Προς το περιεχόμενο

To ray tracing έρχεται στις κάρτες γραφικών Nvidia GeForce GTX τον Απρίλιο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Παντως αν σύμφωνα με τα benchmark η rtx 2060 με rt high+ultra ρυθμίσεις βγάζει 59fps σε 1080p

Πιστευω υπάρχει ελπίδα ;)

θα δούμε τον Απρίλιο 

34AF8B72-FAFF-49D6-9103-AC4DDB83EA34.png

Ασχέτως RT, σαν κάρτες συγκριτικά 1080 και 2060, η 1080 μπορεί να είναι καλύτερη. Το θέμα είναι οτι οι rtx κάρτες έχουν RT cores που είναι συγκεκριμένα για να κάνουν αυτή τη δουλειά. Μακάρι να σου παίζει καλά το RT εφόσον σου αρέσει τόσο πολύ αλλά θα ξαφνιαστώ αν θα μπορούσες να παίξεις το μετρο με rt! Αυτό που θα κάνουν γενικά οι devs νομίζω (τα είπε και ο @D.Luffy) είναι να προσθέτουν rt σε συγκεκριμένες σκηνές/σημεία παρά καθολικά στα παιχνίδια. Και έτσι, μπορεί να παλεύονται :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Σαν καινοτομία παρουσίαζαν τα dedicated cores για ray tracing της σειράς rtx, όχι ότι το ray tracing είναι κάτι καινοτόμο από μόνο του. Το ray tracing ως τεχνολογία υπάρχει από το 1968. Απλώς με τις rtx γίνεται playable. Και εφόσον αυτή τη στιγμή είναι οι μόνες κάρτες στην αγορά που όντως μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος χωρίς να παίζει στα 15 fps, είναι καινοτομία.

Όπως έγραψα το παρουσίασαν σαν ray tracing for the masses όχι ότι ανακαλύφθηκε τώρα. Και απλά σου λέει "μπορούσα να σου το έχω δώσει από πριν αλλά στο λάνσαρα σαν κάτι νέο"...

Και εφόσον δεν είναι playable γιατί το ενεργοποίησαν στις παλαιότερες... 

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Stamer είπε

Ασχέτως RT, σαν κάρτες συγκριτικά 1080 και 2060, η 1080 μπορεί να είναι καλύτερη. Το θέμα είναι οτι οι rtx κάρτες έχουν RT cores που είναι συγκεκριμένα για να κάνουν αυτή τη δουλειά. Μακάρι να σου παίζει καλά το RT εφόσον σου αρέσει τόσο πολύ αλλά θα ξαφνιαστώ αν θα μπορούσες να παίξεις το μετρο με rt! Αυτό που θα κάνουν γενικά οι devs νομίζω (τα είπε και ο @D.Luffy) είναι να προσθέτουν rt σε συγκεκριμένες σκηνές/σημεία παρά καθολικά στα παιχνίδια. Και έτσι, μπορεί να παλεύονται :) 

Να ξαφνιαστεις αν δεν πιάσω 30fps 

Οι σημερινές κάρτες έχουν μπόλικη υπό δύναμη ακόμα και για rt αλλά το dedicated hardware των rtx είναι πιο αποδοτικη

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Παντως αν σύμφωνα με τα benchmark η rtx 2060 με rt high+ultra ρυθμίσεις βγάζει 59fps σε 1080p

Πιστευω υπάρχει ελπίδα ;)

θα δούμε τον Απρίλιο 

Μακάρι, αλλά η 2060 βγάζει 42fps avg σε 1080p (στο bench τουλάχιστον), όχι 59. 

https://www.guru3d.com/articles_pages/metro_exodus_pc_graphics_performance_benchmarks,8.html

Ίσως στις πρώτες περιοχές να φτάνει τα 60άρια γιατί είναι κάπως ελαφριές αλλά μόλις προχωρήσεις λίγο (Caspian) και μπουν άλλα σενάρια όπως νυχτερινό firefight, πολλοί εχθροί, κλπ, πίστεψε με η 2060 δεν κρατάει τόσο υψηλά framerates.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μακάρι, αλλά η 2060 βγάζει 42fps avg σε 1080p (στο bench τουλάχιστον), όχι 59. 

https://www.guru3d.com/articles_pages/metro_exodus_pc_graphics_performance_benchmarks,8.html

Ίσως στις πρώτες περιοχές να φτάνει τα 60άρια αλλά μόλις προχωρήσεις λίγο και μπουν άλλα σενάρια όπως νυχτερινό firefight, πολλοί εχθροί, κλπ, πίστεψε με η 2060 δεν κρατάει τόσο υψηλά framerates.

