Προς το περιεχόμενο

Πώληση αυτοκίνητο με εξουσιοδότηση


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, ο αδερφός θέλει να πουλήσει το αυτοκίνητο του και επειδή σε δυο τρεις ημέρες φεύγει εξωτερικό για κάνα δίμηνο είπαμε να κάνει εμένα εξουσιοδότηση να το πουλήσω.

 

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει με αυτό ? Άντε και βρίσω κάποιον αγοραστή στη συνέχεια τί χαρτιά (του;) χρειάζομαι ? Επίσης η πώληση μπορεί να γίνει και με μετρητά και με κατάθεση σε λογαριασμό του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρα από τα κλασικά, όπως άδεια, χαρτί από ΚΤΕΟ και τα παράβολα θα χρειαστεί να πάρει μια βεβαίωση από την ΔΟΥ περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας. Επίσς θα πρέπει να συμπληρώσετε και κάποιες αιτήσεις και κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις. 

Με μετρητά στο χέρι δεν μπορεί να γίνει η πώληση μιας και υπάρχει όριο, θα πρέπει να γίνει κατάθεση σε τράπεζα. 

Ολα τα παραπάνω μπορείτε να τα κάνετε και σε ένα ΚΕΠ, πριν δύο μήνες που πούλησα την μηχανή όλη την διαδικασία την έκανα στο ΚΕΠ της περιοχής μου. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Πέρα από τα κλασικά, όπως άδεια, χαρτί από ΚΤΕΟ και τα παράβολα θα χρειαστεί να πάρει μια βεβαίωση από την ΔΟΥ περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας. Επίσς θα πρέπει να συμπληρώσετε και κάποιες αιτήσεις και κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις. 

Με μετρητά στο χέρι δεν μπορεί να γίνει η πώληση μιας και υπάρχει όριο, θα πρέπει να γίνει κατάθεση σε τράπεζα. 

Ολα τα παραπάνω μπορείτε να τα κάνετε και σε ένα ΚΕΠ, πριν δύο μήνες που πούλησα την μηχανή όλη την διαδικασία την έκανα στο ΚΕΠ της περιοχής μου. 

Εχω την εντυπωση ότι πρακτικα δεν ισχυει αυτό.

Στην εφορια θα παει ή ο ιδιος για την βεβαιωση ή με άλλη εξουσιοδοτηση οποιος παει .

Αιτηση στο ΚΕΠ και εσυ μπορεις αν εχεις εξουσιοδοτηση .

Στις υπεύθυνες  δηλωσεις γραφουμε ότι ποσο συμφωνήσουμε ασχετα αν είναι το πραγματικο .Δεν ελεγχεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εχω την εντυπωση ότι πρακτικα δεν ισχυει αυτό.

 Στην εφορια θα παει ή ο ιδιος για την βεβαιωση ή με άλλη εξουσιοδοτηση οποιος παει .

 Αιτηση στο ΚΕΠ και εσυ μπορεις αν εχεις εξουσιοδοτηση .

 Στις υπεύθυνες  δηλωσεις γραφουμε ότι ποσο συμφωνήσουμε ασχετα αν είναι το πραγματικο .Δεν ελεγχεται .

Για την εφορία  μιας και δεν μπορούσα να πάω εγω είχα εξουσιοδοτήσει την αδερφή μου να πάρει την βεβαίωση, με την εξουσιοδότηση και την ταυτότητα της πήγε στο τμήμα οχημάτων της ΔΟΥ και μέσα σε πέντε λεπτά είχε τελειώσει. 

Στις υπεύθυνες δηλώσεις ισχύει ότι μπορείς να γράψεις ότι θέλεις μιας και δεν ελέγχεται, μάλιστα στην δική μου περίπτωση 7 στους 10 μου ζητούσαν να βάλουμε μικρότερο ποσο. 

Για τα μετρητά θυμάμαι ότι μου είχαν πει και από τα ΚΕΠ ότι πρεπει να γίνει μέσω τραπεζας, στην δική μου περίπτωση το ποσό ήταν 4000ευρώ.  Βέβαια μπορεί να έκανε και λάθος ο υπάλληλος. Αλλά όπως και να εχει προσωπικά δεν θα έπαιρνα από έναν άγνωστο ένα τέτοιο ποσο σε μετρητά χωρίς να μπορώ να ελέγξω την γνησιότητα των χαρτονομισμάτων... (Αυτό είναι δικό μου κόλλημα!!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όριο στα μετρητά υπάρχει μόνο όταν τουλάχιστον ο ένας από τους δύο συναλλασσόμενους είναι επαγγελματίας, μεταξύ ιδιωτών δεν υπάρχει κανένα όριο.

Επίσης τα ΚΕΠ - προς το παρόν τουλάχιστον - ΔΕΝ κάνουν μεταβιβάσεις, απλά τα δικαιολογητικά παραλαμβάνουν και τα προωθούν στην αρμόδια υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όριο στα μετρητά υπάρχει μόνο όταν τουλάχιστον ο ένας από τους δύο συναλλασσόμενους είναι επαγγελματίας, μεταξύ ιδιωτών δεν υπάρχει κανένα όριο.

 Επίσης τα ΚΕΠ - προς το παρόν τουλάχιστον - ΔΕΝ κάνουν μεταβιβάσεις, απλά τα δικαιολογητικά παραλαμβάνουν και τα προωθούν στην αρμόδια υπηρεσία.

