Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Νομίζω, πρέπει να πας στη ΔΟΥ.

Αν καταθέτω σε ΔΟΥ στη πόλη που μένω την προηγούμενη χρονιά και μεταφέρθω σε άλλη πόλη καταθέτω κατευθείαν στην καινούρια πόλη στην ΔΟΥ την φορολογική; Η πρέπει να ακολουθήσω άλλη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Άμα θέλω να το δηλώσω για αλλαγή ΔΟΥ τι πρέπει να κάνω ;

Να δηλωσεις τον γαμο/συμβιωση εννοεις ή απλα αλλαγη διευθυνσης και ΔΟΥ;

Για το πρωτο μονο στο μητρωο της εφοριας.Το δευτερο γινεται απο σενα πολυ απλα στο taxis, στον λογαριασμο σου και αλλαγη στοιχειων μητρωου.

3 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Αν καταθέτω σε ΔΟΥ στη πόλη που μένω την προηγούμενη χρονιά και μεταφέρθω σε άλλη πόλη καταθέτω κατευθείαν στην καινούρια πόλη στην ΔΟΥ την φορολογική; Η πρέπει να ακολουθήσω άλλη διαδικασία;

Οταν λες καταθετεις εννοεις πας εσυ εκει;Γιατι online δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο περα απο την αλλαγη διευθυνσης στα στοιχεια μητρωου του λογαριασμου σου στο taxis.Και μετα την υποβαλλεις και θα εμφανιζεται η νεα ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chsam είπε

Να δηλωσεις τον γαμο/συμβιωση εννοεις ή απλα αλλαγη διευθυνσης και ΔΟΥ;

Για το πρωτο μονο στο μητρωο της εφοριας.Το δευτερο γινεται απο σενα πολυ απλα στο taxis, στον λογαριασμο σου και αλλαγη στοιχειων μητρωου.

Οταν λες καταθετεις εννοεις πας εσυ εκει;Γιατι online δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο περα απο την αλλαγη διευθυνσης στα στοιχεια μητρωου του λογαριασμου σου στο taxis.Και μετα την υποβαλλεις και θα εμφανιζεται η νεα ΔΟΥ.

Όταν λέω καταθέτω εννοώ online , όταν μπαίνω όμως στο gsis στον λογαριασμό μου για αλλαγή μητρώου  πατω   νέα αίτηση και αλλαγή την διεύθυνση η οποία όταν υποβληθεί δεν μπορεί να αλλάξει πάλι μετά. Η γίνετε να ξανααλαξει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Όταν λέω καταθέτω εννοώ online , όταν μπαίνω όμως στο gsis στον λογαριασμό μου για αλλαγή μητρώου  πατω   νέα αίτηση και αλλαγή την διεύθυνση η οποία όταν υποβληθεί δεν μπορεί να αλλάξει πάλι μετά. Η γίνετε να ξανααλαξει ; 

Καταρχην αφου την αλλαξεις θελει μια δυο εργασιμες για να εγκριθει(τυπικο).Φυσικα κ την αλλαζεις οποτε θες εκτος κ αν το παρακανεις κ δημιουργηθει θεμα,που δεν ισχυει σε φυσιολογικους ανθρωπους κ καταστασεις.Εγω την εχω αλλαξει δυο φορες τα τελευταια εξι χρονια χωρις κατι παραπανω απο το online.

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,γιατί τον φόρο που μας κρατάνε κάθε μήνα από την δουλειά μας μας τον προσθέτουνε σαν εισόδημα;Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.

Επεξ/σία από XronisR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, XronisR είπε

Καλησπέρα,γιατί τον φόρο που μας κρατάνε κάθε μήνα από την δουλειά μας μας τον προσθέτουνε σαν εισόδημα;Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.

Που το ειδες αυτο;Εισαι σιγουρη;Σε εμενα τουλαχιστον δεν συμβαινει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, XronisR είπε

Καλησπέρα,γιατί τον φόρο που μας κρατάνε κάθε μήνα από την δουλειά μας μας τον προσθέτουνε σαν εισόδημα;Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.

Ναι φαινεται στις καθαρες αποδοχες (301 κωδικος νομιζω) αλλα και εκει που λεει ΦΜΥ που παρακρατηθηκε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, XronisR είπε

Καλησπέρα,γιατί τον φόρο που μας κρατάνε κάθε μήνα από την δουλειά μας μας τον προσθέτουνε σαν εισόδημα;Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.

Έτσι συμβαίνει!!! Από το ΕΙΣΟΔΗΜΑ σου πληρώνεις τον ΦΟΡΟ !

Να στο πω πιο απλά. Πληρώνεσαι 100€ και ο εργοδότης σου παρακρατα 10€ και σου δίνει 90€, το εισόδημα σου πόσο είναι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Έτσι συμβαίνει!!! Από το ΕΙΣΟΔΗΜΑ σου πληρώνεις τον ΦΟΡΟ !

Να στο πω πιο απλά. Πληρώνεσαι 100€ και ο εργοδότης σου παρακρατα 10€ και σου δίνει 90€, το εισόδημα σου πόσο είναι?

Και αφαιρειται σε τυχον φορο που θα προκυψει ή και επιστερφεται  ο ΦΜΥ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, XronisR είπε

Καλησπέρα,γιατί τον φόρο που μας κρατάνε κάθε μήνα από την δουλειά μας μας τον προσθέτουνε σαν εισόδημα;Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.

Γιατι δηλώνουμε το μικτο.

4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ναι φαινεται στις καθαρες αποδοχες (301 κωδικος νομιζω)

Στον 301 υπαρχει και ο φορος μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

 

Στον 301 υπαρχει και ο φορος μεσα.

Ακριβως.

6 ώρες πριν, adi32 είπε

Κάποιος μαθητής που συμπλήρωσε μόλις τα 18 πρέπει να βγάλει αφμ και να υποβάλει δήλωση? 

Για κατω από 3000 ευρω εισοδημα νομιζω πως όχι αλλα καλο είναι να υποβαλλει εστω μηδενικες δηλωσεις .

ΑΦΜ θα χρειστει και άλλο εκτος από εφορια όπως για να βγαλει διπλωμα οδηγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chsam είπε

Που το ειδες αυτο;Εισαι σιγουρη;Σε εμενα τουλαχιστον δεν συμβαινει αυτο.

Ναι είμαι σίγουρος.Ειναι τα καθαρά ποσά(δηλαδή αυτά που πληρωνόμαστε μισθοί και δωρα/) και ο φόρος.

Επειδή σε εμένα είναι 1500€ ο φόρος από τους μισθούς.

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έτσι συμβαίνει!!! Από το ΕΙΣΟΔΗΜΑ σου πληρώνεις τον ΦΟΡΟ !

Να στο πω πιο απλά. Πληρώνεσαι 100€ και ο εργοδότης σου παρακρατα 10€ και σου δίνει 90€, το εισόδημα σου πόσο είναι?

Στην τσέπη είναι 90,στη δηλώση είναι 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, chsam είπε

Να δηλωσεις τον γαμο/συμβιωση εννοεις ή απλα αλλαγη διευθυνσης και ΔΟΥ;

Για το πρωτο μονο στο μητρωο της εφοριας.Το δευτερο γινεται απο σενα πολυ απλα στο taxis, στον λογαριασμο σου και αλλαγη στοιχειων μητρωου.

 

Θέλω να δηλώσω ότι συγκατοικώ και για να μην πληρώσει ο άλλος τεκμήριο πρέπει να φαίνεται ότι είμαστε παντρεμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...