Για το bench του metro exodus διάβασα ότι είναι the worst case scenario από το digital foundry νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Για το bench του metro exodus διάβασα ότι είναι the worst case scenario από το digital foundry νομίζω 

Το bench είναι αρκετά αξιόπιστο επειδή περιλαμβάνει και τα "δύσκολα" σενάρια του παιχνιδιού που θα συναντήσεις οπωσδήποτε. Τι να το κάνεις αν πχ το παιχνίδι τρέχει καλά στην μία περιοχή και στην άλλη έχεις 40% drops...

Προσωπικά όταν έτρεξα την πρώτη περιοχή ήμουν στα 60 καρφωμένα (με RT high και DLSS) και χάρηκα γιατί νόμιζα ότι θα είναι έτσι και το υπόλοιπο παιχνίδι. Έλα όμως που αργότερα άρχισαν οι πτώσεις.

11 λεπτά πριν, mordred είπε

Όπως έγραψα το παρουσίασαν σαν ray tracing for the masses όχι ότι ανακαλύφθηκε τώρα. Και απλά σου λέει "μπορούσα να σου το έχω δώσει από πριν αλλά στο λάνσαρα σαν κάτι νέο"...

Και εφόσον δεν είναι playable γιατί το ενεργοποίησαν στις παλαιότερες... 

Μα είναι για τις masses αλλά μόνο στις RTX. Αν το έδιναν από πριν χωρίς το απαραίτητο performance θα ήταν δώρο άδωρον. Όπως θα το διαπιστώσουμε και με τις GTX.

Ο λόγος που το ενεργοποίησαν στις παλιότερες είναι για να ξυπνήσουν πιο γρήγορα οι devs και να το υλοποιήσουν.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μα είναι για τις masses αλλά μόνο στις RTX. Αν το έδιναν από πριν χωρίς το απαραίτητο performance θα ήταν δώρο άδωρον. Όπως θα το διαπιστώσουμε και με τις GTX.

Ο λόγος που το ενεργοποίησαν στις παλιότερες είναι για να ξυπνήσουν πιο γρήγορα οι devs και να το υλοποιήσουν.

Η το ένα ή το άλλο μπορεί να γίνεται όχι και τα δύο... Κι έτσι κι αλλιώς δε γίνεται...

Από τη μία δε το βγάζανε γιατί δε θα είχε νόημα λόγω performance και από την άλλη το βγάλανε για να ενδιαφερθούν οι devs και το ξεχάσαμε το performance... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mordred είπε

Η το ένα ή το άλλο μπορεί να γίνεται όχι και τα δύο... Κι έτσι κι αλλιώς δε γίνεται...

Από τη μία δε το βγάζανε γιατί δε θα είχε νόημα λόγω performance και από την άλλη το βγάλανε για να ενδιαφερθούν οι devs και το ξεχάσαμε το performance... 

Υπάρχει λογική αν κάτσεις και το σκεφτείς λίγο.

Αρχικά το feature πρωτο-παρουσιάζεται για το κατάλληλο hardware έτσι ο κόσμος να έρθει σε επαφή σιγά σιγά με κάτι που λειτουργεί και να αποκτήσει θετικές εντυπώσεις. Φαντάσου να το είχαν παρουσιάσει πχ πρόπερσι στις GTX με demos που θα έπιαναν 10-15 fps. Θα βλέπαμε πόσοι θα είχαν ενθουσιαστεί με αυτό...

Έπειτα το παν είναι να αρχίσει να διαδίδεται σε όσο το δυνατόν περισσότερα συστήματα για να καθιερωθεί πιο γρήγορα.

Δεν νομίζω ότι η nvidia αποφάσισε μέσα σε ένα μήνα να φέρει το RT και στην σειρά GTX. Όπως είπαμε πέρα από τη διάδωση, ο σκοπός επίσης είναι να τονίσουν ότι οι RTX έχουν σημαντικό προβάδισμα απόδοσης από τις GTX σε αυτό τον τομέα και ότι το μέλλον είναι το RT (με playable framerates φυσικά).

Επί του θέματος, πιο πολύ βλέπω να κράζουν μιλώντας για κοροιδία (και σε άλλα forums) οι μη έχοντες RT με αυτή την είδηση παρά οι έχοντες που υποτίθεται ότι έχασαν ένα "αποκλειστικό" feature... Πολύ περίεργο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Υπάρχει λογική αν κάτσεις και το σκεφτείς λίγο.

Αρχικά το feature πρωτο-παρουσιάζεται για το κατάλληλο hardware έτσι ο κόσμος να έρθει σε επαφή σιγά σιγά με κάτι που λειτουργεί και να αποκτήσει θετικές εντυπώσεις. Φαντάσου να το είχαν παρουσιάσει πχ πρόπερσι στις GTX με demos που θα έπιαναν 10-15 fps. Θα βλέπαμε πόσοι θα είχαν ενθουσιαστεί με αυτό...

