Προς το περιεχόμενο

Οι «αναβαθμίσεις» των MacBook θα στοιχίζουν λιγότερο σε ορισμένες περιπτώσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, mjaros είπε

Πάντως έναν δυσαρεστημένο με μακ δεν βρίσκεις, με παράθυρα πολλούς. 

Στο εξωτερικό βλέπεις πολλούς:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=why+i+switched+to+windows

Αλλά επειδή ο έλληνας κάνει το σκατό του παξιμάδι για να καταφέρει τελικά να αγοράσει ένα mac νοιώθει άβολα να παραδεχτεί ότι μπορεί και να μην ήταν όπως το περίμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, gnsX είπε

Μήπως τα έχεις βάλει σε αδύναμο hardware όπως του MacBook Air;

Τα έχω με 8gb RAM και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα στο θέμα ταχύτητα.

Ναι το hardware αδύναμο είναι. Μιλάμε για Pentium Sandy bridge εποχής και 4gb ram αλλά το μεγάλο αλλά είναι ότι το ίδιο PC με windows 10 ήταν αξιοπρεπέστατο. Με Ubuntu έχει γονατίσει. 

Το έχω βάλει Ubuntu για να μην αγοράσω άδεια windows ( το έχω στη δουλειά ) και δεν είναι για ουσιώδη χρήση...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mjaros είπε

Πάντως έναν δυσαρεστημένο με μακ δεν βρίσκεις, με παράθυρα πολλούς. 

Μπα. Απλά τα Mac είναι το 1/20 των Windows PC και όλα κουμπώνουν σε συγκεκριμένο hardware. Στα windows έχεις να κάνεις με άπειρους συνδιασμους hardware και παραμέτρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θυμάμαι το πρώτο σοβαρό Mac pro είχε slot για 2 Motorola CPU και 8 slots για ddr2. Μιλάμε για 2004 εποχές που είχαν υπολογιστή το 1/5 της Ελλάδας και όλοι σίγουρα ddr1 μνήμη. Πληρωνες και τότε μια περιουσία αλλά είχες κάτι μπροστά από τους άλλους μπορεί και 5 χρόνια μπροστά. Τώρα όλα τα ίδια κονσερβοποίηση σε hardware. Όλα και όλοι πάνε μαζί χέρι χέρι.

Οπότε δεν μπορεί να σου δώσει κάτι ένα imac παρά.μονκ design και χιλιοστά για να καυχιεσαι στον "φιλεχθρο" που δεν μπορεί να το αγοράσει και το κοιτάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, efo355 said:

Ναι το hardware αδύναμο είναι. Μιλάμε για Pentium Sandy bridge εποχής και 4gb ram αλλά το μεγάλο αλλά είναι ότι το ίδιο PC με windows 10 ήταν αξιοπρεπέστατο. Με Ubuntu έχει γονατίσει. 

Το έχω βάλει Ubuntu για να μην αγοράσω άδεια windows ( το έχω στη δουλειά ) και δεν είναι για ουσιώδη χρήση...

 

Για δοκιμασέ το με ένα elementary os 5, ή και με ubuntu mate που είναι πιο ελαφρύ. Για ακόμα πιο ελαφύ os δοκίμασε lubuntu, xubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efo355 είπε

Ναι το hardware αδύναμο είναι. Μιλάμε για Pentium Sandy bridge εποχής και 4gb ram αλλά το μεγάλο αλλά είναι ότι το ίδιο PC με windows 10 ήταν αξιοπρεπέστατο. Με Ubuntu έχει γονατίσει. 

Το έχω βάλει Ubuntu για να μην αγοράσω άδεια windows ( το έχω στη δουλειά ) και δεν είναι για ουσιώδη χρήση...

 

Laptop 8ετιας (κατα προσεγγιση 8ετιας) με i5-2430M και 6gb ram τρεχει μια χαρα τα ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ktf είπε

Έχω PC με 2080 επάνω και ένα macbook pro 15" 2015. Στο PC δεν υπάρχει τίποτα πειρατικό.

