Προς το περιεχόμενο

Rip Laptop?


splanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιγω νεα θεμα να συνεχισω την συζητηση απο εδω (https://www.insomnia.gr/forums/topic/700261-lenovo-ideapad-330s-προσφορά-από-germanosgr/page/32/) , εχω αυτο το λαπτοπ https://www.skroutz.gr/s/15443477/Lenovo-IdeaPad-330S-15ARR-2500U-4GB-1TB-128GB-FHD-W10.html (χωρις τον ssd, του εβαλα εγω στην θεση του hdd εναν 2,5αρη ssd) κανα 2 μηνες τωρα και το είχα λειτουργησει ελαχιστα καθως τωρα αρχισε η σχολη μου. Είχα αρχικα linux και σημερα εκανα partition και εβαλα τα windows 10 γεματος χαρα να το παρω αυριο στο εργαστηριο. Λειτουργησα λιγο τα windows, κατεβασα καποια προγραμματα, σε καποια φαση ειδα οτι η μπαταρια ειναι 18% και μετα απο κανα 5 λεπτο μαυρισε η οθονη του. Θεώρησα ότι έκλεισε απο μπαταρία. Το φόρτισα κάμπωση ώρα, πάω να το ανοίξω τώρα και πάπαλα. Μαύρη οθόνη(δεν δείχνει το σήμα της lenovo(δεν μπαινει bios), το ανεμιστηρακι ακουγεται να δουλευει κανονικα. Δοκιμασα με hdmi σε monitor, αλλα τιποτα. Ελπιζω να ναι κατι που να φτιαχνεται ωστε να μην χρειαστει αντικατασταση :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, splanis είπε

Ανοιγω νεα θεμα να συνεχισω την συζητηση απο εδω (https://www.insomnia.gr/forums/topic/700261-lenovo-ideapad-330s-προσφορά-από-germanosgr/page/32/) , εχω αυτο το λαπτοπ https://www.skroutz.gr/s/15443477/Lenovo-IdeaPad-330S-15ARR-2500U-4GB-1TB-128GB-FHD-W10.html (χωρις τον ssd, του εβαλα εγω στην θεση του hdd εναν 2,5αρη ssd) κανα 2 μηνες τωρα και το είχα λειτουργησει ελαχιστα καθως τωρα αρχισε η σχολη μου. Είχα αρχικα linux και σημερα εκανα partition και εβαλα τα windows 10 γεματος χαρα να το παρω αυριο στο εργαστηριο. Λειτουργησα λιγο τα windows, κατεβασα καποια προγραμματα, σε καποια φαση ειδα οτι η μπαταρια ειναι 18% και μετα απο κανα 5 λεπτο μαυρισε η οθονη του. Θεώρησα ότι έκλεισε απο μπαταρία. Το φόρτισα κάμπωση ώρα, πάω να το ανοίξω τώρα και πάπαλα. Μαύρη οθόνη(δεν δείχνει το σήμα της lenovo(δεν μπαινει bios), το ανεμιστηρακι ακουγεται να δουλευει κανονικα. Δοκιμασα με hdmi σε monitor, αλλα τιποτα. Ελπιζω να ναι κατι που να φτιαχνεται ωστε να μην χρειαστει αντικατασταση :( 

Παιζει και κατι αλλο τωρα που το σκεφτομαι, αν και μικρη πιθανοτητα αυτο, γιατι δε σ αφηνει ετσι κι αλλοιως να μπεις στο bios, μηπως λεω εγω μηπως, να του ξαναεβαζες παλι τον hdd απο μαμα που ειχε, οταν το ανοιξεις και για την μπαταρια, μηπως εχει παιξει καποιο θεμα με τον ssd κι ολας, ολα αυτα τα λεω για να αποκλεισουμε καθε πιθανοτητα να ειναι απο αλλου το προβλημα, αν δε βαριεσαι καντο κι αυτο και δοκιμασε το αν δουλεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλα καπου στα πλάγια έχει ένα κουμπί reset. Με κλειστό το laptop πάρε  μια οδοντογλυφίδα και πάτησε το. 