Έπειτα το παν είναι να αρχίσει να διαδίδεται σε όσο το δυνατόν περισσότερα συστήματα για να καθιερωθεί πιο γρήγορα.

Δεν νομίζω ότι η nvidia αποφάσισε μέσα σε ένα μήνα να φέρει το RT και στην σειρά GTX. Όπως είπαμε πέρα από τη διάδωση, ο σκοπός επίσης είναι να τονίσουν ότι οι RTX έχουν σημαντικό προβάδισμα απόδοσης από τις GTX σε αυτό τον τομέα και ότι το μέλλον είναι το RT (με playable framerates φυσικά).

Επί του θέματος, πιο πολύ βλέπω να κράζουν μιλώντας για κοροιδία (και σε άλλα forums) οι μη έχοντες RT με αυτή την είδηση παρά οι έχοντες που υποτίθεται ότι έχασαν ένα "αποκλειστικό" feature... Πολύ περίεργο. 

 

Υπάρχει δυσπιστια, γι'αυτό. Σου λέει εδώ έβγαλες κοτζαμ RT cores και τους πουλάς χρυσούς... εμένα πως θα με εξυπηρετήσεις σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Υπάρχει λογική αν κάτσεις και το σκεφτείς λίγο.

Αρχικά το feature πρωτο-παρουσιάζεται για το κατάλληλο hardware έτσι ο κόσμος να έρθει σε επαφή σιγά σιγά με κάτι που λειτουργεί και να αποκτήσει θετικές εντυπώσεις. Φαντάσου να το είχαν παρουσιάσει πχ πρόπερσι στις GTX με demos που θα έπιαναν 10-15 fps. Θα βλέπαμε πόσοι θα είχαν ενθουσιαστεί με αυτό...

Έπειτα το παν είναι να αρχίσει να διαδίδεται σε όσο το δυνατόν περισσότερα συστήματα για να καθιερωθεί πιο γρήγορα.

Δεν νομίζω ότι η nvidia αποφάσισε μέσα σε ένα μήνα να φέρει το RT και στην σειρά GTX. Όπως είπαμε πέρα από τη διάδωση, ο σκοπός επίσης είναι να τονίσουν ότι οι RTX έχουν σημαντικό προβάδισμα απόδοσης από τις GTX σε αυτό τον τομέα και ότι το μέλλον είναι το RT (με playable framerates φυσικά).

Επί του θέματος, πιο πολύ βλέπω να κράζουν μιλώντας για κοροιδία (και σε άλλα forums) οι μη έχοντες RT με αυτή την είδηση παρά οι έχοντες που υποτίθεται ότι έχασαν ένα "αποκλειστικό" feature... Πολύ περίεργο. 

Ναι υπήρχε φοβερός ενθουσιασμός τι να σου πω... Τρέξανε όλοι... Πως ομως θα διαδόσεις κάτι που δε παίζει έτσι κι αλλιώς σωστά σε προηγούμενη γενιά;... Γιατί να τονίσουν προβάδισμα απόδοσης σε κάτι που δεν υπήρχε καν;... Ο κόσμος που δεν έχει RTX δε πρόκειται να το δει έτσι κι αλλιώς. Θα μπορούσαν να το έχουν βάλει στο driver λίγο καιρό πριν λανσαριστούν οι rtx για να δείξεις διαφορά... Όχι τώρα όταν έλεγες "οι μόνες κάρτες με ray tracing"...

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kezman288 είπε

Εγώ πάντως βλέπω τις gtx με τα drivers για rtx να πιάνουν πάτο.

Καμία σχέση απλά ο driver θα κάνει enable το dxr της Microsoft  στις gtx κάρτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Nvidia. ΜΠΡΑΒΟ.

16 ώρες πριν, Silverage είπε

Με 15 fps.

RTX master race ρε!

Λάθος. Εϊναι κάποιοι με 1080Ti σε SLI και θα παίζουν μια χαρά. Όχι όπως RTX αλλά δεν αλλάζουν και όλοι τις κάρτες σαν τα πουκάμισα. Εγώ λέω ΣΩΣΤΗ κίνηση.

15 ώρες πριν, Istros είπε

Ευγε στην Nvidia για την κίνηση αυτή αν και θα κόψει πωλήσεις από τις RTX

ΟΧΙ... αντίθετα. Θα δουν το φως έστω και σε χαμηλά επίπεδα θα αρπάξουν την γλύκα του rt και θα θέλουν μετά ποιο δυνατή με μεγαλύτερη εμπειρία. 

αυτό που δεν θα μου φανεί περίεργο είναι να μην γράφει πλέον κανείς fun της amd σε τέτοιου είδους άρθρα 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...