Ένα έχω να πω, forced updates, απενεργοποιήεις ρυθμίσεις για τα update και για το privacy και στο επόμενο update "κατά λάθος" επανέρχονται στις default, bugs με κάθε update για τους driver των GPU.

Δηστυχώς χρησιμοποιείς το ίδιο κατάπτυστο επιχείρημα της apple για να σχολιάσεις τα προβλήματα του PC: "you're using it wrong". 

Αυτή τη στιγμη ενα MacBook pro του 17 και ενα Pc με 8400 και 1060. Μια χαρά  κανω την δουλεια μου και στους δυο. Δεν εχω παράπονο. Απλα τα Μακ δεν παίζουν παιχνίδια. Είναι καθαρά για δουλεια. Ε αν θελει κάποιος να δώσει 1500 ευρω το λιγότερο  (μιλάμε για καινούργιο) για να μπαίνει  fb  ε τι να πω. Δικαίωμα του αλλα εγω δεν θα το έκανα. Το Πισι είναι ΚΑΙ για παιχνίδια.  Όσον αφορά  για τα updates τους drivers και όλα αυτά τα όμορφα των windows 10, ισχύουν, απλα υπάρχει και εχω βρει πολλούς τρόπους απλα να μην γινεται τπτ. Και όλα λειτουργούν άψογα. Οκ θελει ψαξιμο με registry και τετοια αλλα πλεον με το πισι κανω πολυ ποιο γλήγορα και αποδοτικά στα περισσότερα και ειμαι στο σημείο που λεω οτι εαν αυτό το "ριμαδι" το logic pro x έτρεχε και σε windows θα δουλευα πλεον εξολοκλήρου σε πισι. Θα μου εμενε και ενάμισι χιλιάρικο στην τσέπη...

Επεξ/σία από JCash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, forgotten είπε

Για  πέρασε από αγγελίες μου να δούμε αν είχα ποτέ μου mac ,στα όσα λες με τόση σιγουριά ασχολίαστα εκτός και εαν θεωρείς ότι soldered ram μπορεί να αναβαθμιστεί, μάλλον εσύ πρέπει να το κοιτάξεις ,θα άφηνες imac να ξηλωθεί να σκάσεις πχ 150 ευρώ για να βάλεις ssd αφαιροντας την οθόνη και ελπίζοντας να μην πάει κάτι στραβά στην επανασυναρμολογηση ,μαλλον εσύ ποτέ δεν έπιασες mac για να λες ότι λες με τόση σιγουριά .

 

54521781_593697647772924_6603303044102750208_n.jpg

55680279_397863780993483_5056513337437716480_n.jpg

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια δεκαετία περάσανε απο τα χέρια μου imac, macbook, macbook air, και τώρα macbook pro, μηχανάκια απίστευτα, εργασία (όχι παιχνίδια) , προγραμματισμός, πολλές online εργασίες αλλά και ότι άλλο κάνει ο μέσος χρήστης, απροβλημάτιστα, αναβαθμίσεις για πλάκα χωρίς θέματα, και μέχρι το macbook pro 2012 αλλά και το macmini του 2012 πολύ εύκολο upgrade σε hardware χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις. Μεταπωλιτική αξία εξασφαλισμένη, σε ποσοστό εως και 70% της αρχικής τιμής της αγοράς μετά απο 5 χρόνια. Τα Mac τα πετάς ή τα πουλάς (δεν υπάρχει τέλειο μηχάνημα και μπορεί να υπάρξουν και βλάβες αλλά καμία σχέση με το κακό χάλι των windows pc-laptop, που για μένα κατά 90% είναι συσκευές του κιλού). Πολλοί μπερδεύεται την απόδοση που βγάζουν ειδικές εφαρμογές για τον επεξεργαστή την μνήμη και κάρτα γραφικών με την γενική εμπειρία χρήσης, τι να το κάνω να πετάει ο επεξεργαστής όταν είναι "νεκρός" στους 80 βαθμούς και ο υπολογιστής γίνεται τοστιέρα? 

