Προς το περιεχόμενο

Η Nintendo θα ανακοινώσει δύο νέες κονσόλες Switch το καλοκαίρι


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 minutes ago, georgetsl said:

Οταν ξεκινησε ........Οταν....πλεον ειναι παρα πολυ πισω και δεν υπαρχει περιπτωση να ανταγωνιστει Sony & Microsoft με την καμια ....τα games που εχει ειναι ξεπερασμενα και γραφικα στασιμα αλλης εποχης ....και μονο που τα πιτσιρικια θα δουν να τρεχει side by side το tomb raider σε κανα xbox x  ουτε για αστειο να πανε σε nitendo κονσολα ....οτι τους κραταει στην αγορα ειναι τα παιδακια δημοτικου με κανα mario να περναει η ωρα παιδικα και μεχρι εκει !!! 

 

Πρέπει όμως να αποφασίσεις. 

Πως τους κρατάνε τα πιτσιρίκια αφού μόλις βλέπουν να τρέχουν side by side δεν πάνε σε κονσόλα Nintendo ούτε για αστείο? 

Εκτός αν μιλάμε για τα πιτσιρίκια που δεν έχουν δει άλλες κονσόλες και ζουν στο σκοτάδι ή αν τα παιδάκια δημοτικού δεν είναι πιτσιρίκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, czarjuly είπε

Γιατί φτάνει στο τέλος του;μια χαρά παίζει στην αγορά χωρίς αντίπαλο!

Η θέση του στις φορητές κονσόλες πλέον ανήκει στο Switch, ο νέος αγοραστής θα πάρει τη καινούρια κονσόλα (Switch), δεν θα πάρει κάτι που είναι 8 ετών και βάλε.

Τώρα που το ξαναείδα, μόνο το 2DS XL στα 150€ έχει ξεμείνει.. και αυτό λίγα τα ψωμιά του, όπου νάνε σταματάει η παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sir_Teraflop είπε

Εντάξει αγαπάμε Nintendo αλλά μην λέμε ότι θέλουμε.

Το σχόλιο μου πήγαινε στο θέμα των πωλήσεων γενικότερα βάση της παράθεσης μου. Πάντα ο "αδύναμος" κέρδιζε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Η θέση του στις φορητές κονσόλες πλέον ανήκει στο Switch, ο νέος αγοραστής θα πάρει τη καινούρια κονσόλα (Switch), δεν θα πάρει κάτι που είναι 8 ετών και βάλε.

Τώρα που το ξαναείδα, μόνο το 2DS XL στα 150€ έχει ξεμείνει.. και αυτό λίγα τα ψωμιά του, όπου νάνε σταματάει η παραγωγή.

Κοίτα εγώ το πήρα πρόσφατα γιατί σε 3d δεν κυκλοφορούσε κάτι άλλο,αυτό πιστεύω ότι είναι ένας σημαντικός παράγοντας που θα το κρατήσει ακόμα ζωντανό συν η πληθώρα των τίτλων του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Το σχόλιο μου πήγαινε στο θέμα των πωλήσεων γενικότερα βάση της παράθεσης μου. Πάντα ο "αδύναμος" κέρδιζε. 

Θα σου επαναλάβω ότι είσαι λάθος. Η CGA έχανε από την ΕGA που έχασε από την VGA, που χάσανε από τις Voodoo που έχασε από την Geforce 256. Η amiga ξήλωσε τον ST κλπ.

Μην τα κρίνεις όλα από την "ανωμαλία" του Wii.

Τα specs πάντα παίζανε ρόλο αλλά κυριότερα το marketing τους και ουσιαστικά πόσο dev friendly ήταν στην ουσία. Στην πραγματικότητα τα SPECS σπρώξανε το XBOX π.χ.  στην βιομηχανία αν το καλοσκεφτείς.

Βέβαια κακώς συζητάμε για spec σε ένα νήμα που αφορά φορητά to begin with.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Θα σου επαναλάβω ότι είσαι λάθος. Η CGA έχανε από την ΕGA που έχασε από την VGA, που χάσανε από τις Voodoo που έχασε από την Geforce 256. Η amiga ξήλωσε τον ST κλπ.