Ωραία χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε για το όριο.

Επίσης για τα ΚΕΠ δική μου παράλειψη που δεν το έγραψα , ωστόσο σου δίνουν ένα χαρτί με το οποίο ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να ασφαλίσει το όχημα μέχρι να παραλάβει την άδεια κυκλοφορίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Ωραία χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε για το όριο.

Επίσης για τα ΚΕΠ δική μου παράλειψη που δεν το έγραψα , ωστόσο σου δίνουν ένα χαρτί με το οποίο ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να ασφαλίσει το όχημα μέχρι να παραλάβει την άδεια κυκλοφορίας. 

Να το ασφαλισει ναι αλλα να το κυυκλοφορει όχι .Μονο με την αδεια κυκλοφοριας μπορει .

Για αυτό καλυτερα οπι μεταβιβάσεις στη Διεθυνση Συγκοινωνιων.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά αυτός δεν γίνεται να μην συμμετέχει καθόλου στην όλη διαδικασία και απλά όταν ολοκληρωθεί η αγορά να του μπουν τα χρήματα στη τράπεζα ? Εννοώ να κάνει μια εξουσιοδότηση απλώς και όλα τα άλλα να τα αφήσει σε εμένα (εννοώ ότι αλλά χαρτιά χρειάζεται άδειες κτλ. Να μην πάει δηλαδή σε άλλη υπηρεσία )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Επίσης για τα ΚΕΠ δική μου παράλειψη που δεν το έγραψα , ωστόσο σου δίνουν ένα χαρτί με το οποίο ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να ασφαλίσει το όχημα μέχρι να παραλάβει την άδεια κυκλοφορίας. 

Μην μπερδεύεσαι, το χαρτί που σου δίνουν τα ΚΕΠ είναι απλά το αποδεικτικό ότι έχουν παραλάβει το αίτημα για μεταβίβαση μαζί με τα δικαιολογητικά. Η ασφάλιση δεν προϋποθέτει να έχεις την άδεια κυκλοφορίας στα χέρια σου, μια χαρά το ασφαλίζεις ΧΩΡΙΣ άδεια.

Επίσης "νέος ιδιοκτήτης" θα γίνει ΑΦΟΥ πρώτα ολοκληρωθεί η μεταβίβαση, μέχρι τότε ιδιοκτήτης θα φαίνεται ο παλιός, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Γενικότερα η "μεταβίβαση" μέσω ΚΕΠ δημιουργεί κι άλλα προβλήματα, είναι παράνομο να οδηγείς χωρίς να έχεις την πρωτότυπη άδεια(άλλο που συνήθως η τροχαία κάνει τα στραβά μάτια), και οι υπεύθυνες δηλώσεις "επώλησα" και "αγόρασα" θεωρητικά πρέπει να φτιαχτούν ΑΦΟΥ ολοκληρωθεί η μεταβίβαση ώστε να μπουν οι πραγματικές ημερομηνίες.

Τώρα ο ts έχοντας υπόψιν όλα τα παραπάνω, ας κάνει ότι θέλει.

2 λεπτά πριν, arsenal είπε

Πρακτικά αυτός δεν γίνεται να μην συμμετέχει καθόλου στην όλη διαδικασία και απλά όταν ολοκληρωθεί η αγορά να του μπουν τα χρήματα στη τράπεζα ? Εννοώ να κάνει μια εξουσιοδότηση απλώς και όλα τα άλλα να τα αφήσει σε εμένα (εννοώ ότι αλλά χαρτιά χρειάζεται άδειες κτλ. Να μην πάει δηλαδή σε άλλη υπηρεσία )

Όποιον και να εννοείς(είτε τον αδερφό σου, είτε τον αγοραστή), γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 4-5 χρόνια που πούλησα εγώ αυτοκίνητο έκανα εξουσιοδότηση απευθείας στον αγοραστή να κάνει μόνος του την μεταβίβαση (αφού είχα πάρει φυσικά τα λεφτά ) Οπότε αν σου κάνει εσένα εξουσιοδότηση μπορείς να κάνεις τη μεταβίβαση εσύ.

Επεξ/σία από xp-user
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xp-user είπε

Πριν 4-5 χρόνια που πούλησα εγώ αυτοκίνητο έκανα εξουσιοδότηση απευθείας στον αγοραστή να κάνει μόνος του την μεταβίβαση (αφού είχα πάρει φυσικά τα λεφτά )

Αυτό είναι παράδειγμα προς αποφυγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xp-user είπε

Γιατι? Ξεχασα να γραψω οτι τον αγοραστη τον ηξερα

Γιατί δεν είσαι σίγουρος πως ο αγοραστής θα κάνει την μεταβίβαση, κατά συνέπεια θα είσαι υπεύθυνος αν δεν πληρωθούν τέλη κυκλοφορίας, αν μείνει ανασφάλιστο, τρεξίματα σε περίπτωση ατυχήματος κτλ.

Κατά κανόνα από "γνωστό" την πατάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι προφανώς. Τη μεταβίβαση μπορεί να την κάνει κ ένας διεκπαιρεωτης πάντως για να μη τρέχετε και να έχετε και αυθημερόν την νέα άδεια κυκλοφορίας. Αυτοί αναλαμβάνουν κ την εφορία από όσο ξέρω. Κόστος 30-50€

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...