Το macbook pro δεν κλείνει σχεδόν ποτέ, δεν κολλάει, δεν κολλάει ιούς (ναι ξέρω υπάρχουν μερικοί ανά δεκαετία) δεν ψάχνω (και αν βρώ) drivers, αυτό είναι το plug and play, όχι το plug και ψάξε βρές αν play των windows, έχω τουλάχιστον 5 χρόνια εξασφαλισμένα updates στις νέες εκδόσεις του λειτουργικού και αυτό δεν εξαρτάται απο τις πωλήσεις του (όπως στα windows), έχω το καλύτερο design που το αντιγράφουν όπως μπορούν και οι άλλοι, μπαταρία που ακόμη και μετά απο χρόνο διαρκεί 6-7 ώρες, μπορώ να δουλεύω ταυτόχρονα λόγω εργασίας safari, chrome, firefox με 10 παράθυρα ανοιχτά στο καθένα, και καμία 10άρια ανοιχτές εφαρμογές και να μην πέρνει χαμπάρι, μπορώ να έχω πολλά desktop χωρίς να έχω εξωτερική οθόνη, πληκτρολόγιο και track pad εκτός συναγωνισμού. 

Ο καθένας δίνει τα λεφτά του όπως και όπου θέλει, εγώ δεν πουλάω mac και δεν με ενδιαφέρει τι θα αγοράσει ο καθένας, απλά όταν ακούω όταν κάποιος είχε mac και γύρισε στα windows γελάω πολύ και δυνατά. Είχα την χαρά 10 ανθρώπους κυρίως για επαγγελματική χρήση να τους πείσω να δοκιμάσουν mac, δεν ξέρω ούτε έναν που να σκέφτηκε καν να επιστρέψει.

'Αποψη μου είναι ότι όποιος πάει σε Mac δεν διανοείται να ξαναγυρίσει στα windows, άλλωστε εδώ και χρόνια μια χαρά "τρέχουν" τα windows σε mac όχι τύπου windows (όπως το τύπου mac os λειτουργικό σε windows) αλλά κανονική εγκατάσταση και μάλιστα σε δικό τους desktop ή σε παράθυρο, και μαζί, ταυτόχρονα μπορεί να τρέχει και άλλη έκδοση του mac os (για develepors αν κάποιος αναρωτηθεί τον λόγο)όπως και  Google Chrome,Linux and Unix, and macOS Server.

Εμπειρία χρήσης, δοκιμασμένη σε μιά δεκαετία πλεόν, εννοείται ότι πρίν για περίπου 15 χρόνια είχα την κακή εμπειρία με τα windows, pc, laptop και το κακό συναπάντημα.

Επίσης πολλοί νομίζουν ότι ο mac είναι ένα iphone που θα το αλλάξεις τον επόμενο χρόνο, εγώ iphone δεν έχω εδώ και χρόνια, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάω σε άλλη μάρκα μηχανήματος όσο αφορά την επαγγελματική χρήση, δεν λέω pc ή ακόμη και laptop γιατί σε μερικά χρόνια αυτές οι έννοιες θα είναι γνωστές μόνο σε παλιούς (σαν και μένα, χαχα).

Οσο για την τιμολογιακή πολιτική της Apple, είπαμε άλλο iphone, και άλλο iMac ;)

  • Like 1
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hannibal_Lector είπε

