και Ειχα αλλάξει δίσκο και να φαω κανένα άκυρο απ την εγγυηση; 😕

Εννοείτε ότι θα το καταλάβουν 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

Εχω αχγχωθει αρκετα με την εγγυηση τωρα , το πηρα λογω σχολης, τσιμα τσιμα ημουν οικονομικα και δεν θελω να γινει μ@λ@κια, αν μου πουν τιποτα να κανω τον κινεζο ή να το παιξω σε φαση, τι πειραζει που αλλαξα δισκο;

Ηρεμησε φιλαρακο. Η lenovo επιτρεπει αλλαγη δισκου και ραμ. Εχω μιλησει μαζι τους πολλες φορες και για πολλα μηχανηματα. Εισαι εντος εγγυησης και μην αγχωνεσαι καθολου. Στο λεω με απολυτη βεβαιοτητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, splanis είπε

Ας είμαστε αισιόδοξοι 

Φίλε είμαι αισιόδοξος ότι θα κάνει καλο καιρό το τριήμερο .

Οσο αφορά το service το πρωτο πράγμα που κοιτάζει ο τεχνικός σε μηχάνημα που πάει εντός εγγύησης ,

ειναι στο μικροσκόπιο αν έχει πει κατσαβίδι στις βίδες εξωτερικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Ηρεμησε φιλαρακο. Η lenovo επιτρεπει αλλαγη δισκου και ραμ. Εχω μιλησει μαζι τους πολλες φορες και για πολλα μηχανηματα. Εισαι εντος εγγυησης και μην αγχωνεσαι καθολου. Στο λεω με απολυτη βεβαιοτητα. 

Mακαρι να έχεις δίκιο. Στο τηλ η λενοβο μου είπε ότι αυτό υποτίθεται τι απαγορευει αλλά δεν ψήθηκα να κάτσω 2 χρόνια με hdd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, splanis είπε

Mακαρι να έχεις δίκιο. Στο τηλ η λενοβο μου είπε ότι αυτό υποτίθεται τι απαγορευει αλλά δεν ψήθηκα να κάτσω 2 χρόνια με hdd 

Εχω μιλησει φετος τουλαχιστον 4-5 φορες για διαφορετικα λαπτοπακια. Η απαντηση παντα ιδια και σαφης. Επιτρεπουν αναβαθμιση δισκου και ραμ. Μονο αυτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα αυτό το ποστ σε ένα φόρουμ και μ. Έκανε εντύπωση. Δεν ξέρω αν είναι legit αυτα π λέει απλά το περίεργο είναι ότι πήγαιναν όλα καλά 2 μήνες τώρα με Linux και σήμερα που έβαλα τα Windows έγινε αυτό.

see this post's link at the bottom. I'll update it as I get more news from Lenovo.

My last lenovo was fantastic, so is this one! In my understanding Windows is responsible for the UEFI/BIOS update bricking my laptop, not Lenovo. Not sure why Microsoft wants to push firmware (UEFI/BIOS) through windows update, this is one of the reasons why they shouldn't. I'll only do Lenovo recommended firmware (BIOS/UEFI) from the support site from now on.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...