Μην τα κρίνεις όλα από την "ανωμαλία" του Wii.

Τα specs πάντα παίζανε ρόλο αλλά κυριότερα το marketing τους και ουσιαστικά πόσο dev friendly ήταν στην ουσία. Στην πραγματικότητα τα SPECS σπρώξανε το XBOX π.χ.  στην βιομηχανία αν το καλοσκεφτείς.

Βέβαια κακώς συζητάμε για spec σε ένα νήμα που αφορά φορητά to begin with.

Δεν μιλάω για την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Μιλάω καθαρά για το θέμα μας, δηλαδή κονσόλες και δύναμη αυτών. Ποτέ ο "δυνατός" δεν κέρδισε καμιά γενιά. Δεν ήταν μόνο το Wii, ήταν και το PS1, ήταν και το PS2, ήταν και το gameboy, ήταν και το DS και 3DS. Η δύναμη σε ότι αφορά το gaming ποτέ δεν είχε καθοριστικό ρόλο και ακόμα και την εποχή που όλοι διαφήμιζαν τα bits και τη μάνα τους πάλι δεν πέρασε. Το ίδιο και σήμερα, PS4 pro και XoneX είναι πολύ πολύ πίσω σε σχέση την OG έκδοση αυτών (και ναι ξέρω ότι υπάρχει χρονικό διάστημα μεταξύ αυτών που κέρδιζαν έδαφος αλλά και πάλι συγκριτικά ακόμα και σήμερα οι OG εκδόσεις πουλάνε περισσότερο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Δεν μιλάω για την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Μιλάω καθαρά για το θέμα μας, δηλαδή κονσόλες και δύναμη αυτών. Ποτέ ο "δυνατός" δεν κέρδισε καμιά γενιά. Δεν ήταν μόνο το Wii, ήταν και το PS1, ήταν και το PS2, ήταν και το gameboy, ήταν και το DS και 3DS. Η δύναμη σε ότι αφορά το gaming ποτέ δεν είχε καθοριστικό ρόλο και ακόμα και την εποχή που όλοι διαφήμιζαν τα bits και τη μάνα τους πάλι δεν πέρασε. Το ίδιο και σήμερα, PS4 pro και XoneX είναι πολύ πολύ πίσω σε σχέση την OG έκδοση αυτών (και ναι ξέρω ότι υπάρχει χρονικό διάστημα μεταξύ αυτών που κέρδιζαν έδαφος αλλά και πάλι συγκριτικά ακόμα και σήμερα οι OG εκδόσεις πουλάνε περισσότερο). 

 

Το αρχικό σου σχόλιο ήταν ότι "κανείς δεν ενδιαφέρεται για τα νούμερα".

Και εγώ σου σχολιάζω ότι μέχρι και οι εταιρείες ενδιαφέρονται για τα νούμερα. Τα διαφημίζουν εδώ και 30 χρόνια αντίστοιχα. Ακόμα και σήμερα με ταμπέλες 4K για σύστημα που είναι 1440p (να μην πω 1080), με περισπούδαστες ατάκες "the most insert_πλανήτη" here" κλπ..

Προφανώς όπως και τα exclusive είναι ένα selling point. Μην κάνουμε τώρα ολόκληρη ανάλυση για την ποσόστοσή τους στον πελάτη.

Το αν τα "νούμερα" είναι ο "καταλύτης" πωλήσεων - ε όχι δεν είναι. Το ξέρουμε και οι δύο για αυτό και ανέφερα παραπάνω τα περί marketing κτλ....

Και το Saturn είχε 6 επεξεργαστές αλλά αν δεν μπορείς να τους διαφημίσεις και κυριότερα να τους δείξεις σε μια σελίδα περιοδικού, δεν κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nintendo εχει και θα εχει το δικο της κοινο και θα πω οτι ειναι οντως ψυχαγωγια γιατι εχει το κατι παραπανω απο το παιξε τερματησε παμε στο επομενο. Σιγουρα θα μπορουσε να εχει εφάμιλλο κοματι στο hardware ωστε να μπορει να παιξει και αλλους τιτλους. το switch ειχε καινοτομιες που θα επηρεάσουν οπως ειχε και το wii αντιστοιχα τοτε καποια στιγμη θα παρω ενα switch... Θεωρω οτι αξιζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που δεν πηρα switch ηταν οτι ηξερα οτι πρεπει να περιμένω να παρω το 2ης γενιας hardware. Ευχαριστημένος κατοχος ολων των κονσολων Νιντεντο, πλην New 3DS XL. 