Σε μια δεκαετία περάσανε απο τα χέρια μου imac, macbook, macbook air, και τώρα macbook pro, μηχανάκια απίστευτα, εργασία (όχι παιχνίδια) , προγραμματισμός, πολλές online εργασίες αλλά και ότι άλλο κάνει ο μέσος χρήστης, απροβλημάτιστα, αναβαθμίσεις για πλάκα χωρίς θέματα, και μέχρι το macbook pro 2012 αλλά και το macmini του 2012 πολύ εύκολο upgrade σε hardware χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις. Μεταπωλιτική αξία εξασφαλισμένη, σε ποσοστό εως και 70% της αρχικής τιμής της αγοράς μετά απο 5 χρόνια. Τα Mac τα πετάς ή τα πουλάς (δεν υπάρχει τέλειο μηχάνημα και μπορεί να υπάρξουν και βλάβες αλλά καμία σχέση με το κακό χάλι των windows pc-laptop, που για μένα κατά 90% είναι συσκευές του κιλού). Πολλοί μπερδεύεται την απόδοση που βγάζουν ειδικές εφαρμογές για τον επεξεργαστή την μνήμη και κάρτα γραφικών με την γενική εμπειρία χρήσης, τι να το κάνω να πετάει ο επεξεργαστής όταν είναι "νεκρός" στους 80 βαθμούς και ο υπολογιστής γίνεται τοστιέρα? 

Το macbook pro δεν κλείνει σχεδόν ποτέ, δεν κολλάει, δεν κολλάει ιούς (ναι ξέρω υπάρχουν μερικοί ανά δεκαετία) δεν ψάχνω (και αν βρώ) drivers, αυτό είναι το plug and play, όχι το plug και ψάξε βρές αν play των windows, έχω τουλάχιστον 5 χρόνια εξασφαλισμένα updates στις νέες εκδόσεις του λειτουργικού και αυτό δεν εξαρτάται απο τις πωλήσεις του (όπως στα windows), έχω το καλύτερο design που το αντιγράφουν όπως μπορούν και οι άλλοι, μπαταρία που ακόμη και μετά απο χρόνο διαρκεί 6-7 ώρες, μπορώ να δουλεύω ταυτόχρονα λόγω εργασίας safari, chrome, firefox με 10 παράθυρα ανοιχτά στο καθένα, και καμία 10άρια ανοιχτές εφαρμογές και να μην πέρνει χαμπάρι, μπορώ να έχω πολλά desktop χωρίς να έχω εξωτερική οθόνη, πληκτρολόγιο και track pad εκτός συναγωνισμού. 

Ο καθένας δίνει τα λεφτά του όπως και όπου θέλει, εγώ δεν πουλάω mac και δεν με ενδιαφέρει τι θα αγοράσει ο καθένας, απλά όταν ακούω όταν κάποιος είχε mac και γύρισε στα windows γελάω πολύ και δυνατά. Είχα την χαρά 10 ανθρώπους κυρίως για επαγγελματική χρήση να τους πείσω να δοκιμάσουν mac, δεν ξέρω ούτε έναν που να σκέφτηκε καν να επιστρέψει.

'Αποψη μου είναι ότι όποιος πάει σε Mac δεν διανοείται να ξαναγυρίσει στα windows, άλλωστε εδώ και χρόνια μια χαρά "τρέχουν" τα windows σε mac όχι τύπου windows (όπως το τύπου mac os λειτουργικό σε windows) αλλά κανονική εγκατάσταση και μάλιστα σε δικό τους desktop ή σε παράθυρο, και μαζί, ταυτόχρονα μπορεί να τρέχει και άλλη έκδοση του mac os (για develepors αν κάποιος αναρωτηθεί τον λόγο)όπως και  Google Chrome,Linux and Unix, and macOS Server.

Εμπειρία χρήσης, δοκιμασμένη σε μιά δεκαετία πλεόν, εννοείται ότι πρίν για περίπου 15 χρόνια είχα την κακή εμπειρία με τα windows, pc, laptop και το κακό συναπάντημα.

Επίσης πολλοί νομίζουν ότι ο mac είναι ένα iphone που θα το αλλάξεις τον επόμενο χρόνο, εγώ iphone δεν έχω εδώ και χρόνια, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάω σε άλλη μάρκα μηχανήματος όσο αφορά την επαγγελματική χρήση, δεν λέω pc ή ακόμη και laptop γιατί σε μερικά χρόνια αυτές οι έννοιες θα είναι γνωστές μόνο σε παλιούς (σαν και μένα, χαχα).

