Προς το περιεχόμενο

Η δυνατότητα ηλεκτρο-καρδιoγραφήματος του Apple Watch τώρα διαθέσιμη και στη χώρα μας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Apple ανακοίνωσε τη διαθεσιμότητα της εφαρμογής ΗΚΓ (ηλεκτροκαρδιoγραφήματος) στην Ελλάδα.

Τώρα, και με την λειτουργία της εφαρμογής ΗΓΚ (ECG app), ο Έλληνας χρήστης του Apple Watch Series 4 μπορεί να πραγματοποιήσει ηλεκτροκαρδιογράφημα σε πραγματικό χρόνο (χάρη στην ύπαρξη ηλεκτροδίων στον πίσω κρύσταλλο που έρχεται σε επαφή με το χέρι του χρήστη και στην ψηφιακή κορώνα του smartwatch την οποία πιέζει με το άλλο του χέρι) και να καταγράψει τον καρδιακό του ρυθμό, τη στιγμή που εμφανίζει συμπτώματα όπως ταχυκαρδία ή αρρυθμία, συμβάλλοντας στην παροχή κρίσιμων δεδομένων στους θεράποντες γιατρούς.

Παράλληλα, η λειτουργία ειδοποίησης ακανόνιστου καρδιακού ρυθμού στο Apple Watch ελέγχει περιστασιακά τους παλμούς και μπορεί να εντοπίσει ακανόνιστο καρδιακό ρυθμό που ενδεχομένως υποδηλώνει την ύπαρξη κολπικής μαρμαρυγής. Όλες οι εγγραφές, οι συναφείς ταξινομήσεις και τα συμπτώματα που έχουν εντοπιστεί, αποθηκεύονται με ασφάλεια στην εφαρμογή Health του iPhone. Οι χρήστες μπορούν να μοιράζονται τα αποτελέσματα με τον γιατρό τους, μέσω ενός απλού PDF αρχείου.

Apple-iPhone-watch-ecg-de-screen-03272019.jpg.07875806bc6841458b406205956bc3ff.jpg

Στην εφαρμογή Health του iPhone παρουσιάζονται σχετικές πληροφορίες αυτών των λειτουργιών, ποια αποτελέσματα μπορεί να δουν οι χρήστες, πώς να ερμηνεύσουν τα αποτελέσματα αυτά, καθώς και οδηγίες για το τι πρέπει να κάνουν αν αισθάνονται συμπτώματα που απαιτούν άμεση ιατρική φροντίδα.

Για την λειτουργία της εφαρμογής ΗΚΓ απαιτείται λειτουργικό watchOS 5.2 ή νεότερο στο Apple Watch Series 4 και στο iPhone απαιτείται η έκδοση του iOS 12.2 ή νεότερη.

Apple-watch-ecg-result_es-es_screen-03272019.jpg.90d094543e66e9025ebcf53919017aa1.jpg


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Χαρά οι γιαγιάδες, τα εγγόνια τους θα τους κάνουν καρδιογράφημα...

Κρίμα στην δικιά μου γιαγιά που έχω την σειρά 3 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99 στα 100 σχόλια που κάνω είναι κατά της Apple. Εδώ παίζει σε άλλο επίπεδο.

Για πολλούς είναι ασήμαντο το Smartwatch, για εμένα είναι τόσο σημαντικό, που πραγματικά σκέφτομαι να πάω στο οικοσύστημα της Apple μόνο και μόνο γι'αυτό.

Το Wear OS είναι τραγικό. Τα chip που εξακολουθεί να στηρίζει η Google είναι τραγικά. Το Tizen είναι καλούτσικο αλλά του λείπουν οι εφαρμογές.

Αν έβγαζε κι ένα στρογγυλό ρολόι η Apple, αγόραζα κινητό, tablet και ρολόι την ίδια μέρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι πολύ καλά νέα.Χαιρομαι όταν διαβάζω τέτοια πράγματα,φυσική εξέλιξη της επιστήμης σε ώφελος των ανθρώπων.

Δεν είμαι apple fanboy αλλά μπράβο τους!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι καινοτομία!

Πόσο αξιόπιστο όμως είναι?

Τη τελευταία φορά που έκανα ο καρδιογράφος είχε 6 ηλεκτρόδια και με την καρδούλα μου δεν παίζω!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο μέλλον κάνει και υπέρηχο καρδιάς με αυτόματη διάγνωση θα είναι πιο χρήσιμο. Επίσης και την μέτρηση οξυγόνου στο δάκτυλο για να μην αγοράζουμε ξεχωριστά οξύμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ktlk21 είπε

Xiaomi ....εδω και 2 χρόνια....λέμε τώρα http://www.huami-usa.com/amazfit-health-band-ecg-tracker/

Φοβερά αξιόπιστο θα είναι σίγουρα. Τόση επιτυχία που έκανε δεν προλαβαίνουν να το πουλάνε οι Κινέζοι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Taxiarxis2013 said:

Κρίμα στην δικιά μου γιαγιά που έχω την σειρά 3 :)

Και στο 3 ενεργοποιήθηκαν οι ειδοποιήσεις για τις αρρυθμίες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστα νέα. Το θέμα είναι πόσο αξιόπιστα είναι τα αποτελέσματα και αν έχουν κάποια πιστοποίηση από ιατρικούς οργανισμούς. Γιατί μιλάμε για έναν σοβαρό τομέα που πρέπει να υπάρχουν κάποια στάνταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...