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sstratos είπε

βγαλε τη μπαταρια , βγαλε μνημες , βγάλε δισκο... Βάλε την μια μνήμη και δοκιμασε να αναψεις με τον φορτιστη....

Μια 4αρα μνμη έχει και νομίζω ότι είναι ενσωματωμένη; 

2 λεπτά πριν, smpt είπε

Αν θυμάμαι καλα καπου στα πλάγια έχει ένα κουμπί reset. Με κλειστό το laptop πάρε  μια οδοντογλυφίδα και πάτησε το. 

Το έκανα. Τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσωματωμενη ειναι η μια 4αρα, στανταρ. Δοκιμασε με τον σκληρο, και επισεις βρες και το κουμπακι που ειπε πιο πανω ενα παιδι και πατα το, αν και δε νομιζω, αλλα δοκιμασε το κι αυτο, Reset ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sstratos είπε

βγαλε τη μπαταρια και τον δίσκο , και δοκιμασε να ανάψεις με τον φορτιστή

Καμια ιδεα πως βγαίνει το κλιψακι της μπαταρίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Ναι δεν κατάλαβα πως το έβγαλε, το τραβηξα λίγο αλλά δεν βγήκε. Τεσπα επειδή δεν θέλω να κάνω καμιά Πάτατα.αλλαξα τους σκληρούς. Υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν ότι είχε ανοιχτεί και Ειχα αλλάξει δίσκο και να φαω κανένα άκυρο απ την εγγυηση; 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασεις και στο σκρουτζ 2 ατομα που γραφουν στις κριτικες, ειχαν το ιδιο προβλημα με σενα, με μαυρη οθονη, και στην αντιπροσωπεια τους αλλαξαν μητρικη, και το παρελαβαν παλι με το ιδιο προβλημα https://www.skroutz.gr/s/15443477/Lenovo-IdeaPad-330S-15ARR-2500U-4GB-1TB-128GB-FHD-W10.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, splanis είπε

Ναι δεν κατάλαβα πως το έβγαλε, το τραβηξα λίγο αλλά δεν βγήκε. Τεσπα επειδή δεν θέλω να κάνω καμιά Πάτατα.αλλαξα τους σκληρούς. Υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν ότι είχε ανοιχτεί και Ειχα αλλάξει δίσκο και να φαω κανένα άκυρο απ την εγγυηση; 😕

Θελει λιγο περισσοτερη προσπαθεια, αλλα αν νομιζεις οτι δε μπορεις να το τραβηξεις, αστο μη του κανεις καμια ζημια, το αν το καταλαβουν οτι αλλαξες σκληρο, ειναι δυσκολο να στο απαντησω, ισως ναι ισως οχι, ολα παιζουν, απλα και να το καταλαβουν, πες απλα οτι αλλες εταιριες δεν εχουν θεμα με αλλαγη σκληρου, εσεις γιατι εχετε? Κανε λιγο ψιλομανουρα, λογικα θα περασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Θελει λιγο περισσοτερη προσπαθεια, αλλα αν νομιζεις οτι δε μπορεις να το τραβηξεις, αστο μη του κανεις καμια ζημια, το αν το καταλαβουν οτι αλλαξες σκληρο, ειναι δυσκολο να στο απαντησω, ισως ναι ισως οχι, ολα παιζουν, απλα και να το καταλαβουν, πες απλα οτι αλλες εταιριες δεν εχουν θεμα με αλλαγη σκληρου, εσεις γιατι εχετε? Κανε λιγο ψιλομανουρα, λογικα θα περασει

ναι δεν το δοκιμασα, δεν νομιζω οτι θα αλλαζε και κατι γιατι εκανα και ενα battery drain που ειδα στο support της lenovo (πατησα μερικα δευτερολεπτα το power button και μετα το συνδεσα, και εγινε πορτοκαλι το λαμπακι). Το συσκευασα και αυριο το στελνω, ας ελπισουμε να μην γινει τιποτα με τον hdd

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο τεχνικός είναι καλός θα το καταλάβει. Τωρα απο εκεί και πέρα η lenovo είναι ελαστικη σε τετοια. Στη θέση σου θα επικοινωνούσα κατευθείαν με το σερβις της lenovo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...