Οσο για την τιμολογιακή πολιτική της Apple, είπαμε άλλο iphone, και άλλο iMac ;)

Έχω ένα Dell Inspiron 15 3567 1 μισή χρόνο τώρα με i3-6006u, 1080p οθόνη, 8gb ddr4 2400mhz, 240gb ssd και στην θέση του dvd τον μαμισιο 1tb hdd και η μπαταρία με βγάζει 6 μισή ώρες χρήσης μετά από 2 μισή χρόνια με πολύ τακτική χρήση, στις αρχές θυμάμαι που έβγαζα και 8 ωρο για πλακα, του τρέχω windows 10 και κυριολεκτικά πεταει, και ποτέ δεν μου έχει κλείσει, ποτέ δεν έγινε τοστιέρα, ποτέ δεν πέταξε bsod :) αν εσύ είχες κανένα σάπιο λαπτοπακι με atom n270, 1gb ram δεν σου φταίνε τα Windows, πάνε οι εποχές με τα σαπια core 2 duo laptop και τις κωλοnvidia που ανέβαζαν 100 βαθμούς βλέποντας netflix 😛

 

Το λάπτοπ αγορασμενο 31 Δεκεμβρίου 2016 με υπόλοιπο χωρητικότητας στην μπαταρία 84% παρακαλώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2019 στις 3:00 ΜΜ, johncorfas είπε

Μπράβο στην Apple! Τέτοιες λογικές τιμες έχω να δω απο το πρωι που πήγα λαϊκή. 

Νομιζω ότι παει για κλείσιμο και τα δίνει όλα κοψοχρονιά.  Πάω αμέσως να αγοράσω ένα macbook, να βάλω ssd 4 TB και RAM 64GB. Δε μου πάει η καρδιά να αφήσω τέτοιες προσφορές ανεκμετάλλευτες. 

Πόσα νεφρά έχεις ρε φίλε??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dimitris Verlis είπε

Έχω ένα Del Inspiron 15 3567 1 μισή χρόνο τώρα με i3-6006u, 1080p οθόνη, 8gb ddr4 2400mhz, 240gb ssd και στην θέση του dvd τον μαμισιο 1tb hdd και η μπαταρία με βγάζει 6 μισή ώρες χρήσης μετά από 2 μισή χρόνια με πολύ τακτική χρήση, στις αρχές θυμάμαι που έβγαζα και 8 ωρο για πλακα, του τρέχω windows 10 και κυριολεκτικά πεταει, και ποτέ δεν μου έχει κλείσει, ποτέ δεν έγινε τοστιέρα, ποτέ δεν πέταξε bsod :) αν εσύ είχες κανένα σάπιο λαπτοπακι με atom n270, 1gb ram δεν σου φταίνε τα Windows, πάνε οι εποχές με τα σαπια core 2 duo laptop και τις κωλοnvidia που ανέβαζαν 100 βαθμούς βλέποντας netflix 😛

Το λάπτοπ αγορασμενο 31 Δεκεμβρίου 2016 με υπόλοιπο χωρητικότητας στην μπαταρία 84% παρακαλώ πολύ!

Εγώ δηλαδή που καταφερνω τα ίδια με το 11-αρι Acer Νetbook με Atom N270, του 2010, είμαι κορόιδο?

Α, ξέχασα να πω ότι τρέχω Linux Lite. Γιατί με τα windows νόμιζα ότι είχε κολλήσει στο περσινό update ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geostratis είπε

Εγώ δηλαδή που καταφερνω τα ίδια με το 11-αρι Acer Νetbook με Atom N270, του 2010, είμαι κορόιδο?

Α, ξέχασα να πω ότι τρέχω Linux Lite. Γιατί με τα windows νόμιζα ότι είχε κολλήσει στο περσινό update ...

Έτσι φίλε πως να τα καταφέρεις γονατίζεις απλά και κουβαλάς σταυρό.

Όσο πιο lite λειτουργικό και να βρεις μόλις ανοίξεις έναν browser game over. Εκεί δείχνει τα δόντια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...