Το ποσο εχω ψυχαγωγηθει με τα παιχνίδια του Nintendo DS δεν περιγράφεται οταν οι άλλοι δεν ξέραν τι να κανουν με το φοβερό και τρομερό PSP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε καλα και εμεις μια χαρα ψυχαγωγία είχαμε εποχες ps1 και ps2, μπορεί να μην ειχαμε online αλλά ατελείωτες ώρες διασκέδασης μας ειχαν προσφέρει τα games τους και solo και 1v1 τοπικά. Δεν μας έλειψε κανένα nintendo. Να αρχήσω να γράφω υπερ-παιχνιδαρες του ps1 και ps2? Περιττό..

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Talepwros said:

Το ποσο εχω ψυχαγωγηθει με τα παιχνίδια του Nintendo DS δεν περιγράφεται οταν οι άλλοι δεν ξέραν τι να κανουν με το φοβερό και τρομερό PSP. 

 

Κάτι λάθος κάναν οι άλλοι γιατί δεν είχε έλλειψη παιχνιδιών το PSP. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, voltmod είπε

Σύμφωνα με τις συγκεκριμένες πηγές, η Nintendo σε μία προσπάθεια να μειώσει το κόστος –της φθηνότερης έκδοσης του Switch- δεν θα συμπεριλάβει το χαρακτηριστικό HD Rumble στα χειριστήρια, που δεν θα αφαιρούνται, καθώς και άλλα χαρακτηριστικά.

ποσο πιο μικρη να κανει την οικονομικη εκδοση? τι θα βαλει, 4αρα οθονη? αμα δε βγαλει και τη δονηση, μη αφαιρουμενα χειριστηρια και ποιος ξερει τι αλλο κοψει και ζηταει μια 300ρα, θα ειναι μεγαλη τρολλια..τουλαχιστον θα συνδεεται με τηλεοραση? δυστυχως εμεινε χωρις ανταγωνιστη και κανει ο,τι θελει

5 ώρες πριν, Talepwros είπε

Ο μονος λογος που δεν πηρα switch ηταν οτι ηξερα οτι πρεπει να περιμένω να παρω το 2ης γενιας hardware. Ευχαριστημένος κατοχος ολων των κονσολων Νιντεντο, πλην New 3DS XL. 

Το ποσο εχω ψυχαγωγηθει με τα παιχνίδια του Nintendo DS δεν περιγράφεται οταν οι άλλοι δεν ξέραν τι να κανουν με το φοβερό και τρομερό PSP. 

ισως εννοεις το vita που πηγε απατο..το psp ειχε πληθωρα τιτλων και δε ξερω ανθρωπο που να μη το καταευχαριστηθηκε, συμπεριλαμβανομενου του εαυτου μου. btw δεν ειναι κακη στιγμη να παρεις switch, μεεεχρι να γινουν υλοποιηση ολα αυτα που λενε φεξε μου και γλυστρησα..και βρισκεις παρα πολλα πλεον σε αγγελιες, εγω δε μετανιωσα για το δικο μου καθολου, το εχουμε λιωσει σπιτι και στις εκδρομες. εχω να ανοιξω ps4 κατι μηνες

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Το αρχικό σου σχόλιο ήταν ότι "κανείς δεν ενδιαφέρεται για τα νούμερα".

Το αρχικό μου σχόλιο ήταν "'και όχι μόνο η nintendo το έχει αποδείξει αυτό" εννοώντας και την sony και συνέχισα με το κανένας δεν ενδιαφέρεται για τα νούμερα εννοώντας τους καταναλωτές. Και στο ξαναλέω, δεν μιλάω για την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων (2Κ, 4Κ, blue rays κτλ κτλ) αλλά τι πραγματικά ακολουθεί ο κόσμος και τι γίνεται εν τέλη επιτυχία και φυσικά η δύναμη δεν ήταν ποτέ καθοριστικός παράγοντας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...